Jump to content


Fotografije

Centriranje tockova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
178 odgovora na ovu temu

#1 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 11:57 PM

Poceli su u zadnje vreme da me izludjuju krivi tockovi koju bacaju u stranu i koji koce pakne te sam ja odlucio da naucim da centriram.Od alata nemam nista posebno prijatelj mi je rekao da mogu od neke stare vile i pomocu pakni odredim u koju stranu baca pa sa alatom za zbice stegnem ili otpustim.U vezi tog alata za stezanje odnosno opustanje ne znam bas nista.Npr kada baca u levu ili desnu stranu u koju trebam onda da vucem i tako to verujem da je prosto ali nebi nesto da zjbm pa reko bolje da napisem ovde post.Zanima me sta i kako sa tim alatom za stezanje zbica i tako to.
  • 0

#2 JPerro

JPerro
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 11 July 2012 - 08:44 AM

Stvar je prilično prosta što se tiče teorije - žica i nipla su u stvari šraf i matica.Zatezanjem niple (matice) zatežeš i žicu,a samim tim privlačiš felnu na stranu na kojoj zatežeš žicu.Prostije rečeno zatežeš suprotnu stranu od one na kojoj je "bubreg" ili otpuštaš istu stranu na kojoj je "bubreg".Praksa je malo komplikovanija jer treba uzeti u obzir zategnutost žica sa obe strane.Ako je na primer nipla zapekla za žicu,vrlo lako može da se desi da ti prilikom zatezanja/otpuštanja pukne žica,jer u stvari ne zatežeš niplu,već okrećeš celu žicu.Stoga obavezno treba kapnuti ulje u svaku niplu pre početka centriranja

Ako ti engleski nije problem,ima dosta uputstava na youtube o centriranju točkova i toplo ti preporučujem da pogledaš
  • 0

#3 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 11 July 2012 - 09:18 AM

@BlackBiker - Cuo sam i ja za tu varijantu, ali je nisam isprobao. U zavisnosti gde zivis mozes naci servisera koji ce to odraditi za male pare, tako da sam ja nedavno platio centritanje 200rsd po tocku, sto je i vise nego bagatela, a ustedeo sam sate rada :D
  • 0

#4 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 11 July 2012 - 10:01 AM

@MadScientist - Zivim u Vrscu malom gradu u kojem ima malo servisa 150dindzi je po tocku bar je tako bilo do skoro mozda se nesto promenilo ne znam.U jednoj od prethodnih tema pisao sam da mi nije fora da odnesem kod tamo nekog i on da mi nameseti vec da naucim a i fora mi je da sto vise naucim u vezi toga jer me bas zanima.Do skoro sam izbegavao da nosim u servis sad sve sto treba odem kupim i namestim kuci.Sad u slobodno vreme cu malo da se zanimam sa tim. :)
  • 0

#5 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 11 July 2012 - 10:16 AM

@JPerro - Engleski mi i nije bas dobra strana upravo gledam snimke centriranja na youtubu pokusavam da skapiram ali jos malo.Ranije nisam znao da se tako centrira felna pomocu zbica vec sam mislio da ima neki alat pomocu kojeg se stiska felna pa se tako ispravlja #-o .Inace hvala probacu iz ovog posta i youtube videa da izvucem nesto.
  • 0

#6 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 12 July 2012 - 07:26 PM

Danas sam bio do servisa za bicikle i kupio sam ovaj alat http://www.totalbike... ... niverzalni .Uzeo sam ovaj jel imam razlicite tockove kuci ne znam bas kakav je kvalitet nisam ga jos posteno probao pa ako ga neko ima kako vam se pokazao?
  • 0

#7 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 12 July 2012 - 07:38 PM

Danas sam bio do servisa za bicikle i kupio sam ovaj alat http://www.totalbike... ... niverzalni .Uzeo sam ovaj jel imam razlicite tockove kuci ne znam bas kakav je kvalitet nisam ga jos posteno probao pa ako ga neko ima kako vam se pokazao?


Imam isti takav, ali ne izgleda tako svetlucavo i lepo zaobljeno. Već je svaka ivica oštra.

Ovaj moj je kupljen prošle godine i ispravljao sam krive točkove sebi, kevi, ortaku bez problema, a još uvek je kao i prvog dana.

Samo eto, brine me to što taj izgleda nešto drugačije u odnosu na ovaj koji ja imam. Možda je lošiji, možda je i bolji, ko zna.
  • 0
Posted Image

#8 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 12 July 2012 - 07:54 PM

ovaj kljuc je bes buy u capriolu http://www.totalbike... ... 8mm-crveni .Hvata niplu sa sve 4 strane i ne moze da oblajzne.Moj savet je da to kupujete u buduce.Tih okruglih sam se namenjao dok ovaj nisam kupio.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 July 2012 - 08:00 PM

Da ali taj je samo za jednu velicini nipla a nikada ne znas koji ce ti zatrebati. Ima i univerzalnih a kvalitetnih samo ih treba naci. Pojave se mada retko na oglasima. A taj univerzalni iz Kapriola je otpad.
  • 0
.

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 12 July 2012 - 08:06 PM

Ja u zadnjih 6-7 godina nisam centrirao tockove sa vise dimenzija nipli.Tu jednu divenziju vecina i ima na biciklovima,ne racunajuci mavic, shimano i tako te tockove koje voze neobicni smrtnici.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 July 2012 - 08:20 PM

Vrlo moguce ali ja zadnjih nekoliko pari koje sam imao sam radio sa zelenim alatom.
Inace imam ovaj univerzalni. Ako neko moze nekako da dodje do njega nece se pokajati:
http://ebike.hu/prod... ... h 8 sizes/
  • 0
.

#12 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 12 July 2012 - 08:48 PM

Ne znam bas kakav je kvalitet po ovoj ceni mislim da mi se ne izlizu ivice i tako to.

@dzonihsv - Koliko si dao za taj isti univerzalni?
  • 0

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 12 July 2012 - 09:35 PM

Vrlo moguce ali ja zadnjih nekoliko pari koje sam imao sam radio sa zelenim alatom.
Inace imam ovaj univerzalni. Ako neko moze nekako da dodje do njega nece se pokajati:
http://ebike.hu/prod... ... h 8 sizes/

imam ja i zeleni u istoj dimenziji ali taj sam uzeo u nekoj drugoj radnji.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 12 July 2012 - 09:59 PM

Ne znam bas kakav je kvalitet po ovoj ceni mislim da mi se ne izlizu ivice i tako to.

@dzonihsv - Koliko si dao za taj isti univerzalni?


Ako se dobro sećam, bio je oko 200 dinara.
  • 0
Posted Image

#15 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 July 2012 - 07:44 AM

Sve što je potrebno:

[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0

profilepic.gif


#16 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 13 July 2012 - 07:29 PM

Imao sam prilike da isprobam alat koji sam kupio u sustini je okej ne spada sa niple i ne lize se reko bi da je dobrog materijala.Zanimao sam se oko krivog tocka da se malo uvezbam sa time.Tocak na kojem sam vezbao je kriv seta levo desno.Citao sam negde neko uputstvo za centriranje pa sam je primenio nekako i jos vise iskrivio felnu.Posle sam sve zbice natenane otpustio i vratila se felna u prvobitan polozaj.Ne kapiram bas da posle odvrtanja neke od zbica moze da se voze a da im se vide navoji dole kod niple jel kod nijednog do sada tocka posle centriranja nisam video ili to stvarno ne sme da se vidi ali sudeci po odvrtanju od 1 do 4 kruga mora.Citacu ovih dana jos o tome pa cu polako da naucim kolko tolko da ga ispravim.
  • 0

#17 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 19 July 2012 - 09:41 PM

Cuo sam i ja za tu varijantu, ali je nisam isprobao. U zavisnosti gde zivis mozes naci servisera koji ce to odraditi za male pare, tako da sam ja nedavno platio centritanje 200rsd po tocku, sto je i vise nego bagatela, a ustedeo sam sate rada :D


Odakle si ti druze?Ovde kod mene je 400din centriranje i + ako pukne zbica.
  • 0

#18 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 July 2012 - 09:44 PM

Odakle si ti druze?Ovde kod mene je 400din centriranje i + ako pukne zbica.


Izvini, a odakle si ti? I to je dzabalesku. :mrgreen: U Bg-u je mislim oko 800 kinti (ako izuzmemo kvazi majstore).
  • 0

#19 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 19 July 2012 - 09:53 PM

Pa tu se ne isplati centrirati losije tockove samo one JACE.Ovaj sto sam mislio da centriram je celican i u bas losem stanju farban je bio ceo u crnu boju pa je boja skidata pa je zardjao i svasta je preziveo a i nije mi hitno oko centriranja tako da ce malo sacekati.Inace iz Vrsca sam.
  • 0

#20 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 December 2012 - 05:00 PM

Ljudi, koliko treba (koliko je idealno) da žica štrči iz niple?
Ne znam kako je na boljim žicama, ali na ovim jeftinim s obzirom na dužinu navoja i dužinu niple cenim da je idealno da ostane podjednako za dotezanje i otpuštanje, što mu dođe oko 1.5 mm.
Pukoše mi dve žice pa sad kad sam skinuo traku i zagledao sumnjam da ovaj točak nije dobar, tj da su žice ili predugačke ili pretegnute, štrči po 5 pa i do 6-7 mm što mu dođe skoro čitav navoj, vidim na ovim puknutim nipla se urezala još ohoho i tamo gde nema navoja.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika