Jump to content


Fotografije

Jeftin drumaš, koja veličina za retro ram?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
325 odgovora na ovu temu

#301 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 December 2018 - 06:20 AM

Jos jedno pitanje vezano za retro i uopsteno delove bickla. Primetio sam da na odredjenim pogonoma pise u opisu proizvoda da pasu na 9/10 brzina ali ja ne mogu da skontam po cemu to onda npr. ne bi odgovarali i za osmofaz? Ima li neke bitne razlike u tome kako ce lanac da nalegne na pogon s obzirom da je pogon teoretsko namenjen za brzinu ili dve vise?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#302 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 December 2018 - 06:24 AM

Iz mog iskustva, u praksi nema neke razlike.

 

https://www.bikegrem...pogona-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#303 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 12 December 2018 - 06:52 AM

Jos jedno pitanje vezano za retro i uopsteno delove bickla. Primetio sam da na odredjenim pogonoma pise u opisu proizvoda da pasu na 9/10 brzina ali ja ne mogu da skontam po cemu to onda npr. ne bi odgovarali i za osmofaz? Ima li neke bitne razlike u tome kako ce lanac da nalegne na pogon s obzirom da je pogon teoretsko namenjen za brzinu ili dve vise?

U pazi, može da ima. Kod devetofaza i 10-faza su lančanici na manjem rastojanju (tako bi trebalo), pa će lanac za 8 faz da krza veću šajbnu kada je na manjoj, ali verovano neće uži lanac, onaj koji je za 9 i 10 a isti može na 8 fazu bez problema.

 

Kada sam na starom pogonu Exage 52-42, promenio manju šajbnu sa 42 na 39, ali za 9-10 kasetu (tako je pisalo, šajbna 39 zuba za 9 i 10 brzina, nisam mario to 9/10 ali sam pogrešio - pojavio mi se problem krzanja lanca između šajbni, kada je na manjoj 39, pa sam morao da postavim neke posebne podloške (ne sećam se za šta su namenjene iz gvožđare kupljene) koje su skuplje, tipa jedna 50 kinti ali koje se ne deformišu, već zatežeš lančanik a one održavaju to potrebno rastojanje i srećom ne narušavaju žlebanje sa kurblom, onom "zvezdom" kurble. Pri tom koristio širok lanac za 8faz. Da sam koristio za 9/10 možda ne bi krzalo, ali nisam probO ;) .

 


  • 0

#304 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 December 2018 - 11:06 AM

Hm... Dakle definitivno ima veze. Sljakalo bi i 9/10 pogon sa osmofaznim lancem ali ako znas da ce to barem minimalno da krza onda jednostavno nije to to....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#305 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 December 2018 - 12:17 PM

Prvo bih proverio da nije promasena linija lanca uzrok problema.

https://www.bikegrem...7/linija-lanca/

Koliko je manje rastojanje prednjih lancanika 9-faznog, u odnosu na 8-fazni pogon.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#306 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 December 2018 - 12:37 PM

Takodje sam gledao pogon za 10 brzina da stavim na 11s, i kada sam video da se razlikuju dimenzije odustao

 

Tako da definitivno ima razlike.


  • 0

#307 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 December 2018 - 01:33 PM

Takodje sam gledao pogon za 10 brzina da stavim na 11s, i kada sam video da se razlikuju dimenzije odustao

Tako da definitivno ima razlike.

U cemu je razlika u praksi, jel si probao da li sljaka?
Ja npr. vozim 11faz na 10faz grupi i ne vidim razliku.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#308 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 December 2018 - 09:14 PM

Ne volim da reklamiram druge sajtove ali na drugom forumu ljudi kazu da ce funkcionisati bez problema. Evo linka pa procitajte sami https://www.bikerada....php?t=12728490


P.s to se odnosi na lanac za 8 brzina na pogon za 9. Osmofazni lanac je koliko sam skontao najsiri pa hoce da pravi problem a jedanaestofaz je valjda uzi pa na pogonu za 10 brzina teoretski ne bi trebalo nosta da kaci i smeta.... mozda se jedino lanac brze potrosi, 'bem li ga....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#309 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 04:46 AM

Mislim da je kod retro drumasa najveci problem upravo prilagoditi pogon i kasetu nekim sirim potrebama a da sa druge strane bajs i dalje zadrzi svoj autentican izgled i da mu styling ne bude promasen. Zbog toga sam dosta kopao po netu da nadjem pogon 50/34 za osmofaz, sa navojem na cetvrtku i da je polirano sive boje. Uglavnom je sve vodilo ka Shimano Clarisu ili drugom Shimano pogonu koji imaju drugaciju patronu. Medjutim najzad sam uspeo da nadjem pogon Sunrace FCR86 koji u potpunosti odgovara tim specifikacijama a plus ima lep retro izgled i uklapa se sa hrom fazonom ostalih delova bajsa i plus je jeftin. Dakle kome je potreban pogon na cetvrtku da je compact, i da je metalik sive boje, to je to....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#310 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 06:55 AM


P.s to se odnosi na lanac za 8 brzina na pogon za 9. Osmofazni lanac je koliko sam skontao najsiri pa hoce da pravi problem a jedanaestofaz je valjda uzi pa na pogonu za 10 brzina teoretski ne bi trebalo nosta da kaci i smeta.... mozda se jedino lanac brze potrosi, 'bem li ga....

Ma ne, sa tim lancem će ići još bolje znam iz iskustva i hoće da se potroši, ali ne zbog njega što je 11-faz, 10-faz nego što je barem moj utisak mnogo mekši i prefinjeniji pa se lakše troši. Ali uži je, lakši, nečujan...na 6 faz bi trebalo da može lanac od 10-ke, debljina zuba je ista a rastojanje među lančanicima u tom slučaju ne vrši neku funkciju, iako je veće.


  • 0

#311 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 08:12 AM

Mislim da je kod retro drumasa najveci problem upravo prilagoditi pogon i kasetu nekim sirim potrebama a da sa druge strane bajs i dalje zadrzi svoj autentican izgled i da mu styling ne bude promasen. Zbog toga sam dosta kopao po netu da nadjem pogon 50/34 za osmofaz, sa navojem na cetvrtku i da je polirano sive boje. Uglavnom je sve vodilo ka Shimano Clarisu ili drugom Shimano pogonu koji imaju drugaciju patronu. Medjutim najzad sam uspeo da nadjem pogon Sunrace FCR86 koji u potpunosti odgovara tim specifikacijama a plus ima lep retro izgled i uklapa se sa hrom fazonom ostalih delova bajsa i plus je jeftin. Dakle kome je potreban pogon na cetvrtku da je compact, i da je metalik sive boje, to je to....

 

Lep ovaj pogon, za moje potrebe skinuo bih mu oznake, koliko kosta i gde ga naci?


  • 0

#312 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 08:43 AM

Hm... to je vec trik pitanje. Pogledao sam na ebay-u i bio je 35 eura. Ekstra! Jos je jedino bio problem sto nigde nisam mogao da nadjem dugme "poruciti". Medjutim ispostavilo se da je oglas bio od ranije. Svuda na netu se moze naci pogon Fc96 koji je originalno za devetofaz namenjen. Ovaj fcr86 izgleda nema nigde ali ga jos nude na sajtu Sunrace-a. Ne pise cena. Kontaktiracu ih pa cemo videti koliko bi bilo sa postarinom. U svakom slucanu nije mi hitno. Pripremam bajs za april za brevet. Lagano, ne zurim. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#313 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 08:58 AM

To je OK cena, polovni su tipa 25e


  • 0

#314 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 December 2018 - 08:13 PM

Platio bih ja i vise kad bih mogao sa nadjem. Bas je gimnastika sa tim starijim delovima. Nema veze, kad nadjem bice veca sreca. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#315 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 April 2019 - 05:11 PM

Stigao pre nekog vremena kompakt korman sa prihvatom za lulu 26 mm u srebrnoj boji. Montirao, probao na dve voznje i ekstra se pokazao. Vizuelno lep, ergonomski jos bolji. Moja preporuka ako nekom treba. U pitanju je Uno korman

Attached Thumbnails

  • 20190409_152739.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#316 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 09 April 2019 - 06:09 PM

Slikaj ceo bajs, deluje super.

Stigao pre nekog vremena kompakt korman sa prihvatom za lulu 26 mm u srebrnoj boji. Montirao, probao na dve voznje i ekstra se pokazao. Vizuelno lep, ergonomski jos bolji. Moja preporuka ako nekom treba. U pitanju je Uno korman


  • 0

#317 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 April 2019 - 01:34 PM

Evo i fotke bajsa. U odnosu na prethodni korman koji je bio na bajsu, ovaj ima za nijansu veci precnik cevi na delu koji se drzi sakama sto je mnogo bolje jer u voznji sake vecim delom nalezu na cev kormana i samim tim se manje umaraju i eliminise osecaj trnjenja sake posle visecasovne voznje. Jedino sto mislim da mi je lula za nijansu kraca pa bi jedno 2 cm vise bilo pun pogodak...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#318 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 April 2019 - 01:35 PM

Evo i fotke bajsa. U odnosu na prethodni korman koji je bio na bajsu, ovaj ima za nijansu veci precnik cevi na delu koji se drzi sakama sto je mnogo bolje jer u voznji sake vecim delom nalezu na cev kormana i samim tim se manje umaraju i eliminise osecaj trnjenja sake posle visecasovne voznje. Jedino sto mislim da mi je lula za nijansu kraca pa bi jedno 2 cm vise bilo pun pogodak...

Attached Thumbnails

  • 20190409_152700.jpg

  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#319 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 12 April 2019 - 07:56 AM

Meni deluje da treba sic nazad 1cm


  • 1

#320 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 12 April 2019 - 09:39 AM

Odlicno izgleda, verujem da isto tako i ide :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika