Jump to content


Fotografije

Schwalbe Vrh ili prevara?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
421 odgovora na ovu temu

#41 -mp-

-mp-
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Postavljeno 12 June 2011 - 08:40 PM

Kao i kod automobila, češće strada zadnja guma. Prednjom preletiš preko eksera koji leži, on se podigne, okrene i ako se pogodi da u pravom trenutku naleti zadnja guma bude bingo :mrgreen:


Jeste majku mu - sasvim moguće da je to bio scenario!
  • 0

#42 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 June 2011 - 10:00 PM

Kao i kod automobila, češće strada zadnja guma. Prednjom preletiš preko eksera koji leži, on se podigne, okrene i ako se pogodi da u pravom trenutku naleti zadnja guma bude bingo :mrgreen:

A raspodela tezina, koja je na biciklu veca pozadi, a u automobilu varira od opterecenosti gepeka i zadnje klupe? :)
  • 0
Postavljena slika

#43 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 08:32 AM

Postovani forumasi,

U vezi komentara koji su se pojavili u ovoj temi:

Druga informacija se odnosila na delove zvanicnog uvoznika Shimana, tj. da postoje razlicite klase kvaliteta istog artikla npr. 105 zadnji menjac i sl. Sta mislite o ovome?

Mozda sam konfuzno napisao,nisam konkretno mislio na Shimano nego na robu iz radnji generalnog uvoznika Shimana .

Druga informacija se odnosila na delove zvanicnog uvoznika Shimana, tj. da postoje razlicite klase kvaliteta istog artikla npr. 105 zadnji menjac i sl. Sta mislite o ovome?

Ovo je vec proverljivo, i od klase opreme koju kupis zavisi samo da li ces to uociti pre ili kasnije ...

Jeftinija roba npr nable klase hb fh rm 30 40 60 65 kupljene u srbiji vrlo brzo riknjavaju, dovoljno je i stotinjak km pa da odu bogu na istinu, razlog pretegnutost ... Iste te kupljene u hungariji rade kao san i posle 5000 ...

Slucaj 2 zadnji alivio kupljen u Srbiji ispusti dusu (uhvati povelik luft) nakon 7000km, kupljen u Svici i maltretiran u raznovvrsnijim uslovima posle ~15000km radi bez problema ...

Sa skupljom opremom je slicna prica ali su kilometraze vece u oba slucaja ...


a kao distributer Shimano komponenti za Srbiju, zelimo da skrenemo paznju na par cinjenica:

- Za osam godina koliko radimo direktno sa Shimano-om, nijednom nismo culi da postoje nekakvi razliciti standardi kvaliteta, niti da postoji nekakav nizi kvalitet koji se nudi odredjenim distributerima
- Shimano je firma bukvalno opsednuta kvalitetom i sigurni smo da nikada ne bi dozvolili da do kupca stigne bilo koji deo koji je drugaciji od standarda. Za ovih osam godina, nekoliko puta smo bili svedoci kako Shimano nemilice trosi novac kada zaista postoji neki problem u serijskoj proizvodnji, kako bi ispravio problem i nadoknadio stetu.

Ne zelimo da komentarisemo na osnovu cega neko izvlaci svoje zakljucke, ali izjave tipa “u Srbiji su glave pretegnute, a u Madjarskoj nisu” su pomalo neozbiljne. Zar neko misli da Shimano za Srbiju ili neku drugu zemlju glave “pretegne”, a u druge zemlje ih normalno stegne? Vecinu operacija ionako rade roboti i masine. Poznavajuci tehnologiju porucivanja i isporuke robe, smatramo da cak i kada bi Shimano to zeleo, ne bi mogao da u odredjene zemlje salje nekakav drugaciji kvalitet.
A sto se tice glavcina iz serije RM (FHRM 30, 40, 60 i 65 …), nismo imali nijednu reklamaciju posle 100, 200 ili 300 kilometara, to je nezabelezeno, a prodali smo i ugradili mnoge u nase bicikle. Jedini problem koji se se ponekad javio je kvar na telu kasete, ali i to uglavnom zato sto neko kupi najjevtiniju kasetnu glavu i ocekuje da sa njom vozi off-road svakog dana, skace preko stepenica i slicno, ili cisti mlazom vode pod pritiskom koja odmah ispere svu mast za podmazivanje.

Jos jedno izvinjenje za off-topic, ipak je ovo prica o gumama.
Pozdrav,
Planet Bike Team
  • 0

#44 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 09:09 AM

Kada se vec prica o gumama, evo par nasih saznanja, ako mogu da budu od pomoci.

- svaka guma "stari", bila u upotrebi ili ne, karakteristike gume se menjaju pod uticajem temperature, vlage, itd., a narocito im skodi jako suncevo zracenje. Pod dejstvom takvih faktora, guma moze da se "isusi" odnodno ispuca, deformise, i kao najopasnije da se raspadne u toku voznje bez spoljasnjih znakova da je dotrajala.

- proizvodjaci guma preporucuju da se gume proizvedene pre 5 - 7 godina izbace iz prodaje, sto znaci da ih krajnji kupac maksimalno koristi izmedju 7 - 9 godina od datuma proizvodnje, bez obzira da li su koriscenje ili stajale u radnji.

- vecina proizvodjaca utisne na spoljnu gumu oznaku proizvodnje, recimo 0508 znaci da je guma proizvedena 5. meseca 2008 godine. Ove oznake mogu da variraju, zavisno od proizvodjaca, odnosno ne postoji standardno obelezavanje za sve gume.

- gume koje odlicno “drze” na podlozi, citaj takmicarske gume, brze se i trose. Ne moze se ocekivati da guma odlicno drzi, bude jako lagana i da jako dugo traje. Isto tako, ako guma ima zastitu od busenja, a istovremeno je veoma lagana, onda to mora da kosta, jer se koriste skupi materijali i tehnologije proizvodnje da bi se napravila zastita bez povecavanja tezine.

U svakom slucaju, svaki problem na gumi treba reklamirati tamo gde je kupljena, prodavac odnosno uvoznik je duzan da je zameni ili vrati novac ukoliko je defekt nastao zbog "starosti" gume.

Nadam se da smo bili od pomoci.

pozdrav,
Planet Bike Team
  • 0

#45 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 09:16 AM

Ne zelimo da komentarisemo na osnovu cega neko izvlaci svoje zakljucke, ali izjave tipa “u Srbiji su glave pretegnute, a u Madjarskoj nisu” su pomalo neozbiljne. Zar neko misli da Shimano za Srbiju ili neku drugu zemlju glave “pretegne”, a u druge zemlje ih normalno stegne? Vecinu operacija ionako rade roboti i masine. Poznavajuci tehnologiju porucivanja i isporuke robe, smatramo da cak i kada bi Shimano to zeleo, ne bi mogao da u odredjene zemlje salje nekakav drugaciji kvalitet.
A sto se tice glavcina iz serije RM (FHRM 30, 40, 60 i 65 …), nismo imali nijednu reklamaciju posle 100, 200 ili 300 kilometara, to je nezabelezeno, a prodali smo i ugradili mnoge u nase bicikle. Jedini problem koji se se ponekad javio je kvar na telu kasete, ali i to uglavnom zato sto neko kupi najjevtiniju kasetnu glavu i ocekuje da sa njom vozi off-road svakog dana, skace preko stepenica i slicno, ili cisti mlazom vode pod pritiskom koja odmah ispere svu mast za podmazivanje.

Jos jedno izvinjenje za off-topic, ipak je ovo prica o gumama.
Pozdrav,
Planet Bike Team


Na osnovu iskustva sa 5 nabli tih serija kupljenih u kratkom vremenskom period koje su sve patile od identicnog problema :)

Reklamacije niste imali iz prostog razloga sto vam prosecan kupac bez problema vozi tocak sa rupicastim konusom a da to ne primeti, a serviseri vam to na tzv. 0tom servisu ni ne gledaju u sta sam se barem dva puta licno uverio :)
  • 0
Postavljena slika

#46 petrovicivan

petrovicivan
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 10:12 AM

pred kraj prošle godine sam kupio dve nove Stelvio Rain (cena oko 20€ po kom) i obe nosu dočekale ni 1000km, pritom vozim drumaša i trase su mi Velika Moštanica, Pančevo, Avala, Ripanj i sl. Svaki put pucaju sa strane - ne voziti po krivinama [-X :)

Kada je prva pukla kod Bozara sam uzeo jednu običnu Stelvio koja je isto pukla, odmah iznad ivice toliko da je izlazio mehur od unutrašnje, i to u roku od nedelju dana (cena isto oko 20€).

Sada sam na oba točka vratio Continental 4000 sa kojima sam pre ovih Schwalbe napravio oko 4000-5000km.

Po mom mišljenju, kod nas stižu Schwalbe kojima je istekao rok upotrebe ili ako sam promašio onda je sigurno neki približan razlog
  • 0

#47 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 06:41 PM

@pri3rak

Reklamacije niste imali iz prostog razloga sto vam prosecan kupac bez problema vozi tocak sa rupicastim konusom a da to ne primeti, a serviseri vam to na tzv. 0tom servisu ni ne gledaju u sta sam se barem dva puta licno uverio :)

Dobro ste primetili to za “prosecnog kupca”, jer su ove glave upravo namenjene za manje zahtevne bicikliste. Shimano nije predvideo da se ove glave, niti bilo koje druge, otvaraju i podesavaju prilikom nultog servisa, zato ta operacija i ne stoji u uputstvu za upotrebu i montazu tih glavcina! Takodje, od korisnika ove glavcine, odnodno takvih bicikala (bar u razvijenim zemljama) se ne ocekuje da prelazi desetine hiljada kilometara, niti da ima naviku da ide kod servisera dva puta godisnje, te se ove glave prave da izdrze ocekivani vek i kilometrazu tog bicikla, skoro bez servisiranja. I tako i bude u velikoj vecini slucajeva.
Konusi i soljice na ovim glavama su meksi i generalno sa vecim tolerancijama u odnosu na skuplje glave. Zato su malo vise stegnuti u fabrici, jer se ocekuje da posle izvesnog vremena “legnu jedno na drugo”. Bitno je da i tada glavcina ne dobije zazor, jer zazor dovodi do ubrzanog propadanja glavcine i cesto ostecenja soljica i konusa, a onda sledi zamena.
Sustina je da mnoge stvari koje “naprednijim korisnicima” izgledaju nelogicno i pogresno, u stvari su rezultat dugogodisnje prakse na trzistu i prilagodjavanja zivotnom ciklusu proizvoda i ocekivanoj primeni, a Shimano je, kao i Japanci uopste , ekspert za praktican pristup problemu.

pozdrav
Planet Bike Team
  • 0

#48 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2011 - 07:38 PM

Covek koji za 2 godine predje ~600km na asfaltu je tu negde blizu od prosecnog, a svetlosnu godinu daleko naprednog :)

Pretegnuti konusi ne mogu da legnu na kuglice, mogu samo da se ostete, i to sam eto tih 5 puta za redom video.Ni jedna od tih nabli nije videla teren, a samo dve su uspele da predju hiljade kilometara Sa time sto su te dve sa prvim setovima konusa presle ~ par stotina km, a sa drugim ni po cemu posebnim ostatak :)

Na kraja krajeva evo probe radi probajte da pregledate konuse na nekom od polar bicikala prilikom 0tog servisa.Rupice na konusu nisu deo tolerancije za obicnog korisnika :)
  • 0
Postavljena slika

#49 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 13 June 2011 - 11:08 PM

Moja zadnja glava je pri 0-tom servisu ponovo dobro podmazana malko olabavljena(na tome je serviser izricito insistirao).Uz redovne servise (4 puta podmazana za godinu dana) prekotrljala je 5000 km i jos se dobro drzi.Inace ja nisam nimalo lagan i ni malo nezno ne vozim bajk.Najvise me je odusevila prednja quando koja ne pokazuje nikakve znakove trosenja!

SORRY ZA OFF!!!!!
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#50 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 14 June 2011 - 09:12 AM

Presao nekih 600km sa Schwalbe Blizzard i extra sam zadovoljan.Kupljene u Jankovic comp.
  • 0

#51 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 June 2011 - 06:26 PM

Pre par godina porucim Schwalbe Ultremo R i umesto guma dobijem gume EKSPONATE koji nisu predvidjeni za prodaju! Za prevaru saznajem sasvim slucajno tako sto sam prvo probao bajs na valjcima gde su gume pravile neverovatan otpor. Crv sumnje pocinje da radi zato sto sto sam vozio i obicne Ultremo koje su prosto letele na istim valjcima. Zamolim drugara (zna nemacki) da napise pismo u vezi guma direktno u schwalbe gde je dobijen odgovor o gumama!


Sledece godine porucim Ultremo R,(naravno ne za sebe) ali gospodja od koje sam porucio zove telefonom i kaze da se paket vrati kad bude stigao i da oni snose troskove transporta. Ko zna sta su poslali, ali nema veze... Sutradan stizu Ultremo R gume koje nisu mogle na se namontiraju na felnu. Jednostavno spadaju kao da su vece. Posle reklamacije stizu gume koje su lepo legle na felnu.

A o raznoraznim " Schwalbe vrhunskim" gumama koje sam montirao u servisu, trosio litre sapunice, duvao do krajnjih granica kako bi legle na felnu, gubio vreme na jednoj gumi kao za pet ostalih suvisno je govoriti, jer ko zna koja klasa guma stize na nase trziste.
  • 2

#52 avid

avid
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 15 June 2011 - 09:12 PM

jes da nije u vezi ove teme al je u vezi guma...

Ako neko zna dali se pumpom za gumu sa Schrader ventilom(kao na kolima) moze napumpati guma sa presta ventilom.
  • 0

#53 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 June 2011 - 09:15 PM

Moze uz odgovarajuci adapter :)

Postavljena slika
  • 1
Postavljena slika

#54 avid

avid
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 15 June 2011 - 09:49 PM

Hvala na brzom odgovoru :)

Ipak sam naso negde da ova moja pumpa(neka giyo) podrzava i presto,al ipak uzecu ovu stvarcicu,bice mi od koristi za kompresor ili neku drugu pumpu koja ne podrzava presto.

http://www.bike-comp... ... umpe-.html

ista kao na slici gore
  • 0

#55 petrovicivan

petrovicivan
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 June 2011 - 10:49 PM

pošto nisam jedini preporuka bi bila zaobiđite Schwalbe u velikom krugu

P.S. malo preterujete sa off-topic
  • 0

#56 farmakos

farmakos
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts

Postavljeno 19 June 2011 - 06:59 PM

Pre 7-8 godina lokalni serviser je na moj "teretni" Unis bajs stavio dve Silento gume.
Bajs je do prosle godine imao te gume i stajao je i leti i zimi napolju. Gume su se busile u granicama normalnog ali se spoljim samo reflektujuca traka pocela odlepljivati.

Onda pre otprilike 4 godine kupismo u Adi 8 Silento guma 700c.
Posle 2 meseca i vrlo malo predjenih km 7 guma je pocelo pucati na sve strane.
Trenutno je u upotrebi samo jedna - na mom teretnjaku.
Kada smo kupovali, pricali smo sa vlasnikom radnje tj. uvoznikom - sve sto ne valja vratite, rece.
Hmm...

Schwalbe je sigurno dobar, ali ne kupujte kod nas.
  • 0

#57 MarkoFQ

MarkoFQ
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 19 June 2011 - 08:03 PM

Ja sve sto sam koristio i sto koristim su odlicne, ali nisu domaceg porekla :?
  • 0
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."

#58 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 20 June 2011 - 07:25 AM

Schwalbe gume su definitivno u vrhu,a ovo prevara zvuči malo neprikladno.Da me ne shvatite pogresno ,ali kod nas u Cyclemania-i oko 35 ljudi koristi vec godinama Schwalbe i pokazale su se odlično .Po meni je Nobby Nic sam vrh i bukvalno od 2005. vecina nas vozi ili nju ili Racing R.
Što se uvovnika tiče,činjenica da mi je sam rekao kad sam prosli put poručivao gumu za drumasa ,za momka iz kluba ,da se model koji sam trazio pokazao loš,pa je ne bi preporučio govori o korektnom odnosu sa potrošačima.
Moj zaključak je da je tema nazvana VRH ili PREVARA malo grubo nazvana i da je bolje pisati o svim proizvodjačima i utiscima ,pa nekom da posluzi i kao smernica kad ljudi odabiraju gume.
Posto je vec tako nazvana ,onda je moj odgovor VRH :wink:
  • 0

#59 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 20 June 2011 - 09:16 AM

Schwalbe su vrh a "Schwalbe" prevara,kao i druge stvari u urušenom sistemu vrednosti i društvu bezakonja.
  • 0

#60 SaleDUCATI

SaleDUCATI
  • Members
  • PipPipPip
  • 80 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 June 2011 - 11:35 PM

Da ne otvaram novu temu,posto se moje pitanje odnosi na gume.

Interesuje me koja je najsira dimenzija i koje gume, koje mogu kod nas da se nabave?

Cuo sam iz nekog servisa da su bile neke i 2.8!? :shock:

Ja sam vidjao recimo do 2.4.
  • 0
Postavljena slika




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika