Jump to content


Fotografije
- - - - -

Nedoumice u pravilima saobracaja vezanih za bicikliste


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
147 odgovora na ovu temu

#61 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14676 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 12:45 AM

Pazi ovo, stavis pozadi jako belo svetlo, em sto zaslepi vozaca koji te sustize pa ne vidi dobro em misli da mu motorcikl ide u susret pa pokusa da se mimoidje sa tobom skretanjem u desno a tamo bankina, jarak, drvo, stubic sta god pa te pokupi ili se slupa. Belo svetlo osim sto najbolje osvetljava nocu je i znak da vozilo ide prema tebi, kao npr. svetlo za rikverc.


  • 2

#62 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 November 2014 - 01:05 AM

Nekako mi se ova tema učinila zgodnom da postavim ovu sliku.
Ako samo omanuo temu, slobodno premestite... :)
 
Danas u povratku ka gradu iz pravca Avale, naleteh na ovaj putokaz.
Nisam u neko skorije vreme prolazio tuda ali sam siguran da ga video nisam ranije.
 
Zastah slikah, ali mi baš nije najjasnije šta pokazuje i kome?
Da li je to deo nekog novog projekta obeležavanja biciklističkih ruta ili...
 
Pa eto ako je neko upućen i voljan da me prosvetli, rad sam da saslušam.

Brojevi su kilometraža od mesta do mesta.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#63 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 01:23 AM

Brojevi su kilometraža od mesta do mesta.

 Jel može neko da mi izmapira na bilo kojoj mapi, koja Vam je najlaksa, kud je ova ruta sa ovog znaka. Ja mapirao na mymapride, i krenuo od stadiona, pa izašao do skretanja levo za spomenik na avali i mapirao do njega, i nadmorska visina je mnogo manja, oko 400.

Gde je ovaj zavrsio sa znaka? I gde Vi u stvari i vozite kada kažete penjao sam Avalu i td. Zelja mi je da dodjem iz KG pa da popnem tu Avalu pa da se vratim za jedan dan, ali mi treba tacna mapa da ne promasim tu standardnu rutu koju bajkeri koriste do Avale.

 

Pazi ovo, stavis pozadi jako belo svetlo, em sto zaslepi vozaca koji te sustize pa ne vidi dobro em misli da mu motorcikl ide u susret pa pokusa da se mimoidje sa tobom skretanjem u desno a tamo bankina, jarak, drvo, stubic sta god pa te pokupi ili se slupa. Belo svetlo osim sto najbolje osvetljava nocu je i znak da vozilo ide prema tebi, kao npr. svetlo za rikverc.

 

Dule, druze, ma nije ta bela bljeskalica toliko jaka da zaslepi vozaca, pa far auta pa jedva zaslepi vozaca auta iz suprtnog. Ovo jeste bela i bljeska dosta dobro, vidi se sa mozda 1km ili 800m bas dobro, a to mi je i cilj. Dakle bicu uocen a farovi auta ce me odmah obasjati i vozac ce videti da sam bajker. A nisam napomenuo da na zadnjoj viljusci sa leve strane imam zalepljene dve folije takodje bele boje, koje isto reflektuju vrlo dobro belo svetlo (dadose mi majstori iz Sombora kada su postavljali znakove u gradu kod mene, ja ih pitao za crvene, tj pitao da li ima kod njih u firmi na prodaju, a onaj lik izvadi iz kamioncica i kaze - evo ti belo, bolje ti je nego crveno, vazno je da te uoce sto pre, pa tu logiku usvojih). A najbolja folija je u stvari ona zuta, ta razbija, tu nisu imali u kamionu.

 

Jeste van propisa, ali opet ponavljam i propisi su da bi bili bezbedni. Moze doci do nedoumice teoretski, jer su svetla bela, ali u praksi vrlo tesko. Primetih kada vozim da se sve odvija kako treba i da me vozila lepo obilaze, po 2m od mene, cak mnogo pazljivije i bezbednije nego danju.

 

U nemackoj su na primer pozadi zabranili crveno bljeskalicu, vec samo konstantno svetlo crvene boje. Ja nisam u germaniji ;) pa ovde cu da "kršim" ovako propise dokle god mogu :)


  • 0

#64 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 November 2014 - 07:10 AM

Kod kineskih gumenjaka evidentno je da beli mnogo bolje budu uočljivi u odnosu na crvene (slabije svetlo bacaju i samim tim manje su uočljivi), jer se isti pre svega koriste ne da osvetle putm nego da te pozicioniraju, da te uoče. Tako ja postavih bele i napred i nazad. Baš me briga za pandure, bitno mi je da me ovi iza uoče što je pre moguće, a to mi bela svetla omogućavaju. Čak sam pozadi stavio beli gumenjak proizvođača Knog, koji jede živu decu, blica poput fotoaparata.
 
A ti panduri koji bi te kaznili što pozadi imaš belo svetlo bi bili krajnji baksuzi. U praksi, često ako činiš delimičan prekršaj ide ono - ajd nemoj više tako, zameni, prilagodi, a OK ima i onih koji se hvataju za blokče i za ovo. Briga me, važno mi je da me uoče što pre vozači iza.


Objašnjeno lepo (pametnom dosta, što bi rekli):

http://www.nsbi.org....ad-da-ali-zasto



U vreme one najveće krize devedesetih imao sam svetla na biciklu. Napred i nazad. Kad mi sad neko kaže da nema svetla zbog para, to shvatam kao izgovor, ne kao opravdanje.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#65 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 08:08 AM

 

 

I gde Vi u stvari i vozite kada kažete penjao sam Avalu i td. Zelja mi je da dodjem iz KG pa da popnem tu Avalu pa da se vratim za jedan dan, ali mi treba tacna mapa da ne promasim tu standardnu rutu koju bajkeri koriste do Avale.

Teško da možeš da omašiš.Iz Kragujevca ideš ka Mladenovcu,a odatle preko Ralje ka Avali.Dakle,nema skretanja,nema lutanja,držiš se tog puta(koji se inače zove Kragujevački put n2:1097[1]) i stižeš na cilj,tj u podnožje "planine".Odatle je sve još lakše i jednostavnije n2:bikegirly .

Evo nekako ovako: http://ridewithgps.com/routes/6522581


  • 0

#66 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 23 November 2014 - 09:22 AM

Или још лакше, на првом семафору од Младеновца скренеш десно, пошто мислим да у Раљи нема семафора…
  • 0

#67 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 23 November 2014 - 09:28 AM

Objašnjeno lepo (pametnom dosta, što bi rekli):http://www.nsbi.org....ad-da-ali-zastoU vreme one najveće krize devedesetih imao sam svetla na biciklu. Napred i nazad. Kad mi sad neko kaže da nema svetla zbog para, to shvatam kao izgovor, ne kao opravdanje.

+1

http://bajsologija.r...a/#.VGxpxvnF8aB

Више него одличан текст...

Из текста:

Dalje, član 47, stav 2. kaže:

„Jedno ili više simetrično postavljenih svetala za osvetljavanje puta na biciklima i mopedima moraju biti izvedena i pričvršćena na prednjoj strani vozila“. Član 47. stav 5: „Svetlost glavnih farova mora biti bele boje“.

Да ли ово значи да ако је више од једног светла, морају да буду симетрично постављена? На пример, на корману имам јаку светиљку и једну силиконску бљескалицу. По овоме то није дозвољено обзиром да због различитих габарита није могуће да буду симетрично постављена све и да ставим једно на леви друго на десни крај кормана?


Катадиоптери у жицама точка, или ободу фелне су обавезни, барем сам тако разумео:

član 64. stav 18. kaže: „Na bočnim stranicama prednjeg i zadnjeg točka bicikla moraju biti izvedena reflektujuća tela koja reflektuju svetlost bele ili žute boje“.
  • 0

#68 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 November 2014 - 10:23 AM

@bockokg
Starim putem bg-kg, preko Arandjelovca, Mladenovca i pravac Avala.
Svetla su BELO napred, CRVENO nazad i to je to. Čak i da nije zakonom regulisano, to je deo biciklističke kulture.
Zamisli situaciju. Noć, neosvetljen put i vozač u kolima vidi neko belo svetlo ispred sebe. Šta vozač može da pomisli, da mu u susret ide auto kome ne radi jedno svetlo, motor? Onda shvati da svetlo možda stoji jer umesto da se već "susretnu" vozač ga sustiže. Nikom od vozača neće pasti na pamet da je biciklista stavio belo svetlo nazad.
Sad zamisli da je vozač u kolima popio po neku...
Moguće posledice su jasne.
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#69 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4281 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 10:53 AM

Ne znam odakle ta manija :) da se zadnje crveno svetlo ne vidi na putu. Mogu da razumem grad gde sa svih strana nesto sija, trepce, bljesti pa da ne vidis biciklistu u svom tom svetlosnom haosu. Ali na otvorenom putu koliko god da je svetlo slabo videce se sa bar 100 do 200 metara sto je sasvim zadovoljavajuce. Da ne pricam o ozbiljnim svetlima gde se to visestruko povecava, uglavnom bez neke velike potrebe. 

Moj drug nocu stavlja neku Cateye skalameriju od 8 ili 10 dioda koje tako jako sijaju da skoro sigurno smetaju vozacima koji ga sustizu a treba mu za voznju van grada. Takvo cudo bih ja vozio u gradu iz razloga koje sam vec naveo a van grada svako svetlo zavrsava posao. 


  • 0
.

#70 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 11:05 AM

Ako je onaj za volanom pijan, ni reflektor ti neće pomoći. Nikada mi neće biti jasni ovi što po mrklom mraku na otvorenom putu van grada voze bez svetla... mahom su to stariji ljudi iz sela. 


  • 0

#71 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4281 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 11:38 AM

Da li je pijan, blesav, nece da gleda ili te smatra za zivotinju 4. reda nije bitno, mozes da okacis sta hoces i da sijas kako hoces. 

A ti sto voze bez svetla su obavezno obuceni u crno, nemaju nikakvo macije oko ili bilo sta sto reflektuje svetlost i ako par sekundi ne gledas u put mozes da zavrsis u zatvoru zbog budale... 


  • 0
.

#72 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 02:16 PM

A ti bez svetala su najgori lokalci kad prolaziš kroz neko mesto...

Što kažeš ništa ne svetli, on obučen u crno... On zna gde ide a što ga niko ne vidi... nije njegov problem.

Još ako se vraća iz kafane...


  • 0

#73 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 November 2014 - 03:12 PM

 

 

 

Dule, druze, ma nije ta bela bljeskalica toliko jaka da zaslepi vozaca, pa far auta pa jedva zaslepi vozaca auta iz suprtnog. Ovo jeste bela i bljeska dosta dobro, vidi se sa mozda 1km ili 800m bas dobro, a to mi je i cilj. Dakle bicu uocen a farovi auta ce me odmah obasjati i vozac ce videti da sam bajker. A nisam napomenuo da na zadnjoj viljusci sa leve strane imam zalepljene dve folije takodje bele boje, koje isto reflektuju vrlo dobro belo svetlo (dadose mi majstori iz Sombora kada su postavljali znakove u gradu kod mene, ja ih pitao za crvene, tj pitao da li ima kod njih u firmi na prodaju, a onaj lik izvadi iz kamioncica i kaze - evo ti belo, bolje ti je nego crveno, vazno je da te uoce sto pre, pa tu logiku usvojih). 

 

Jeste van propisa, ali opet ponavljam i propisi su da bi bili bezbedni. Moze doci do nedoumice teoretski, jer su svetla bela, ali u praksi vrlo tesko. Primetih kada vozim da se sve odvija kako treba i da me vozila lepo obilaze, po 2m od mene, cak mnogo pazljivije i bezbednije nego danju.

 

 

Brale, ovaj fazon ti nije dobar. Belo ide napred a crveno nazad. Zamisli sad da po mraku u nepreglednoj krivini iza tebe naidje neki neiskusan klinac, tek položio, malo brže poterao.. i ugleda belo svetlo na svojoj desnoj strani. Misliš da će imati vremena da razmišlja da li je to neki biciklista sa belim svetlom na zadnjoj strani?

Posledice.. instiktivno će nagaziti kočnicu, vrlo moguće da će i volan cimnuti naglo desno jer će u njegovom oku biti slika belog svetla na njegovoj strani i neće ni gledati gde vodi put. I eto nesreće.. sleteće sa puta, isprevrtaće se u nekoj livadi. U još gorem slučaju proklizaće pa će i tebe počistiti. Scenario u ovom slučaju ima brojne varijante i uglavnom se loše završi.. nekad manje loše a nekad mnogo loše.

Ja sam u saobraćaju već 23 godine.. od toga 20 godina za volanom autobusa i za sve te godine nagledah se svega i svačega.. uglavnom ništa pametno i dobro. Za nesreću dovoljan je jedan trenutak.. i gotovo.

 

Uradi onako kako ti je volja.. a inače trebalo bi da poslušaš savete ostalih na forumu i da to belo staviš napred a pozadi crveno.

 

 

 

 

 

U nemackoj su na primer pozadi zabranili crveno bljeskalicu, vec samo konstantno svetlo crvene boje. 

 

Crvena bljeskalica, posebno ako je jaka dosta smeta onima koji su iza tebe. Videćeš negde već.. pravila breveta nalažu obavezno svetlo napred i nazad s' tim da to svetlo nazad bude konstantno (bez bljeskanja) upravo zbog ometanja onih iza.

 

 

Ja nisam u germaniji ;) pa ovde cu da "kršim" ovako propise dokle god mogu :)

 

 

Tipično za Srbiju.. zbog toga i jesmo gradjani drugog reda u očima Evropske unije i ostalog sveta. Kršenje propisa NE opravdavam.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#74 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 03:21 PM

Dobro, Vi navodite članove zakona ko da sam napisao u predhodnom postu da ja pojma nemam o zakonu i koja svetla gde treba da budu?!?

 

Belo svetlo pozadi je u blink modu i ne moze niko da smatra da je motor ili far auta ili da nekoga zaslepi - to nema govora da zaslepi nikako.

Stavio bih i crveno (samo crveno), koje nije kinesko (imam gumenjake Knog koji su za kineze reflektori 

 

http://www.ebay.com/...=item339692b237

 

i ono se takođe odlično vidi, ali nekako se bolje vidi belo. Problem je i u trrošenju baterije, jer kao da kako baterija se troši tako efekat crvenog svetla mnogo se brže smanjuje u odnosu na belo.

 

Proveriću vidljivost crvenog još jednom napolju pa možda i bude tamo gde treba :) ;)


  • 0

#75 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 03:25 PM

Teško da možeš da omašiš.Iz Kragujevca ideš ka Mladenovcu,a odatle preko Ralje ka Avali.Dakle,nema skretanja,nema lutanja,držiš se tog puta(koji se inače zove Kragujevački put n2:1097[1]) i stižeš na cilj,tj u podnožje "planine".Odatle je sve još lakše i jednostavnije n2:bikegirly .

Evo nekako ovako: http://ridewithgps.com/routes/6522581

A ha. hvala, dakle vth avale je u stvari ovaj sa ove mape. Max je 482 m nadmorska, a na znaku je 511m, verovatno su se vodili max. visinom planine ili vec nekog koji nije sa druma.

Kada ga napadate sa bg strane idete putanjom kao sto je na znaku, dakle od stadiona samo naviše rutom znaka?


  • 0

#76 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 03:34 PM

 

Crvena bljeskalica, posebno ako je jaka dosta smeta onima koji su iza tebe. Videćeš negde već.. pravila breveta nalažu obavezno svetlo napred i nazad s' tim da to svetlo nazad bude konstantno (bez bljeskanja) upravo zbog ometanja onih iza.

 

Tipično za Srbiju.. zbog toga i jesmo gradjani drugog reda u očima Evropske unije i ostalog sveta. Kršenje propisa NE opravdavam.

Sa ovim drugim se slažem, sa prvim ne, iako može da se napiše i ono čuveno, nemci su glupi a mi pametni ;). Mada i nemci umeju u tehnici na mnogim stvarima da ukenjaju.

 

Bljeskalica jaka crvena može da smeta pozadi biciklisti, ali autu vrlo teško, jer služi da biciklista bude primećen i gotovo, da mu skrene pažnju, auto ga uočava i vrlo brzo ga obilazi i gotovo. Neće isti da "jaše" iza njega 3 sata pa da poludi od bljeskanja. Na Brevetu je to verovatno jer smatraju da če biti više biciklista u grupi pa da od bljeskanja ne izlude, što je sasvim OK, ako su još ista veoma jaka. Vozača auta teško da bljeska iritira, može samo da mu pre skrene pažnju.

Propise oko bljeskanja su doneli ljudi, i ne mora da znači da su uvek u pravu. Ništa ne pada s neba. Samo su nemci doneli takav zakon. Pogledajte kakvih sve nakaradnih zakona ima ali koje smo u obavezi da poštujemo. I ja to ne sporim, ali ne znači da je to dobro, a zbog takvih zakona i procedura mnogi dobri i plemeniti poslovi su propali. Ja ne smatram da nije trebalo držati se zakona, da treba, ali je poenta da je u tom slučaju trebalo se založiti da se isti promeni jer u tom konkretnom slučaju nije dobar i td.


  • 0

#77 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 November 2014 - 05:41 PM

Niko ovde ne kritikuje nikog, vec svako iznosi svoje vidjenje vezanu za temetiku svetla na biciklu.Zakon je dao smernicu i obavezu. Nase je da to postujemo ili ne.

Nije to samo kod nas problematika. Letos sam se vozikao po Grckoj, i pazi sad mislim da smo ja i zena bili jedini sa svetlima na biciklu, dok recimo u Austriji nema trika da uvece vidis neosvetljenog biciklistu.

Ja sam osvetljen prvenstveno iz licne bezbednosti, tako bi bilo i da nije zakonski uredjeno.

Ako hoces da budes vidljiv, licno ga koristim godinu dana, odlicno i primetno zadnje svetlo

http://probike.rs/sv...je-svetlo-Smart

Ako hoces da bas bas budes primecen

http://probike.rs/sv...žavajuće-svetlo


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#78 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 November 2014 - 06:26 PM

Niko ovde ne kritikuje nikog, vec svako iznosi svoje vidjenje vezanu za temetiku svetla na biciklu.Zakon je dao smernicu i obavezu. Nase je da to postujemo ili ne.

 

 

Upravo to.. ne kritikujemo već iznosimo svoje mišljenje. Nije toliko bitno da li treperi ili ne ali zakon kaže da pozadi treba da bude crveno a napred belo.

 

bockokg@  niko tebi ne brani da koristiš nazad belo svetlo ali to je neuobičajeno, plus može izazvati neželjene reakcije.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#79 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 23 November 2014 - 08:20 PM

Slažem se sa svim što ste napisali.

 

Pozadi stavim ovog silikonskog gumenjaka (za sada belog) odmah ispod sedista na sticni ali provučen kroz cev pa okrenut ka nazad , Na taj način kompenzujem ugao koji zahvata sticna sa podlogom a samim tim i bljeskalica. Naćiću fotku ba će biti jasnije. Nemam pozadi torbicu pa mi taj položaj maksimalno odgovara.

 


  • 0

#80 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 November 2014 - 08:25 PM

bockokg, on 23 Nov 2014 - 9:20 PM, said:
Pozadi stavim ovog silikonskog gumenjaka (za sada belog)

Ja se ovim ne bih javno hvalio... :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika