Jump to content


Fotografije
- - - - -

Savjet oko drop bars.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
155 odgovora na ovu temu

#101 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2021 - 04:33 PM

Inače su zbog ovakvih rasprava izmislili 27,5" kao uzeli najbolje od obe dimenzije, da pomire dva sveta, kao i gravel bicikle da smanje tenzije između vizača drumskih i brdskih bicikala .

Neko je to sve lepo sročio odavno i ima puno toga da se nađe na netu, ali najbolje je lično iskustvo.
Moje iskustvo govori da se nikad ne bi vratio na 26" a 27,5" realno nikad nisam probao, a imao sam prilike 500 puta, ne znam zbog čega, valjda zaboravim.
Inače imam jedan 27,5" u kući, ćerkin, ali mali ram.
Evo jednog zanimljivog teksta o manama i vrlinama, ovo je samo jedan od milion sličnih

https://hobbybiker.com/26er-vs-29er/




Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#102 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 04:33 PM

@Woody    Ja u tekstu ne vidim objasnjenje, zasto recimo nije okruglo 630mm ako su veci tockovi bolji i tako to. Da li je zbog visine BB da li zbog prenosa... Mora da je postojao neki covek koji je umislio ili makar napravio vise raznih velicina pa na kraju odlucio da je oko 622 najbolje. Cak ni obim pri precniku 622mm nije ceo broj ni u metrickom sistemu a verovatno ni u imperijalnom.


  • 0

#103 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 04:41 PM

Ne znam da li se razumemo ali i to je zakon fizike, naravno da se na istom pritisku više se slegne 26" nego 29" suština je da 29" možeš da voziš ispod 2 bara recimo i da se ne desi ništa kad naletiš na kamen, kada to isto pokušaš sa 26" ili će da bude snake bite ili će da se iskrivi felna.
Zato kažem je glupo poređenje ponašanja guma na istom pritisku jer se u stvarnosti ne voze na istom pritisku.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Pazi, da li ces da imas , zmijski ujed ili ne zavisi od pritiska naravno. Medjutim ako pricamo o ozbiljnim vozacima, oni pa takoreci svi voze tubeless gume i one su glavne da sprece "zmijske ujede". Profi voze u zavisnosti od terena cak  i  1,3 bara, pritiske.

 

Pricati o amaterima nema svrhe za takve specijalne detalje.

 

Ovo je slika kako su oni pojasnili gazne povrsine. Gore  26, dole 29.


  • 0

#104 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 05:01 PM

Kome je toliko vazna gazna povrsina moze da se posluzi jos jednim "trikom" kada je 26 u pitanju. Moze mesto npr. 1.9, ili 2,1 gume da stavi 2.35.  Dobice i vecu povrsinu i veci balon gume, malo veci precnik. Ima tu dosta modulacija.


  • 0

#105 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2021 - 05:15 PM

Kome je toliko vazna gazna povrsina moze da se posluzi jos jednim "trikom" kada je 26 u pitanju. Moze mesto npr. 1.9, ili 2,1 gume da stavi 2.35. Dobice i vecu povrsinu i veci balon gume, malo veci precnik. Ima tu dosta modulacija.

E i to može da bude problem, ali tu je već isti problem i kod 26 i kod 29", tj. to zavisi od rama i vile.

Elem kupim ti ja na rasprodaji continental 2,4 gume za 1500 din, kevlar.
Stavim na bajs sve ok vrte se, ne kači niša ali deluje tesno.
Ok, može, odem na jesenju vožnju po blatu i najebem opasno.
Blato koje se skupilo između rama i točka i između točka i vile se u kombinaciji sa kamenčićima i peskom toliko hvatalo po ramu i vili da sam morao da stajem svaki čas da čistim i odglavljujem točak.
Nije mogao da se nakači ni onaj guard, mali blatobrančić, koji štiti vilu od blata jer je nije bilo mesta kačio je o gumu pa sam vozio bez njega.
Blato i kamenčići su se nagomilavali po štapovima vile i na kraju kada sam oprao bajs videh da su se napravili risovi na štapovima na RS Rebi.
Fox vila koju imam na drugom bajsu guta šire gume i može da se montira i plastični branik uz gumu od 2,4.
Platio sam danak neiskustvu...
Znači može šira guma ali zavisi od toga kakav je ram, vila i teren po kome se planira vožnja.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#106 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 05:20 PM

E i to može da bude problem, ali tu je već isti problem i kod 26 i kod 29", tj. to zavisi od rama i vile.

Elem kupim ti ja na rasprodaji continental 2,4 gume za 1500 din, kevlar.
Stavim na bajs sve ok vrte se, ne kači niša ali deluje tesno.
Ok, može, odem na jesenju vožnju po blatu i najebem opasno.
Blato koje se skupilo između rama i točka i između točka i vile se u kombinaciji sa kamenčićem i peskom toliko hvatalo po ramu i vili da sam morao da stajem svaki čas da čistim i odglavljujem točak.
Nije mogao da se nakači ni onaj guard koji štiti vilu od blata jer je kačio o gumu i vozio sam bez njega, pa su se blato i kamenčići nagomilavali po štapovima vile i na kraju kada sam oprao bajs vidim da su se napravili risovi na štapovima na RS Rebi.
Platio sam danak neiskustvu...
Znači može šira guma ali zavisi od toga kakav je ram, vila i teren po kome se planira vožnja.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

 

 

 

   Jeste tako. Medjutim mi ovde vec pricamo o tezoj fazi bolesnistva. Mislim na sve nas. Tako da mislim da ko vodi racuna i zna nesto o ovim stvarima, verovatno da vozi novije generacije ramova, a oni su prihvatali sire gume. Jesmo mi sto vozimo 26 zaostali al ne bas tolko. emoji1.png

 

A lepo nisam hteo da ulazimu ovu temu, al navukose me mangupi. Profo, ti si kriv za sve...emoji1.png


  • 1

#107 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2021 - 05:25 PM


Jeste tako. Medjutim mi ovde vec pricamo o tezoj fazi bolesnistva. Mislim na sve nas. Tako da mislim da ko vodi racuna i zna nesto o ovim stvarima, verovatno da vozi novije generacije ramova, a oni su prihvatali sire gume. Jesmo mi sto vozimo 26 zaostali al ne bas tolko. emoji1.png


A lepo nisam hteo da ulazimu ovu temu, al navukose me mangupi. Profo, ti si kriv za sve...emoji1.png

Jel ima takvih 26" ramova mislim modernijih, jel se to još uvek proizvodi???
Pre neki dan me zove ortak i plače, ima suzuki maruti, 12 cola gume, nema nigde da se kupi, ne prave ili ne uvoze više, nemam pojma...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#108 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 05:29 PM

Jel ima takvih 26" ramova mislim modernijih, jel se to još uvek proizvodi???
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Ne znam sa sigurnošću, mozda neki manji proizvođači. Veliki mislim da ne. Kada su u pitanju top ramovi. Jeftnih ima.
  • 0

#109 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 07:58 PM

Ми технички потпуни лаици што ништа разумемо од ове приче, а волимо да возимо, можемо само искуствено да дођемо до неког сазнања. :) занимљиво је да имам и једног пријатеља који се тскмичарски бавио друмским бициклизмом (нешто мало и циклокрос), имао и неке победе, возио до мора и назад, а човек буквално није знао гуму да замени, ни мењаче да наштелује. Једноставно га није занимало. Понекад кад читам овде неке теме, буде ми непријатно од самог себе колико ми је та тематика страна :)
Али добро, неке лакше разумљиве ствари су ми користиле
  • 0

#110 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 08 November 2021 - 08:06 PM

Браво драге колеге - форумаши, тек сада не знам који МТБ да купим. 26, 27,5 или 29. И оно што сам знао сада сумњам и преиспитујем исто  n2:Dizzy


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#111 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 08:16 PM

A još nismo načeli ramove  :)


  • 0

#112 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2021 - 08:30 PM

Браво драге колеге - форумаши, тек сада не знам који МТБ да купим. 26, 27,5 или 29. И оно што сам знао сада сумњам и преиспитујем исто n2:Dizzy

Ima sada ja mislim u Planetbike da se iznajmi i 26" i 27,5" i 29" i to recimo sve ima na Kopaoniku koji je ujedno i idealan teren za offroad, pa lepo probaš svaki ponaosob u realnom okruženju i odabereš ono što ti najviše odgovara prema stilu vožnje i afinitetima.

Lično vozim rekreativno XC ili ti crosscountry, nikakve downhill, pump trail, skokove i ludačke spustove.

Zato meni upravljivost i okretnost na malom prostoru nije toliko bitna jer tu gde ja vozim nema zahtevnih tehničkih deonica, skokova, itd. uvek imam dovoljno vremena za reakciju jer vozim po takvom terenu.

29" mi najviše odgovara zbog udobnosti, jer se vožnje ponekad otegnu na po ceo dan, nekako je stabilniji i uglađeniji bajs, manje se buni, skače i rita od bajseva sa točkovima manjih dimenzija.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#113 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 08:31 PM

Najsmesnije je sto u tim velikim poznatim brendovima koji projektuju bicikle rade ljudi koji nemaju ni upola znanja ni iskustva kao mi sa foruma :)


  • 1

#114 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 08:39 PM

Najsmesnije je sto u tim velikim poznatim brendovima koji projektuju bicikle rade ljudi koji nemaju ni upola znanja ni iskustva kao mi sa foruma :)

 

Imaju oni ekipu koja projektuje, ali imaju jos vecu, koja smislja kako da nam uzmu pare. A mi gutamo sve ko bolesnik pomorandzu. Al jebiga, dobijes 2,4 % na brzini, i slupas par stotina, do par hiljada evra. A onda menjas lance,lancanike i sl, jer je to moderno.

 

Izbacili levi salter, posto vise nema prednjeg menjaca, inace par saltera novih Xtr ili Xt su izuzetno skupi. Znaci izbacili jedan salter, izbacili prednji menjac, opet ako je XT-XTR izuzetno skupi. Izbacili pogon sa 3 sajbne, napravili ono sto lici na pogon sa Pony bicikla, znaci opet usetedeli extra jer je ovo novo  sranje 3 x lakse i jeftinije napraviti. I onda ocekujes da bude niza cena bicikla .Oce al kad bi se zezali, oni jos naduli vise cene. Itd, itd.

 

 Necu vise da ne kvarim merak ovim sto to voze.


  • 0

#115 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 08 November 2021 - 11:17 PM

Комерцијализација влада у многим областима ( у спорту је видљива у вештачком прављењу нових дисциплина а све ради продаје реквизита и опреме и тв права, итд), а манипулација пропагандом нам истерује паре из џепова. Грем Обри ( Graeme Obree) није могао да се пробије као конструктор иако је био шампион, а бициклове правио од веш машине. Нису били довољно лепи онима који су одлучивали.
  • 0

#116 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 November 2021 - 05:43 AM

Opet kažem, jako su zanimljivi i činjenicama potkrepljeni argumenti i Vidaka a i Milovuka u prilog tome zašto je bolji ili lošiji mtb točak 26 ili 29 inča.

No ako zanemarimo tu neku brzinu u mizernim procentima koja je na strani 29, ako je istina to što Vidak piše a to je da je 29 točak znatno udobniji i da bolje prelazi preko većih neravnina, to je po meni argument koji je jako teško osporiti, pogotovo za one koji čitav dan provode na mtb-u, offroad truckajući se od svitanja do sumraka i kojima je i vibracija, i rupa, i drndanja verovatno preko glave na kraju dana.

Međutim, s obzirom na sve gore pomenuto i izneto, meni se čini da je 27,5 najbolj izbor, ima ponešto od oba sveta. Isto tako mi se čini, a nisam siguran da li sam u pravu, da svi vrhunski mtb bajkovi se nude isključivo u veličini točka od 29 inča. Uglavnom je 27,5 dostupno kod nekih srednje skupih do jeftinijih bicikala, ako sam u pravu??
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#117 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 09 November 2021 - 06:10 AM

@Samsher  Gresis. E sad kad smo odlucili da su mullet bicikli najbolji da li izabrati kombinaciju sa 26" pozadi i 27.5" napred ili 27.5" pozadi a 29" napred, aaa?


  • 0

#118 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 November 2021 - 07:54 AM

Čitam.. zanimljiva prepiska, bez vredjanja i bez nepotrebnog panetovanja.
Moje vidjenje.. letos iz zajebancije na mtb 26 stavim Kojak gume jer sam sa tim biciklom išao na posao. Ako zanemarim njihovu širinu 35mm u odnosu na točak 28 sa gumom od 28mm:
+ 26 točak se lakše pokrene, lakše se i zaustavi, upravljiviji od točka 28, veća vučnasila uzbrdo.
- oštrije reaguje na neravninama, ležećim policajcima, više trese i vibrira sporiji po ravnom i nizbrdo.

Uporedjivao sam ga sa drumskim biciklom. Pri tom je vila zaključana kako ne bi amortizovala vibracije i udare.
Oba bicikla su sa hidraulikom s tim da drumski ima snažnije kočnice ali mtb koči sa lakoćom.

Pretpostavljam da se slično kad se poredi 2 mtb bicikla.. 26 vs 29.

Mislim da bi najmerodavnije poredjenje bilo kad bi imali 26 i 29 sa identičnim kočnicama i gumama. Naravno, oba imaju svoje prednosti i nijedan nije savršen.

E da.. tu sam ja, svratim, pogledam šta se radi. Nego, ajd da se javim, fina diskusija, pristojna.
Pozdrav.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#119 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 09 November 2021 - 08:30 AM

Jeste tako. Medjutim mi ovde vec pricamo o tezoj fazi bolesnistva. Mislim na sve nas. Tako da mislim da ko vodi racuna i zna nesto o ovim stvarima, verovatno da vozi novije generacije ramova, a oni su prihvatali sire gume. Jesmo mi sto vozimo 26 zaostali al ne bas tolko. emoji1.png
 
A lepo nisam hteo da ulazimu ovu temu, al navukose me mangupi. Profo, ti si kriv za sve...emoji1.png


Haha…ma cuj drago mi zaista ako su mi pitanja povod dobre price, znanja i raspoloženja. Treba ceniti uvek nekog ko zna, i uvek neko vise zna od nekog… sto bi rekli i nad popom ima pop. Mnogi ljudi se jako prizemno i samouvereno lažnim znanjem nose i žive, bez da uzmu savet, pouku, preporuku od nekoga koji je taj put vec prošao. Da ne mudrujem previse.. elem poput deteta koji misli da zna vise od svojih roditelja. Neznalice se ponašaju vrlo sigurno i znaju sve ( avion parkiran pored da ih pitas da pomere… oni ce ti reci, ma nema problema i to znam), dok istinski tragaoci Hamletovski su zbunjeni i začuđeni. Necu vise filozofirati obećavamiako mi je to struka, nego Milovuk ako moze jos jedno pitanje?
Na mtb-u od 26 inča koji je karbon, imas prednju viljusku suspenziju. Sama ta vila je dodatno teza od karbonske krute vile. Ako se napred postavi guma sirine 2,2 na primer, nije li sada to adekvatan amort donekle koji ce da upija neravnine s puta i plus je jos karbon materijal, a i zbog gume koja moze da ima balonski efekat. Uostalom ova kombinacija bi bila za lagani ofroad koji si i sam rekao da vozis, a ne kozje staze i kamenjari!?
U svetu biciklizma danas itekako postoji taj koncept krute vile.. doduse vise izražen na 29 ramovima. Spomenuh od pre recimo modele bicikala Salsa Fargo, ili Cutroat, Surly, Boombtrack, itd,itd
I naravno uz to, da se vratimo nazivu teme,sada se postavlja i vozi drop bar. Zasto da ne, ako moze 29 zasto ne bi i 26 ica bila sa dropom kada vidimo i odredjene prednosti 26 ice?!
  • 0

#120 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2021 - 08:33 AM

  Svi mi ovde, stalno mesamo profesionalce i amatere. Ako pricamo o profesionalcima, na pocetku sam napisao da je za njih izbor jedan jedini 29''. Njima znaci tih 2,4%, da bi pobedili trku. Medjutim, glavna stvar, svi ti testovi i sve te razlike su specificne i vide se na stazama koje su namenjene za trke.

 

Sada dolazimo do amatera. Koliko amatera vozi iskljucivi sumu i samo tezak off road kao na trkama? Sva diskusija je krenula kada je profa pitao da li bi ja vozio 29. Ovakvih kao ja je najvise. Ja vozim oko 70% loseg asfalta i ostalih 30% makadama i zamljanih utabanih puteva. Velika vecina ljudi koji voze MTB nikada i ne sidje ili vrlo retko sa asfalta.

 

E tu dolazimo do sustine. Tih 2% prednosti koje ima 29, se apsolutno  gubi za ovo sta ja vozim, a i vecina ljudi. Ne da se gubi prednost 29'', nego je tu u prednosti 26''.

Razlog je taj da kada se ne vozi suma, gde je najveci problem los put, pun kamenja rupa, penjanja uz velike strmine, dolazimo do toga da mi sto vozimo te brze staze kao sto je asfalt, utabana zemlja, makadam, imamo problem, ne savladavanja zemljine teze, na jakim usponima, ne  problem otpora kotrljana, nego problem aero dinamike.

 

Vec posle 20 km na sat, pa sto brzina vise raste, glavni otpor je otpor vazduha. Ja gde vozim ima gde imam partije po 20 km gde se ide blago niz nogu gde vozim preko 35 na sat. Tu ce aero polozaj 26 gde se sedi nize, gde su daleko uzi volani, gde sam tocak ima za 11.5% manji otpor vazduha, daleko napraviti bolje vreme od 29. Tu je plus manja tezina celog bicikla, tockova itd.

 

Koliko ta pozicija koja je morala da bude takva na 29, velika mana , a proizvodjaci su to prevrnuli da je vrlina, najbolje se vidi u svetskom kupu, pogotovu kod devojaka. One posto su uglavnom malo nize nego muskarci sta rade? Stavljaju lule koje imaju ugao , minus 17 stepeni. Izbacuju sve spejsere ispod lule, a neke cak voze i viljuske sa 80 mm hodom. Jednostavno veliki tocak, pa jos kada to sve podigne prednji amortizer, dolazimo do uzasne pozicije na biciklu. 


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika