Jump to content


Fotografije

MTB Fruskogorski Maraton 2010


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
496 odgovora na ovu temu

#41 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 January 2010 - 04:58 PM

...
Ono za čega jesam je taj vremenski limit.


da, kao na pešačkom maratonu naprimer, određeno je, da do koliko sati je otvorena KT, i ko stigne tamo posle zatvaranja KT, taj ne može da označi na svojoj karti da je bio tamo... možda bi trebalo i na MTB maratonu tako nešto da se uvede.... :?:

a to me podsetilo :P otprilike nedelju dana pre mtb maratona je pešački, i sve 3 staze mtb maratona se podudaraju sa stazama pešačkog (istočni mali, srednji, veliki) i to je jedna jako dobra prilika da se svako oproba i da se upozna sa stazom (naravno, može uvek da se ode i provoza svaka staza maratona, al ipak je drugačije kad ima nekoliko hiljada ljudi tamo :mrgreen: )
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#42 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2010 - 05:58 PM

koji si ti faktor da nekome kazes dal je on sposoban ili ne za voznju ???


Nisam rekao da sam JA bogom dan niti da sam JA taj faktor - to nigde nisam napisao pa nemoj ni da me prozivas zbog toga. Svako ima pravo na svoje misljenje, doduse, ta moja recenica je vise bila upucena u prenesenom smislu onima koji misle da mogu da izvezu VELIKI a imaju 200-300 km u nogama do tada, da realno svedu racunicu, nazalost, shvaceno je kao da sam za selekciju a la GESTAPO...
Znam takodje i kako je bilo ranijih godina kada su organizatori jurcali po FG trazeci ljude, a bogami i kada je bio u pitanju Dimitrovgrad....i kakvi su se tada komentari mogli cuti.
Vremensko ogranicenje je za organizatora dobro resenje - tu se slazemo, ali i pored toga je bilo jurcanja zaostalih na stazama. Tako prakticno dolazimo do poente - jasno precizirana satnica sa nedvosmislenom porukom vozacima koji kasne da su posle "tog i tog" vremena prepusteni sami sebi, kao i da nece imati plasman. Klopa je tu najmanji problem, ali veliki moze predstavljati naglo pogorsanje vremenskih prilika ( sto se desavalo ), jer ne zaboravimo, za neke VELIKI maraton traje 6 i vise sati.
Ovde se ne radi o onima koji su se spremali i pripremali i koji znaju FG, vec prvenstveno o onima koji se prvi put pojavljuju ( a uvek ima takvih ) i odmah krecu na najvecu deonicu ne sanjajuci sta ih ceka. Jel sramota voziti mali ili srednji za pocetak - ja mislim da nije.
Ovde se vise radi o moralnoj svesti samih vozaca da realno procene svoje trenutne mogucnosti i prijave se za realnu varijantu. Meni recimo ne bi apsolutno nista znacilo da se prijavim za veliki i da na pola odustanem...Treba znati da je u pitanju velika kilometraza, ekstremno zahtevna i iscrpljujuca staza. Maciji kasalj nije ni mali maraton, a kamoli VELIKI.
Na kraju - tu su i rezultati i moze se lako videti koliko je to sve fakat.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#43 arxmilan

arxmilan
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 14 January 2010 - 06:32 PM

Nisam rekao da sam JA bogom dan niti da sam JA taj faktor - to nigde nisam napisao pa nemoj ni da me prozivas zbog toga. Svako ima pravo na svoje misljenje, doduse, ta moja recenica je vise bila upucena onima koji misle da mogu da izvezu VELIKI a imaju 200-300 km u nogama do tada, da realno svedu racunicu, nazalost, shvaceno je kao da sam za selekciju a la GESTAPO....



E OK OK jeste ja sam se mao glupo izrazio, izvini.
ali ipak nek neko ima i 200 km predjenih ako ima volje neka proba nije uredu oduzimati mu prava. :? Mislim da bi vremensko trajanje resilo taj problem ali eto mozda i nisma upravu.
Bitno je samo dobro se zabaviti, a naravno i osvojii neko dobro mesto pa ko ima vecu zelju.. :D
  • 0
FREEBIKER

#44 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2010 - 08:06 PM

nek neko ima i 200 km predjenih ako ima volje neka proba nije uredu oduzimati mu prava.

To bi prakticno bilo i nemoguce, jer bi znacilo da bi svako kod prijavljivanja morao da se "ispovedi" i "prizna" koliko se spremao i vozio :wink:
Kombinacija prave procene sopstvenih mogucnosti + vremensko ogranicenje je optimalni recept i za organizatore i za takmicare.
Poenta price je da je ovo ipak trka i to tako i treba shvatiti, rekreativno vozikanje moze bilo kada, ali tada to nije kolegijalno.
P.s. izvinjenje prihvaceno :wink:
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#45 arxmilan

arxmilan
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 14 January 2010 - 08:26 PM

pa kako i na osnovu cega ces da procenis dal je neko sposoban ili ne dao dvoza trku ? :)

na kraju krajeva nije ni bitno, ionako gubimo vreme, kad nismo ti koji odlucuju o tome, zar ne..
Nase je samo da nabacimo dobru kondiciju, za maraton ili predstojecu sezonu kako ko vec :)
vidimo se tamo ili na drumu.. ;)
  • 0
FREEBIKER

#46 slobodan

slobodan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 posts

Postavljeno 14 January 2010 - 08:38 PM

mozda bi bilo dobro da na mapi staze budu ucrtane i najblize saobracajnice pa ako neko zaostane mnogo i hoce da odustane spusti se na drum i lakse dodje do cilja :?:
ili da kupimo jedan helihopter pa da ih kupimo po shumi :?:
ipak shvatite da se radi o trci a za rekreaciju uvek ima vremena :?:
ja vozim srednji - dosta brate [-X
  • 0

#47 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 14 January 2010 - 09:13 PM

Ovde se vise radi o moralnoj svesti samih vozaca da realno procene svoje trenutne mogucnosti i prijave se za realnu varijantu.


To je to!!! Lepo rečeno!


Veliki je vrlo gadan, pogotovo od Testere pa do kraja. Na Andrevlju već zaboravljaš kako se zoveš a najteže tek predstoji :mrgreen:
Sve muke i iscrpljenost, ali taj Fruškogorski Maraton je nešto što stvarno treba čuvati!

Nego, jel ima neko ideju kako bi izgledao taj vremenski limit ili šta god, čisto da se možemo baciti na računicu?
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#48 Vanessa

Vanessa
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 January 2010 - 09:21 PM

Što se konkretnog problema žena tiče: Mislim da je srednji maraton ipak težak za njih jer je i mali u okvirima oko 2 sata za spremne žene. Što dovodi do toga da bi žene vozile oko 4 sata srednji maraton što je po meni mnogo. Dok ne dobijemo na masovnosti i da na trci imamo barem 10-15 žena teško da ćemo moći da pričamo o tome.


Proteklih godina su žene vozile uglavnom srednji maraton(kao na FG Maratonu i Caribrodskom) i koliko sam videla to nije problem i znam da bi se samnom slozile i ostale devojke. Zašto da žene voze mali maraton zato što bi njega izvezle za ~2h? To nije XC trka pa da traje 2h, nego je XC maraton, tako da ne vidim zasto je puno 4h voznje i manje.

I kao što je Nomad rekao w elite bi trebalo da vozi veliki jer je tako i na inostranim takmičenjima. Po onome što vidim kako devojke (koje treniraju) voze, to bi možda i moglo da prođe. One koje ne treniraju (redovno) bi se više zainteresovale za trke i maratone kad bi bila neka hobby kategorija. To bi verovatno privuklo i devojke koje nisu nikad vozile, i rešio bi se problem sa ženama i masovnošću. Ali teško da će se išta promeniti ako nastavi da se misli da devojke mogu da voze do 2h na bajku i ako nastavi kriterijum da se smanjuje zbog početnica, 'nespremnosti žena' ili iz ne znam ni ja kog razloga.
  • 0

#49 milanbike

milanbike
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts

Postavljeno 14 January 2010 - 09:53 PM

zar do sad nije bilo:
ko do razdvajanja srednjeg, velikog sa malim malim ne stigne do odredjenog vremena se skrece na mali;
ko do razdvajanja srednjeg i velikog ne stigne takodje do odredjenog vremena skrece se na srednji.
ko ne skrene ne spada u domen organizatora, diskfalifikovan je i ne ulazi u plasman.
negde na pola velikog je bila metla (kombi) da pokupi one koji ne mogu dalje?
znaci plati se veliki koji nije jeftin i skrenu te na srednji, pa ce se sledece godine lepse i realnije proceniti. :?

sad komentar:
bez velikog cilja nema ni napretka, tako da ako zene stavite da voze mali one se nece ni spremati za vise. to sto voze 2 ili 4 sata, tako je kako je, stici ce u nekom normalnom roku.
  • 0

#50 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2010 - 10:19 PM

Hmmmm.....pa ako se pogledaju vremena VELIKOG od prosle godine -

14. 07:09:21
15. 07:09:21
16. 08:15:18
17. 08:53:06
18. 08:53:06

ne znam koje bi se vreme uzelo kao reper, ali skoro 9 sati voznje je previse, a s obzirom da i 18. ima vreme i plasman - NEKO je morao da bude tamo i sve to odradi...pa realno tesko da je bilo neke vremenske "cistke".
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#51 bounty

bounty
  • Members
  • PipPipPip
  • 154 posts

Postavljeno 14 January 2010 - 11:42 PM

Hihihi... ala se razvila opasna diskusija... sto je pre svega dobro, a i zdravo...
Misho... kad pricas o tome da ljudi sami procenjuju svoj sposobnosti, zaboravljas da se sve to desava u zemlji Srbiji u kojoj je svako spreman da zaore stotine kilometara u prici... Cenim da pored lovackih i ribolovackih... postoje i bajkerske price...
Dakle... kao sto smo slicnu diskusiju zapoceli i nedovrsili prosle godine oko Caribrodskog maratona, moj komentar je da je poenta da se napravi jedno uputstvo,preporuka na osnovu dosadasnjeg iskustva takmicara, rekreativaca, organizatora vezano za najteze i najduze varijante maratona... Cinjenica je da su maratoni sve popularniji pre svega zbog efekta "duga voznja posle mnogo km puta i para" kao kontra kruznim trkama i "kratka voznja za mnogo km putovanja i para". Takodje... rekreativci ce sigurno da budu jos dugo glavni izvor masovnosti tako da ih u svakom slucaju moramo ukljuciti i na najduzim distancama... Prema tome... treba naci resenje za to... Mene za pocetak zanima kako je to reseno u drugim zemljama, pre svega okolini, jer cenim da smo manje-vise slicnih problema. Dakle kad vec pricamo o svemu ovome... Ajde neko da nam prenese saznanja o ovoj problematici u Madjarskoj, Hrvatskoj, Grckoj, Bugarskoj, Sloveniji, Rumuniji.... Ja polazim od toga da ne treba izmisljati toplu vodu i da treba samo videti kako su to drugi resili i to primeniti u slicnom obliku ako je moguce. Ako nije... daj da vidimo sta je problem i kako da ga resimo...
Organizator u svakom slucaju ima daleko vise problema kada su rekreativci na stazi, narocito najtezim i najduzim...
Koliko mogu da procitam ovde... interesantno je kako se uvek neko nadje da na prost komentar "Da nije svako kadar odvesti 60,70,80 km" uzvrati sa "E ti ces da mi kazes dal ja mogu da vozim, Ko si ti da ocenjujes dal ja mogu da okrenem pedalu"... Fascinantno zaista...
Misha je probao da da savet ljudima koji misle da mogu da odvezu velike maratona da prvo dobro porazmisle o svojim predispozicijama i trenutnim sposobnostima... Valjda kao iskusan takmicar ipak vidi malo dalje od onih koji tek pocinju...
A posto se nacela ta prica o velikim maratonima i rekreativcima... evo jedno eksluziviteta... Veliki maraton u Dimitrovgradu ce ove godine biti preko 100 km... cak mozda i do 110,120 km... Poslastica nema sta, znajuci kuda ce sve da prodje. Rekreativci ce verovatno imati pravo ucesca... ali... Da li je fer da maltretiraju organizatora samo zato sto "misle" da mogu da ga odvezu? Ako hoce da ga odvezu... onda nek pocnu sa pripremama na vreme, nek pristupe nekom klubu, nek se posavetuju sa nekim ozbiljnijim takmicarom oko toga kako se pripremiti za takve napore... Jedno je tura, drugo je takmicenje.
  • 0
.

#52 vajs

vajs
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts

Postavljeno 15 January 2010 - 12:00 AM


Što se konkretnog problema žena tiče: Mislim da je srednji maraton ipak težak za njih jer je i mali u okvirima oko 2 sata za spremne žene. Što dovodi do toga da bi žene vozile oko 4 sata srednji maraton što je po meni mnogo. Dok ne dobijemo na masovnosti i da na trci imamo barem 10-15 žena teško da ćemo moći da pričamo o tome.


Proteklih godina su žene vozile uglavnom srednji maraton(kao na FG Maratonu i Caribrodskom) i koliko sam videla to nije problem i znam da bi se samnom slozile i ostale devojke. Zašto da žene voze mali maraton zato što bi njega izvezle za ~2h? To nije XC trka pa da traje 2h, nego je XC maraton, tako da ne vidim zasto je puno 4h voznje i manje.

I kao što je Nomad rekao w elite bi trebalo da vozi veliki jer je tako i na inostranim takmičenjima. Po onome što vidim kako devojke (koje treniraju) voze, to bi možda i moglo da prođe. One koje ne treniraju (redovno) bi se više zainteresovale za trke i maratone kad bi bila neka hobby kategorija. To bi verovatno privuklo i devojke koje nisu nikad vozile, i rešio bi se problem sa ženama i masovnošću. Ali teško da će se išta promeniti ako nastavi da se misli da devojke mogu da voze do 2h na bajku i ako nastavi kriterijum da se smanjuje zbog početnica, 'nespremnosti žena' ili iz ne znam ni ja kog razloga.



Vozite šta hoćete!
  • 0
www.nemanjavajs.com

www.novisadbike.com

#53 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 January 2010 - 08:57 AM

a npr. da se uvede evidencija, veliki maraton ne mozes da vozis dok nisi prethodne godine odvozio srednji i zavrsio (lupam) u prvih 35 ili ispod nekog vremenskog limita?
  • 0
Postavljena slika

#54 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 January 2010 - 10:38 AM

Teško, jer neko je možda prošle godine vozio jedanput u nedelu dana ili sl. a recimo za ovu godinu krenuo u ozbiljan planski trening - ili obrnuto...pa bi to bila svojevrsna diskriminacija. Vremenski rok je optimalno rešenje za organizatora maratona.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#55 sogli

sogli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 403 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 15 January 2010 - 11:26 AM

Tako nesto. Npr. svako ko predje 20%(moze i vise, manje) od vremna prvog ko je prosao na nekoj kontrolnoj tacki ne nastavla maraton dalje. On moze da ostane tu, da saceka da dodje neko po njega, sto se dosada desavalo ili radi sta hoce, moze i u nazad da se vrati :D
  • 0
Nemanja Glisic

#56 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 January 2010 - 11:49 AM

Vanessa je završila srednji maraton 12. (ako se ne varam) :wink:
  • 0

#57 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 15 January 2010 - 12:44 PM

Ajde neko da nam prenese saznanja o ovoj problematici u Madjarskoj, Hrvatskoj, Grckoj, Bugarskoj, Sloveniji, Rumuniji....


Nema tamo nesto ozbiljnih XC takmicenja. Ima nesto sitno ali nista od tipa Fruskogorski u Caribrodski :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#58 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 January 2010 - 02:23 PM

Teško, jer neko je možda prošle godine vozio jedanput u nedelu dana ili sl. a recimo za ovu godinu krenuo u ozbiljan planski trening - ili obrnuto...pa bi to bila svojevrsna diskriminacija. Vremenski rok je optimalno rešenje za organizatora maratona.


Pa ko mu je kriv sto je poceo tek ove godine, neka se dokaze ove godine na srednjem, pa ce dogodine moci na veliki...
Koliko god neki vozac super bio, nece on ici u formulu 1, sve dok se negde ne dokaze... tako je to...
Eto za takve vozace se moze napraviti izuzetak, ako su na prethodnim trkama, maratonima bili dobro plasirani, mogu da voze veliki..
  • 0
Postavljena slika

#59 arxmilan

arxmilan
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 15 January 2010 - 02:36 PM

Pa ko mu je kriv sto je poceo tek ove godine, neka se dokaze ove godine na srednjem, pa ce dogodine moci na veliki....

Moje misljenje je da nisi upravu.
  • 0
FREEBIKER

#60 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 15 January 2010 - 03:35 PM

imamo dosta ljudi koji dudju sa strane

vremenski limiti i koliko je moguce realna sopstvena procena svakog ucesnika šta je u stanju da izveze i to je to
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika