Jump to content


Fotografije
- - - - -

Pravopis na dva točka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
342 odgovora na ovu temu

#221 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 02:54 PM

Uskoro ce to da bidne da ne smes nikoga da ismevas da se ne uvredi, Soros ce da nam napise zakon kako se pisu vicevi. Pricao karikaturista Dusan Petricic dok je crtao u Kanadi, nacrtao karikaturu na kojoj je crnac ispao smesan pa ga odmah pozvao beli urednik i rekao da ne sme da ismeva crnce, azijate itd, samo belce. Onda se vratio u Srbiju i crta precednika kao crnca divljaka, nijedan crnac da se javi i kaze da je uvredjen.

Onda i sama tema ovog foruma gubi smisao jer ko ce da ti kaze da se ne pise biciklovi ako neko tako govori u dijalektu...


  • 0

#222 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 03:41 PM

jel to odavde: *Katigu aknem jednu poza uši, unučki će ti zamuckujev* ?

 

takoe :D

ja sam morao da izguglujem da skontam o cemu je rec.


  • 0

#223 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 03:44 PM

... ismevanje južno-srpskog dijalekta ...

*sve je smesno, dok se ne desi tebi*  Dave Chapelle


  • 0

#224 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:03 PM

Pa to baš nije tačno, ismevaju se i Crnogorci, i Bosanci, i Šumadinci, i Vojvođani (jedino se Subotičani izvlače, jer su njihovi naglasci teški za imitiranje, i za to treba imati sluha :) ).

Al činjenica je da ono s padeži mnogo više para uši :)

Ismevanje južnjaka ima jednu drugu dimenziju. Ovi drugi dijalekti ili naglasci mogu biti samo smešni i mogu se praviti šale u vezi sa njima, dok neki nisu možda ni smešni, nego su interesantni za slušanje...

Ali u slučaju j. Srbije, pošto su u pitanju najviše ti padeži, automatski se ljudima lepi etiketa da su priglupi, tj. da ne znaju padeže, nisu sposobni da ih nauče. Znači nisu dovoljno inteligentni. I to je ono što nas iritira. Drugi samo smešno/zanimljivo pričaju (i opet se sećam mnogih dijalekata iz YU) jer im je takav jezik/dijalekt, a mi pričamo tako kako pričamo zato što ne znamo padeže, ne umemo da ih naučimo, razlikujemo...

A zapravo mi znamo 2 jezika: jedan je maternji, takav kakav je, i drugi je književni.

E sad, naravno da ima mnogo i onih koji nisu dobro savladali standardni književni jezik tokom života, nisu hteli, nisu imali mnogo prilike da ga koriste... Razumeju ga 100%, ali kad im nekada zatreba, onda pričaju mešavinu dijalekta i književnog. Što i nije ništa neobično, jer šta god da pokušaš da uradiš, a nemaš dovoljno prakse, pravićeš greške.
Pa i po televizijama se katastrofalno priča srpski, čak i voditelji (dakle profesionalci) ne znaju dovoljno dobro književni, a da ne pričamo o ostalima...
  • 0

#225 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:07 PM

251929353-4722466397813931-4313946449049[/url]

A što se tiče ovoga... ↑↑↑

ka' ti gu aknem = kad ti je udarim
  • 0

#226 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:12 PM

aknem = ugurati, u slobodnom prevodu nabijem na...

Pa nista da ukinemo padeze i viceve o ciganima i malom Perici da se neki Pera ili Petar ne bi uvredio... Ja dosad nisam bio u drustvu ljudi koje je ismevalo neciji dijalekt, moze li biti da malo preterujete u reakciji? Ako se neko nespretno izrazi ne mora znaciti da ima nameru da vredja sto su valjda i rekli oni zbog kojih je ova tema o juznjackim padezima postala popularna. A da nema interneta i drustvenih mreza tek onda se ne bi culo za ovu Vest. A tog sitnog podjebavanja selo grad je uvek bilo i treba da bude jer mnoge smesne knjige i filmovi ne bi postojali.


  • 0

#227 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:19 PM

aknem = ugurati, u slobodnom prevodu nabijem na...
Pa nista da ukinemo padeze i viceve o ciganima i malom Perici da se neki Pera ili Petar ne bi uvredio...


1. Kod nas je to jak udarac, a ne uguravanje. :D
Ali ta reč konkretno retko se koristi i više onako u šali, barem je tako u mom gradu i u poslednjih 50 godina (po selima možda ne).

2. Šta ti znači ta opaska "ništa, da ukinemo padeže"? Šta time hoćeš da kažeš, a da ima veze sa ovim poslednjim postovima?

3. Takođe i to o vicevima...

*

Ja nisam pričao o ismevanju u vicevima, već u životu.
  • 1

#228 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:20 PM

251929353-4722466397813931-4313946449049[/url]

A što se tiče ovoga... ↑↑↑

ka' ti gu aknem = kad ti je udarim

... to sa sve desnicom u bekend zamahu :)

 

ništa ja ovo ne razumem, o čemu se ovde radi? Mož neko da objasni, al bez vređanja?


  • 0

#229 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:22 PM

Editovao si post, pa dodajem:

Ti možda nisi primetio da postoji, ali mnogi južnjaci su osetili to ismevanje, to ti ja garantujem!
  • 0

#230 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:31 PM

"ka' ti gu aknem"   Na sta se odnosi rec "gu"? Sta ce da mu ga akne?

 

'Ajde navedi neki primer ismevanja koji si osetio na svojoj kozi zbog dijalekta.


  • 0

#231 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 05:56 PM

"ka' ti gu aknem"   Na sta se odnosi rec "gu"? Sta ce da mu ga akne?
 
'Ajde navedi neki primer ismevanja koji si osetio na svojoj kozi zbog dijalekta.


- gu=je, kad ti je udarim
na šta se odnosi "je", na isto to odnosi se i "gu" :D

*

- Ne moram valjda da ti kroz primere dokazujem, zar mi ne veruješ na reč? Ja bih radije da ti se zakunem u decu, ako dozvoljavaš, nego da ti dajem primere iz svog života. Može?

*

Znaš kako je, teoretisanje je jedno, a stvarni život je drugo. I ti crnci tamo po Amerikama, zaštićeni su zakonima i više nego belci, to ti verujem. Kao što su i u mnogim zemljama žene zaštićene, tj. imaju po zakonu ista prava kao i muškarci, ali u praksi su diskriminisane i one, i crnci.

Odeš pitaš nekog crnca da li u realnom životu oseća diskriminaciju, uprkos pravima koja ima po zakonu... i šta očekuješ da će ti reći, da li ima negativna iskustva?

Tako ti je i sa ovom našom mini diskiminacijom (naravno da ne mislim da je nešto mnogo strašno, ali je iritirajuće). Može bilo ko da tvrdi da toga nema, ali odi dole na jug i pitaj ljude za iskustva i videćeš.
  • 0

#232 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 04 November 2021 - 06:11 PM

IMG-f9467e0dd01030ebb6bca3bee79d9948-V.jpg

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#233 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 345 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 09:10 AM

U jednom trenutku je istočnohercegovački, štokavski prograšen za standardni i jbg... svi ostali govori koju su do tada bili ravnopravni (nijedan nije bio standardan) su postali preko noći nepravilni.

Tako i Torlački govor, koji nije samo govor srba, već živi na prostoru koji je menjao države, vlasta i slično, njim se služe na severu severne makedonije, zapadu bugarske i jugu istoku srbije, delovima rumunije.

Kladim se da pola čistunaca ne bi umelo da koristi padeže na način na koji ih koriste na jugu.

 

Slično je sa kajkavskim u hrvatskoj, poistovećuju ga sa govorom seljaka i manje obrazovanih... čak i kad nekog u crtaću treba predstaviti kao neku marginalnu grupu, sinhronizuju mu  kajkavski govor.


  • 0

#234 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 345 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 09:22 AM

ali recimo, kada je standardizovan srpski, tj srpskohrvatski, to se radilo na osnovu bečkog dogovora. A dogovor je bio da se na celom prostoru priča jekavski. I to u narodu nije prošlo, pa opet, niko nas nije ismevao kako pričamo nepravilnu ekavštinu, već se vremenom i ona standardizovala. Al tako ti je to kada si većina, sve ti je lako u životu i ubeđen si da je samo tvoje pravilno


  • 1

#235 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 01:07 PM

Mozete vi slobodno da koristite i stare mere za duzine i zapremine da sacuvate "jezik" od zaborava, jezik je sredstvo komunikacije izmedju ljudi i prvenstveno tome sluzi i kao takav podlozan je menjanju. Postoji razlog zasto se tako dugo zadrzao dijalekt a to nije ljubav i ocuvanje vec nemanje potrebe da se uci "standardizovan" srpski jezik. Ucenje jezika sa stvarnom zeljom je pocelo ne tako davno zbog seobe seljana u gradove jer nisu vise mogli da se izdrzavaju oruci njivu sa volovima, bolje uslove za zivot imali su u gradovima a da bi se tamo zaposlili potrebno je bilo ciljano skolovanje a ne samo nauciti slova i brojeve pa cim dete ojaca da moze da kopa posle osmoletke odmah  napusta skolu i pravac njiva.

Ako stvarno volite toliko svoj jezik trebali ste da naucite glagoljicu i staroslovenski a Mica mozda i crkvenoslovenski kojima su govorili vasi preci... Da "lepotu" sacuvate od zaborava.


  • 1

#236 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 02:12 PM

Auuu, ti baš ništa nisi ukapirao. :D
  • 2

#237 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 02:33 PM

Nisam a i jesam, cilj je Brnabicka i diktator ali nazalost se potrefilo da i digitalni bukvar i juzne vesti finansira USAID pa stiglo naredjenje da se ne talasa mnogo da se ne bi USA provlacila po novinama u negativnom kontekstu. Inace Vest ne bi silazila sa naslovnih strana demokratskih medija mesec-dva.

Ni ti mi nisi mnogo pomogao jer mi je tesko da u mom akademskom okruzenju iznesem problem na primer:

-"Rekao mi kolega da ima problem sa ljudima zbog dijalekta."

-"O cemu se radi da cujemo pa da vidimo kako da pomognemo", uzvratise umni ljudi.

-"Pravo da vam kazem ne znam ali se kune u decu."


  • 2

#238 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 02:39 PM

Ako si rad da me zastupaš kod drugih ljudi, mogu i primere da ti dam, nije problem. Mogu i da napišem post za blog na tu temu.
Ali onako samo za tebe, lakše mi je da te zamolim da mi veruješ na reč.

Nego, kaži ti meni da li je postojanje dijalekata bogatstvo. Da ili ne?

(pa u zavisnosti od odgovora da odlučim da li da nastavim da se mlatim s tobom :D )
  • 0

#239 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 02:50 PM

Pa mislim da nema prostog odgovora da ili ne. "Da" jer utice da imamo zanimljivu umetnost (knjige, pozorista, filmove...) "Ne" ako zelimo da komuniciramo, na primer naucni rad o kvantnoj mehanici napisan na dijalektu. I ti sve vreme na forumu koliko vidim komuniciras na standardizovanom srpskom jeziku da bi te svi razumeli. Da li ljudi mogu da komuniciraju a da se ne razumeju, tesko. Da li moze umetnost da postoji bez dijalekta, moze.


  • 0

#240 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 345 posts

Postavljeno 05 November 2021 - 02:59 PM

naučne radove pišemo na engleskom jer je domet srpskog jednako ravan kurcu kao i domet torlačkog, tako da tu nema razlike


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika