Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2681 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 August 2020 - 11:14 AM

Ко не познаје раскрсницу врло је могуће да неће ни схватити да постоји кружни ток, поготово ако је испред или поред неко веће возило, јер то уопште није очигледно, односно возила не круже. Још горе ако си у жутој траци. Притом, право често иду дипломатска и разна држава возила (амбасаде, Бели двор...).

 

Иначе, није мерило правила, али је можда показатељ да то нико не третира као кружни ток - мислим да нисам никада видео возача који, долазећи из Незнаног јунака или Булевара, у смеру ка граду, даје десни мигавац да се искључи из кружног тока.

kakve veze ima da li ce neko shvatiti da li jeste ili nije kruzni tok....

Okacio sam ti sliku te raskrsnice i pitao sam licno tebe da li je to na slici kruzni tok?

 

 zaista je nevazno da li neko daje migavac ili to neko ne tretira kruzni tok sve dok ne dodje do nezgode,

Tada se mora utvrditi da li je postovao propise.

Onda ce valjda shvatiti kako je morao da se ponasa u kruznom toku.

 

Takodje opet pominjes zutu traku, a vec sam ti gore napisao da na tom mestu nema nikakve zute trake...

 

Poznajem raskrsnicu, i juce sam tuda prosao.


  • 0

#2682 NeTom

NeTom
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 September 2020 - 10:26 PM

Da li se i vama dešava da u poslednje vreme nailazite na pristojne vozače automobila? Ovo pitam jer mi se čini da se kultura vozača ipak promenila u pozitivnom smislu. Vozikajući se ovog leta po ulicama, čini mi se da za volanom ima sve više pristojnog sveta. Baš danas mi se desilo da prikočim blizu znaka STOP, automobil koji ima prednost staje, a vozač dovikuje kroz prozor 'slobodno prođi, kolega'. OK, ovaj vozač je očigledno 'naš', ali ove godine sam primetio da je više i kulturnih vozača, ali i ovakvih, koji čak i uspupaju pravo prvenstva.


  • 0

#2683 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 September 2020 - 10:36 PM

Cinjenica je da, da bi covek imao razumevanje za biciklistu u saobracaju, mora i sam biti biciklista, ili bar na neki nacin biti u njegovoj kozi i shvatiti kako je to biti najranjiviji ucesnik saobracaja.

Kada bi svi vozaci automobila, barem jednom nedeljno, makar i 2 km do obliznje pijace vozili bicikl ucestvujuci u normalnom saobracaju, imali bi daleko drugaciju percepciju prema biciklistima i drumovi bi za nas postali sigurnije mesto.

Ali avaj, kod nas i dalje vlada primitivno razmisljanje da onaj ko vozi bicikl ili nema para za drugi prevoz ili je budala. Tek kada se ta sfera mentaliteta promeni, promenice se i sve drugo za bicikliste, na bolje...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2684 NeTom

NeTom
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 September 2020 - 11:20 PM

Slažem se, ali me i dalje čudi zašto ima goveda koja ne poštuju ni pešake iako i sami moraju nekada da pređu ulicu. Možda je broj biciklista na saobraćajnicama podigao svest o tome da smo i mi učesnici u saobraćaju, da i mi imamo pravo prvenstva u slučajevima koje propisuje zakon, da je za nas rupa na putu opasnija nego za njih i slično, ali goveda se odnose na isti bahat način i prema svim ostalim učesnicima u saobraćaju. Ne znam zašto je govedima strano da postupe prema onoj izreci da prema drugima treba postupati onako kako voliš da postupaju prema tebi. Ima onih koji su iz taljiga prešli u neki Audi ili BMW (sa milion kilometara, a vozila ga baba nedeljom do pijace), a komplekse treba lečiti na neki drugi način.


  • 0

#2685 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 September 2020 - 03:36 AM

A biciklisti su kao nevini,sto rekreativci sto obican narod,koji ide poslom po mestu. Pa 90% voze  jedan pored drugog,a ne jedan iza drugog,o adekvatnom osvetljenju da ne govorim. Tako kada koristis rec -govedo- prosiri to malo i na ostale ucesnike u saobracaju. Nema.mentalitet  je takav ko prezivi pricace.Plus putevi,sramota je da 2020 godine se jos koriste putevi iz SFRJ ,a toliko  automobila, i skupo gorivo,gde idu te pare?Tako da je to vec smesno ,na putevima azdaje koje su u Nemackoj se vozile auto putem 200 km/h a ovde po ruinama izgledaju nesrazmerno u odnosu na puteve,i nije cudo sto su vozaci tako bahati prema slabijim ucesnicima. Posto su poostrili mere i kazne za razgovaranje tel. sada je postala moda stati ukljuciti sva cetiri i razgovarati bilo gde ,budalastina u ovoj drzavi koliko hoces.

 

Policija ne sluzi da je u sluzbi i zastiti gradjana,vec samo gleda kako da kaznjava i to sakrivanje na auto putu sa radarom je veliki brezobrazluk, pa valjda treba i da opominje, nekad, ne uvek, jednom reciju,polovicna anarhija.


  • 0

#2686 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 06 September 2020 - 06:55 AM

Tu smo gde jesmo upravo zbog našeg mentaliteta, izopšteni iz evropske grupe naroda.
Vozim po magistralama drumski bicikl i mogu reći da strani vozači dosta bolje poštuju bicikliste mada sve više i naši vozači imaju tu vrstu kulture, to ste dobro procenili.
Generalno kao što i bije glas vozače šlepera da im fali kulture pa tako i ovde, onoliko puta su mi prošli na 20cm od ramena sa svojih 40 tona mase. Mnoge od njih baš nerviramo što smo tu, imam takav osećaj.
Vozači autobusa (tamo nema gradskih) su baš ok. Svaka čast. Verovatno ima i toga da bi bilo dosta svedoka u slučaju neke nezgode.
To je što se tiče magistralnih puteva na kojima vozim.
  • 0

#2687 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 06 September 2020 - 07:18 AM

Za vozace autobusa nazalost ne mogu da se slozim, bar kod mene u kraju kad vozim, GSP vozaci su marginalno bolji nego sto su bili pre par godina, ali i dalje su najkriticniji vozaci Laste na lokalnim linijama. Patkometrija ko ce pre da odveze liniju, provlace se na iglene usi izmedju mene i saobracaja iz suprotnog smera.
  • 0

#2688 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 06 September 2020 - 07:23 AM

Napomenuo sam da ne mislim na gradski i lokalni prevoz. Ovde su ovi drugi, turistički prevoz, međunarodne linije, luksuzni busevi i sl.
  • 0

#2689 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2020 - 05:00 PM

Вечерас, Трговачка улица у Жаркову. Возим уз ивицу, као и обично, али возачу аутобуса на линији 56 (гаражни број 3064, регистрација БГ-762-КН) то није било довољно. Прошао је толико близу да ме скоро очешао и морао сам да се померим до самог ивичњака. Сустигао га на станици. Укратко, став му је ако ме није убио није урадио ништа лоше, а додао је и да ће _увек_ тако да обилази и то свакога. Закон не познаје, али је брже-боље одлучио да ја стално пролазим на црвено, ваљда да каже да због тога има право да ме убије.

 

Сасвим случајно, овога пута имам и снимак. Пријавићу и ГСП-у, да чујем њихов званичан став.

@бакара Не, није кружни ток. ;)

 


  • 1

#2690 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 14 September 2020 - 05:22 PM

Uvek treba prijaviti ovakve slučajeve. Svi mi treba da prijavljujemo. Moraju se evidentirati ovakvi ne znam kako bi ih nazvao. To sve jedni te isti ljudi rade. Posle 5 različitih prijava valjda će nešto nekome značiti da mu bar objasni zakon. Profesionalni vozač ovo.
  • 0

#2691 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 14 September 2020 - 05:36 PM

Nazalost za ovakve ni otkaz ne pomaze. Ovaj ti je dao luks rastojanje kako je mene jedan prosao na avalskom putu, kad sam ga pitao zasto me tako blizu obilazi, odgovor je "ali obisao sam te". Naravno posle toga ostavio vise prostora kad me pretekao. Doduse nije se hvalio koliko biciklista je ubio. :)
  • 0

#2692 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 September 2020 - 05:59 PM

Kakvom GSP-u da se zalis? Boli njegove nadlezne bas pedu sto te on obilazi na par centimetara. Da te je poslao u bolnicu i da zbog toga oni imaju problem, e tad bi ih bilo briga. Posalji ti to nekom advokatu i pitaj da li mozes da ga tuzis zbog ugrozavanja sopstvene bezbednosti i da ovo recimo posaljes nekim novinama koji misle da ne bi bilo lose da se napravi clanak o tome, pa da se malo ime GSP-a na odgovarajuci nacin provlaci u javnosti, onako kako zasluzuju...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2693 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2020 - 06:57 PM

@caneee

 

Снимак послати Министарству унутрашњих послова ([email protected])  а они ће га проследити Саобраћајној полицији (мислим да је она у Љермонтовој).


  • 0

#2694 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 14 September 2020 - 07:04 PM

Ne znam da li moze tako da se prijavi slucaj. Prijatno bih se iznenadio da moze i da ce na osnovu snimka idiot da bude kaznjen. 

Ali se plasim da od toga nema nista...


  • 0
.

#2695 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 14 September 2020 - 07:19 PM

Kao gradjanin podnosis prijavu protiv NN vozaca nadleznom tuzilastvu. Cukarica pripada drugom osnovnom javnom tuzilastvu, u palati pravde. Policija bez naloga tuzilastva nece preduzimati nista po ovom pitanju. Prijava tuzilasvu, ne MUP-u.


  • 0

#2696 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 14 September 2020 - 07:59 PM

Vezano za klip odozgo, na zalost, to je prilicno cest slucaj. Ne opravdavam nimalo, treba sankcionisati koliko je to uopste moguce kod nas. Meni licno je veca frka od vozila parkiranih sa desne strane, jer ako vozac automobila otvori vrata, a biciklista nema dovoljno vremena/prostora da zakoci, a otpozadi ima automobil, ode nas kolega pod zemlju ili u bolnicu... Jednom sam tako odleteo 10-ak metara, sreca pa nisam nista polomio.  Ustajem onako besan da se vozacu automobila koji je otvorio vrata najebem milosne majke, kad ono neki deda i do njega neka baba, cast mi nije dala da se fizicki obracunam sa njim. Ispsovao mu sve zivo i isfrusttriran nastavio dalje, jbg...


  • 0

#2697 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2020 - 08:14 PM

Пишем из сопственог искуства, подносио сам фотографије и примедбе Муп-у, одговарали су ми и предузимали акције из своје надлежности када је безбедност сабраћаја у питању.

 

Могу да траже нарезивање снимка на Цд.

 

Неће он никога да тужи, бар нисам схватио на тај начин, он указује на кршење ЗОБС-а видео снимком. Да сада не наводим чланове ЗОБС-а које је возач аутобуса прекршио. Саобраћајна полиција ће поступити на основу видео снимка, поготову јер има регистарски број аутобуса, линију, време...


  • 0

#2698 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2020 - 08:35 PM

Послаћу ГСП-у, између осталог и због тога што желим да разумеју одговорност за запошљавање оваквих људи.

Што се тиче пријаве МУП-у, ако заиста може преко мејла, што да не? Једино нарезивање на ЦД није баш изводљиво.

 

Основни циљ јесте да сви овакви схвате да је то не само неприхватљиво, него и ненормално понашање и размишљање. Идеално је да промене свој менталитет, па из тога да произађе промена понашања, али прихватићу нормално понашање макар они и даље мислили да је то ненормално.

 

Што се улице тиче, то је једна од оних где је власт одлучила да људи гину. Са обе стране улице на тротоару су исцртана паркинг места. Дакле, ти поређани аутомобили су, веровали или не, ту сасвим легално. Ипак, посебно на супротној страни, редовна је појава паркирање укосо, преко целог тротоара (или паркирање комбија и камиона који су много шири и не смеју ту да паркирају). Наравно, отварање врата према коловозу је велика опасност, али ретка, ваљда зато што се возачи плаше да ће неко да им откине врата. Много је горе испаркиравање на сваком кораку. Срећна околност (ако тако може да се каже) јесте што већина бициклиста, у овом смеру, дотле стиже после тешког успона са Чукаричке падине, а улица је овде и даље благо узбрдо, па се вози споро (бар ја). Но, када се иде у супротном смеру, првих неколико стотина метара мислим да је немогуће возити иоле ближе десној ивици од половине коловозне траке, управо због тог ненормалног паркирања. (дакле, дуж улице, па још са обе стране и онда још у једној од најпрометнијих улица; то се једноставно не ради) Успут, управо ти паркирани аутомобили и готово непостојећи преостали простор на (иначе веома широком) тротоару су и разлог зашто овде увек возим по коловозу.


  • 0

#2699 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2020 - 08:45 PM

Ево једног врло речитог примера зашто је коришћење тротоара у Трговачкој улици немогућа мисија.

Слика је стара, али врло актуелна сваког дана.

Напомена: ово није возач тог аута.

 

https://photos.app.g...KrqSXNNedTo8YT9


  • 0

#2700 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 September 2020 - 07:12 AM

Jedna stvar koju primecujem kod nasih vozaca jeste i bolesna potreba da se auto parkira metar do dva od mesta na kojem treba da izadjemo. Hocu da kazem, radnim danima je na bulevaru Oslobodjenja u Novom Sadu veciti problem prilikom parkiranja, ali ljudi kada vide da tamo gde oni hoce da stanu da nema mesta, jednostavno samo ostave auto u desnoj traci, popnu pola tocka na parking i tako zablokiraju 2 parking izlaza, ukljuce sva 4 zmigavca i odu. Nekad mi se desavalo da dodjem na parking i da ne mogu po 10 minuta da izadjem sa parkinga cekajuci da se idiot koji je tu ostavio auto vrati. I taman kad pozelim da pozovem policiju eto nje/njega nazad. I kad pitam zasto ostavlja auto tu i blokira druge da izadje, najtipicniji odgovor, pa eto me za 2 minuta!!

Prosto ne mogu da verujem koliko su ljudi u saobracaju lenje ustve i da kad autom treba negde da stanu, posto poto ostavljaju auto na kolovozu, trotoaru, na parking mestima za invalide, nebitno gde, iako u ulicici 100 metara dalje ima pregrst parking mesta samo sto treba pesaciti 2 minuta. Ali tu se opet vracamo na ono da policija ne radi svoj posao i ne kaznjava takve djilkose. Ljudi se osilili jer im se jednostavno moze, a moze im se jer nisu sankcionisani za to, jer ih zbog toga niko ne lupa po dzepu. I dok god se to ne promeni, nema od nase saobracajne kulture ama bas nista!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika