Jump to content


Fotografije

Servis Freehub-a na Shimano nablama

freehub servis popravka podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
206 odgovora na ovu temu

#81 milos76

milos76
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 06:55 AM

Da ne zapocinjem novu temu potrazicu ovde pomoc. Imam nablu shimano m525 ili ti deore i pokusao sa da skinem kasetu sa adekvatnim alatom i nema sanse,od kako ima bajs nikad je nisam skidao bajs je kod mene nekih god dana kupljen polovan,koliko znam da se kaseta sama doteze u voznji ili je prosli vlasnik pretegao mnogo. Nema sanse da se odvrne kadeta,do cega moze biti problem i jel neko ima resenje? Hvala unapred svima :)
  • 0

#82 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 08:23 AM

Пробај прво са неком већом полугом.Па ако то не успева нека хемија или загревање,али не знам колико је то паметно.Када будеш стављао нову касету немој шраф претезати,пошто нема шансе да се одврне и шраф обавезно намажи неком машћу,најбоље бакарном,а ако немаш може и товатна.


  • 0

#83 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 March 2016 - 08:27 AM

Imao sam slican problem, mozda postoji manje radikalno resenje, ali ja ne znam za njega...
Brusilica u ruke pa obrusis maticu kasete, pljosnati vidljivi deo matice koji viri iz kasete treba da se tanji, da bi mogao da ga malo iskrivis i odvojis od kasete. Brusis naticu, stanjis je, ali laganica, strpljivo da se ne greje mnogo, da se toplota ne prenese na nablu i ne istopi gumene dihtunge na nabli. Znaci ovo brusis sa cestim pauzama u kojima hladis metal vodom. Vodi racuna da cvrsto drzis brusilicu da ne sklizne i ne osteti kasetu itd.
Kad maticu istanjis kao flis papir, uzmes srafciger pa ga cekicem nabijes izmedju kasete i stanjenog dela matice, sve ukrug i da se stanjena matica iskrivi i odvoji od kasete. Odgovarajucim alatom za odvrtanje skines maticu i gotovo.
Pre toga naravno nađi drugu maticu (ali odgovarajucu, jer su razlicite za 11 ili 12 zuba) zavisi da li imas prvi zupcanik sa 11 ili 12 zuba (najverovatnije mada moze biti i vise od 12) da bi mogao ponovo da zategnes kasetu.



Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#84 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 March 2016 - 09:42 AM

Možda si već probao, ali da za slučaj da nisi. Dobra poluga:

 

 

 

Pre toga naprskati spoj kasete i lokringa nekim penetrirajućim uljem (Odvijač sprej domaći, ili neki strani). Sačekati jedan dan, pa ponovo naprskati. Treći dan probati skidanje kasete.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#85 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 10:26 AM

(link)


  • 0

#86 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 March 2016 - 10:54 AM

(link)

Ovde je u pitanju kaseta, ne frivil. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#87 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 10:59 AM

Samo dodas alat sa lancem u jednacinu.


  • 0

#88 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 March 2016 - 11:11 AM

Samo dodas alat sa lancem u jednacinu.

Ako se točak stavi tako u stegu, alat s lancem se teže pritisne. Jer je sa freehubom nemoguće koristiti ceo točak kao polugu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#89 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 12:03 PM

Ne pritiska se vec se vuce ka sebi. Alat sa lancem uhvatis levom sakom zajedno sa zicama tocka i pridrzavas da se ne okrece a desnom rukom gurnes ceo tocak od sebe tj zarotiras ga suprotno kretanju kazaljke na satu, pri tome se podrazumeva da je alat za skidanje kasete pricvrscen u stegi a ceo tocak je u horizontalnom polozaju.


  • 0

#90 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 01:25 PM

Kaseta se ne doteze sama u voznji. Ako imas sav alat, probaj opet, al nemoj da se plasis da nategnes bas jako. Postoji mogucnost da nisi uspeo da odvrnes jer su oni zarezi na 11t lancaniku i zarezi na matici kasete malo jace upareni, pa treba dosta sile da bi se razdvojili. Cuces zvuk kao da je nesto puklo kad odvrnes, ali tako se cuju ti zarezi kad puste. Meni se cini slabo mogucim da je neko bio toliko uporan da zateze taj sraf toliko da ne moze da se otpusti, jer upravo ti zarezi koliko odmazu pri otpustanju, toliko odmazu i pri zatezanju.


  • 0

#91 milos76

milos76
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 13 March 2016 - 11:13 PM

Skinuta je kasta sa alatom za filter za ulje od kola i sa alatom za kasetu sam na oba stavio 2 duze cevi i napravio dosta duzu i vecu polugu i samo je pocelo da kvrca kao gedora onako i kasnije se moglo rukom skinutu. Hvala svima na savetima,bila je solucija i brusilica da radi al cisto sumljam da bi kaseta prezivela to :)
  • 0

#92 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 March 2016 - 11:36 PM

Vidis to sa alatom za filter ulja, koji je predpostavljam sa lancem i nije losa ideja jer je jaci od ovih biciklistickih. Ja sam pokusao sa ovim obicnim za bajs, ali mi je na mom alatu pukao lanac pri pokusaju, a Grbićev alat je poceo da se krivi kao i zupcanici na kaseti, tako da je kod mene na kraju morala da radi brusilica.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#93 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 17 March 2016 - 07:21 PM

Shimano xt 8000 11 brz. + stari lancanik od 12 zuba sa SRAM 9 brz. kasete u novoj ulozi podloske + Shimano kaseta za 7 brzina.
Ko bude zeleo da stavi bolje nable umesto jeftinih kuando-dzojtek-shimano a zadovoljan je 7 brz. menjacima i ne zeli da trosi puno para na kasete i lance.

trenutne cene                        kaseta                 lanac
                               7 brz.      1080 din.             650 din.
                               9 brz.      2780 din.             2600 din.
                             razlika      1700 din.     +      1950 din.   = 3650 din. (glanc nova prednja Shimano XT-M8000 kosta 3540 din. zadnja 5220 din.)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 


  • 0

#94 logo

logo
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Postavljeno 02 April 2016 - 03:51 PM

Jedno pitanje. Kada zavrtim freehub (kasetu) unazad, on stane posle sekundu? Da li to treba tako ili treba da se podmaze?


  • 0

#95 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 02 April 2016 - 07:00 PM

Tako bi trebalo jer nema potiska koji se stvara kad se tocak okrece napred.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#96 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 10 April 2016 - 10:01 AM

Pozdrav svima, hteo bih da skinem kasetu kako bih ocistio kompletnu nablu, jer malo zapinje kad drzim osovinu u ruci i vrtim toack, ali nemam odgovarajuci alat za osigurac kasete i ne znam gde moze to da se nadje. Da li zna da li to ima da se kupi ili je isplativije da odnesem kod majstora?


  • 0

#97 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 April 2016 - 12:00 PM

Pozdrav svima, hteo bih da skinem kasetu kako bih ocistio kompletnu nablu, jer malo zapinje kad drzim osovinu u ruci i vrtim toack, ali nemam odgovarajuci alat za osigurac kasete i ne znam gde moze to da se nadje. Da li zna da li to ima da se kupi ili je isplativije da odnesem kod majstora?

 

Obzirom da pitanje nema veze sa temom mozda je bolje da ga postavis u odgovarajucom KLIK


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#98 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 April 2016 - 04:44 AM

Pozdrav svima, hteo bih da skinem kasetu kako bih ocistio kompletnu nablu, jer malo zapinje kad drzim osovinu u ruci i vrtim toack, ali nemam odgovarajuci alat za osigurac kasete i ne znam gde moze to da se nadje. Da li zna da li to ima da se kupi ili je isplativije da odnesem kod majstora?

Treba ti ovo:

 

http://planetbike.rs...U-Shimano/5093/

 

i ključ sa lancem za držanje "kontre" pri odvrtanju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#99 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 11 April 2016 - 07:50 AM

Kljuc sa lancem cu sam napraviti, ali taj moram kupiti. Video sam na nekom sajtu iz subotice ima ovakav kljuc za 400 din da se naruci, e sad kog je kvalitets to je pitanje. Hvala, pozdrav.

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
  • 0

#100 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 08 May 2016 - 04:35 PM

Jedno pitanje. Točak se vrti super, ne zapinje, nema preskakanja ali nešto melje kad vrtim pedale unazad ili kad zavrtim točak rukom u mestu. U pitanju je Cannondale C3 nabla.

Nisam laik sto se tiče mehanike bajsa ali oko freehub-a nisam petljao?

Imam utisak kao da je ušla prljavština i možda i voda prilikom pranja i da to sad radi ko zna sta unutra.



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
  • 0

~be here now~






Also tagged with one or more of these keywords: freehub, servis, popravka, podmazivanje

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika