Jump to content


Fotografije

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1391 odgovora na ovu temu

#981 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2020 - 01:50 PM

Super, hvala za info! Koliko često mažeš... sedište? lol
  • 0
The sea, the sea

#982 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 February 2020 - 12:48 PM

U toj prvoj sezoni sam ga namazao verovatno 5-6 puta. Kada sam ga kupio, pre i posle dve ture i kada sam ga ostavio po strani preko zime. Na turama ga svako vece umotam u kesu za svaki slucaj, a mislio sam da ce me upravo to mnogo vise mrzeti i nervirati nego sto se ispostavilo kao slucaj (verovatno delom i zbog toga sto sam zadovoljan sedistem).


  • 0

#983 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2020 - 02:19 PM

Malo teže za praćenje jer imaju baš jak brit akcenat, ali momci su odlični inače. Dasa objašnjava kako zapravo problemi sa sedištima ne potiču od izbora sedišta, već od položaja na njemu. Dosta ljudi sedi asimetrično jer ljudi su nesimetrična bića, tako da celokupan položaj na biciklu više utiče na udobnost nego samo sedište. Generalno, sedišta sa kanalom mogu da oslobode pritisak, ali: ako ima uži kanal, a vozač sedi nakrivo - može da bude neudobnije od sedišta bez kanala. Sedište sa širim kanalom ima statistički više šanse da oslobodi od pritiska jer jednostavno ima veću regiju koja nije pod pritiskom, ali takvo sedište mora da bude prave širine za vozača, da ne bi imalo suprotan efekat. Više proizvođača pravi slične modele sedišta pa možemo da biramo između bilo kog od ponuđenih, šanse su da će sva više-manje odgovarati, dokle god imaju slične karakteristike. Čovek kaže da ima različita sedišta na svim svojim bajsevima i ni sa jednim nema problem jer je dobro namestio položaj na bajsu.


  • 0
The sea, the sea

#984 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 05:04 PM

Iznenadih se što je nov video pošto se sećam da sam već gledao lika kako priča istu stvar:

 

www.youtube.com/watch?v=DEy1ID6yYCI

 

Neće da škodi pogledati oba, ima malo varijacija.


  • 0

#985 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2020 - 08:36 PM

Ljudi koji imaju diskus herniju jako teško nadju odgovarajuće sedište, nevezano za sve ovo.
  • 0

"Лажима је све почело"


#986 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2020 - 09:54 PM

Кад неко каже да седиште није проблем могу да претпоставим да се уклапа у бициклистичке стандарде по питању висине, дужине, ширине и тежине. Или је млад. Таквима је немогуће објаснити. А може и овако - ја сам у тим мерама био у 5. или 6. основне и тада ми је свако седиште одговарало. Елем, не мораш ни да имаш дискус хернију, довољно је само да се не уклапаш у мере и ето ноћне море. Још ако немаш неограничен буџет...


  • 0

#987 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 10:29 PM

Ljudi koji imaju diskus herniju jako teško nadju odgovarajuće sedište, nevezano za sve ovo.

Ja moram da nadjem neko takvo..za sad nemam problem ali kako idu godine :/

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#988 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 06:15 AM

Ja niti sam mlad niti standardan, pričamo o položaju na bajsu. Ovaj tip ima zdrav pristup - prvo izmeri položaj pa onda kupuj bajs, korman, šticnu ili sedište. Dosta ljudi podleže marketingu i hajpu pa kupuje trkačku geometriju, a ne mogu da podnesu položaj na takvom bajsu pa idu na fitting, skraćuju stemove, podižu kormane i stavljaju skupa SQ lab sedišta. Ako imaš love za fitting i skupe komponente, bolje odradi sve to pre kupovine bajsa. Najvećem broju nas dogovara opuštenija endurance geometrija, a ima i više smisla, osim ako niste trkač-amater.

Za nas bednike ostaje sistem pokušaja i pogreške, zato je dobro pratiti i informisati se da bi smo iole pravili dobre poteze. Nije skupo zameniti postojeći ram nekim sa odgovarajućom geometrijom (ja sam baš to uradio, koštalo me je 40€ razlike za malo noviji ram sa odgovarajućim dimenzijama), a tek onda razmotriti da li sedište toliko utiče na probleme. Po onom dasi - uglavnom ne utiče.
  • 0
The sea, the sea

#989 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 April 2020 - 06:45 AM

Kao neko ko to ima on/off vec 8 godina, jedino SQLab je bilo podnosljivo po tom pitanju, probao sam ih 10ak pre njega. Mada sve zavisi kakva je povreda, ako je kao kod mene i postoji zelja za cestom voznjom, nema tog sedista na obicnom bajsu koje moze da pomogne. Posto kao sto ovaj u klipovima rece, nije problem do sedista.
  • 0

#990 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 07:54 AM

Kod diskushernije moraju da se ojacaju misici ledja, stomaka i nogu, da se vodi racuna sta i kako se podize sa poda, da se prave pauze u sedenju, da se izbegavaju neke stvari, pa kad se preduzmu sve te mere predostroznosti onda je mnogo lakse i ima manje bolova. Ja imam L5 S1 L4 i strasno mi prija voznja bajsa,a do povrede sam igrao i trenirao rukomet. Verujem da za sada dok imam 30 nece biti problema ali kako vreme ide i ne posvetim se jacanju tela, moze dovesti do problema, pa ce i sediste biti potrebno.

Nasao sam pre godinu dana jedno koje su preporucivali bas kod dh ali sam negde taj link zaturio..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#991 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 08:36 AM

Mislim da glavna lekcija sa tog videa ne treba toliko da bude "preagresivan položaj" nego "previsoko sedlo". Nisu u Srbiji toliko zastupljeni trkački bicikli sa dugačkim, niskim lulama, ali zato skoro svako može da se prevari i da postavi sedlo previsoko. Svi smo prvo prohodali, a onda seli na bicikl, pa je i normalan instinkt da se pedale okreću kao da se penje uz stepenice - niska kadenca, skoro potpuno ispravljena noga na dnu kruga i samim time previsoko sedlo. Onda oboriš nos da manje žulja, zato počneš da klizaš unapred pa bude još gore i počnu i ruke da bole, javi se tenzija u leđima jer ne možeš normalno da aktiviraš muskulaturu i ode mast u propast. Ili probaš da spustiš sedlo, ali onda bole kolena jer se i dalje "melju" visoki prenosi pa je efekat kao da stojiš u polučučnju.

 

Ne mora ovo da važi apsolutno za svakog, ali za dosta ljudi bi bilo prilično udobnije ako bi malo spustili sedlo i malo podigli kadencu u vožnji.


  • 3

#992 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 April 2020 - 02:27 PM

@Doutdes
L3-L4 i L5-S1 kod mene. Nema tog sedista koje sasvim pomaze, mozda bi eventualno mlekarska pozicija pomogla, mada sam i to probao na kratko i nisam bas siguran da bi pilo vodu na duze. Problem je povijena pozicija ka napred i to je to, sto je veci nagib u odnosu na noge, gore mi je. Meni DF bajs uopste ne prija po tom pitanju, mogu da vozim, krace ture i ne svakodnevno, ali cim krenem malo vise krenu problemi. Pritom muskulatura ojacana, svako jutro radim istezanje/vezbe nevezano za to da li vozim taj dan, pre i posle voznje istezanje...
Hocu reci, nekad ne treba traziti cuda od sedista, moze da pomogne, ali treba i ostalo podesiti pre spucavanja dosta novca za sediste. Prvo velicina i geometrija rama pa onda i ostalo. Ako ne pomogne kao kod mene, onda rekumbent :)
  • 0

#993 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 03:06 PM

Ako imaš love za fitting i skupe komponente, bolje odradi sve to pre kupovine bajsa.

 

Ко има лове оде у радњу да му они кажу шта да узме. А доступност? Рајзер корман од 4 цм морао сам да заменим неким од 2 цм и од тада ме леђа ужасно боле. Бицикл сам купио пре ~11 година, сада сигурно другачије седим и возим, можда је потребан други рам, лула... Све то јако пуно кошта. Ипак, баш због прича како није важнои да је ствар навике, пробао сам једно... дрвено седиште и зато се дефинитивно не слажем да избор седишта није битан. Осим тога, изгледа да је просечан размак седалних костију 9-11 цм и тих седишта има колико хоћеш. Ако излазиш из тога нема их уопште, а ова друга можеш да намешташ колико хоћеш, џаба. Посебна прича су седишта са широким рупама, јер она стандардно изван рупе имају јако мали простор и одговарају ширином само најстандарднијима. Наравно да је позиционирање седишта јако важно, али идеја да ће правилно позиционирање да ти омогући вожњу на било ком седишту, па онда још и да је избор велики баш је неозбиљна.

 

Иначе, из мог искуства, људи углавном ставе седиште сувише ниско, да могу да спусте ногу на земљу.


  • 0

#994 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:31 PM

Po mom nekom iskustvu, nisko sedlo je prvi korak, dok se vozi iznajmljeni bicikl oko Ade i slično. Ko se malo zarazi i počne ozbiljnije da se bavi biciklanjem obično pređe na sledeći korak, a to je previsoko sedlo. Naravno da ne važi ovo za aspolutno svakog ko je ikad seo na bicikl, ali je vrlo karakteristično i video sam isto mnogo puta.


  • 2

#995 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 April 2020 - 07:50 AM

Ja sam pre par dana uzeo SQ Lab 612 ergowave. Nasao na oglasima ovde na sajtu. Sad sq lab 602 na oglasima imate za po 30 eura u dobrom stanju.
Probao sam bez uloška 10-tak km i da ga ne ureknem dupe nije bolelo ni 20% kao sa uloškom na starom sedištu.
Tačno ova rupa oslobađa pritisak na nerve kod sedalnih kostiju.00000IMG_00000_BURST20200409093052326_COVER~2.jpg 00000IMG_00000_BURST20200409093113516_COVER.jpg
  • 0

"Лажима је све почело"


#996 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 09 April 2020 - 09:11 AM

Trebao si uslikati na kojem tipu bicikla koristiš ovako široko i debelo sediste jer ovakvo sedište većini neće odgovarati nikako.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#997 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 April 2020 - 09:32 AM

Trebao si uslikati na kojem tipu bicikla koristiš ovako široko i debelo sediste jer ovakvo sedište većini neće odgovarati nikako.
Sent from my Mi A3 using Tapatalk



Ovo sediste niti je siroko niti je debelo. Model 612 je namenjen mtb i drumskim biciklima, tj agresivnom i povijenom polozaju u voznji. Dobar je za sve sem za recimo TT bicikle gde je povijenost tela extremna.

Inace i ja koristim SQ lab 612 na drumasu, 15 cm sirine jer imam malo sire sedalne kosti i nikad bolje sediste nisam probao. Nadam se samo da Sq lab nikad nece zameniti ovaj model nekim drugim i da ce uvek moci da se kupi.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#998 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 April 2020 - 09:38 AM

Da, nije debelo uopšte. Ja ga koristim na polu trekingu.

SQlab-612-Ergowave-active-Saddle-black-130-mm-55392-211718-1522230121.jpg
  • 0

"Лажима је све почело"


#999 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 April 2020 - 11:15 AM

Za nas kljakave bih preporucio Active seriju, pa kome koje odgovara u zavisnosti od polozaja itd - itekako znaci.


  • 0

#1000 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 09 April 2020 - 11:29 AM

Da, nije debelo uopšte. Ja ga koristim na polu trekingu.

attachicon.gifSQlab-612-Ergowave-active-Saddle-black-130-mm-55392-211718-1522230121.jpg

Izgleda da je do ugla slikanja
Tvoja slika izgleda drastično drugačije

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika