Jump to content


Fotografije

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1391 odgovora na ovu temu

#1021 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 10:23 AM

Sta ja znam, nije lose, imam 130 plus kg, nemam dole problem jedino ruke me bole, sake
Poceo sam voziti uzbrdo, bez obzira u kojoj sam brzini ne mogu lijepu kadencu da drzim, skakucem u sicu nekako, nije glatka kadenca, e sad da odgonetnem jel mi treba drugaciji sic ili mozda spd ili je samo stvar forme... Uglavnom, noge imaju snage, hoce, ali u kukovima nesto ne stima
  • 0

#1022 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 11:20 AM

Gledao bih prvo tehniku i drugo visinu sedla.


  • 0

#1023 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 11:23 AM

Tebi sa 130kg ni jedno sediste koje se pravi nece odgovarati,ni najbolje na svetu znaci smrsati bar 20kg,  a sa 18 cm sirinom sedalnih kostiju jos teze. Jedini ti je izlaz da spustis sto vise nos sedista,tu mozes da dobijes boljitak.  

 

Ja kada sam kupio moje sediste sele royal-sciencia moderate za treking,sa 14  cm sirinom sedalnih kostiju odgovaralo mi je najvece  No 3 ali sam primetio kada dosta spustim nos sedista imam manje problema 

 

Uostalom i nije pravilno reci sediste,nego sedlo ,jer u principu ne bi trebala celokupna tezina coveka da se koncentrise na tu malu povrsinu-nije zdravo.


  • 0

#1024 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 11:33 AM

Ne mogu obarati, samo jedan zub od nule oborim, ako vise od tog oborim ruke koje su vec u problemu ne mogu izdrzati
Visinu i napred nazad sam isto testirao, nista nisam dobio, ovo sto sam napisao da skakucem nije da sam visoko pa se klackam lijevo desno nego vise onako oko svoje ose krecem da se rotiram na sicu. Zelja da okrecem brze al jednostavno nece, nije opterecenje nego ne mogu noge tako brzo. Pa sam poceo razmisljati mozda drugi sic ili spd
  • 0

#1025 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 01:01 PM

Ja stvarno ne mogu da skontam kako se to okreces oko svoje ose na sicu. Pokusavam ali mi ne ide.

Ne kapiram uopste sta je problem u tvom slucaju...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1026 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 01:06 PM

Sjedi na stolicu pa malo vrti guzom, gore/dole ne mozes al mozes oko ose da se mrdas

Ako uzmem ove spd patike, jel na to pasu sve spd mtb pedale, nemam sta da gledam?

https://www.mtbr.com...o/sh-m121g.html
  • 0

#1027 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 April 2020 - 02:20 PM

1. Немој сад да мешамо питање спд-а са седиштем и проблемима које имаш. Ти проблеми сигурно нису од педала.

2. Осим ако си 130 кила сувих мишића, мршављење је веома, веома пожељно. Могуће је да од тежине потиче и толики размак седалних костију и да би се он смањио. Бицикл помаже за кондицију, кардиоваскуларни систем и здравље уопште, али за мршављење је боље исхрана + шетња, поготово са твојом тежином.

3. То што те боле руке указује на проблем. Руке не смеју да те боле зато што положај на бициклу треба да је такав да, када си у позицији за вожњу (претпостављам, мало повијен) и склониш скроз руке са "волана" можеш без проблема да задржиш тај положај. Дакле, руке не треба да трпе неко посебно оптерећење. Ако трпе то значи да је "волан" сувише ниско у односу на седишту, према твојој грађи. Питање је због чега. Можда је седиште сувише високо, али то се гледа по педалама. Када ставиш пету на педалу (није важно што се не вози петом) и гурнеш педалу у доњи положај, нога треба да је кнап испружена (наравно, дупе на седишту :)). Ако си и тада сувше наслоњен на руке:

а) Уз мало среће, врат виљушке је довољно дугачак да можеш да поставиш "спејсере" испод луле (оно што држи "волан"). Спејсери су обични прстенови који се поставе на врат виљушке (врат је просто цев виљушке која пролази кроз рам и на коју се монтира лула). Обично су висине око 5 мм. Али, ако из луле већ не извирује врат, џаба, немаш простора за спејсере.

б) Ако је лула равна или скоро равна, замени неком која има довољан угао и дужину да ти издигне "волан" на потребну висину. Такође, можда ти је садашња лула сувише дугачка; ако си сувише испружен, опет ће бити превелики притисак на руке.

ц) Ако је лула већ висока, а "волан" је раван, можеш да замениш за неки од издигнутих, обично 2-4 цм. Неки не воле ништа осим равних "волана", али овде говоримо о здрављу и удобности, а не укусу.

д) Можда ти не одговара величина рама.

 

Друго, на седишту не би требало превише да се окрећеш, односно да клизиш. Ако ниси на седиште ставио неку од оних навлака (оне су катастрофа за клизање), онда је проблем у одећи. Кад кажеш да имаш "гаће" са улошком, да ли то значи да преко њих носиш неки шорц? Ако је тако, промени шорц, узми неки који не клизи.

 

Седиште свакако може да има сувише широк "нос", али то не би смело да има везе са улошком. Можда ипак не ваља уложак. Наравно, зависи и колико си... обдарен, али на ту тежину претпостављам да су ти и бутине повелике, да се стално додирују и да је између њих мало простора за нос седишта.

Обарање носа требало би свакако да помогне (мени је помагало на старом седишту), али је проблем што обарање носа повећава клизање и оптерећење на руке. Дакле, обично је могуће оборити га само мало, а онда треба додатно подизати "волан", да се смањи притисак на руке.

 

То што кажеш да су гаће 3хл не значи ништа. Ја сам гаће са улошком купио када сам имао преко 100-105 кила, али сам испробавајући утврдио да ми одговара величина М. Такав био крој, шта ли. Ознаке величине умеју итекако да буду и погрешне. Поента је, када навлачиш гаће са улошком (наравно, без било каквих других гаћа испод, не знам да ли треба да напоменем) то треба да иде... не баш сасвим глатко, поготово ако си широк. Када их једном навучеш, померање гаћа на телу треба да буде буквално немогуће, практично и за милиметар. Такође, уложак треба да буде... уз тело, да ништа од делова не ландара. Гаће и постоје да се ништа не би померало. Неко стручнији ће можда боље да објасни.

 

Коначно, то што ти је "фотеља" седиште удобно не значи да је добро, поготово на дужим вожњама (нпр, преко 30 км, мада то зависи). Мекано седиште значи више пропадања седалних костију, а онда... "јастучићи" који се направе (избочине седишта тамо где нису седалне кости) притискају не само мека ткива него, посебно под 130 кила, искачу вероватно и тамо где није предвиђено. Зато би и требало да пробаш чвршће седиште (а довољно широко). Имај у виду да увек постоји одређена нелагодност, па и бол, када почнеш да возиш. Осим тога, што је седиште мекше и веће, то је већа вероватноћа да је предвиђено за све усправнији положај. Не би ме чудило да је то седиште за 90 степени, односно да ти леђа буду потпуно усправљена, као у столици. За повијенији положај мора да буде уже, а онда је вероватно сувише уско за твоје седалне кости. Решење, нажалост, не постоји. Или возиш усправљен, или трпиш на неодговарајућем седишту. Треба наћи прихватљив компромис, а то захтева пуно испробавања.

 

Ево, сморих самог себе пишући. :)


  • 0

#1028 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 02:51 PM

Svaka ti dala :)
Isprobavao sam ja varijante razne, ovako je za sad najbolje, probao sam i drugi ram, i vise siceva... Ruke su takve kakve su, sad da ih polozim na stol ispred sebe pocece da trnu, svasta sam radio, lule, volane, adaptere, gripove... Nema razlike, povecace se ta tolerancija na rukama s formom

Nemam problem s kadencom na ravnom, to fino klizi sam se sebi divim kako vrtim, al kad krenem uzbrdo, uhvatim rogove i nagnem se napred ne ide tako kako bi trebalo
  • 0

#1029 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 07:26 PM

Mozda ne bi bilo lose da slikas taj bajs i sebe na njemu. Onda cemo mozda imati priblizniju sliku pa moci da vidimo gde lezi problem.

Za kilazu se definitivno slazem sa canetom sem ako nisi 210 cm visok, to je onda prihvatljivo.

I jos jedna stvar. Sportsko okretanje pedala, tj visoka kadenca i siroka sedista gotovo nikad ne idu jedno sa drugim.... Skoro sam ubedjen da je to presiroko sediste uzrok skakutanja na bajsu, jer sto je uze i sto mu je manja povrsina, ne mozes ti tu mnogo da poskakujes ma kako da nagazis pedale...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1030 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 April 2020 - 07:37 PM

Ok, i ja tamo kupio 22cm siroko i vozio do ove godine bez gaca i sad sa gacama imam problem. Ok, sic nije za gace i sve ok. Gdje ja dobijam u voznji da sad kupim uzi sic i gace? Dal uopste ista dobijam sem ljepseg bicikla i koliko uzi sic ako su sjedalne kosti 18cm?

Proveri ti to opet, mislim da je nemoguće da imaš toliki razmak sedalnih kostiju.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#1031 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 08:18 PM

Mjerio sam prije 2 godine i onda sam negdje procitao da dodam 4cm na to i tako sam kupio sic 22cm
Isao sam sad da se izmjerim opet, medjutim ne mogu da vidim, to nekad sam mjerio sam na bench klupi, bile tad ostale tacno rupe i moglo se izmjeriti dok se spuzva ne ispravi ali sad ne moze. Nisam vise suvoguzac, nabio misice cucnjevima, ono nije da se hvalim al cucam sa 150kg, obicni sorc koji mi je tad prije 2 god bio velik sad me zategne kao da je bicikisticki :)
  • 0

#1032 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 28 April 2020 - 09:04 PM

Sedni na neko parce kartona od neke deblje kutije i izmeri razdaljinu izmedju sredine otisaka koje ostavis u kartonu, tako ces najpribliznije dobiti razmak, ako vec same kosti ne dodiruju karton.


  • 0

#1033 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 05:02 AM

veljo 1981-Tebi je i prag tolerancije na bol manji,a to se povecava i zbog tezine. Sta ti mislis da svi ovi sto ti daju savete nemaju problema,(osim dule 911) kada se svaki dan vozi preko stotinak km.nema tog coveka koji ne oseca razne neprijatnosti ,pogotovo na spravi za mucenje koja se zove -drumski bajs. a i MTb ako se voze hiljade km. . Ako hoces da izbegnes te probleme a neces da smrsas,lepo kupi trike rekumbent i uzivaj. Jer nema sanse sa 130 kg da cepas neku kilometrazu na bajsu a da nemas problema,mozes da menjas desetine sedista,problemi ce ostati. Jedino je srecan onaj ko nema iritabilnu kozu i malo dlaka na guzici a i manju kilazu da ne kazem 70kg,onda su i posledice manje,ali svi imaju problema a i  sa problemom trnjenja prstiju i sa vratom,iako  sam sada dodirnuo u osinje gnezdo morao sam da to kazem,jer volim da budem iskren.


  • 0

#1034 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 05:18 AM

A povrsina na koju stavljas karton bi trebalo da je sto tvrdja, po mogucnosti drvena klupa ili beton...

Prvi put cujem da neko ima tako jako siroke sedalne kosti. Obicno se to krece od do 10 do 12 cm. Ja imam sire od proseka, cak 13 cm, ali za 18 prvi put cujem...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1035 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 05:30 AM

Ostaje otisak guzova, 18 cm od centra do centra, ranije su tacno ostajale rupe od sjedalnih kostiju. 14 cm sic upadne izmedju guzova kompletan, znaci u onaj kanal citav sic udje, probao, dosao na biciklu, bicikl izgleda atraktivno al sic udje izmedju guzova, propadne sav :)

Ma ja sam mislio sjediste sa vecom onom krivinom, recimo kad bih uzeo 20 cm gdje je krivina naglasenija a kljun uzi da se butine ne cesu

Otprilike ovako nesto, sa ovim uzvisenjem da ne mora mnogo da se obara kljun
Screenshot_20200429-072854.jpg
  • 0

#1036 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 06:01 AM

veljo 1981-Tebi je i prag tolerancije na bol manji,a to se povecava i zbog tezine. Sta ti mislis da svi ovi sto ti daju savete nemaju problema,(osim dule 911) kada se svaki dan vozi preko stotinak km.nema tog coveka koji ne oseca razne neprijatnosti ,pogotovo na spravi za mucenje koja se zove -drumski bajs. a i MTb ako se voze hiljade km. . Ako hoces da izbegnes te probleme a neces da smrsas,lepo kupi trike rekumbent i uzivaj. Jer nema sanse sa 130 kg da cepas neku kilometrazu na bajsu a da nemas problema,mozes da menjas desetine sedista,problemi ce ostati. Jedino je srecan onaj ko nema iritabilnu kozu i malo dlaka na guzici a i manju kilazu da ne kazem 70kg,onda su i posledice manje,ali svi imaju problema a i sa problemom trnjenja prstiju i sa vratom,iako sam sada dodirnuo u osinje gnezdo morao sam da to kazem,jer volim da budem iskren.

Ne pravim ja neku kilometrazi, nit mogu, nit mi se pravi, nit imam vremena. 55 km dnevno mi je bio max prosle godine po ravnom al sad kad sam otkrio cari brda vise mi se po ravnom ne vozi. Uz brdo se pluca bore za vazduh, to mi treba. Uz brdo nizbrdo crknem za 40 minuta a po ravnom 2 sata izgubim, nit se zadisem, nit se oznojim, nit se umorim, pocrnim jedino kao da sam na gradjenvini radio :)
  • 0

#1037 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 06:17 AM

Moze i po ravnom covek fino da se zadise i izmori, treba samo dobra volja, dok na brdu nemas izbora. Ili motas ili bicikl stane...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1038 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 06:31 AM

Ima tu jos varijabli, velik sam, bez vjetra idem 27 km/h prosjek al to je jednom u 10 puta da nema vjetra. Svaki sugavi vjetar kao da imam jedro. Stizem lika ispred sebe, on upola manji od mene i pocinje da duva vjetar i onda moram da gledam kako on lijepo odlazi, los osjecaj. Ovako uzbrdo nema vjetar nekog efekta, plus ako bi se ikad doslo u tu neku formu koju zelim ide se na Kozaru pa su ovo pripreme :)
  • 0

#1039 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2020 - 06:35 AM

Imaš i ovakvu varijantu, mada ona nije jeftina

https://www.probike....cal-600-active/
  • 0

#1040 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 29 April 2020 - 06:48 AM

Vidio sam al em je gadno, em je skupo em kazu da nema pustanja volana s tim sicevima
Ne slusate me, nije meni sic problem, sjedio sam 30km u jednom pravcu, nemam nelagodu, nemam problem, ne ustajem dok vozim. Povratak je malo problem jer kad sidjem s bicikla, ono popije se kafa i sok, tesko se namjesti, znoj pa stalno negdje nesto zateze i stipa al nije problem od pritiska. Ja sam samo pitao jel normalno da je meni bolje bez gaca s uloskom, dal bih trebao ici na uzi i gace.? Sto se tice udobnosti ovaj sic je dobar za 60 stepeni vozaca, kad idem uzbrdo i sagnem se na 45 tu me kadenca zeza pa sam mislio mozda je nesto do sica, sta ja znam, zato pitam :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika