Jump to content


Fotografije
- - - - -

Nedoumice u pravilima saobracaja vezanih za bicikliste


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
147 odgovora na ovu temu

#21 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 20 March 2014 - 08:43 AM

Ne podržavam ni ja, kao što ne podržavam ni vožnju tunelom, al to ne znači da je zabranjeno.
  • 0

#22 Xking1995

Xking1995
  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • LocationBeograd,RS

Postavljeno 20 March 2014 - 08:48 AM

Pa nisam rekao da je zabranjeno zar ne ? :P
Quick offtopic : Jel postoje neka okupljanja ovog foruma ili tako nesto u Bg-u ? Izvinjavam se na pitanju koje ne odgovara temi,ali nisam nesto primetio,pa da pitam
  • 0

#23 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 20 March 2014 - 09:13 AM

Brankov most nije autoput :)
Po gazeli mi ne bi ni palo na pamet da vozim, izmedju ostalog zato sto je zabranjeno.
Sto se okupljanja tice, imas "last minute" voznje, pa pogledaj.

@jebivetar
Sa tobom ne bih da nastavljam polemiku posto nastavljas da vredjas.
  • 0

#24 Xking1995

Xking1995
  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • LocationBeograd,RS

Postavljeno 20 March 2014 - 09:20 AM

Verujem da ti je neprijatno zbog vredjanja i zaista bi bilo lepo da intervenise neki admin i da se te poruke obrisu...I ja sam bio tako prozivan ranije na forumima pa izbije sve i svasta. :evil:
  • 0

#25 jebivetar

jebivetar
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Location011

Postavljeno 20 March 2014 - 02:19 PM

Pesacka staza je podeljna na pesacku i biciklisticku celom duzinom. Biciklisticka staza na brankovom mostu je obelezena horizontalnom signalizacijom bele boje pre par godina naravno da se ponegde izbrasalo ali je i dalje vise/manje vidljiva celom duzinom mosta

Takodje desna traka brankovog mosta je obelezena ZUTOM bojom a to znaci da je rezervisana za bus i taxi a kako na bajsu nemas tablice mozes i ti tuda slobodno da vozis bez straha od kazne.
Kakve veze ima sto usporis jedan-dva autobusa ionako se voze prazni

Izvini sto sam tvoje ponasanje okarakterisao kao bahato stvarno nisam imao nameru da te uvredim
  • 0

#26 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 20 March 2014 - 02:30 PM

A je l' znaš da ta staza na Brankovom nema upotrebnu dozvolu? Samim tim nije zvanično bici. staza i nije pravno okategorisana kao bici. staza.

Ako se skucaš sa pešakom, a ti nisi kriv, opet ćeš biti kriv - od policije ćeš dobiti samo ''zašto nisi prilagodio brzinu uslovima saobraćaja''.

Drugo, ako nema vertikalne signalizacije, bici. staza ne može biti bici. staza. Mora se jasno i nedvosmisleno vozaču (bicikla, automobila...) staviti do znanja po putu kakve kategorije se trenutno kreće ili priključuje.

Treće, žuta traka i biciklisti koji voze po njoj. Ako u ZOBS-u lepo piše da se biciklista u nepostojanju bici. staze može kretati 1m od desne ivice kolovoza, on tuda mora da vozi. Ne može sredinom trake, ne može u traci za preticanje i slično.

Sve dokle god Brankov most i pešačke staze na njemu ne dobiju jasnu i nedvosmislenu horizontalno-vertikalnu signalizaciju i dok sama staza ne bude zvanično zavedena kao bici. staza... ona to nije.
  • 0
Posted Image

#27 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 March 2014 - 03:39 PM

Brankov most
Nisam bio ove godine, ali jesam ranije, a imam i snimak vožnje od pre tačno 2 godine. Sâm most (strana sa liftom) uopšte nije ni naznačen kao biciklistička staza. Farbom je označeno tek poslednjih nekoliko metara silaska s mosta i nastavak na stazu. Samim tim, u pitanju je klasičan trotoar, namenjen i pešacima i biciklistima, ali naravno da biciklisti ne smeju da voze prebrzo i da moraju da uvažavaju pešake. Osim toga, nepostojanje staze znači da, po zakonu, biciklista može da koristi i kolovoz. Mada tamo to često nije pametno.

Žuta traka
Zakon kaže dve stvari. Prvo, da je to "saobraćajna traka za vozila javnog gradskog prevoza putnika". Član 7, stav 18. Član 40 navodi da biciklista (kada nema posebne staze) sme da koristi kolovoz "u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza". Imajući u vidu član 7, biciklista ne bi smeo da koristi tzv. "žutu traku" (osim ako je u pitanju bicikl iz sistema javnog gradskog prevoza ;)), ali naravno da je to besmislica i podrazumeva se uvek 1 metar od desne ivice kolovoza, pa bilo to i u žutoj traci.

Skretanje
Regulisano je članom 46 i nema posebnih odrednica za bicikliste, što znači da se isto odnosi na sve. Dakle, potrebno je prestrojiti se u levu traku (za skretanje levo). Iz ranije navedenog, zaključuje se da biciklista treba da ostane uz desnu ivicu unutar navedene trake (prve za skretanje levo) i da posle skretanja takođe bude uz desnu ivicu kolovoza. Osim ako je desna traka te ulice za skretanje desno, a biciklista namerava da ide pravo. Kako već drugi rekoše, zakon je malo ćopavo sklepan. Ja sam imao problem na Topčideru, penjanje na novi most, kada vozači nisu poštovali signalizaciju za skretanje, ali onda radiš šta možeš da svi ostanu bezbedni.

P.S. Na netu može da se nađe PDF zakona. Piše svašta zanimljivo. :)
  • 0

#28 Xking1995

Xking1995
  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • LocationBeograd,RS

Postavljeno 20 March 2014 - 05:18 PM

Pesacka staza je podeljna na pesacku i biciklisticku celom duzinom. Biciklisticka staza na brankovom mostu je obelezena horizontalnom signalizacijom bele boje pre par godina naravno da se ponegde izbrasalo ali je i dalje vise/manje vidljiva celom duzinom mosta

Takodje desna traka brankovog mosta je obelezena ZUTOM bojom a to znaci da je rezervisana za bus i taxi a kako na bajsu nemas tablice mozes i ti tuda slobodno da vozis bez straha od kazne.
Kakve veze ima sto usporis jedan-dva autobusa ionako se voze prazni

Izvini sto sam tvoje ponasanje okarakterisao kao bahato stvarno nisam imao nameru da te uvredim

[-X Po meni je pogresno tako pricati jer na prvo mesto to nije tacno.Autobusi su puni kao sibica,a sve i da nisu ,vozaci istih imaju svoja vremena polaska i dolaska i moraju ih se pridrzavati.Ako ih ti usporavas,oni ne mogu da nesmetano rade svoj posao.
Ovo za zutu traku je korisna stvarcica :) Hvala za info caneee ;)
  • 0

#29 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2014 - 09:36 AM

Kod tih pipavih stvari ja uvek gledam svoj život prvenstveno. Brankov most je mesto gde se vozi brže i gde trake baš nisu mnogo široko. U tom slučaju ću uvek izabrati trotoar pa makar morao da prelazim ivičnjake kad idem ka Brankovoj.

Možete vi tumačiti zakon kako hoćete, pozivati se na nepostojanje upotreben dozvole, pravo prvenstva, ali činjenica je da ako nas udari automobil da nam šanse nisu baš velike, naročito kad su ulice sa gustim saobraćajem u pitanju (npr Brankova).

Ima dosta bahatih vozača koji će vas retrovizorom skoro zakačiti, a blokiranjem trake ćete ih samo nervirati. Plus što je desni deo žute trake prepun šahtova pa nije baš bezbedno...
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#30 Xking1995

Xking1995
  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • LocationBeograd,RS

Postavljeno 21 March 2014 - 10:13 AM

Pazi sada ovo:
Moj drug iz skole je proslo leto platio kaznu kod saobracajca,jer nije imao zeleni prsluk... :lol:
Dakle ili je saobracajac bio nervozan,pa se izivio na kome je stigao ili je jednostavno sitnicar koji gleda da nadje svaki detalj koji je moguce naci.Hajde da se drug vozio autom pa da razumem,ali bio je na biciklu..Ko bi rekao da i to pravilo postoji :|
  • 0

#31 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 21 March 2014 - 11:04 AM

Nas zakon imsvi zakoni stomsi ticu prekrsaja su vrlo konfuzni tacnije, svodi se vecina slucajeva na volju suda. Za bicikliste je najbolje sto manje filozofiranja i gledanja u zakon, vec pamet u glavu i da paze gde voze. Zakon o saobracaju je jedna velika glupost i daje policiji i sudstvu jednu veliku dozu samovolje. Sto se tice zastupanja advokata u prekrsajnom postupku cene po tarifi su enormno velike pa se uciniocima prekrsaja vise isplati da plate kaznu. Uzmimo primer zakona o saobracaju gde bise prilagodjena brzina. Zimus nas je uhvatilo ono ruzno nevreme gde su mnogi ostali zavejani a neki i sleteli sa puta. Svaki taj koji je sleteo sa puta a dosal je patrola policije je platio kaznu za ugrozavanje saobracaja zbog ne prilagodjene brzine kretanja vozila u datim okolnostima, bez obzira sto na putu nije stojao znak za ogranicenje brzune kada je na kolovozu sneg. Vi protiv toga nazalost ne mozete nista. Emsada dolazimo do pitanja sta je to prilagodjena brzina. 10-20-50-100km/h. Prilagodjena brzina je toliko glup pojam da je to neshvatljivo. Na kraju ispada da je jedina prilagodjena brzina da covek izadje iz auta i gura ga, posto jedino tada moze da reaguje na razne situacije zbog kojih bi bili kaznjeni da ste vozili auto pa makar i 20km/h. E sada i kod guranja postoji problem. Sta cemo kada dodje nizbrdica? Ode auto ne mogu da ga kontrolisem, uzbrdica ne mogu vise da ga guram uzbrdo je..... Prilagodjena brzina se daje sudu na odluku koji u 99.99% slucajeva ne ide protiv drzave nego vas osudjuje i vi placate kaznu.
  • 0

#32 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 21 March 2014 - 11:21 AM

Pazi sada ovo:
Moj drug iz skole je proslo leto platio kaznu kod saobracajca,jer nije imao zeleni prsluk... :lol:
Dakle ili je saobracajac bio nervozan,pa se izivio na kome je stigao ili je jednostavno sitnicar koji gleda da nadje svaki detalj koji je moguce naci.Hajde da se drug vozio autom pa da razumem,ali bio je na biciklu..Ko bi rekao da i to pravilo postoji :|


Ne postoji kod nas. U BiH da, kod nas ne.
  • 0
Posted Image

#33 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 21 March 2014 - 07:35 PM

Ne postoji kod nas. U BiH da, kod nas ne.


Gde piše za prsluk da je obavezan, ja znam za kacigu. Nema ni kod nas taj član za prsluk.
U slučaju smanjene vidljivosti i noću, biciklisti bi trebali da ga nose, radi svoje, a i tuđe bezbednosti :D
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#34 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 21 March 2014 - 08:00 PM

Nas zakon ............


U svemu se slažem sa tobom, ali ima i situacija gde ](*,) Da im je dato mnogo na volju i da imaju razna tumačenja, mislim da ima samo kod nas, što neki kažu u banana državama. Samo kod nas jedan sudija može da osudi na 20 godina robije, a drugi u višoj instanci tog osuđenog oslobodi. Kao da nisu završili isti fakultet. Kad je 90-ih počinjala demokratija :wink: gledam skupštinu, svađa oko nekog zakona, jedni kažu šta piše u zakonu, a predlagač zakona kaže, citiram : Tačno je da tako piše, ali mi ga tumačimo ovako :!:
Odoh mnogo van teme, ali samo moj slučaj da navedem u vezi glupog potezanja i tumačenja neprilagođene brzine.
Pre mnogo godina, na sred puta rupa i izvor, decembar, poledilo, sletim sa puta i na krov. Kod sudije presuda, neprilagođena brzina uslovima puta. Svaljujem krivicu na putare, ali ipak u sebi rezonujem, pa hiljade ih prošlo, a ja sleteo. I ko je u pravu :?:
Raspisah se, ali govorim iz iskustva, a za sve ostale, dozvoli da te citiram:
Za bicikliste je najbolje sto manje filozofiranja i gledanja u zakon, vec pamet u glavu i da paze gde voze.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#35 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 21 March 2014 - 08:54 PM

Problem visih i nizih sudova je u tome sto nizi sudovi rade po principu mehanizma, ne bakcunsenpunomslucajem nego osudjuju da ne bi dobili po nosu od viseg suda. Princip pa i ovako ce da bude zalba pusti visi sud da odluci pa ako vrati predmet vrati.
  • 0

#36 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 21 March 2014 - 09:45 PM

@zoran031

Da, u pravu si. Izvinjavam se na dezinformaciji. Pobrkao sam sa kacigom (ne znam gde su sad sa time, valjda je obavezna još uvek van naseljenih mesta).
  • 0
Posted Image

#37 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 21 March 2014 - 11:54 PM

Nazalost nimza kacigu je nemoguce...
  • 0

#38 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2014 - 08:19 AM

@zoran031

Da, u pravu si. Izvinjavam se na dezinformaciji. Pobrkao sam sa kacigom (ne znam gde su sad sa time, valjda je obavezna još uvek van naseljenih mesta).

Kaciga nije obaveza za bicikliste ni pod kojim uslovima.
  • 0
Postavljena slika

#39 dedalus

dedalus
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 22 March 2014 - 08:39 AM

Da, u pravu si. Izvinjavam se na dezinformaciji. Pobrkao sam sa kacigom (ne znam gde su sad sa time, valjda je obavezna još uvek van naseljenih mesta).

Prema važećem zakonu,kaciga nije obavezujuća.
  • 0

#40 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 22 March 2014 - 10:42 AM

Pričali smo za BiH (ako slučajno u Vašim odgovorima mislite na Srbiju).

Znam da je bila obavezna i rokali su kazne k'o nenormalni pa je dosta ljudi i batalilo bicikl uporedo.
  • 0
Posted Image




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika