Jump to content


Fotografije

Ekologija i recikliranje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
115 odgovora na ovu temu

#21 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 07 November 2020 - 08:07 AM

. I krenemo svi od sebe pa ćemo stići i do politički odabranih industrijskih zagađivača, jednog dana...

Tacno tako,ovde uopste u Srbiji nikako da to ljudima udje u glavu zato nam je tako kako je,pa i ovde na forumu. E sada da ne bude da ja samo pricam,obicno govorim iz licnog iskustva,evo dokaza.

 

SSA56789.JPG

 

Doudtes-znam da se neki automehanicari greju na staro ulje,ali i to je bolje nego ga bacati.


  • 2

#22 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 07 November 2020 - 05:00 PM

Ako je jos neko podmazivao lanac uljem iz semena bundeve neka se javi ovde, mada mislim da sam verovatno jedini u svetu. Bilo tada nesto super jeftino oko 400 dinara 250ml. Odem u sumu a veverice lizu lanac. Posle kad sam potrosio pa hteo da kupim novu bocicu poskupeli na 800~1000 dinara, ja onda rekao zbogom ekologiji. Oni koji mazu sa uljem iz semena suncokreta neka se ne javljaju nisu dovoljno nobl i fensi.


  • 0

#23 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 November 2020 - 07:19 PM

Tacno tako,ovde uopste u Srbiji nikako da to ljudima udje u glavu zato nam je tako kako je,pa i ovde na forumu.

Vidi ovako.. mislim da su ljudi na ovom forumu dovoljno savesni pa ne bacaju nasve strane stare delove od bicikla koji su za otpad.
Ja smeće bacam tamo gde mu je mesto. Kad je reč o Akri.. perem taj lanac na parkingu i ispiram vodom ta količina od 2L vode sa ostacima odmašćivača ispari sa asfalta na parkingu. Svakako NE završi u travi ili na zemlji.
Ova opaska "da podjemo od sebe".. to pripiši onima što bacaju džakove smeća na kraju nekog sela ili masi pušača koji opuške bacaju svuda po trotoaru. Stani na neko autobusko na stajalište i posmatraj pušače.. gotovo nijedan opušak ne baci u kantu već ga samo pusti dole.
  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#24 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 November 2020 - 07:33 PM

A kad smo već kod Smederevske železare.. ne treba mnogo pameti da bi se zaključilo da Kinezi imaju odrešene ruke i da državni vrh okreće glavu nadrugu stranu.
Ta Smederevska železara, nekadašnji ponosYU industrije danas je RAK rana ove zemlje.
Čak i da ustane celo Smederevo ništase neće desiti jer je država jača.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 07 November 2020 - 08:45 PM

Najbolje sto se tice ekologije je bilo u staroj Jugi dok je Tile bio ziv i zdrav, tada smederevski ponos nije zagadjivao okolinu a ako bi se nekom drugu ili drugarici ucinilo da ipak zagadjuje postojala je mogucnost da ode na letovanje na ostrvo sa pogledom na Jadransko more.


  • 0

#26 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:10 AM

Niko mi ne odgovori tamo u temi o koroni sta mislite o nuklearnim elektranama kao glavnom izvoru elektricne energije u buducnosti? Kako biste vi kao precednici vase zamisljene drzave snabdevali narod elektricnom energijom?

 


  • 0

#27 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 07:53 AM

Na postojece termoelektrane postaviti filtere. FILTERI !FILTERI!! cinizam i neozbiljnost  i lose gazdovanje je Srbiju dovela do ovoga kako jeste, niko kriv uvek su drugi krivi.  Znas li ti koliko moze na razne nacine da se ustedi el. energija. cisto sumnjam. I nemam nameru da razglabam jer ako neko ne cuje ne vredi govoriti.Uzgred ne gledam ni jedan tvoj klip,samo ono sto napises komentarisem,

 

Ja kada kazem da punim tel. kada vozim bicikl,nadje se neki pametnjakovic da kaze da je to kao hrcak u onom kavezu a sada posto je otvorena tema odjednom ce svi biti ekoloski nastrojeni,ali kada sam dobio packe za punjenje telefona nije niko bio ekolog.. Pa sama voznja bicikla je usteda energije. Ali ne rekreativno vec kod obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti,umesto drugih nacina prevoza.

 

I opet ,svako neka podje od sebe i da doprinos ocuvanju zivotne sredine,koliko  je  njegovoj moci.Posle nas ce neko drugi da zivi.

 

Chamade-svi mi to znamo za Smederevsku zelezaru,ali ne mozemo da uticemo na to. Zato je vazno da pojedinac da doprinos. Da ne ulazim u politiku. i globalizam.


  • 0

#28 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 09:11 AM

Niko mi ne odgovori tamo u temi o koroni sta mislite o nuklearnim elektranama kao glavnom izvoru elektricne energije u buducnosti? Kako biste vi kao precednici vase zamisljene drzave snabdevali narod elektricnom energijom?

 

 

Vrlo škakljiva tema koju generalno svi izbegavaju jer nuklearna energija ima jako loš PR trenutno. Međutim problem je što se obnovljivim izvorima energije za sada ne može postići ono što se može na fosilna goriva i nuklearnu energiju, a nuklearna je zapravo mnogo čistija u odnosu na fosilna goriva. I pritom u Srbiji kakva je danas uopšte nije teško doći do nekog scenarija sličnog Černobilju gde sistemski propusti u kombinaciji sa nestručnim kadrovima naprave katastrofu, dapače deluje praktično izvesno u kratkom vremenskom periodu. I onda je pitanje da li je bolje da nas TENT i druge termoelektrane truju svakim danom izbacujući ogromne količine zagađenja u atmosferu (plus pomenuta železara i drugi, čekamo da vidimo kako će biti Ling Long gume u ZR) ili da rizikujemo nuklearnom elektranom? Ali mi nažalost deluje da je ta dilema besmislena ako se prvo ne promene neke druge stvari u društvu jer deluje kao lose-lose situacija umesto win-win. 

 

Evo jedan odličan klip na temu nuklearne energije, ne samo sa bezbedonosnog stanovišta, već i sa dnevno političko-ekonomskog

 

 

I još jedno pitanje, može za sve - sve češće vidimo, pogotovu zimi, kako smo najzagađeniji grad ponekad zapravo i u svetu, kao i da mnogi od tih sajtova ne predlažu aktivnosti napolju u tom periodu, da li razmišljate o tome kad planirate da vozite bajs? Ja do skoro uopšte nisam ali u poslednje vreme mi je to sve nekako više u glavi - izlažem se vizičkom naporu, dišem dublje kad vozim bajs a ko zna šta unosim i šta mi to može dugoročno napraviti problem u disajnim organima?


  • 1

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 November 2020 - 09:37 AM

Nuklearna energija je u suštini najekološkija od, za sada, raspoloživih alternativa.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 12:44 PM

Pa sama voznja bicikla je usteda energije. Ali ne rekreativno vec kod obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti,umesto drugih nacina prevoza.

Тако је! У потпуности јсе слажем. Погодио си у центар. Вожња бицикла би требало да буде начин живота - рекреативно, а поготово спортско вожење бицикла (иако смо већина овде рекреативци или спортисти) је углавном удовољавање сопственим хировима и егу и практично нема велики значај за екологију или очување природе. Вожња бицикла на том плану постаје значајна тек у масовном облику када постаје начин свакодневног живота. Покојни Легионар је о томе говорио, али је то друга тема.
Наравно да је много боље возити бицикл него живети нездраво, али у рекреативном, а поготово спортско/такмичарском облику не доприноси екологији нешто посебно. Ако нема помака ка, као што Мирек каже, обављању свакодневних делатности уз помоћ бицикла, неће бити превеликог мапретка на овом плану.
  • 0

#31 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:10 PM

Наравно да је много боље возити бицикл него живети нездраво

Ima i onaj ugao posmatranja na stvari koji kaže da je živeti nezdravo = voziti bicikl u nezdravim uslovima.

 

https://www.iqair.co...vodina/novi-sad

Ovde pratite i za ostale gradove.

 

Ako već zimi pogotovo uz ove što lože motorna ulja i šta stignu, nema uslova za sport i bicikl, manje štete se pravi po svoje zdravlje da se ne izađe uopšte nego forsirati neku intenzivnu aktivnost kad su indeksi zagađenja vazduha u crvenom ili naranžastom a umesto kiseonika u pluća stižu fosfati i sumpor. Za PM2.5 gornja granica je 25 µg/m³ po WHO standardima za čist vazduh.

 

Ili, bicikl na auto pa negde po prirodi gde je čisto. Bajs u nečistom toksičnom vazduhu, je samo apsolutno štetan i kontraproduktivan. Tako da briga o ekologiji i očuvanje prirode treba prvo krenuti od sebe, biti zdrav pa onda sve ostalo rešavati ako može. Ili čekati vetar ili kraj sezone loženja.

 

edit:

ovo daje još bolji uvid

https://www.iqair.com/earth?nav


  • 0

#32 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:27 PM

@mirek200   Jesi li stavio filter na svoj dimnjak, ovde u Beogradu nema puno fabrika pa kazu da je zimi vecina zagadjenja od vozila i domacinstava koja se greju na pec na cvrsto gorivo.

@mhetlerovic   Sto se tice opasnosti od srpskog nemara zbog ljudskog faktora kod nuklearnih centrala sta mislite da se pri UN osnuje neka izvrs"na organizacija na primer krizna ujedinjena radioaktivna centralna inspekcija (jeste malo rogobatno ime ali verovatno ce biti neka skracenica) pa da oni rasporedjuju naucni kadar koji ce upravljati i kontrolisati nuklearne elektrane u svakoj zemlji na planeti, da li bi to doprinelo bezbednosti nuklearnih centrala?


  • 0

#33 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:37 PM

@omega  @MTB021   Vi nemate svoje misljenje o nuklearnim elektranama?


  • 0

#34 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:49 PM

Imam naravno ali ne bih u detalje.

Super je nuklarna energija i ima loš PR kako neko gore reče, jer je najjeftinija i najčistija i ne pumpa cene struje i puni se sirovinama svakih 2-3 godine itd, ali je za normalne i uređene zemlje. Nije za korupciju, nije za nameštene tendere, nije za sudove i zakone koji ne rade. Pa ovde ni ravnu cestu koridor šta već ne mogu bez 2-3 puta ostav ajd popravi.. a kamoli reaktor za atomsku fisiju. A nema ni stručne radne snage, od regulatora pa do operative... Za Srbiju je recimo bolje naći onog Piroćanca što je prepravio motor na kolima da mu ide na vodu pa njemu dati subvencije i pogurati takvu praktičnu pamet nego izigravati Homera Simpsona.


  • 0

#35 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 01:59 PM

Cudo da su srbima dali da voze avione i automobile koliko su neobrazovani i korumpirani. Znaci za tebe je to politicko pitanje pre svega, ako na vlasti bude demokratija onda ces biti za nuklearne centrale ako sam dobro razumeo tvoju primedbu? Ova ideja da strucnjaci iz UN upravljaju takvim centralama u Srbiji, kako ti se to cini?


  • 0

#36 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 02:11 PM

Nisi nista razumeo, izvini.


  • 3

#37 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 03:37 PM

@omega  @MTB021   Vi nemate svoje misljenje o nuklearnim elektranama?


Што питаш?
  • 0

#38 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 04:23 PM

Onako.


  • 0

#39 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 05:31 PM

Zaboravih reći da bi mnogo više uticaja na okolinu i zdravlje prvo bilo da nestene jedno 10000 divljih deponija po zemlji, pa onda da se bavimo cepanjem atoma....


  • 0

#40 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 08 November 2020 - 05:46 PM

Kako cemo da resimo te deponije, sankcijama, kaznama, kontrolorima, primenom mera ili da ostavimo ljudima da odluce po svojoj savesti?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika