Jump to content


Fotografije

Hidraulika Pitanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
169 odgovora na ovu temu

#101 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:20 PM

Plocice su kontaktne povrsine sa rotorom...klipovi (piston) su cilindricna tela u celjusti, koja pod pritiskom ulja guraju plocice ravnomerno ka rotoru i tako se usled trenja ostvaruje kocenje..

Ovako izgledaju tvoji

http://www.mountainb... ... on_Kit.jpg
  • 0

#102 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:25 PM

Plocice su kontaktne povrsine sa rotorom...klipovi su cilindricna tela u celjusti, koja pod pritiskom ulja guraju plocice ravnomerno ka rotoru i tako se usled trenja ostvaruje kocenje..

ok shvatio tehnicki, sad mi jos samo treba vizuelno...treba li da skidam plocice u mom slucaju(elixir 1) i kako da to uradim?
drugo pitanje je da li treba da pritisnem samo u smeru razdvajanja plocica ili i unutra prema celjustima?
  • 0

#103 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:33 PM

Na elixir 1 mozes da skines plocice, znaci gore na celjustima izvuces onaj osigurac sa jezickom, i jednostavno povuces plocice nagore, i to je to :)
Naravno klipove moras da guras ka unutrasnjosti celjusti, videces i sam, bice ti jasno sta trebas da radis kad skines plocice..
  • 0

#104 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:35 PM

Na elixir 1 mozes da skines plocice, znaci gore na celjustima izvuces onaj osigurac sa jezickom, i jednostavno povuces plocice nagore, i to je to :)
Naravno klipove moras da guras ka unutrasnjosti celjusti, videces i sam, bice ti jasno sta trebas da radis kad skines plocice..

deluje jednostavno, probacu...hm a onaj osigurac da li je dovoljno da samo povucem? Izvinjavam se prvi put se borim sa hidraulikom, bilo bi mi glupo da nesto zeznem... :oops:
  • 0

#105 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:42 PM

Nije, moras kombinirkama ili nekim klestima da spojis onaj jezicak sto je razdvojen na jednom kraju, i onda izvuces..ako ti nije jasno, kazi da ti posaljem sliku sta trebas da radis..
  • 0

#106 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:50 PM

Nije, moras kombinirkama ili nekim klestima da spojis onaj jezicak sto je razdvojen na jednom kraju, i onda izvuces..ako ti nije jasno, kazi da ti posaljem sliku sta trebas da radis..

јасно ми је али слика би користила!!
  • 0

#107 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 03:20 PM

Imas na ovom video, bas za Elixir :)

http://www.pinkbike.... ... -2011.html
  • 0

#108 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 08:49 AM

Imas na ovom video, bas za Elixir :)

http://www.pinkbike.... ... -2011.html

hvala!
uradio juče, skinuo pločice i razmaknuo klipove...uspešno...sad imam još jedno pitanje: kako i da li se skidaju adapteri sa rotora koji služe da se stave na centerlock glave, odnosno da li su to uopšte adapteri ili su integralni deo rotora? Pričvršćeni su nekakvim nitnama, da li se to može skinuti da ostanu samo rupe za šrafove i da se taj adapter stavi na drugi rotor?
  • 0

#109 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 09:19 AM

Ovako, rotori koji imaju crni deo koji je nitnama spojen za sam rotor, su CL (CENTAR LOCK) rotori i kao što si i sam predpostavio to je u stvari i deo rotora. Kada se baci oko na taj deo, ima isto 6 rupa, pa se pomisli, da je isti raspon rupa kao kod "6 rupa" rotora. Ali malo preciznijim poređenjem vidi se da je raspon rupa drastično različit. Tako da u slučaju raznitovanja "crnog" CL nosača od rotora dobićeš dva beskorisna dela metala :D :D :D
  • 0
easy life, easy ride

#110 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 09:23 AM

Ovako, rotori koji imaju crni deo koji je nitnama spojen za sam rotor, su CL (CENTAR LOCK) rotori i kao što si i sam predpostavio to je u stvari i deo rotora. Kada se baci oko na taj deo, ima isto 6 rupa, pa se pomisli, da je isti raspon rupa kao kod "6 rupa" rotora. Ali malo preciznijim poređenjem vidi se da je raspon rupa drastično različit. Tako da u slučaju raznitovanja "crnog" CL nosača od rotora dobićeš dva beskorisna dela metala :D :D :D


Dobro što si mi rekao...hvala...pitam zato što sam hteo da stavim avid rotor 180mm sa šest rupa na center lock glavu koja je nova...hm sad vidim da to neće moći...opet pitanje: shimano deore rotor 160mm ili avid 180mm, radi se o prednjem točku, nije mtb
  • 0

#111 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 09:51 AM

Može da se stavi "6 rupa" rotor na CL glavu ali košta :)

http://www.cikloberz...ow.php?id=14410
http://www.cikloberz...ow.php?id=79278

Razmišljaš između ova dva rotora ili između njihovih veličina? Ja sam nešo pristalica da kočnice i rotori budu istog prizvođača. Tako sam uvek na svaki moj bicikl i pakovao. Ali ne kažem da je to i nužno i neophodno. Veličina diska se bira po tipu vožnje i kilaži vozača. Ja bih uvek izabrao da bude napred 180 pozadi 160, ali ja volim malo ekstremnije vožnje. Trenutno vozim 203/185 ali samo iz razloga jer je tako bilo na biciklu koji sam kupio nov a mrzelo me da se cimam i menjam rotore i adaptere.
  • 0
easy life, easy ride

#112 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 10:08 AM

Može da se stavi "6 rupa" rotor na CL glavu ali košta :)

http://www.cikloberz...ow.php?id=14410
http://www.cikloberz...ow.php?id=79278

Razmišljaš između ova dva rotora ili između njihovih veličina? Ja sam nešo pristalica da kočnice i rotori budu istog prizvođača. Tako sam uvek na svaki moj bicikl i pakovao. Ali ne kažem da je to i nužno i neophodno. Veličina diska se bira po tipu vožnje i kilaži vozača. Ja bih uvek izabrao da bude napred 180 pozadi 160, ali ja volim malo ekstremnije vožnje. Trenutno vozim 203/185 ali samo iz razloga jer je tako bilo na biciklu koji sam kupio nov a mrzelo me da se cimam i menjam rotore i adaptere.

Uf, skupo...ima elixir jedan kocnice i dobre tockove sa center lock glavama...avid rotori koji su mi bili na prethodnim tockovima nemaju adaptete za centerlock i ako hocu da ih ostavim uparene sa kocnicama morao bih da uzmem adaptere. Druga varijanta su shimano 53 rotori 160 mm koji su na centerlock glavama...eto problema...vozim treking i rekreativnu varijantu van grada...
  • 0

#113 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 10:26 AM

SHIMANO serija SM-RT53 su za mehaničke kočnice ali sam ja montirao drugaru na hidrauliku 485 i radi za sada dosta dobro. Nisam istraživao koja je razlika između SHIAMNO serije diskova za mehaniku i hidrauliku. Pošto voziš treking varijantu onda nema šta da se brineš. Stavi te SM-RT53 CL rotore i ne brigaj :D
  • 0
easy life, easy ride

#114 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3372 posts

Postavljeno 24 February 2013 - 10:29 AM

SHIMANO serija SM-RT53 su za mehaničke kočnice ali sam ja montirao drugaru na hidrauliku 485 i radi za sada dosta dobro. Nisam istraživao koja je razlika između SHIAMNO serije diskova za mehaniku i hidrauliku. Pošto voziš treking varijantu onda nema šta da se brineš. Stavi te SM-RT53 CL rotore i ne brigaj :D

mislim da sam dobro procitao, sad nisam kod kuce da proverim ali mislim da su 53...provericu, sad sam zaboracio oznaku za avid rotore :oops: hm...
  • 0

#115 Bane2

Bane2
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 193 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 January 2014 - 04:52 PM

Izvinjavam se što dižem temu iz mrtvih ali imam 2 pitanja. Imam k18 hidrauliku i rotore 180/160mm. Sad, napred sam sve lepo namestio ali tokom vožnje rotor trese a ne kači. Čuje se neki čudan zvuk, kao da vibrira. Proverio sam šrafove, zategao dodatno, ali i dalje trese. Drugo pitanje je u vezi zadnje kočnice. Sve sam isto lepo namestio ali posle jedne vožnje ne znam kako i zašto izgleda da je iscurelo ulje i zadnja kočnica više ne funkcioniše. Pa ako neko ima neki predlog kako se to da rešiti.

Pozdrav
  • 0

#116 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 January 2014 - 05:34 PM

Bane ti meni pomazes prelasku na hidrauliku, pa da pokusam i ja tebi da pomognem. Za prvi problem ne znam bas, ali moglo bi da bude dosta toga, ako disk nije iskrivljen moze biti da su pakne pomerene ili ako ceo tocak vibrira onda je verovatno problem nabla, mozda se odtegnula. A za drugi problem sam citao na forumu ''kap ulja se moze resiti paljenjem plocica na ringli po sistemu 'dok dimi, ne skidaj''.
  • 0

#117 Bane2

Bane2
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 193 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 January 2014 - 06:59 PM

Ali fora je kod mene u tome što je ulje izgleda skroz iscurelo, mada nisam primetio da je igde bilo masno ili vlažno, a drugar što drži servis je rekao da je možda vazduh ušao u sistem. Valjda će neko sa više iskustva naići da mi pomogne. Inače hvala na pomoći, valjda ćeš i ti uspeti da središ svog Polara.

Pozdrav.
  • 0

#118 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 18 January 2014 - 12:15 AM

Bane, možda ne trese rotor, nego vila. Ja sam bratu na neki krš od RST-a stavio za probu Shimano 485 hidrauliku, treslo je pri kočenju ko nenormalno jer vila ima luft. A što se tiče curenja ulja, skini pločice i pogledaj na metalnom delu koji naleže na klip da li ima ulja. Meni je na prednjoj curilo ulje na sastavu dva dela ručice, naravno nisam ni primetio da je vlažno dok nisam skinuo ručicu. Ako je to, može da se reši bez promene delova (tj malecnog dihtunga).
  • 0
.

#119 Bane2

Bane2
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 193 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 18 January 2014 - 04:36 PM

Drugaru ja to odnesem koji drži servis pa neka se on bakće, sa tim problemom oko zadnje. A to je i meni palo na pamet, i osetim ponekad da malo trza pri kočenju. Ali opet npr. kad kucnem rotor napred vibrira i čuje se isti zvuk kao što je tokom vožnje a pozadi ništa ni tokom vožnje a ni kad ga čukam.

Izvinite za off.
Pa gde si ti čoveče, jesi živ?
  • 0

#120 4chan

4chan
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 14 February 2014 - 04:34 PM

Da ne otvaram novu temu za kratko pitanje.

Prijatelj ima kočnice Shimano 525 na Meridi. Pre par meseci je dosipao ulje u servisu i naštelovali mu kočnicu da ima vrlo kratak hod ručice kočnice. Posle nekog vremena taj hod se dosta povećao i sada je skoro dostigao maksimum.

Da li se povećanje hoda ručice manifestuje potrošnjom pločica? Jer su mu pločice poprilično potrošene.

Ili je sistem kao na kolima: potrošnjom kočnih obloga se ne povećava hod pedale, te je u nečemu drugom problem?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika