Jump to content


Fotografije

Centriranje tockova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
178 odgovora na ovu temu

#161 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2022 - 07:14 PM

Evo nađoh i kad sam ja baš pominjao a i kolega Vorda ranije. Radi dobro pretraga, kad se unese termin pod navodnicima konkretno "14 din"

 

https://www.2bike.rs...pomoć/?p=207787

 

https://www.2bike.rs...obruca/?p=97467

 

https://www.2bike.rs...aveti/?p=105914

Attached Thumbnails

  • DT Swiss 14 din.jpg

  • 0

#162 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2022 - 07:28 PM

Tad su bili evri ili marke? :-P
  • 0
The sea, the sea

#163 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2022 - 07:44 PM

Euro naravno, što? Marke su promenjene u euro još davne 2001-2002.

A ovih dt swiss stainless žbica po 14 din je nestalo iz planetove ponude negde u periodu između 2012-2016 nemam pojma tačno kada.

Sad smo napredniji, imamo ove championke, revolution, competition itd.


  • 0

#164 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2022 - 08:19 PM

Kako si to izveo i zašto bi to značilo? Ne znam koliko su bile na buvljaku tamo nisam kupovao. U radnjama su valjda bile 6-7 din ne sećam se.



U Capriolu su i sada žbice od 4 do 7 dinaLa.
Evo ga točak kod mene na MTB-u.. Kripton felna za disk 800 din, 32 crne žbice x 4 din i niple nešto sitno.. ukupno oko 1000 dindži. I sve radi bez ikakvih problema.

Kao što je Gadjan i napisao.. žbica od 120 i više dinara po komadu je paprena. Kao da je premazana sa medom.. proizvodjači deru zato što potrošači plaćaju. Začarani krug.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#165 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 07 April 2022 - 08:19 PM

Sad smo napredniji, imamo ove championke, revolution, competition itd.

 

Bilo ih je i onda ali su bile dosta skuplje.


  • 0
.

#166 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2022 - 08:35 PM

Ma zezam se kažem sad nema izbora najjeftinije su 50 din što je više nego tada onih 14.

 

 

U Capriolu su i sada žbice od 4 do 7 dinaLa.

 

Jesu ali na papiru tj sajtu :) rado bih ja uzeo ali neemaa :( piše da imaju na stanju samo u Zrenjaninu i to baš te što su mi trebale 250 mm crne - 4 din rasprodaja dok traju zalihe. Hteo i da zapalim u ZR po to, kad sam nazvao da proverim i da potvrde to i odvoje ono kažu nemaju ništa od žica na stanju...

Istrulile sve ove na mtb točku od rđe a i zapekle, i na pokušaj centriranja pucaju kod niple (ono što Mirek tvrdi da se nikada ne događa i hvali se iskustvom :D) - vrhunski kvalitet, užas. Sreća na kraju sam našao u Iron bike po 10 din, jedino su oni imali od 250 mm. Dobro da mi za drugu - pogonsku stranu nije trebalo jer te od 248 ne bih našao. Ali one su u boljem stanju jer sam ih već menjao jednom svojevremeno. Znači drugi put preplićem ovaj točak od nule, da bi uopšte bio u voznom stanju da ne bacim.

A prvi put sam morao to da uradim jer sam ih davno kupio od lika iz Subotice koji ih je potpuno pogrešno upleo, promašio je rupu na nabli za key spoke i ubrzo su počele da pucaju zbog toga. Kad neko plete i prodaje a ne zna... Ali da nije bilo toga nikada ne bih pročitao onu knjigu i naučio sam to radim. Nužda naterala.


  • 0

#167 Grimvald

Grimvald
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 08:06 AM

Pozdrav,

 

Nisam siguran da li je ovo pitanje za centiranje točka ili je neki drugi problema ali naime imam dve bicikle capriolo gila 2.0 i genesis impact 4.0. skoro sam vozio obe bicikle da se centriraju točkovi. Kada sam ih preuzeo točkovi izgledaju ravno ali su prednji na obe bicikle blago pomereni od centra. Glava sedi lepo u obe prednje vile (zoom 565 26" i santour xcm 29"). oba točka imaju diskove, jedan prednji točak je 26" sa 160mm diskom (shimano), drugi je 29" sa 180mm diskom (tekktro) i to pomeranje od centra je na suprotnoj strani od diska. Kao da su točkovi 2-3mm pomereni od centra ali ne izgledaju krivo kada se vrte. Nisam siguran da li je to bilo tako i ranije ili je to sada posle centriranja. Oba bajsa imaju fabričke bandaše (na jednom piše kripton x, drugi piše impact g29). takođe diskovi se vrte lepo i ne izgledaju krivi mada to je moja procena.

 

Da li treba da idem na ponovno centrairanje ili je to nešto što nisam primetio ranije na fabričkim prednjim točkovima?

Hvala


  • 0

#168 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 02:36 PM

Nemoj kao da su pomereni nego proveri, najjednostavnije je da skines tocak sa bicikla, skines gumu da ostane samo felna zatim stavis dve identicne case na sto i felnu preko njih i postavis nesto ispod do srafa. Onda okrenes tocak na drugu stranu i vidis koliko je to sto si postavio udaljeno od srafa na toj strani. Meris do srafa a ne do osovine.

 

5338795108_c1573b63dd.jpg


  • 1

#169 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 02:39 PM

Samo skines tocak i okrenes na drugu stranu. Videces odma jel baca...
  • 0

#170 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 02:51 PM

Mozda ce MTB gume da mu smetaju da odma' vidi. A ako ih skida onda je bolje onako kako sam napisao...


  • 0

#171 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 04:35 PM

a da gurnes metar u tocak tako da udari u unutrasnju stranu viljuske

pa vidis koliko ima od vile do obruca (metalni prsten tocka koji drzi gumu/pneumatik)

pa to ponovis i sa druge strane, pa uporedis te dve mere...jer...

dosta si *neprecizno* napisao to u sta sumnjas :(

jer je prednji tocak u startu asimetrican bas zbog toga sto ima mesto za rotor kocnice samo na jednoj strani

ali to ne bi trebalo da utice na (simetrican) polozaj obruca unutar viljuske i u sklopu celog bicikla

gde bi obruci trebalo da stoje jedan iza drugog i prate jedan te isti trag


  • 0

#172 Grimvald

Grimvald
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 25 June 2022 - 11:27 PM

Pozdrav,

Pokušaću ovo sa čašama da proverim da li je točak stvarno ravan. Kada završim i stavim vezovi pored da proverim,izgleda ravno. Što se tiče da li jeste pomeren malo od centra može da se vidi na slikama da je oko 2mm pomeren od centra samih vila.

Attached Thumbnails

  • IMG_20220626_011648.jpg
  • IMG_20220626_011605.jpg
  • IMG_20220626_011342.jpg

  • 0

#173 LittleJacob

LittleJacob
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 13 July 2023 - 09:54 AM

Da li neko može da preporuči dobrog majstora za centriranje točkova u Zrenjaninu, koji će da uradi baš profi posao?


  • 0

#174 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 13 July 2023 - 04:22 PM

Da li neko može da preporuči dobrog majstora za centriranje točkova u Zrenjaninu, koji će da uradi baš profi posao?

Ili Bg-u, moja dopuna. Hvala.


  • 0

#175 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 July 2023 - 05:02 PM

Ili Bg-u, moja dopuna. Hvala.


Servis Grbić. Bečmen, nije baš BG, ali blizu je:

https://bicikl.bikeg...cikala/#beograd
  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#176 LittleJacob

LittleJacob
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 25 July 2023 - 05:06 PM

Još jedan pokušaj... Dakle, treba mi pouzdan majstor koji je u stanju da profi centrira točkove u Zrenjaninu. 

Da ima odgovarajući stalak, ključeve i tenziometar i da zna šta radi. Pre neki dan mi je lik upropastio točkove, tako što je oštetio niple neodgovarajućim ključem, a prednji točak više nije centriran, već je felna pomerena 1-2 milimetra u jednu stranu, iako točkovi više ne prave "osmice". Ne želim da mu vraćam točak na doradu.

Ukoliko ne nađem nikoga, kupiću ključ i sam pokušati da vratim centriranost prednjeg točka, iako nemam ni stalak ni tenziometar, a voleo bih da mogu da imam i tenziju žbica u vidu dok radim.

Investicija u običan unior stalak za centriranje, tenziometar i ključ za niple bi bila 24178 dinara. Jednog dana će se i to desiti, ali sad nije momenat.

Nošenje točkova u NS bi bilo cimanje, jer nemam automobil, ali ukoliko ništa drugo ne uspem, to mi ne gine.


  • 0

#177 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 25 July 2023 - 06:56 PM

Sve je to lepo, pod usllovom da znaš da centriraš točkove.

Čini mi se da u Zrenjaninu ima nekoga sa foruma ko se bavi servisom. Javiće se već neko ko sigurno zna. 


  • 1
.

#178 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 July 2023 - 07:04 PM

Kupi dobar kljuc za niple koje su na tvom tocku, ostalo ti ne treba. Okreni bicikl naopako, stavi zip vezicu oko viljuske u visini felne pa polako.

 

 

To sto je prednji tocak pomeren u jednu stranu moze da bude i do tvoje viljuske, skini tocak pa ga okreni za 180 stepeni i stavi nazad u viljusku, ako je opet pomeren u istu stranu onda je do viljuske, ako je pomeren u suprotnu stranu onda je do tocka. U tekstu #168 sam pokazao kako prirucno mozes da proveris da li je tocak podjednako udaljen od srafova na osovini.


  • 1

#179 LittleJacob

LittleJacob
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 25 July 2023 - 09:41 PM

Sve je to lepo, pod usllovom da znaš da centriraš točkove.

Čini mi se da u Zrenjaninu ima nekoga sa foruma ko se bavi servisom. Javiće se već neko ko sigurno zna. 

 

Za sada ne znam, ali naučiću.  :) Sve ostalo oko svog bicikla radim sam, i još mi to znanje fali.

 

Kupi dobar kljuc za niple koje su na tvom tocku, ostalo ti ne treba. Okreni bicikl naopako, stavi zip vezicu oko viljuske u visini felne pa polako.

 

To sto je prednji tocak pomeren u jednu stranu moze da bude i do tvoje viljuske, skini tocak pa ga okreni za 180 stepeni i stavi nazad u viljusku, ako je opet pomeren u istu stranu onda je do viljuske, ako je pomeren u suprotnu stranu onda je do tocka. U tekstu #168 sam pokazao kako prirucno mozes da proveris da li je tocak podjednako udaljen od srafova na osovini.

Da, proverio sam, kad se točak okrene pomeren je u drugu stranu, tako da je do točka. A trik sa čašama i novčićima je svakako koristan, hvala!


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika