Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2781 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2020 - 03:38 PM

Pošto trotoar nije namenjen za kretanje biciklista i nigde nije navedeno da biciklisti smeju da se kreću trotoarom, gde je zabuna?

I iz drugog ugla, bicikl je obavezan da se kreće biciklističkom stazom ili trakom i nigde drugde osim jednog izuzetka: sme da se kreće po kolovozu ako staze ili trake nema. Znači nije kretanje samo po kolovozu zabranjeno osim u posebnom slučaju, kretanje izvan staze je zabranjeno osim u posebnom slučaju kada postoji dozvola za kolovoz i ništa drugo.

 

Заиста, где је забуна када не пише ни да пешаци смеју да се крећу тротоаром? Лепо пише "првенствено". А знаш због чега? Сви ЕУ закони у Србији прелазе пут Словенија - Хрватска - Србија. Словеначки закон каже да су тротоари за пешаке и бициклисте. Али, ко ће у Србији да натера фирме и појединце да направе лепо прилазе до својих дворишта, да не прелазе преко тротоара? Па возачи су најбронија категорија гласача. И тако написали "првенствено" за пешаке. Ни на који начин то не забрањује бициклисте. Или ћеш и децу са бициклима да тераш на коловоз? А шта са децом која по закону и не смеју бициклом на коловоз? Причамо о глупостима. Оно "из другог угла" ти је потпуно произвољно тумачење нечега што и не захтева никакво тумачење. Лепо пише ако нема посебне стазе за бициклисте СМЕШ и на коловоз. Не мораш. Да ли за светла пише да "смеш" да их имаш у саобраћају? Или је ипак обавезно?

 

Како рекох, закон је и мењан, али обавеза вожње бицикла по коловозу није уведена. И не видим ко би то урадио, јер би од изузетака одлепили.


  • 0

#2782 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 04:34 PM

Srećno!  n2:redbull


  • 1

#2783 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 04:54 PM

bike-sign-150x150.jpg

 

*SVUDA* po Evropi su ovakvi znaci pored trotoara, i niko ne gine niti se svađa.

Ima zvonce, ima uspori se.

Poenta i ovoga i kružnih tokova, i raznih prepreka je - da učesnici PRIMEĆUJU druge učesnike. Da komuniciraju, pogledom, kuluturom, usporavanjem, propuštanjem... ko će po sudovima da se vuče za svaku budalu koja stavi slušalice i ne pogleda ni levo ni desno JER MISLI da ima negde prednost. Upravo to. Nema niko prednost i to radi.


  • 0

#2784 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 October 2020 - 05:18 PM

Заиста, где је забуна када не пише ни да пешаци смеју да се крећу тротоаром? Лепо пише "првенствено". А знаш због чега? Сви ЕУ закони у Србији прелазе пут Словенија - Хрватска - Србија. Словеначки закон каже да су тротоари за пешаке и бициклисте. Али, ко ће у Србији да натера фирме и појединце да направе лепо прилазе до својих дворишта, да не прелазе преко тротоара? Па возачи су најбронија категорија гласача. И тако написали "првенствено" за пешаке. Ни на који начин то не забрањује бициклисте. Или ћеш и децу са бициклима да тераш на коловоз? А шта са децом која по закону и не смеју бициклом на коловоз? Причамо о глупостима. Оно "из другог угла" ти је потпуно произвољно тумачење нечега што и не захтева никакво тумачење. Лепо пише ако нема посебне стазе за бициклисте СМЕШ и на коловоз. Не мораш. Да ли за светла пише да "смеш" да их имаш у саобраћају? Или је ипак обавезно?

 

Како рекох, закон је и мењан, али обавеза вожње бицикла по коловозу није уведена. И не видим ко би то урадио, јер би од изузетака одлепили.

 

Vidi sa nekim sudijom za saobraćaj i sl. Kako presuđuje. Pošto sam se uverio da policija često ne zna zakone, a slično je i sa mnogim pravnicima (advokati, sudije i sl.), kada nisu zakoni iz oblasti kojom se (prvenstveno) bave.

 

Koliko sam ja uspeo saznati - bicikl ne sme trotoarom.

 

Inače, naši zakoni, kad ih čitam, uz sav moguć trud, dolazim do sličnog problema - da skontam šta u stvari tu sme, šta ne sme. Šta je eksplicitno zabranjeno, šta eksplicitno dozvoljeno. I šta je dozvoljeno osim kad/ako se izričito ne zabrani.

 

I, generalno, svi zakoni, ne samo ZOBS, su sve više u suprotnosti sa zdravim razumom.

Odlično je pitanje gde deca do 12 godina smeju voziti - osim u pešačko/biciklističkim zonama usporenog saobraćaja, ili kako se već to zove.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2785 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14649 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 05:29 PM

Ja bi da izvedem unuke u voznju biciklom, deca mladja od 12 godina, da li ja da vozim ulicom a deca trotoarom?


  • 0

#2786 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 06:24 PM

 

 

Koliko sam ja uspeo saznati - bicikl ne sme trotoarom.

 

 

Mi u nasem mestu vozimo trotoarom oduvek,i nikad problemi,jedino moramo paziti kada izlazimo iz dvorista  autom na put preko trotoara. Znaci uvek svirnuti i max.usporiti. A uvek se nadju klinci koji pice na biciklu,pogotovo blizu mene je skola.Doduse sada se fukara uzjogunila pa sve vise ima automobila koji ostaju na ulici preko noci,otkud ce fukara ici 200m do prodavnice peske ili biciklom.


  • 0

#2787 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3361 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 06:47 PM

Mi u nasem mestu vozimo trotoarom oduvek,i nikad problemi,jedino moramo paziti kada izlazimo iz dvorista autom na put preko trotoara. Znaci uvek svirnuti i max.usporiti. A uvek se nadju klinci koji pice na biciklu,pogotovo blizu mene je skola.Doduse sada se fukara uzjogunila pa sve vise ima automobila koji ostaju na ulici preko noci,otkud ce fukara ici 200m do prodavnice peske ili biciklom.


Знаш ли шта каже Сасан кад скрене лево возећи трактор и не укључи жмигавац, с ти се скоро закуцаш у њега?
  • 0

#2788 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 07:02 PM

Ne. Ja znam za onu foru-Mi U -srase a oni rucaju O:)   Znas da su imali u  2WW Suncokretasku cetu?


  • 0

#2789 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3361 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 07:07 PM

Ne. Ja znam za onu foru-Mi U -srase a oni rucaju O:)

:)
Каже ,,Баћа, па јел’ ти не знаш где ја живим?”
  • 2

#2790 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 07:25 PM

=D>  O:)


  • 0

#2791 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2020 - 07:36 PM

 Tuzno mi je samo sto ljudi zbog toga sto su "u pravu" ima da nastradaju bespotrebno. Slican mentalitet kao prelazak ulice bez okretanja glave, jer pesak je uvek u pravu, makar podleteo pod autobus.

 

 

 

Ja ovo gledam svakog dana. Svaki 4-ti pešak  misli da ima bezuslovno pravo prelaska zato što su na TV ranijih godina nekoliko meseci punili ljudima glavu sa time da imaju prednost na pešačkom nad automobilima. A niko ne čita zakon gde piše da je pešak pre stupanja na kolovoz dužan da se uveri da je prelazak preko ulice bezbedan. 


  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2792 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 30 October 2020 - 07:54 PM

@MTB021
U pravu si i za reakciju i za znakove/medjusobno postovanje. Ovde me je iskljucivo njegova brzina iznenadila/iznervirala, jer i pored moje paznje samo se odjednom stvorio.

@caneee
Izvini nije bilo nista licno niti upuceno ka tebi, samo mi se otvorila dizna pa sam se drao u etar. Mislim da je ok voziti trotoarom ako postoji znak i bicikl ide umerenom brzinom tj polako, da se i vozaci naviknu i znaju da ocekuju. Problem je sto nisam ocekivao da ide tako brzo i fakticki se odjednom stvorio ispred mene. Za glasacko telo se nazalost slazem, porazavajuce mi je koliko ljudi u svojoj neposrednoj blizini na poslu zabole ona stvar za bicikl, a zive na 10-15min hoda. Pale auto i pravac na posao, uzas. Ni ja ne idem autom kad sam zdrav/ne moram da kupim dete iz vrtica. Tada bajsem, jer mi treba oko 2.5-3h peske. Bajs i auto razlika max 10min i to kad nema guzve u korist auta.

@Dusan011
Zavisi od brzine i spretnosti dece. Imam dva sestrica i redovno sam vozio sa njima neprometnim seoskim ulicama, ali sporo/umerenom brzinom. 11 i 7 godina. Takodje bici stazama bez problema. Za manju decu od skolskog uzrasta tu su parkici, trava, siroki trotoari itd, sta je vec zgodno i pregledno. Imam tu srecu da za ucenje i voznju u malom uzrastu imamo veliko dvoriste, pa im to sluzi kao poligon za igru :)
  • 0

#2793 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1375 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2020 - 08:07 PM

Uvek će biti ljudi koji samo gledaju svoje doope, a ne vide dalje od nosa, makar i na svoju štetu. Klinci, usijane glave, džiberi koji se razmeću i divljaju, obični ljudi kojima su životni problemi istanjili živce pa skaču za vrat svima i ne gledaju oko sebe... Fora je što nije isto kad takav/takva bezglavo juri na biciklu i kad sedne za volan automobila. Odgovornost je srazmerna šteti koju možeš da izazoveš i životima koje možeš da ugroziš.

Stvar je navike i, uopšte, mogućnosti da se većina stanovništva nekog grada/države navikne da su biciklisti deo saobraćaja. To važi i za vozače i za pešake i za bicikliste. Počinje od sistema koji podržava i omogućava da jedni druge poštujemo i normalno saobraćamo (saobraćati-komunicirati), a vremenom može da dovede do stanja koje je normalno za mnoge evropske gradove. Bicikli imaju jednaka prava kao i ostali učesnici, imaju staze i semafore kao i tramvaji itd...

Ne verujem da su oni preko noći došli do tog stanja, ali ne verujem ni da ćemo mi doći tako što ćemo da pravimo demonstracije i parade jer kod nas to običan čovek vidi kao prst u oko. Da ne idem u politiku, sve što je uspešno usvojeno u svakodnevnicu je moralo da bude nametnuto od sistema, u korist društva, a na štetu slobode izbora. Dok ne počnemo da sprovodimo bilo kakve zakone bez izuzetaka, to neće ući u naviku, a ovakve biciklističke teme kod nas nisu baš na dnevnom redu ljudi koji imaju moć da ih unaprede.
  • 0
The sea, the sea

#2794 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 947 posts

Postavljeno 30 October 2020 - 09:49 PM

O kojim biciklistička stazama pričate u Srbiji? Onim prepunim rupa, izdignuća i udubljenja, sa prosečenim kanalima kojima je provlačeno sve i svašta? Onim stazama preko mostova gde su ostavili na svaka 2m otvor za vodu pa sav pesak, blato i smeće leži na bici stazi koja je inače talasasta i premazana nekom masnom bojom (ako te talasi ne obore, kišica na boji će sigurno) - Most na Adi. One staze koje počinju pa se završavaju i opet počinju pa se prekidaju
O kakvim kolovozima pričate? Pa u Požeškoj na Banovom Brdu, pored šina se na obe strane nalaze kanali od 20-ak cm minimum. Dižu se cele betonske ploče od 1,5m dužine. Meni se točak od automobila tu glavi (205 55 R16) i zanosi ceo auto a o bajsu da ne pričam. Da vozim kolovozom tu, ha..... Evo care samo izvoli, jutarnji špic, Banovo Brdo, samo napred na kolovoz, jer zakon tako kaže
O kojim zakonima govorite i pozivate se na njih. Pa za odabir sudija u ovoj zemlji je zadužen Vladimir Đukanović, onaj garavi što je krečio noću prostorije Lotoa. NEMA Zakona u ovoj zemlji
Klinac je kriv što je vozio brže i nije razmišljao o eventualnim posledicams. A vozi se tamo gde bezbedno možeš da prođeš i glavu ne izgubiš...
A kada se požalite na to da vas je očešao autobus tokom vožnje, da je auto parkiran na sred bici staze u Bulevaru Oslobođenja (Bgd), da vas je neko 100x jači izgurao na trotoar itd. itd, zapamtite - živite u Pobesnelom Maksu gde važi zakon jačeg i bržeg. Ebe se nekom šta piše u zakoniku i za prava biciklista
Eventualno vas može pogledati sreća ako naiđete na nekog poput mene, ko će vas uvek propustiti, zahvaliti se uvek mahanjem ruke, pružanjem palca, klimanjem glave, nekog ko nikada ne žuri i jako ceni svaki vid pažnje u vožnji, pogotovo od strane jačih vozila. Sa druge strane ako ste slučajno ostali bez retrovizora ili našli ogrebotine na kolima a imate običaj da se poprečite preko trotoara, da zagradite ulicu ili prolaz na parkingu, verovatno su to moji rogovi na bajsu. Mnogo vole da nivelišu neku moju kosmičku pravdu.
Manite me više pravila i zakona u ovoj čokoladnoj bananici od države. Čuvajte se i nemojte zimi voziti a da prethodno ne konsultujete sledeći link - mnogo štete po organizam prave fizičke aktivnosti po velikom zagađenju vazduha
https://www.iqair.com/

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 5

#2795 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 31 October 2020 - 04:37 AM

Pa ja rekoh da u BG ni u ludilu ne bih isao bajsom, a neki se uzjogunili i misle da ja mrzim BG . Mrzim osobe sto su unistili reputaciju grada nekada je za mene i decu bio srecan dan kada sam ih vodio u zoo vrt,na Kalemegdan,ili meni i zeni dosadno ajmo u Bazar na sajmistu,pa Novogodisnji vasar, pa u expres restoran na Terazijama,pa setnja po Knez Mihajlovom, pa u bioskop u Odeon,Kozaru .pa u neku poslasticarnicu. Mozete pricati sta hocete ali u mom mestu dok je bilo siptara bilo je i dobrih kolaca, kora za pitu ,bakljava itd,ali dobili bombe u lokale,sada mi mrsko da idem na centar nema nista,sta? da gledam drogerase,i butike od novokomponovanih pevaljki,kafice gde bleje ko prolazi ulicom,kladionice,zgrade koje prave zna se ko ,razrovarili i nemoz proci,itd itd.

 

OVako bicikl mi je doneo utehu,i nadam da odrzavam zdravlje njime,jer sama pomisao na bolest  ovde,coveka hvata jeza,ne zbog same bolesti ,vec troskova za lekove,a kao besplatno zdravstvo. Cinjenica je da samo BGD moze da se izbori za  bolje sutra,jer kako bude u njemu bice i u celoj drzavi,on je generator promena.On je uzor za nas ostale.


  • 2

#2796 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 31 October 2020 - 09:43 AM

Pa imaš "BGD_na_vodi"... to ti je uzor za sve ostalo. Ne postoji više ostalo od Beograda, to je sad unutrašnjost kao što je pre tih Arapa to bila uža Srbija, pokrajine... Slika i prilika malograđanštine koja se izbori za fotelju u krugu dvojke. Decenijama tako!

@nesoni: svaka na mestu, pogotovo za zagađenje vazduha... to danas mnogi zaboravljaju
  • 0

#2797 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 22 May 2021 - 03:29 PM

Pred sam kraj današnje vožnje, bliski susret sa Rešo Lagunom. Mesto Niš, Ul. Bulevar dr Zorana Đinđića, ja iz pravca Ćele kule, nailazim kod KC na raskrsnicu gde ne radi semafor, trepće žuto. 50ak metara ispred mene prolazi jedan biciklista, a uočavam da se popreko sa leve strane, iz Zetske sprema Reno da krene ka Stambol kapiji. I tako i bi, ja na kočnice, kočim iz sve snage, blokiram zadnji točak, ali bliski susret je bio neninovan. Pred sam udarac u suvozačeva vrata, podižem prednji točak i tras. Sreća pa sam usporio dovoljno da ne preletim preko kola, već sam se samo nakon udarca bukvalno svukao niz auto i pao na asfalt. Momak i devojka izlaze iz kola, odmah se izvinjavaju, pitaju da li sam dobro, nude da zovu hitnu... Devojka se baš potresla, počela da plače. Meni skoro ništa, mala ogrebotina levog kolena i leve nadlanice, bajsu se samo zakrenuo upravljač, a Laguni stradala desna vrata, dobila ulubljenje.
U prvi mah sam hteo da reagujem besno, ali sam iskulirao jer sam prošao skoro bez ičega. Bili korektni, priznali grešku, ponudili da izmire štetu, ja pregledao bajs, štete nema, točak ostao prav ko strela, ogrebotina nema, tako da sam odustao od svega.
Čuvajte se, razmišljajte i za sebe i za druge!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 7

#2798 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 22 May 2021 - 04:15 PM

U Vranju danas udarili biciklistu, zavrsio u KC Nis, juce neka devojka isto imala udes, tako da, tesko neko vreme doslo...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#2799 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 22 May 2021 - 04:18 PM

Pred sam kraj današnje vožnje, bliski susret sa Rešo Lagunom. Mesto Niš, Ul. Bulevar dr Zorana Đinđića, ja iz pravca Ćele kule, nailazim kod KC na raskrsnicu gde ne radi semafor, trepće žuto. 50ak metara ispred mene prolazi jedan biciklista, a uočavam da se popreko sa leve strane, iz Zetske sprema Reno da krene ka Stambol kapiji. I tako i bi, ja na kočnice, kočim iz sve snage, blokiram zadnji točak, ali bliski susret je bio neninovan. Pred sam udarac u suvozačeva vrata, podižem prednji točak i tras. Sreća pa sam usporio dovoljno da ne preletim preko kola, već sam se samo nakon udarca bukvalno svukao niz auto i pao na asfalt. Momak i devojka izlaze iz kola, odmah se izvinjavaju, pitaju da li sam dobro, nude da zovu hitnu... Devojka se baš potresla, počela da plače. Meni skoro ništa, mala ogrebotina levog kolena i leve nadlanice, bajsu se samo zakrenuo upravljač, a Laguni stradala desna vrata, dobila ulubljenje.
U prvi mah sam hteo da reagujem besno, ali sam iskulirao jer sam prošao skoro bez ičega. Bili korektni, priznali grešku, ponudili da izmire štetu, ja pregledao bajs, štete nema, točak ostao prav ko strela, ogrebotina nema, tako da sam odustao od svega.
Čuvajte se, razmišljajte i za sebe i za druge!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Niški kraj je opasan za vožnju, treba biti obazriv. Tako sam ja u Niškoj Banji imao prvi i jedini pad na bajsu, naleteh na jednog kolegu koji je naglo zakočio. Ništa strašno, ali ipak sam ugruvao rebra i par nedelja imao bolove. Čuvajte se kad ste u Niš!

Послато са Pixel 4a помоћу Тапатока
  • 1

#2800 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 22 May 2021 - 04:45 PM

Nesto mi poznat tvoj slucaj. Jos uvek zalim...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika