Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2641 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 July 2020 - 03:59 PM

Nahvatajte ga pa ga malo izribajte, šta da im kažem.


Jedan precizan udarac u njušku i uz to uzmeš ključeve iz auta i baciš u njivu, tek koliko da te ne juri.
I elegantno se odvezeš.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2642 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 24 July 2020 - 04:09 PM

Da sam se nasao na tvom mestu, da me neko juri itd, zavrsio bih u bolnici od nerviranja ili gazenja od strane doticnog, tako da postovanje za pribranost i smirenost.

 

Nije sa bajsem, ali kad mi je lik presao na pola u moju traku obilazeci rupu odvalio retrovizor, ja pokusao da ga sustignem i konfrontiram, samo je hteo da se bije i nista vise. Saobracajac kojeg sam posle toga stao da pitam za savet me je pitao "Jel nisi dobio batine? Ako nisi, teraj dalje, sta da radis.". Pa se ti uzdaj u organe reda. Moja greska sto sam ga jurio i konfrontirao, trebao sam samo tablice da zapisem i da prijavim. Obrni okreni lose-lose.

 

Inace sam pomislio da se svest o biciklistima povecava, sto je mozda tacno po gradu, ali van grada je situacija ista ili gora nego pre 5 godina kad sam zadnji put aktivnije vozio. Na svakoj od zadnje 3-4 duze voznje je neko hteo da me ubije iako me je video/masem ko blesav (preticu pa idu u mene, seku i guraju u kanal itd). Od okolnih puteva smederevac i dalje vodi, iako se i avalski/kragujevacki put prilicno iskvario, ili sam ja prosto talican, ne znam.


  • 0

#2643 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 July 2020 - 04:37 PM

А мени баш Крагујевачки пут био први план. Претицање у мене, из супротног смера, дешава ми се на скоро свакој вожњи, па и данас. То још и имам снимљено. Но, то ради и полиција (и то имам снимљено), па шта очекивати?

 

Жаре, баш си нашао тешког психопату, очигледно. Мени, наивном, паде на памет да те јурио да ти се извини. Из ког сам ја филма... Иначе, безброј пута ми се дешава да неко мало.. иштрчи из споредне улице, онако, да те штрецне. Комотно, али ипак стане. Овај се баш био залетео, није ни застао, а гледао је на супротну страну. ТО не знам да ли ми се дешавало. А поготово ми се није десило да на три вожње заредом наилазим на саме лудаке. У ствари, на свакој вожњи ове године.

 

Бтв, са конфронтацијом... пазите.


  • 0

#2644 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 24 July 2020 - 04:53 PM

Svaki, ali svaki put kad se isterujem sa nekim u saobracaju se kajem posle i jos vise iznerviram sto sam se isterivao nego zbog same situacije. Svim snagama se trudim da ne dodje do toga, ali valjda mi je takav temperament, ne znam. Ne da treba covek da se pazi, nego treba apsolutno da izbegava, nije zdravo.


  • 2

#2645 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 24 July 2020 - 08:15 PM

Da sam se nasao na tvom mestu, da me neko juri itd, zavrsio bih u bolnici od nerviranja ili gazenja od strane doticnog, tako da postovanje za pribranost i smirenost.

 

 

Da mi se sve to desilo prethodnog dana, koji mi je krenuo naopako cim sam ustao iz kreveta i nije se zavrsio do kasno uvece i ne pamtim da sam bio toliko iznerviran, izlomio bih ga bez nekog razmisljanja i grize savesti. Ovako sam bio smiren i imao na umu kakav sam bio dan pre toga pa nisam hteo da pravim sebi probleme. Inace su mi svi rekli, sto nisi stao i premlatio budalu :)

 

Taj put je vrlo malo opterecen vozilima i prilicno je siguran (koliko to moze biti kod nas), pricam od skretanja za Racu sa glavnog puta za Topolu i Bg. Ali budala uvek ima svuda. 

 

Isti dan na istom putu a i na bilo kom drugom mi se desi da nigde nikog nema, cujem pozadi auto, okrenem se i pogledam vozi sredinom puta i onda me prodje na 10-15 cm i cim prodje ode opet na sredinu puta. Takvi idioti mi nikada nisu bili jasni. 


  • 0
.

#2646 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 24 July 2020 - 08:37 PM

Inace sam pomislio da se svest o biciklistima povecava, sto je mozda tacno po gradu, ali van grada je situacija ista ili gora nego pre 5 godina kad sam zadnji put aktivnije vozio. Na svakoj od zadnje 3-4 duze voznje je neko hteo da me ubije iako me je video/masem ko blesav (preticu pa idu u mene, seku i guraju u kanal itd). Od okolnih puteva smederevac i dalje vodi, iako se i avalski/kragujevacki put prilicno iskvario, ili sam ja prosto talican, ne znam.

 

Pa mislim da jeste bolje. Verovatno zavisi od grada do grada ali ipak bar iz mog iskustva nije vise onako samoubilacko kada krenes na voznju. Autobusi i kamioni vise ne gaze po svaku cenu, ne guraju te bas uvek sa puta kada preticu, taksisti su se dosta popravili, mozda to ima i veze sa povecanjem broja biciklista u gradu. Daleko je to od dobrog ali opet mnogo bolje nego sto je bilo. I koliko god da je bolje uvek ima budala koje nista ne moze da popravi. Zadnji godinu-dve mi se vrlo cesto desava prema Gornjem Milanovcu na krivudavom i uskom delu puta da me niko ne pretice a napravi se "kolona" od 2-3 vozila pa me prodju na pravcu. Ranije to nije moglo da se zamisli. 

 

Naravno i dalje te skoro niko ne konstatuje kada iz suprotnog smera krene da pretice kolonu. I dalje su Coca Cola sluzbeni vozaci najveca stoka na putu uz razne druge sluzbene "mercendajzere" i pizza ultra brze dostave. Pojavila se nova sorta Ford Focus manijaka za koje su oni  "sto veci Q gospodara prstenova to veca budala" mala deca. 


  • 0
.

#2647 nikolino

nikolino
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 28 August 2020 - 09:53 PM

Kolege forumasi i biciklisti, potreban mi je savet. Danas sam vozio pored Dragise Misovic bolnice i sudario sam se sa autom. Vozio sam kao na slici (zuta strelica je moja putanja) i hteo sam da prodjem pravo, dok je auto vozio putanjom crvene strelice i hteo je desno. Ja sam usao u kruzni tok pre auta, ali posto je auto brzi, obisao me je, ali sam mislio da ce i on pravo. Kad sam shvatio da ce desno, poceo sam da kocim, ali je bilo kasno i udario sam ga u zadnja vrata i tocak. To se dogodilo bas kod zadnjeg dela autobusa sa slike. Vozac auta je rekao da nista ne gledam, pa sam pitao da onda pozovemo policiju i on se slozio da je tako najbolje. Policajci su pitali ko je prvi usao u kruzni tok i obojica smo se slozili da sam ja i policajac je rekao da znaci da je onda on meni presekao put. Ali nije smeo da kaze ko je kriv u konkretnom slucaju, jer mu je zabranjeno. Ponudio je da napravi zapisnik i da ga preda sudiji, da skinu snimak sa kamera itd. i u tom slucaju bi krivac platio kaznu i eventualnu stetu. Ja imam samo malu poderotinu od pedale i to je sve. Odustao sam od daljeg postupka, jer mi se nije razvlacilo po sudu samo da bi neko platio kaznu. Ono sto me zanima je, da li sam u pravu? Voleo bih da znam i vase misljenje.

Attached Thumbnails

  • Sudar.png

  • 0

#2648 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 29 August 2020 - 05:36 AM

Da, u pravu si, mada zavisi koliko je bio ispred tebe kad je krenuo da skrece. Tehnicki gledano tj po zakonu prvo treba da se prestroji u spoljnu traku kruznog toka pa onda da se iskljuci. Moze i direktno da skrece ako ne ugrozava druge ucesnike. U oba slucaja to radi tako da tebi ne oduzme prvenstvo itd. Samo ti i on znate te detalje, da li si imao prostora da ga vidis, da li si morao da kocis da bi ga izbegao itd... Iz price mi deluje da on nije gledao gde ide.
  • 0

#2649 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 August 2020 - 08:22 AM

Naravno da je on kriv, nije ispoštovao osnovno pravilo prvenstva desne strane.

Jedino sto ti nemaš šta tu da dobiješ čak i ako on dobije kaznu

Tužno je što u auto školama ne obrađuju ove situacije pa vozači ne razumeju kretanje bicikla u saobraćaju nego očekuju da se ponaša kao automobil i ako nema karakteristike automobila.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#2650 nikolino

nikolino
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 29 August 2020 - 08:55 AM

Hvala na pomoci. Inace, njegova devojka kad je izasla iz kola, prvo je pitala jesam li dobro, a onda me pitala kako se krecem ulicom. Imam trotoar i pesacki, pa sto ne vozim tuda itd. A onda su, sta god da im kazem, tvrdili da je to njihova traka i da su oni isli pravo, a da sam ja skretao. Apsolutno mi je neverovatno da u kruznom toku neko moze da misli da ide pravo. To sto je ulica za iskljucenje pod malim uglom, ne znaci da ima prvenstvo i da nema iskljucenje iz kruznog toka. Takodje mi je fascinantna hrabrost da tako obidje i presece biciklistu. Polar mi je zabelezio brzinu i mesto sudara. Vozio sam 18,9 na sat i kad pogledam mesto kontakta, mnogo mu je bilo lakse da prodje iza mene, nego ispred. Najgore mi je sto ne znam sta dalje u takvim situacijama. Tuda vozim svaki dan. Kada prolazio pored mene, mislio sam da ce pravo, a onda je samo smotao 1m spred mene i nisam stigao da zakocim. Skrenuo sam i ja u isti pravac da ga ne udarim direktno, ali nisam mogao ostrije i udario sam ga u zadnja vrata.

Slicna je situacija na Topciderskoj zvezdi gde je i ucrtana staza u krug. Tu uvek kocim, jer znam da vozaci kola nece i jednom je neki momak zakocio i ja u cudu kazem "hvala", a onda se spusta staklo i pocinje da mi psuje majku kako nista ne gledam. Tako da nije problem negledanje, nego elementarno ne poznavanje propisa.


  • 0

#2651 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 August 2020 - 09:00 AM

Nepoznavanje propisa, bahatost, bezobrazluk. U celoj prici si ti napravio ozbiljnu gresku, pre svega jer nisi insistirao na sudskom postupku. Iako ti nije bilo nista, tvoj zivot je bio direktno ugrozen, a taj lik sto se tako lagano izvukao nije apsolutno nista naucio i dok god tako prolazi u zivotu, nece ni nauciti. Treba da ga dobro opizdis po novcaniku, da krene da se cese po temenu glave i da onda svojim prijateljima i poznanicima preprica kako je finansijski najebao jer nije video biciklistu i udario ga, pa da i njima to dopre do malog mozga da. Bi ljudi polako ali sigurno poceli da razvijaju svest o tome da biciklista jeste ucesnik u saobracaju i da hteli to oni ili ne, moraju da pocnu da uvazavaju njegovo prisustvo na drumu ili da drzava jednog lepog dana krene da pravi odvojene biciklisticke staze za bicikliste. Drugacije nece nauciti niko i nikad!
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2652 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 August 2020 - 09:11 AM



Najgore mi je sto ne znam sta dalje u takvim situacijama.

Ti si imao prednost, ali to ti ne znači mnogo ako te automobil povredi ili ubije. Nažalost jednostavno moraš da računaš da je u takvim situacijama velika verovatnoća da te auto ne vidi ili ne ispoštuje.

Mislin da bih ja na toj konkretnoj raskrsnici ili produžio do pešačkog i tu prešao, ili se prestrojio u automobilsku traku pre raskrsnice da bih zaštitio poziciju i blokirao preticanje.
  • 1

#2653 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2020 - 09:35 AM

Ja sam imao sličnu situaciju kid Bogoslovije pre par godina, kada smo oboje u kružni tok ušli iz Ruzveltove, samo ja jedno 15 sekundi ranije. Išao sam normalnom putanjom, u krug, i hteo sam da izađem za Pančevački most (tri četvrtine kruga). Žena u malom automobilu je uletela u kružni tok punom brzinom i sjurila se pravo kroz kružni tok, bukvalno. Nije me ni videla niti je reagovala, a malo je falilo da me ubije. I bi da nisam maltene stao na prednji točak kočeći.
Što je najbolje, na izlazu ka mostu su stajala tri-četiri saobraćajca, a kada sam ja u potpunom šoku stao da se izduvam i smirim, oni su se smejali jer nisu mogli da veruju kako žena nije gledala i uopšte kako je prošla kružni tok.
"Hahahaha jesi video, zamalo da te ubije! Nije normalna žena Hahaha"
To je bilo sve od njih, naravno.
  • 1

#2654 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2020 - 10:04 AM

Nepoznavanje propisa, bahatost, bezobrazluk. U celoj prici si ti napravio ozbiljnu gresku, pre svega jer nisi insistirao na sudskom postupku. Iako ti nije bilo nista, tvoj zivot je bio direktno ugrozen, a taj lik sto se tako lagano izvukao nije apsolutno nista naucio i dok god tako prolazi u zivotu, nece ni nauciti. Treba da ga dobro opizdis po novcaniku, da krene da se cese po temenu glave i da onda svojim prijateljima i poznanicima preprica kako je finansijski najebao jer nije video biciklistu i udario ga, pa da i njima to dopre do malog mozga da. Bi ljudi polako ali sigurno poceli da razvijaju svest o tome da biciklista jeste ucesnik u saobracaju i da hteli to oni ili ne, moraju da pocnu da uvazavaju njegovo prisustvo na drumu ili da drzava jednog lepog dana krene da pravi odvojene biciklisticke staze za bicikliste. Drugacije nece nauciti niko i nikad!

Ne ide to tako lako jer nema svedoka koji bi posvedočio da je on isekao biciklistu. Ovako može da se pravi lud i da tvrdi da ga je ovaj udario sa strane.

Drug član Nikolino je takodje napravio malu grešku jer je išao krajnjom desnom trakom a želeo je pravo. Nije da ne može ali to nosi povećani rizik. Zato je najbolje u kružnk tok ući malo sporije i ujedno biti spreman na ovakvu situaciju. Jednostavno rečeno kružne raskrsnice su jako rizične jer vozač mora gledati i na levu stranu koja ima prednost u odnosu na njega, i na desnu kako bi video da se neko ne zavlači sa te strane.
Ja sam sinoć prošao preko kružnog toka na Autokomandi koji je prilično frekventan. Vozio uz ivicu i zastanem na svakom isključenju na 2-3 sekunde. Vozači su korektni, čim vide da hoću da produžim dalje u krug zaustave se na tren i sve bude ok. Samo malo strpljenja i sve prodje bezbedno jer zakon nikome ne daje pravo bezuslovnog prolaska.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2655 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2020 - 10:05 AM

Hvala na pomoci. Inace, njegova devojka kad je izasla iz kola, prvo je pitala jesam li dobro, a onda me pitala kako se krecem ulicom. Imam trotoar i pesacki, pa sto ne vozim tuda itd. A onda su, sta god da im kazem, tvrdili da je to njihova traka i da su oni isli pravo, a da sam ja skretao. Apsolutno mi je neverovatno da u kruznom toku neko moze da misli da ide pravo. To sto je ulica za iskljucenje pod malim uglom, ne znaci da ima prvenstvo i da nema iskljucenje iz kruznog toka. Takodje mi je fascinantna hrabrost da tako obidje i presece biciklistu. Polar mi je zabelezio brzinu i mesto sudara. Vozio sam 18,9 na sat i kad pogledam mesto kontakta, mnogo mu je bilo lakse da prodje iza mene, nego ispred. Najgore mi je sto ne znam sta dalje u takvim situacijama. Tuda vozim svaki dan. Kada prolazio pored mene, mislio sam da ce pravo, a onda je samo smotao 1m spred mene i nisam stigao da zakocim. Skrenuo sam i ja u isti pravac da ga ne udarim direktno, ali nisam mogao ostrije i udario sam ga u zadnja vrata.

Slicna je situacija na Topciderskoj zvezdi gde je i ucrtana staza u krug. Tu uvek kocim, jer znam da vozaci kola nece i jednom je neki momak zakocio i ja u cudu kazem "hvala", a onda se spusta staklo i pocinje da mi psuje majku kako nista ne gledam. Tako da nije problem negledanje, nego elementarno ne poznavanje propisa.

 

Šta raditi da se to izbegne? Pisao sam više članaka na tu temu. Ovo je poslednji u nizu, a preporučujem i čitanje prethodna tri (linkovani su na početku ovog članka) - ima baš i primer za kružni tok:

 

Tipične rizične situacije za bicikliste u saobraćaju


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2656 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2020 - 10:23 AM

Ne ide to tako lako jer nema svedoka koji bi posvedočio da je on isekao biciklistu. Ovako može da se pravi lud i da tvrdi da ga je ovaj udario sa strane.

 

Policajci su pitali ko je prvi usao u kruzni tok i obojica smo se slozili da sam ja i policajac je rekao da znaci da je onda on meni presekao put. Ali nije smeo da kaze ko je kriv u konkretnom slucaju, jer mu je zabranjeno. Ponudio je da napravi zapisnik i da ga preda sudiji, da skinu snimak sa kamera itd. i u tom slucaju bi krivac platio kaznu i eventualnu stetu.

 


  • 0

#2657 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2020 - 10:38 AM

Један од најопаснијих кружних токова у Београду, тим пре што је обично пуно возила.

Возач аутомобила је дефинитивно био са твоје леве стране и имао је обавезу да те пропусти у кружном току, односно морао је да се увери да може да пређе у десну траку на безбедан начин. И уз обавезно коришћење мигавца.

 

Ипак, овде има неколико проблема:

1. Супротстављена правила у ЗОБС-у - бициклиста мора да буде до 1 метар од десне ивице коловоза, али жута трака је само за јавни превоз. Да ли је бициклиста смео да уђе у кружни ток из жуте траке?

2. Где тачно почиње кружни ток у овом случају, односно где почињу да важе правила кружног тока? Нпр, Стрит вју из 2015. године показује да на прикључењима постоји троугао, али нема нигде знака за кружни ток. Знакови постоје тек на самом острву. Самим тим, испада да правила кружног тока не важе за оне који у било ком случају возе право, на први "излаз", него само за оне који заиста круже, односно иду барем на други излаз. У том случају, возач аутомобила је поступио испправно, јер је ишао право, а бициклиста је направио грешку, јер је он, у ствари, секао путању (вероатно и без сигнала руком).

 

Е сад, на овом старом снимку нису биле ни исцртане траке на асфалту, можда сада јесу. Али, ако су знакови за кружни ток и даље тек на острву, мислим да и даље не би важила правила кружног тока за оне који иду на први излаз. А сад направите анкету коме би то тамо уопште пало на памет.


  • 0

#2658 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 August 2020 - 10:59 AM

Osnovno je da se zna da u kružnom toku nepostoji kretanje pravo, svi su dužni da se kreću po kružnici.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 2

#2659 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 29 August 2020 - 11:45 AM

Ситуација се донекле поправила што се тиче односа према бициклистима, приметно у градској вожњи више него напољу на друму. Претпостављам да то и јесте због повећања броја бициклиста у саобраћају. Возила која обилазе када ти иду у сусрет су баш честа појава, пречеста, иако је очигледно да је претесно и да мораш или да се склониш сасвим ван пута и чак зауставиш. А лице иза шоферке као камен, не занимаш га. Пре неки дан ме један обилазио отпозади возећи скоро мојом брзином и буквално ме очешао иако у супротној траци није било никога. Истог дана класика - камион који те обиме и одмах селе удесно не размишљајући о дужини свог возила.
Што се конфронтације тиче, ако немаш намеру да неком физички покажеш да је идиот, без иксквог објашњења, расправе и потпитања, немој ни да започињеш. Нема сврху и много је боље за психичко здравље, а јача и карактер и дух.
  • 2

#2660 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 29 August 2020 - 12:22 PM

Nezgodno je sto smo u svim konfrontacijama mi kao biciklisti slabiji i meksi, pa bilo kakvo postovanje pravila bude nezgodno. Trudim se da vozim maksimalno defanzivno i da sljastim drecavo sa odecom/svetlima. Ne pomaze uvek, kao za ove sto preticu iz kontra smera, iako me ocigledno vide. Vec neko vreme razmisljam da spremim kamenicu za soferku da mi bude na dohvat ruke. Ako su vec spremni da me ubiju, bar da se branim. Problem sa time je sto ljudi koji tako voze su ocigledno spremni na sve, pa me ne bi cudilo da okrenu auto i stvarno me zgaze.

Ovi sto pokusaju da me ubiju a idu u istom smeru, od njih mogu samo da bezim sa puta/u kanal.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika