Jump to content


Photo
- - - - -

Nedoumice u pravilima saobracaja vezanih za bicikliste


  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#101 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Posted 29 November 2014 - 08:16 PM

Dzabe si se mucio, sve je to vec odavno prakticno potvrdjeno ali sad si se i sam uverio ;).


  • 0
.

#102 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 618 posts
  • LocationBrdo

Posted 29 November 2014 - 10:05 PM

Po zakonu ide belo napred i crveno pozadi.

Užasno me nervira kad neko stavi belo napred da treperi. Koja je poenta, kako tako sebi osvetljava put?! Em što oslepim, em što može da prouzrokuje epileptični nadad kod osoba koje su sklone njemu.


  • 0

#103 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 29 November 2014 - 10:44 PM

Odavno je dokazano da se crveno bolje vidi na daljinu, zato je i pravilo da crveno ide pozadi. A logicno belo napred zato sto osvetljava ispred vozaca da vidi put ispred sebe (koje najbolje osvetljava).

 

ps. Off. Najsmesnije mi je kada napaljeni klinci na kolima stave one sijalice sto daju plavicasto svetlo zato sto bolje izgleda, kada padne kisica ne vidi se nista na putu :) A to sam primetio i na bici svetlima (imam neko cateye koje baca plavicasto), drugar isto to hvali na sav glas, a meni se nikako ne svidja :(


  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#104 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 29 November 2014 - 11:20 PM

Užasno me nervira kad neko stavi belo napred da treperi. Koja je poenta, kako tako sebi osvetljava put?! Em što oslepim, em što može da prouzrokuje epileptični nadad kod osoba koje su sklone njemu.

 

Meni smeta i kad sopstveno svetlo stavim u taj mod a kamo li da mi dolazi u susret n2:smiley-angry019

Pričam za kad je skroz mrak, malo ima svetla malo nema, odmah me dezorjentiše :)

Možda ljudi to koriste gde ima uličnog osvetljenja pa da štedi baterije ili "kao samo da privlači pažnju", e pa definitivno je privlači n2:Heristical


  • 0

#105 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 30 November 2014 - 05:29 AM

Dzabe si se mucio, sve je to vec odavno prakticno potvrdjeno ali sad si se i sam uverio ;).

Zezao sam se malo i razbijao monotoniju ;)
Treba samo voditi računa da baterije na vreme promeniš, da ne "usahnu" i onda crveno gubi na toj uočljivosti verovatno. Ja sam kupio za 200din dve Vartine, trebalo bi dugo da izdrže, a ima i jeftinijih sve do kineskih (kod kineza ;) )

Ovo mi nije jasno, kaže više izdrži baterija ako je svetlo konstantno, da se nisu zeznuli ovi na sajtu, mada tako piše i na Knog sajtu (prepisali odande):

http://www.chainreac...et/rp-prod51663

Water-resistant
Flexible silicon body
Integrated clipping feature
Quick-release mounting
Visible up to 600 metres

Burn time: 80 hrs (steady), 50 hrs (flashing)

Safety light only

Šta su nemci uveli, valjda samo da bude konstantno, jer videh i na Cateye da piše upozorenje da se ne može koristiti u nemačkoj.
  • 0

#106 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 November 2014 - 08:53 AM

Po zakonu ide belo napred i crveno pozadi.

Užasno me nervira kad neko stavi belo napred da treperi. Koja je poenta, kako tako sebi osvetljava put?! Em što oslepim, em što može da prouzrokuje epileptični nadad kod osoba koje su sklone njemu.

To belo što treperi služi da ti budeš viđen - tamo gde ima rasvete. Dobro je i po danu. Često koristim jer štedi baterije u priličnoj meri. Još nisam nikom izazvao epi napad. Kad sklone sve svetleće reklame pored puteva, razmišljaću o tome da ne vozim sa trepćućim.

 

Kad već pričamo o propisima: neverovatno mi je kolika količina reklama, bilborda, trafika i slično se dozvoljava pored bici staza, a i pored puteva. Naučno je dokazano da čak i ako fizički ne blokiraju pogled (a često ga zaklanjaju, izazivajući direktno opasnu situaciju), odvlače pažnju i povećavaju šansu za udes. Ovamo kao priča bezbednost, a na putevima rupe, pored puteva Las Vegas, samo ne obeleže ono što treba. 

 

Evo dobrog testa za moć opažanja:

 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#107 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4416 posts
  • LocationBeograd

Posted 30 November 2014 - 10:41 AM

Meni smeta i kad sopstveno svetlo stavim u taj mod a kamo li da mi dolazi u susret n2:smiley-angry019

Pričam za kad je skroz mrak, malo ima svetla malo nema, odmah me dezorjentiše :)

Možda ljudi to koriste gde ima uličnog osvetljenja pa da štedi baterije ili "kao samo da privlači pažnju", e pa definitivno je privlači n2:Heristical

Ja trep mod koristim u sumrak kad nije dovoljno mračno za stalno svetlo.. čisto da me ostali vide. A po mraku je mnogo smorno voziti sa lampom u tom modu.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#108 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 30 November 2014 - 11:01 AM

Ja koristim treperenje tako sto sam za viljusku stavio onu kinesku silikonsku bljeskalicu, a za osvetljavanje ispred sebe sam imao, http://capriolo.com/...pton-xc122-crna , koja je nastradala skoro pa sam u potrazi za nekom slicnom, pa sam otvoren za predloge.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#109 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 618 posts
  • LocationBrdo

Posted 30 November 2014 - 11:39 AM

@ Fallout i Chamade

Pa bićete viđeni i sa konstantnim svetlom, ovako samo iritirate većinu vozača.

 

Zabluda je da baterija traje duže u treperejućim modovima, svako uključivanje zahteva veću količinu energije po jedinici vremena neko konstantan rad.


  • 0

#110 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 30 November 2014 - 12:57 PM

U odnosu na konstantno, svetlo koje treperi se lakše detektuje, ali se teže proceni koliko je udaljeno i kojom se brzinom kreće.

 

 

Zabluda je da baterija traje duže u treperejućim modovima, svako uključivanje zahteva veću količinu energije po jedinici vremena neko konstantan rad.

 

Dosta LED lampi koristi PWM, tako da radilo konstantno ili treptalo svakako se uključuje i isključuje non stop, samo previše brzo da bi primetio. Tako se kontroliše struja LED diode i može se podesiti da bude veća u trepćućem modu. Ako je LED struja ista u oba moda, baterija će uvek trajati duže ako trepće, energija koja se troši da se upali LED je zanemarljiva prema energiji koja se uštedi držeći je isključenom duže od par mikrosekundi.


  • 1
Pozdrav

#111 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Posted 30 November 2014 - 01:07 PM

Ja koristim treperenje tako sto sam za viljusku stavio onu kinesku silikonsku bljeskalicu, a za osvetljavanje ispred sebe sam imao, http://capriolo.com/...pton-xc122-crna , koja je nastradala skoro pa sam u potrazi za nekom slicnom, pa sam otvoren za predloge.

 

Како ти  се показала та лампа?


  • 0

#112 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 30 November 2014 - 01:47 PM

Како ти се показала та лампа?

Nije losa, ali ne tako sjajna. Kako joj pada napon tako slabi osvetljenje, nije bas tako sirokog opsega kako je napisano, ali svakako vrsi funkciju. Jedina stvar koja mi se desila nekoliko puta je krenem na voznju i zaboravim da je napunim. Sad bih probao ovo http://www.capriolo....a-lampa-illux-0 ili http://www.capriolo....-lampa-smilux-0 ili http://planetbike.rs...a/Rasveta/3037/
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#113 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Posted 30 November 2014 - 01:55 PM

http://www.capriolo....a-lampa-illux-0 Хвала на одговору,ја сам када сам куповао светла тражио ово светло али га нисам нашао,па сам узео ово   http://www.capriolo.com/dodatna-oprema-i-alati/svetla-za-bicikl/prednja-lampa-988-sa-cetiri-led-2


  • 0

#114 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4416 posts
  • LocationBeograd

Posted 30 November 2014 - 02:22 PM

@ Fallout i Chamade

Pa bićete viđeni i sa konstantnim svetlom, ovako samo iritirate većinu vozača.

 

Ne smeta u sumrak jer je praktično još dan.. može i kad se naoblači, čisto da se označimo na putu.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#115 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 30 November 2014 - 03:18 PM

Ovo mi nije jasno, kaže više izdrži baterija ako je svetlo konstantno, da se nisu zeznuli ovi na sajtu, mada tako piše i na Knog sajtu (prepisali odande):

http://www.chainreac...et/rp-prod51663

Water-resistant
Flexible silicon body
Integrated clipping feature
Quick-release mounting
Visible up to 600 metres

Burn time: 80 hrs (steady), 50 hrs (flashing)

Safety light only

@Himzo, jel ovo to:
@Himzo: Dosta LED lampi koristi PWM, tako da radilo konstantno ili treptalo svakako se uključuje i isključuje non stop, samo previše brzo da bi primetio. Tako se kontroliše struja LED diode i može se podesiti da bude veća u trepćućem modu. Ako je LED struja ista u oba moda, baterija će uvek trajati duže ako trepće, energija koja se troši da se upali LED je zanemarljiva prema energiji koja se uštedi držeći je isključenom duže od par mikrosekundi.


  • 0

#116 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14696 posts

Posted 30 November 2014 - 03:59 PM

Ja ovog kineza nabudzio da se kaci kao GoPro, platio oko 850 dinara rece prodavac da se najmanje kvari u poredjenju sa ostalim modelima. Fino plasticno socivo, deo gde su LED i socivo je od aluminijuma lepo uradjeno, LED montiran na aluminijumsko postolje pa ima hladjenje koliko-toliko, kuciste za baterije od gumirane plastike i to izgleda kvalitetno. Plasticni deo na koji je prikacena traka za glavu ima mogucnost menjanja ugla ali je taj mehanizam slab, mozda moze da izdrzi prilikom hodanja da ne promeni ugao sam od sebe ali mislim da pri trcanju ili voznji bicikla nece raditi kako treba ali meni to nije bilo od znacaja posto sam trazio neku malu lampu da je modifikujem za kacigu. Ne znam specifikacije LED-a nadam se da je negde oko 3w i 90~120 lumena. Napaja se sa 3 aaa baterije, pre modifikacije je tezila 100gr sa baterijama i trakom posle modifikacije sa GoPro kacaljkama tezi 129gr. Nisam je jos isprobao, ima tri nacina rada stalno ukljuceno jako svetlo, stalno ukljuceno slabo svetlo i jaka bljeskalica. Kupio na NBG buvljaku covek prodaje zeveno pribor za pecanje i svetla.

SVETLO_zpsa8222166.jpg


  • 0

#117 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 30 November 2014 - 06:44 PM

@bockokg

Sigurno su pogrešili u prepisivanju, pošto na Knog sajtu i nekoliko drugih prodavnica piše obrnuto.

 

Inače ne znam da li novi zakon kaže išta o obliku svetlosnog snopa za lampe koje služe za osvetljavanje.


  • 0
Pozdrav

#118 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 30 November 2014 - 08:32 PM

Hvala Himzo, sad cu videti na Knog sajtu, pre kao da je bilo isto ko na CRC moguce da su ovi svi prepisali a ovi posle na sajtu Knoga ispravili.


  • 0

#119 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 618 posts
  • LocationBrdo

Posted 01 December 2014 - 06:23 PM

@Hizmo

Ipak sam ja pogrešio, malo sam se obrazovao što se ledova tiče, i ipak troše manje u treperejućem modu (bar ovom koji se koristi za lampe).


  • 0

#120 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 01 December 2014 - 06:43 PM

U odnosu na konstantno, svetlo koje treperi se lakše detektuje, ali se teže proceni koliko je udaljeno i kojom se brzinom kreće.

 

 

 

Dosta LED lampi koristi PWM, tako da radilo konstantno ili treptalo svakako se uključuje i isključuje non stop, samo previše brzo da bi primetio. Tako se kontroliše struja LED diode i može se podesiti da bude veća u trepćućem modu. Ako je LED struja ista u oba moda, baterija će uvek trajati duže ako trepće, energija koja se troši da se upali LED je zanemarljiva prema energiji koja se uštedi držeći je isključenom duže od par mikrosekundi.

 

Što potvrđuje i ova strana:

 

http://www.cateye.co...EL010/moreinfo/

 

Čak i da lažu na reklami, imam takvu lampu i brže se potroši kad stalno sija.

 

Zato koristim trepćući mod, da mi duže traju baterije, a pretpostavljam da me (gotovo) podjednako dobro vide. Ipak bajs ne ide 50 na sat i to treptanje se koristi kad je put inače osvetljen. Kad je mrkli mrak, uključi se da svetli non-stop, da bi se videlo kuda se vozi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users