Jump to content


Fotografije

Centriranje tockova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
178 odgovora na ovu temu

#121 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 October 2020 - 12:19 PM

Sad sam izasao na kratku probu tu blizu kuce i za sada ne primecujem iste simptome. Nadam se da ce i neka duza voznja potvrditi da je sve ok...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#122 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 October 2020 - 02:43 PM

Da li je moguće da je to vibriranje lanca bilo posledica vibriranja celog bajsa zbog rascentriranog točka? To bi objasnilo i zašto se to dešava samo u vožnji, a ne na stalku?
  • 0
The sea, the sea

#123 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 October 2020 - 02:45 PM

Meni je to jedino logicno objasnjenje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#124 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 October 2020 - 07:28 AM

Zar se ne bi toliko vibriranje osetilo pod doopetom?
  • 0
The sea, the sea

#125 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 28 October 2020 - 03:04 PM

Osetilo se pomalo, ali se najbolje primecivalo na lancu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#126 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 09:08 AM

Drustvo, potrebna mi je mala pomoc.

Dobio sam na poklon stalak za centriranje tockova, nebitno sto je kineski.

Medjutim, nedostaje mi deo sa slike 2 i 3, ako imate ideju gde da nadjem to ili da bude neka homemade varijanta.

Screenshot_20220302-100233_AliExpress.jpg Screenshot_20220302-100218_AliExpress.jpg Screenshot_20220302-100130_AliExpress.jpg

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#127 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 04:49 PM

Medjutim, nedostaje mi deo sa slike 2 i 3, ako imate ideju gde da nadjem to ili da bude neka homemade varijanta.

attachicon.gifScreenshot_20220302-100130_AliExpress.jpg
 

ovo sto pise THIMBLE na sliki broj 3?

 

ja bih stavio ukrasnu / zatvorenu / slepu navrtku / maticu (kako je ko vec zove) u odgovarajucoj meri..M5 ili M6.

Malo bolje opremljena gvozđara i ..reseno :)

din 1587 foto.png

 

Ucvrstis je ili lepkom za navoje ili kontriras drugom, standardnom navrtkom / maticom.


  • 0

#128 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 05:00 PM

Mozda moze i plasticni poklopac za ventil unutrasnje gume.


  • 0

#129 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 05:28 PM

Potrd thimble potreban mi je i ovaj kao sraf..

Nemam predstavu da li bi mogao neki obican sraf pa da na kraju samo da iskoristim maticu ili kapicu ventila :/

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#130 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 06:06 PM

Pa probaj. 


  • 0
.

#131 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 02 March 2022 - 07:46 PM

Potrd thimble potreban mi je i ovaj kao sraf..

Nemam predstavu da li bi mogao neki obican sraf pa da na kraju samo da iskoristim maticu ili kapicu ventila :/

slika govori vise od hiljadu reci.

 

Na osnovu zaokruzenog sam zakljucio THIMBLE...

Koliko vidim taj srebrnkasti deo (koji si opisao da je "ovaj kao šraf) na drugom kraju ima ovaj plasticni tockić koji se koristi za približavanje i udaljavanje THIMBLEa jednog u odnosu na drugi. Treba ti ceo taj sklop?

 

 

Mozda moze i plasticni poklopac za ventil unutrasnje gume.

da, da, krace traje ali radi posao.

 

 

Pa probaj. 

najbolje je tako!


  • 0

#132 nadal

nadal
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 09:05 AM

treba prilicno znanja i iskustva da bi kvalitetno nacentrirao tocak, nije samo da je u osi, trebas i konuse da pogodis sa obe strane, i da zice budu optimalno zategnute (ne previse)

 

nije to bas posao za hobiste i amatere


  • 0

#133 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 09:36 AM

Sve se nauci, pa i to.

Sto se tice stezanja, ne moze da se pretera kad je kvaitetan tocak (bar ovi klasicni), tako da to nije problem.

Polepis zastavice na zicama, kad vidis da se zastavice okrecu zajedno sa niplama, to je to, stigao si negde do optimuma zategnutosti.


  • 0

#134 nadal

nadal
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 10:23 AM

pucaju zice u voznji ko staklo kad pretegnes


  • 0

#135 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 11:56 AM

Ima jedan majstor kod nas za centriranje tockova i uopsta za bicikle. Kaze,a pokazuje kukovima-lako je ovako nacentrirati (mrda kukom levo desno) Tesko je ovako-pokazuje kao kada covek hebe. Pa se smeje. Ali boga mi u pravu je. Radijalno nacentrirati je lako ali axialno tu se najvise mucim,pogotovo kada je jednozidna felna.


  • 0

#136 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 March 2022 - 12:07 PM

treba prilicno znanja i iskustva da bi kvalitetno nacentrirao tocak, nije samo da je u osi, trebas i konuse da pogodis sa obe strane, i da zice budu optimalno zategnute (ne previse)

 

nije to bas posao za hobiste i amatere

 

Pravljenje točkova je jednostavan proces koji može uraditi i dete srednjoškolskog uzrasta, prateći uputstva.

Traži strpljenja i da se sledi uputstvo, da - ali nije nikakva nauka.

 

Sa iskustvom se stiče rutina i brzina, ali ne mora se ići "učiti zanat" da bi čovek napravio točak za bajs.

 

Što se tenzije tiče, kod točkova pletenih unakrst, slaba karika je snaga felne, a ne snaga žbica.

Kod radijalno pletenih točkova, jačina prihvata žbica na nabli je isto ograničavajući faktor.

Nisam imao iskustva da žbice "pucaju kao staklo" ako se pretegnu - čak ni kod točkova sa 20 i manje žbica.

 

Uzrok pucanja se može utvrditi i posmatranjem havarije.

 

Kada je prejaka tenzija uzrok, obično puknu na kraju navoja, tj. kod niple. Sa izuzetkom faličnih ili egzotično tankih žbica (1.5 mm i slično), tenzija koja kida žbicu obično prvo pokrivi felnu ako se ne pretegne samo manji broj žbica dok su ostale labavije. To bude baš vidna razlika u tenziji.

 

Kada je prekratka dužina uzrok - često se odlomi vrh niple, deo na kojem je proširena i oslanja se na felnu.

Pucanje usled zamora materijala (najčešće usled premale, a ne previsoke tenzije) je obično na laktu.

 

Naravno - mogu pući i usled udarca / trenja o neki spoljni predmet, ali to je drugačiji kontekst.

Ako se pretegnu samo neke, a druge ostave labav(ij)e, onda će pucati, usled zamora materijala, ali ni onda neće obavezno prvo pucati te najzategnutije.

 

Nešto opširnije na temu (sa sve pratećim video demonstracijama):

Osnove pravljenja točkova bicikala


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#137 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 12:52 PM

Uglavnom za pocetnika i neki klasican tocak, stezi kolko hoces, nece puci zica, sto jaci tocak napravis bolji ce tocak biti, to ti je to ukratko.

 

Ima nekih finesa kod dishinga zadnjeg tocka, ostalo uzmes tocak pa vezbas do mile volje, jako lepa aktivnost.


  • 0

#138 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 02:21 PM



Kada je prejaka tenzija uzrok, obično puknu na kraju navoja, tj. kod niple.

Mozda se i desava, ali ni na jednom mom biciklu U ZIVOTU nije pukla zbica kod navoja,a nemam malo bicikala i kilometara. Uvek pukne kod nable. Usput pozdravio te Makarije.Ja ne znam odakle ti vadis tvoje filozofije,te nije potrebna kaciga,covek treba kao macka da se doceka na noge,te ne treba retrovizor. Jel ti uopste vozis bicikl, jer da vozis redovno po svim uslovima i da si padao znao bi koliko vredi kaciga.
  • 0

#139 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 March 2022 - 02:59 PM

Pa nisi ti neko merilo biciklizma (naprotiv xD) pa ako kod tebe nije puklo znači da ne puca. Eto kod mene puče više komada prekjuče, baš kod niple.

Mogu i ja da kažem da nikome ne smeju da pucaju krštene žice na krštenim točkovima jer meni nikad nije pukla na drumskom točku (kojih imam 5 pari raznih brendova), a i ne smeju realno. Pucanja su redovna stvar na polarima capriolima i tim bezveznim točkovima sa žicama od nekvalitetnog materijala. Plus su često ti jeftini točkovi mekani i nedovoljno našpanovani. A i praistorijski prevaziđeni j-bend sistem žica nije od pomoći. xD Na modernim točkovima mnogo češće pucaju felne nego žice.


  • 0

#140 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 03 March 2022 - 03:23 PM

Realno gledajuci, radijalno pletenje i ravne zbice su "praistorijske", nastale su pre j-bend zbica i 3x pletenja :) Moderni tockovi su praistorijski :)


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika