Jump to content


Fotografije

Centriranje tockova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
178 odgovora na ovu temu

#101 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 08:19 PM

Uzecu podloske, sraf i navoj. Ne preporucujes lagano nakucavanje pomocu gedore?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#102 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 October 2020 - 10:03 PM

Ležaj ko ležaj, na biciklu, dakle na smešnim obrtajima opterećenjima i temperaturama svaki će trajati godinama. Imam SKF original proizvedene u Francuskoj, Codex, FAG.. Menjao jeftine Codex u prednjoj nabli posle 3 godine reda radi iako ne vidim potrebu i ništa im nije falilo. Stavio 4x skuplji FAG da probam jer su uzeti za rezervu i godinama stajali sa strane.  Isti đavo. Inače za ležajeve ne dajem više od stotinak din jer je to preplaćivanje.. nego aj.. te FAG sam uzeo istovremeno kad i Codex jer sam od njih očekivao da će se raspasti za sezonu. Više ih svakako neću ni menjati do kraja života točka/felne (a blizu je) jer nema potrebe.

 

Inače onih kyk ležajeva barem na papiru ima gde god hoćeš, i u BG i u Nišu.

 

https://www.agrimar....8llucm_1004487/

http://www.lagerinis...KYK-608-ZZ.aspx

https://www.kupujemp.../oglas/41640751

https://www.kupujemp.../oglas/41640738

 

Ako budeš kojim slučajem išao do ovih sa kupujem prodajem, pitaj baš da li imaju na stanju ovaj:

 

https://www.kupujemp.../oglas/41667165

 

Meni stoji u bookmarks dugo, kad budem nekom prilikom u Nišu uzeću ih za patrone.


  • 0

#103 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 October 2020 - 10:35 PM

Uzecu podloske, sraf i navoj. Ne preporucujes lagano nakucavanje pomocu gedore?
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Може и да се "накуца" али пажљиво да не пође укосо, али прво би покушао пресовање.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#104 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 October 2020 - 10:52 PM



Ležaj ko ležaj, na biciklu, dakle na smešnim obrtajima opterećenjima i temperaturama svaki će trajati godinama. Imam SKF original proizvedene u Francuskoj, Codex, FAG.. Menjao jeftine Codex u prednjoj nabli posle 3 godine reda radi iako ne vidim potrebu i ništa im nije falilo. Stavio 4x skuplji FAG da probam jer su uzeti za rezervu i godinama stajali sa strane. Isti đavo. Inače za ležajeve ne dajem više od stotinak din jer je to preplaćivanje.. nego aj.. te FAG sam uzeo istovremeno kad i Codex jer sam od njih očekivao da će se raspasti za sezonu. Više ih svakako neću ni menjati do kraja života točka/felne (a blizu je) jer nema potrebe.

Inače onih kyk ležajeva barem na papiru ima gde god hoćeš, i u BG i u Nišu.

https://www.agrimar....8llucm_1004487/
http://www.lagerinis...KYK-608-ZZ.aspx
https://www.kupujemp.../oglas/41640751
https://www.kupujemp.../oglas/41640738

Ako budeš kojim slučajem išao do ovih sa kupujem prodajem, pitaj baš da li imaju na stanju ovaj:

https://www.kupujemp.../oglas/41667165

Meni stoji u bookmarks dugo, kad budem nekom prilikom u Nišu uzeću ih za patrone.


Kod njih sam i planirao da idem. Pise na google da rade tek u ponedeljak, ali cu da pozovem ujutro za svaki slucaj.
@grbic hvala na savetu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#105 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 October 2020 - 06:17 AM

Ležaj ko ležaj, na biciklu, dakle na smešnim obrtajima opterećenjima i temperaturama svaki će trajati godinama. 

n2:smiley-score010


  • 0

#106 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 October 2020 - 06:31 AM

Pitanjce za majstore, koliko je komplikovano i šta je potrebno od alata da bi se centrirao točak sa uvučenim niplama? Jasno mi je da mora da se skida traka (može li ista ta da se vrati ili mora nova?), kako pristupiti dotezanju sa unutrašnje strane, pogotovo što ne znam kako da uopšte vidim koje su? Da li ima nekih posebnih trikova ili rizika?
  • 0
The sea, the sea

#107 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 October 2020 - 06:42 AM

Bolje daj majstoru da ti centrira tocak.

 

Nego razmisljam 608 lezaj je unutrasnji precnik 8 mm spoljasnji 22 mm,nisam znao da na kvalitetnijim biciklima ide tako tanka osovina,na mojoj gvozdjuriji je osovina fi 10mm lezajevi- 6000 i 6200 pa opet pukla.


  • 0

#108 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 October 2020 - 06:49 AM

Pitanjce za majstore, koliko je komplikovano i šta je potrebno od alata da bi se centrirao točak sa uvučenim niplama? Jasno mi je da mora da se skida traka (može li ista ta da se vrati ili mora nova?), kako pristupiti dotezanju sa unutrašnje strane, pogotovo što ne znam kako da uopšte vidim koje su? Da li ima nekih posebnih trikova ili rizika?

Ако је тјубелес онда мора нова трака, а који кључ је потребан ћеш наћи на нету по моделу и произвођачу точка. Нема трикова, а ризика има... да протрчи нипла/жица, да пукне жица...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#109 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 24 October 2020 - 07:41 AM



Bolje daj majstoru da ti centrira tocak.

Nego razmisljam 608 lezaj je unutrasnji precnik 8 mm spoljasnji 22 mm,nisam znao da na kvalitetnijim biciklima ide tako tanka osovina,na mojoj gvozdjuriji je osovina fi 10mm lezajevi- 6000 i 6200 pa opet pukla.


Neka preporuka gde da nadjem osobinu? I moj lezaj je 6200z, pa gledam da uzmem neki malo kvalitetniji ali i osovinu...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#110 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 24 October 2020 - 08:51 AM

Bio jutros da kupim lezajeve. 4 komada 192 din KYK. Usput uzeo navojnu sipku, podloske i srafove da napravim alatkicu za ubacivanje lezajeva, tako da danas sledi zamena.
@Gadjan proverio sam, imaju onaj lezaj na stanju.PhotoPictureResizer_201024_104440277_copy_1024x768.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#111 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 24 October 2020 - 10:50 AM

@mirek200 ovde su lezajevi razliciti. Sa desne strane je ovaj 608, a sa leve je 6001. Malo je veci.
Nego, operacija je uspela. Lezaj je izasao bez velike muke, leziste ocisceno i podmazano, uz pomoc novonapravljene alatke novi lezaj je upresovan i sve je sklopljeno i vraceno na svoje mesto. Probna voznja je nazalost pokazala da i dalje ima neku muku, jos uvek se oseca ta lateralna vibracija kad se predje 20kmh. Nije jaka, ali me uzasno nervira.
Da rezimiram, tocak centriran, nema nikakav luft, zamenjen lezaj... Trazimo dalje sta je uzrok da bismo ga otklonili.
Fotka 1 - lezaj sa leve strane, fotka 2 - desni lezaj napolju.IMG_20201024_120603_copy_1024x768.jpg IMG_20201024_120756_copy_1024x768.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#112 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 October 2020 - 01:10 PM

Neka preporuka gde da nadjem osobinu? I moj lezaj je 6200z, pa gledam da uzmem neki malo kvalitetniji ali i osovinu...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Ja sam uzeo celu nablu,pa sam skinuo samo osovinu,ali za moj bicikl su to jeftine Al. nable. Tako da ne mogu da ti pomognem,jer ne znam.Kvalitetni lezajevi su-skf,koyo,fag,codex extreme.

 

Atomislav-Pa jedino moze da bude-guma,zbice, ili felna,nema cetvrtog razloga.


  • 0

#113 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 24 October 2020 - 05:29 PM

Mozda se sama nabla iskrivila? Jel si ga zavrteo na stalku da probas sta se desava?
  • 0

#114 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 24 October 2020 - 05:44 PM

Nemam stalak. Kad sam ga nosio kod Micka majstora na centriranje, on ga je doveo u nulu. Kad se okrece nema nogde da seva ni levo desno, a ni kad se gleda sa strane nema nikakvih oscilacija. Probacu sutra ili prekosutra da obrnem bajs naopako, da ga zavrtim najjace sto mogu pa da vidim iz svih uglova sta se desava.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#115 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 October 2020 - 06:28 PM

Mozda pod opterecenjem se tako ponasa,probaj ali negde gde si siguran u toku voznje da se sagnes malo i da vidis sta se desava.


  • 0

#116 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 October 2020 - 09:16 AM

Mnogo me kopka problem, pa sam na tenane uzeo da pregledam bajs. Poceo sam od najcrnje pretpostavke, da je ram negde pretrpeo ostecenje. Ali nije, hvala Bogu! Onda je na pregled dosao tocak, vrteo sam ga u prazno, nista nigde da mrdne. Znaci pod opterecenjem negde zeza. Pre nego sto bilo sta uradim, rekoh daj da prepipam sve zbice, kakva im je tenzija. I eto, nasao sam jednu koja je bila prilicno labava! Kljucic u ruke, malo zategnuh nju, malo 2 susedne da ne krivim tocak, i na kraju dodjoh do relativno zadovoljavajuceg rezultata. Tocak prav, ne baca, zbice dovoljno zategnute, ali cu konacno centriranje prepustiti nekom ozbiljnijem, na stalku. I to sa skinutom gumom, onako klot.
Evo i kratkog snimka...
https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#117 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 26 October 2020 - 09:38 AM

Bas labava zica. Nego, da li si u voznji pod opterecenjem, kada se javlja problem, proverio da li tocak baca? Nije lako videti ali ako neko ide iza tebe moze bar malo da vidi da li tocak seta levo-desno. 


  • 0
.

#118 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 October 2020 - 09:43 AM

To nisam, ali se osetilo to bocno pomeranje koje se prenosilo i bilo nakvidljivije na lancu koji je "trzao" odnosno pomerao se bocno.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#119 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 October 2020 - 10:34 AM

To nisam, ali se osetilo to bocno pomeranje koje se prenosilo i bilo nakvidljivije na lancu koji je "trzao" odnosno pomerao se bocno.
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Amatersko pitanje, kakve veze ima bočno pomeranje lanca (na lančaniku?) sa labavim žbicama?
  • 0
The sea, the sea

#120 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 October 2020 - 10:54 AM

Prenosi se vibracija koju tocak pravi na lanac koji se mrda. Ne znam da li mogu da ti drugacije objasnim, ali kao kad bicikl stoji u mestu, a ti nogom kuckas tocak sa strane, pa se na lancu koji mrda vidi vibracija. I ne vidi se na lancaniku nego na donjem delu lanca koji ide od tockica na kavezu do prednjih lancanika.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika