Jump to content


Fotografije

Kaciga-DA ili NE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
369 odgovora na ovu temu

#61 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 18 January 2015 - 10:21 PM

ne znaci nama nista ta statistika, kada i onako mi ne padamo po nekim statistickim pravilima...evo moj ortak je pao sa motora samo jednom, polomio kuk, rebra, slezinu... Glavu nije razbio, imao je kacigu.

Na zalost to upravo i jeste statistika, kuk, rebra, slezina, kljucna, butna, podlaktica. Glava u ff kacigi nikad vidno ne strada ali tu su potres mozda, hematom itd... ako se nosi jet kaciga postoji realna mogucnost da nastada nos, vilica...

 

Zato motoristi obavezno nose kacige (prave mnogo brzih kilometara) 

Upravo tako...

 

 

I leti kaciga funkcionise bolje od bilo kog kacketa ili marame...tu nema price.

+1


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#62 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 19 January 2015 - 03:45 PM

Vozim drumaša od zadnjih 20 godina. Pao sam dva puta, oba puta sam se dohvatio druma dlanovima i levim kukom. Dlanove sam lepo opekao i levi lakat i kuk. Imam ožiljke. Kacigu nikad nisam nosio, ni pre ni posle padova. Glavu nisam omastio prilikom oba pada.

 

Kaciga je svakako potrebna ako se često juri niz nizbrdice i ide se preko 32km/h, za bicikl to su ozbiljne brzine, sa 35/6km/h ako se padne ne može se "kontrolisati" pad, pa tako možeš i glavom o drum, ne daj bože! Ili ako se spuštaš sa 50, 55 na sat i td, što sam radio kada sam bio u srednjoj školi, ma kavi 55km/h, bilo je tu mnogo više, onog - da vidim koliko mogu najbrže!

 

Međutim, danas vodim računa da ne jurim, niti da me "povuče" neka nizbrdica, več ritam krstareće brzine oko 27/8 km/h sat, što je više nego dovoljno za običnog biciklistu i relativno brže savladavanje uspona. I to je drumski biciklista koji ne treba da se boji padova u tim okolnostima.

 

Vožnja u grupi je druga stvar i tu je treba nositi.

 

Treba nabaviti i kvalitetnu dobru kacigu, a ne staviti na glavu neku plastiku, i misliti da je sve u redu!


  • 1

#63 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 January 2015 - 05:05 PM

Treba nabaviti i kvalitetnu dobru kacigu, a ne staviti na glavu neku plastiku, i misliti da je sve u redu!

Samo da dodam....sve je bolje od gole glave u asfalt!


  • 0

#64 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 19 January 2015 - 05:18 PM

Ovi momci sa snimka... Njihov najmanji problem je što pojedinci ne nose kacige.
  • 0

#65 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2015 - 06:01 PM

Haha to hteo i ja da napišem pa batalio :) neću da pametujem. A ni da ispadne da savetujem i da se zalažem za nenošenje kacige. Samo ne volim kad se nešto forsira i nameće, neka svako odlučuje o svojoj glavi. A krenula je tema u tom smeru kao i druge slične pre nje, neretko se podržava obavezivanje zakonom a ja to doživljavam kao atak na mene i moje uživanje u biciklizmu :). Neprihvatljivo mi je da mi je neka gurtna zakopčana pod grlo i da to stalno vukljam sa sobom i kad nisam na biciklu i još da masno platim za tu nelagodnost.


  • 1

#66 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2015 - 08:03 PM

To je tacno, samo sto kad te pokupi neko autom, a ti ostanes dozivotno nesposoban za rad zato sto si puk`o glavom i ko zna sta se unutra desilo i iskomplikovalo, taj sto te je pokupio ima dozivotno da te izdrzava jer je tebi glava bila gola.

 

A da si imao kacigu, povrede i posledice bi bile manje.

 

Zamisli sebe u situaciji da pokupis autom lika koji nije imao kacigu i kome moras da isplatis ko zna koliku odstetu za nematerijalnu stetu samo zato sto on nije zeleo da ga "steze gurtna pod grlom".

 

Kada zakonom bude propisano nosenje kacige, ti ga pokupis autom, a on ako nema kacigu, ko ga sisa, sam je kriv sto se nije zastitio.

 

Kao sto osiguravajuca drustva zezaju oko isplate osiguranja zimi ako nemas zimske gume, jer ti je, po njihovom fleksibilnijem tumacenju ZOBS-a, vozilo tehnicki neispravno.

 

Isto tako, ako si pozitivan na alko-testu, nece da isplate osiguranje.

 

Ja sam za to da zakonom bude propisano da svaki biciklista na drumu bude obavezan da nosi propisanu zastitnu i signalnu opremu, a to su kaciga, prsluk, rasveta na biciklu i, nesto sto ja smatram jako bitnim, uredjaj za davanje zvucnih signala, a da nije obicno zvonce.

 

Koliko mi je samo puta u gradu zatrebala prava pravcata automobilska sirena...


  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#67 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2015 - 08:27 PM

Da dodamo na spisak i body armor? Što je sigurno, sigurno je.

Kako bi se mtb-ovci osećali da se propiše armor zakonom? Znači ima prvo da ga svi kupe pa onda da ga i stalno nose. I da te niko ne pita hoćeš li raditi backflip, downhill ili se samo vozikati šumom... zakon je zakon.

 

Inače taj koji nekog pokupi i treba da snosi sve posledice. A ako je biciklista kriv za udes, kao što kažeš - ko ga šiša. Prosto i fer.

Neću valjda da se dodvoravam tamo nekim osiguravajućim kućama, o kojima btw nemam nimalo lepo mišljenje.


  • 1

#68 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 January 2015 - 08:32 PM

Samo ne volim kad se nešto forsira i nameće, neka svako odlučuje o svojoj glavi.

Ne znam koliko imas godina...ali sto si matoriji pocnes polako da kapiras da tvoja glava nije vazna samo tebi.

 

Pitaj suprugu, decu ili koga vec imas i o kome moras da vodis racuna sta misle o tome da odes negde i razlupas tikvu.


  • 2

#69 jova

jova
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 19 January 2015 - 09:38 PM

Prosle godine sam pao 3 puta,iscasio sam oba ramena i iskrivio hrskavicu na sredini rebara.Dva puta sam udarao glavom i oba puta je pucala kaciga !


  • 0

#70 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2015 - 09:54 PM

Da dodamo na spisak i body armor? Što je sigurno, sigurno je.

Kako bi se mtb-ovci osećali da se propiše armor zakonom? Znači ima prvo da ga svi kupe pa onda da ga i stalno nose. I da te niko ne pita hoćeš li raditi backflip, downhill ili se samo vozikati šumom... zakon je zakon.

 

Ovde se prica o ucestvovanju u drumskom saobracaju, ne o lomatanju po sumi ili skejt-parku.

 

Inače taj koji nekog pokupi i treba da snosi sve posledice. A ako je biciklista kriv za udes, kao što kažeš - ko ga šiša. Prosto i fer.

Neću valjda da se dodvoravam tamo nekim osiguravajućim kućama, o kojima btw nemam nimalo lepo mišljenje.

 

Biciklista moze da bude nevin koliko hoce, ali on i bicikl imaju 100 kila max., a auto koji ga je zveknuo ima bar tonu i tu je fizika neumoljiva, a soferka tvrda kao beton.

 

Dobro razmisli.

 

Ako ne jedes hranu koja lose mirise, ako gledas levo i desno kad prelazis ulicu, ako proveravas da li si lepo zavrnuo plin, ako proveravas da li si iskljucio elektricne aparate, ako vezujes sigurnosni pojas u autu, ako u zivotu sprovodis bilo koju drugu, propisanu zakonom ili ne, sigurnosnu proceduru, nema nikakvog razloga da ne nosis i biciklisticku kacigu kad biciklom ucestvujes u drumskom saobracaju, a u to spada i voznja biciklistickom stazom.

 

I shvati da nisi sam. Bakara je u pravu, malo je ljudi za kojima niko ne bi plakao, a ti sigurno nisi jedan od njih.


  • 1

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#71 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 19 January 2015 - 10:39 PM

Ni u jednom gradu sa izrazeno razvijenom biciklistickom kulturom, a u nekima od njih sam i ziveo (Amsterdam, Firenca, Kopenhagen...)

nije nametnuto obavezno nosenje kacige. Kosi se sa osnovnom idejom bicikliranja.

 

Kazne za vozache su, dapache, drakonske. Ako samo popreko pogledas biciklistu - ode dozvola, o tome da mu trubnes ili, ne daj boze, udaris, nema ni govora.

Takodje se ulaze u infrastrukturu i podizanju svesti.

 

Problem je u razlicitim pogledima na stvar.

Nekima je biciklizam aktivnost, a kaciga im je deo opreme. Nekima je bicikliranje nacin zivota, a kaciga - strano telo.

 

Zivi i pusti druge da zive.

 

PS

Jednom prilikom mi je jedan moj prijatelj Australijanac (koji, usput, ne pusi, ne pije i ima cetvoro dece) rekao:

 

If you don't drink, you donn smoke, u donn gamble n u donn chase wild women,

 

u donn live longer, it just seams longer

 

:)


  • 1

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#72 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 08:41 AM

To za odgovornost prema drugima se potpuno slažem. Isto je s pojasom u kolima. Kacigom na motoru.

Jedino što, ako se forsira kaciga na biciklu, trebalo bi pre toga forsirati bezbednost u situacijama gde je puno veća verovatnoća povrede, nego kad se bajs vozi bez kacige. Znači slažem se: KADA te udari auto, ili kad padneš glavom o beton, dobro je imati kacigu. Jedino što veći procenat povreda bude:

- Kad se pešači po snegu i ledu (znači obavezna full zaštita i kaciga za pešake zimi, plus navlake za đonove sa ekserčićima).
- Kad se vozi motocikl (zabraniti sve motocikle, svima).

Onaj ko propagira kacigu na bajsu kao obavezno korisnu stvar, trebalo bi da bude svestan da su prethodne dve aktivnosti rizičnije, sa puno većom verovatnoćom za ozbiljne povrede, te bi trebalo i na to skrenuti ljudima pažnju. Svojim primerom, ako ništa drugo. :)


Znam da nije statistički relevantan podatak, ali za 30 i kusur godina bicikliranja, ni jednom nisam udario glavu pri padu. Auto me je kupio do sad 4 puta, ni jednom nisam udario glavu. Jednom sam na sebi imao full oklop od motora i to me je spasilo povreda najverovatnije, ali udarac je bio u telo, ne u glavu. Verovatno sam imao i sreće.


Kaciga je meni cimanje. Kabasta. Kad obavljam stvari po gradu samo mi još to fali u rukama. Vidim sad hoće da uvode obavezan prsluk noću, čak i u gradu, a kontam da je kaciga sledeća. Da li sam neodgovoran ako ne nosim kacigu kad idem bajsom? Što reče kolega Alx: "it just seams longer". :) Da je ljudski životni vek preko 1000 godina, onda bi nerazumno velik rizik bio i vožnja kolima. Ovako...


Od 1:10 do 1:30, suština:


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#73 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 09:26 AM

Vidi, ako je neko spreman da zbog nesto komfora (subjektivno i upitno) vozi svoju glavu 25-30-55 km/h, ja nemam nista protiv.

 

Ali hocu da me zakon zastiti da ne odgovaram za tu budalu ako dodje do bliskog susreta na drumu. Kockao se, trazio adrenalin, smekerisao se kao veliki mudonja koji zivi punim plucima, a sada je pod zemljom ili piski kroz kateter, meni zvizde svedoci.

 

Drugi ugao, ja kao biciklista. Ljudsko telo nije predvidjeno da izdrzi usporenja pri brzinama vecim od brzine ljudskog hoda ili trka i zbog toga se istureni i posebno osetljivi delovi tela stite zastitnom opremom da bi se rizik i posledice smanjile odredjenoj meri.

 

Nosim kacigu, ne smeta mi, lepo se luftira, ima stitnik za sunce, nigde ne zulja, nije teska, ima reflektujucu traku po celom obimu, dobro se podesava. Trajace mi do prvog pada na glavu.

 

Prowell F38 Lightning, placena malo ispod 3000 dinara pre godinu i nesto.

 

img-casco-prowell-f38r-gr.jpg

 

A ima zilion lepsih i malo skupljih. Kod Prowell-a mi se svidja sto se nigde spolja ne vidi pena, kao crni stiropor, vec je svuda pokriveno finisom.


  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#74 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 10:25 AM

Vidi, ako je neko spreman da zbog nesto komfora (subjektivno i upitno) vozi svoju glavu 25-30-55 km/h, ja nemam nista protiv.

Ali hocu da me zakon zastiti da ne odgovaram za tu budalu ako dodje do bliskog susreta na drumu. Kockao se, trazio adrenalin, smekerisao se kao veliki mudonja koji zivi punim plucima, a sada je pod zemljom ili piski kroz kateter, meni zvizde svedoci.

Razumem šta hoćeš da kažeš, samo spusti malo loptu. Evo, za sebe ne mislim da sam neki mudonja, šmeker, samo cenim da na biciklu, u 90% situacija, rizik nije dovoljno velik da nosim kacigu. Verujem da ima dosta ljudi koji isto misle, jer 99% biciklista, barem po NS, ne nose kacige. Tako da nema potrebe sve te ljude nazvati budalama (čak i ako tako misliš).

Kad god su me udarala kola, nije bio problem u biciklu, niti kacigi, već što je vozač gledao iza sebe, a ne kuda vozi.


Drugi ugao, ja kao biciklista. Ljudsko telo nije predvidjeno da izdrzi usporenja pri brzinama vecim od brzine ljudskog hoda ili trka i zbog toga se istureni i posebno osetljivi delovi tela stite zastitnom opremom da bi se rizik i posledice smanjile odredjenoj meri.

Apsolutno. S tim što kad trčim, igrajući fudbal na betonu, često dostižem brzine slične onima na biciklu (preko 20 na sat sigurno). Jesam neodgovoran ako ne stavim kacigu dok igram fudbal na betonu?



Na bajsu uglavnom, čak i leti, nosim rukavice - to mi se pokazalo kao obavezna oprema pri padu. Cipele sa ojačanjem na peti/prstima bi mi bile druga stavka, samo je to malo nezgodno leti. Kaciga tek na trećem mestu, u tesnoj trci sa štitnicima za kolena. Takvo je moje iskustvo do sad.


Ko hoće treba da nosi, dok god nije obavezno.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#75 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 12:10 PM

Kad god su me udarala kola, nije bio problem u biciklu, niti kacigi, već što je vozač gledao iza sebe, a ne kuda vozi.

Sve je to ok. Niko od nas ne ide svesno pod auto. Znamo da smo slabiji i čuvamo se, ali to ne znači da možemo i da se sačuvamo. Predpostavljam da se niko ne bi bolje osećao jer je vozač koa kriv, a ne biciklista. Rane isto bole i posledice su iste nevezano od krivca.

 

Šumaher je najbolji primer koliko kaciga znači.

 

Diskusija nat emu verovatnoće da li ću pasti na glavu ili ne je meni besmislena. Ona nek ostane za temu uzeti kasko za kola ili ne. Kad je glava u pitanju toga nema jer šteta može biti nepopravljiva.


  • 1

#76 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 12:19 PM

http://www.blic.rs/V...luke-tokom-noci


  • 1

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#77 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 12:41 PM

Diskusija nat emu verovatnoće da li ću pasti na glavu ili ne je meni besmislena.


Da li to znači da nosiš full face kacigu i kad ideš peške? Voziš se u kolima, u autobusu? Dešava se, ima slučajeva, da ljudi i tako poginu, zbog udarca glavom. Ili ceniš da je verovatnoća za to dovoljno mala da se ne isplati cimanje s kacigom?

O ulasku/izlasku iz kade da ne pričam. Full zaštitna oprema nije na odmet. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#78 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 January 2015 - 12:55 PM

Izgleda da ce kaciga trebati i za prisustvo na forumu :)
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#79 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 01:08 PM

Imam vremena danas i raspolozen sam za pisanije, a mislim da je tema vrlo vazna.

 

Razumem šta hoćeš da kažeš, samo spusti malo loptu. Evo, za sebe ne mislim da sam neki mudonja, šmeker, samo cenim da na biciklu, u 90% situacija, rizik nije dovoljno velik da nosim kacigu. Verujem da ima dosta ljudi koji isto misle, jer 99% biciklista, barem po NS, ne nose kacige. Tako da nema potrebe sve te ljude nazvati budalama (čak i ako tako misliš).

 

Oni da bar malo misle, nosili bi kacige kada jasu 15 kila gvozdja brzinom od 20-25-30 km/h. Ali ne, hazard zahteva daleko manje intelektualnog napora, mozak se smanjuje, a muda rastu, a to je danas jako moderno.

 

Popu kazem da je pop, bobu da je bob. Budala je budala. Verovatno ne uvek i na svakom mestu, ali kada ide kao guska i gace kao guska, guska je guska.

 

 

S tim što kad trčim, igrajući fudbal na betonu, često dostižem brzine slične onima na biciklu (preko 20 na sat sigurno). Jesam neodgovoran ako ne stavim kacigu dok igram fudbal na betonu?

 

Ako ces bas iskreno da ti kazem, po meni je notorna glupost igrati fudbal po betonu. Trava, taraflex, pa cak i parket, mogu da prodju. I nije samo glava u pitanju, ko iole redovnije pika bilo sta na betonu, brzo oseti kolena i ledja, beton je pretvrda podloga za bilo kakav sport.

 

Da li to znači da nosiš full face kacigu i kad ideš peške? Voziš se u kolima, u autobusu? Dešava se, ima slučajeva, da ljudi i tako poginu, zbog udarca glavom. Ili ceniš da je verovatnoća za to dovoljno mala da se ne isplati cimanje s kacigom?

 

Bitna i sustinska razlika je sto kao putnik na dogadjaje oko busa ne mozes da utices. Fora je uciniti sve sto mozes kada za to imas mogucnosti.

 

Izgleda da ce kaciga trebati i za prisustvo na forumu :)

 

"A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu."  n2:Heristical 


  • -3

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#80 skybeaver

skybeaver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 180 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 01:33 PM

Meni samo nije jasno ovo ubeđivanje da se ne nosi kaciga?! Ako ne nosiš kacigu u vožnji, šetnji, ili šta je već ovde sve navedeno, OK, napišeš ne nosim kacigu i to je OK. Ali ubeđivanje ljudi da ne nose kacigu mi ne ide u glavu. Ne razumem potrebu ljudi koji ne nose kacigu da opravdaju sebe, i to što ih ne nose.

 

Ja nosim kacigu. Što? Pojma nemam, i ne interesuje me. Ne razmišljam o tome.

 

Da li bi sada trebalo da je nosim i dok hodam po ledu, snegu. Ako budem osetio potrebu da je nosim po snegu nosiću je i boli me uvo šta ima ko da kaže. Neću sada da ke*am onima koji ne nose, jer me ne interesuje šta rade drugi, niti da prestanem da je nosim jer je niko drugi ne nosi po snegu.

 

Poenta je da kaciga na glavi u određenom (neka bude i minimalnom) broju slučajeva i situacija može da bude od koristi pri padu sa bicikle, izazvanog ovim ili onim. Pa shodno tome mislim da nema mesta priči kako ne bi trebalo da se nosi, jer se ovo ubeđivanje svodi na to. Jednostavno ko hoće, nek je nosi.

 

Ko neće da je nosi, ne nosi je, ne krši zakon, slobodna zemlja, uživancija, cool, nemam problem s tim.


  • 2
JoJ




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika