Jump to content


Fotografije

Ekologija i recikliranje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
115 odgovora na ovu temu

#61 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 09 November 2020 - 01:41 PM

Samo što drvetu treba 20-30 godina da izraste u da bi bilo upotrebljivo za bilo šta.... plus proizvodi kiseonik.

Kod nas šumarstvo uglanom služi da se već postojeće šume seku i raspodeljuju, bar 30 godina nijedna planski nije zasađena. Ne računajući drvorede po gradovima, to nisu šume.

Tacno tako,samo pametno gazdovanje bi mnogo moglo pomoci,pomenuo sam ja, Srbijasume.


  • 0

#62 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 09 November 2020 - 08:30 PM

Прошле године сам чуо занимљиву причу о грејању на фреон (или је нешто друго у питању, немојте замерити на непотпуности јер је и прича била збрда-здола, а не знам много о томе) који се према причи складишти у неке резервоаре у земљи и уз помоћ неког централног система загрева објекат. Споменуто је да је веома економично и да одлично греје. Да ли неко зна о чему се ради или сам нешто потпуно погрешно разумео.
  • 0

#63 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 November 2020 - 09:56 PM

Прошле године сам чуо занимљиву причу о грејању на фреон (или је нешто друго у питању, немојте замерити на непотпуности јер је и прича била збрда-здола, а не знам много о томе) који се према причи складишти у неке резервоаре у земљи и уз помоћ неког централног система загрева објекат. Споменуто је да је веома економично и да одлично греје. Да ли неко зна о чему се ради или сам нешто потпуно погрешно разумео.


Toplotna pumpa vazduh - voda. Skupa stvar, od 3000€ pa naviše.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#64 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 10 November 2020 - 08:31 AM

Toplotna pumpa vazduh - voda. Skupa stvar, od 3000€ pa naviše.


Сад кад си рекао, чини минсе и да је било речи да цена није баш мала, али да се исплати на дуже стазе. А еколошки?
  • 0

#65 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 November 2020 - 12:04 PM

Сад кад си рекао, чини минсе и да је било речи да цена није баш мала, али да се исплати на дуже стазе. А еколошки?


Ekološki je čisto. To je neka vrsta kluma uredjaja, ne znam tačno, nisam se u to udubljivao. Skupo jeste ali se isplati kroz neko vreme.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#66 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 13 November 2020 - 08:33 AM

Шта сад, како ће се бициклирати. Ем пландемија, ем загађење. Сад не знам ако ме комуналци стартују, да ли ће ме казнити ако носим маску против загађења иако ту нема хипокризног штаба да доноси мере, а не против вируса?

8E4B14C2-4C70-48E0-A9E0-A74A9EF1881F.jpeg
  • 0

#67 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 13 November 2020 - 09:23 AM

Naleteo sam na zanimljiv članak

 

https://nova.rs/vest...u-t2Pn-H2wwybE 


  • 3

#68 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 13 November 2020 - 12:23 PM

Pa to sam ja i replicirao Dusanu,jer on je rekao da zagadjenje u BG potice od grejanja na cvrsta goriva,a ja sam rekao da je to ugalj,a razlika u grejanju izmedju uglja i drva je ogromna. Ugalj-SO2+ H2SO4- drvo CO2+O

 

Inace nevezano-citao sam ovaj clanak vec. Sta ocekivati,ovde nista nije sveto.


  • 0

#69 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 13 November 2020 - 01:16 PM

Još jedna vest nažalost za ovu temu 

 

http://rs.n1info.com...-Beogradom.html

 

Protekle dve nedelje otprilike kad vozim bajs preko mosta na Adi, pošto mi je to nekako default ruta da idem u malo brdovitije delove BG, je smrad baš pakao. Ne znam da li su u pitanju neke crkotine, fekalije ili šta već ali bukvalno ne možeš da pobegneš od smrada. Pritom oni ovde tvrde da je problem što se baca nešto u Topčidersku reku, ali nisam baš siguran - išao sam pored nje i kroz Topčider i skroz do Rakovice i sama reka ne smrdi, verovatno se nešto baca kasnije pri samom ulivanju u rukavac... Evo jedna slika od srede

Attached Thumbnails

  • IMG_20201111_110357.jpg

  • 0

#70 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 13 November 2020 - 01:27 PM

Izliva ti se u nju komplet kanalizacija kad pređe u podzemni deo... i BIP (ili šta već tamo radi i kad radi) u nju pretače svoje nusprodukte.


  • 0

#71 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 14 November 2020 - 05:36 PM

Pa da, za ovo skrnavljenje ne postoji Land Rover i "oko sokolovo".... a verovatno bi takva kazna više "zaradila" nego 1000 nepropisno parkiranih n2:club


  • 0

#72 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 14 November 2020 - 11:27 PM

Bas sam danas tu prosao, smrad je slican kao kod mene u naselju zadnje 3 godine od maja do kraja septembra (tj kad je toplo vreme). Opstina je resila da lokalni potok pretvori u nadzemni kanalizacioni kolektor, smrad je takav da od 18h-8h ne otvaram prozor leti. Pritom sam nekih pola kilometra vazdusnom linijom od istog i plasim se sta cu dobiti od bolesti za par godina (ili moja deca), ne zelim da zamislim kako je ljudima koji su neposredno pored istog. Pre 20 godina se secam da smo kao deca preskakali isti, naravno tad je bio ziv potok, sad je mrtav kanalizacioni kanal. Kvalitetnije smo ziveli u doba septickih jama.

Da li ikoga boli ona stvar da to resi? Naravno da ne. Nije uze gradsko jezgro pa ni novinare ne zanima, samo ih je zanimalo kad je pored tog potoka gorela nelegalna deponija od lokalnog proizvodjaca droge (ne salim se) i dodatno nas gusila. Skola je na manje od 100m od tog potoka, svi se hvalili izgradnjom skole, to sto deca udisu g..na i ko zna sta jos, nikog nije briga.

Pritom znam za jos par mesta gde je smrad slican a blize su gradu, na primer ko god prolazi pored Laste na ulasku u grad predvece osetice smrad kanalizacije sa oboda Zvezdare i MML-a.
  • 0

#73 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 15 November 2020 - 06:37 AM

Kako ne zanima novinare kada ja u nacelu znam za  stanje u BG. Pa i kod nas ,da se ne lazemo . Ona prosla vlast je pocela da ulaze pametno u infrastrukturu,ovu,  bas briga,samo se prikljucuju novi korisnici a ne prosiruje se mreza (kolektori),pricam samo o kanalizaciji,nelegalne prikljucke da na spominjem, i nikom nista, a nije mala cena. Opste rasulo.

 

Samo se bojim  proleca,i prekomernih kisa kada kanalizacija ne moze da izdrzi protok i izliva se .Kanali se ne ciste, i to je prosla vlast radila,tu i ne trebaju neki novci,a polako sve vise zgrada.


  • 0

#74 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 16 November 2020 - 08:56 PM

Ниш најгори у свијет
D35E2D92-2C8C-43F4-86E2-CCA28EE9B55A.png
3648432B-602C-49AC-AA37-2B32AA930271.png
  • 0

#75 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14591 posts

Postavljeno 16 November 2020 - 09:29 PM

A kada se ode na tu IQAir stranicu pise:

 

"Are surgical masks effective at filtering air pollution?

Disposable surgical masks are affordable and accessible. They are also surprisingly effective against particle pollution. An Edinburgh study conducted by the Particle and Fiber Toxicology tested surgical masks down to .007 µg and found that the material of surgical masks were capable of blocking 80% of particles."

 

Znaci ako necete da nosite maske zbog korone nosite je zbog zagadjenog vazduha, tako cete pomoci i sebi i zastiti druge od vas u slucaju da ste prenosnik korona virusa.


  • 0

#76 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 November 2020 - 11:25 PM

To za maske nije nista novo, kinezi ih masovno koriste u te svrhe vec godinama. Medjutim nisu dovoljno efikasne za bas zagadjen vazduh niti za fizicku aktivnost.
  • 0

#77 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 November 2020 - 06:48 AM

Ниш најгори у свијет
attachicon.gifD35E2D92-2C8C-43F4-86E2-CCA28EE9B55A.png
attachicon.gif3648432B-602C-49AC-AA37-2B32AA930271.png

Na prvi pogled po brojkama Niš jeste najgori ali te vrednosti su sviranje qrcu. To oni zamajavaju svoju raju u vezi zagadjenja. Isti taj Niš sa svojih 260 000 stanovnika je mala maca naspram Šenjanga sa 23 000 000 stanovnika. To je 88 puta veći grad. Teško je i zamisliti tu količinu smoga u tom gradu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#78 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 17 November 2020 - 08:11 AM

druže, indeksi pokazuju koncentraciju mikrometarskih zagađivača prečnika 2.5 i 10 po metru kubnom a ne ukupnu količinu... jer ko to može izmeriti i kako
  • 0

#79 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 November 2020 - 08:35 AM

druže, indeksi pokazuju koncentraciju mikrometarskih zagađivača prečnika 2.5 i 10 po metru kubnom a ne ukupnu količinu... jer ko to može izmeriti i kako


Ma znam ja to ali svakako ne može Niš biti najzagadjeniji grad jer toliko stanovnika broji malo veće selo u Kini. Problem su zapravo mega gradovi koji imaju više ljudi nego cela Srbija. Treba tih 23 miliona na'raniti, napojiti i odvući negde sve što iseru tokom jednog dana. Verujem da su cifre u svakom pogledu ogromne.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#80 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 17 November 2020 - 09:40 AM

Ma znam ja to ali svakako ne može Niš biti najzagadjeniji grad jer toliko stanovnika broji malo veće selo u Kini. Problem su zapravo mega gradovi koji imaju više ljudi nego cela Srbija. Treba tih 23 miliona na'raniti, napojiti i odvući negde sve što iseru tokom jednog dana. Verujem da su cifre u svakom pogledu ogromne.

Postoje četire osnovne posledice zagađenja (zagađenje sa PM 2,5; PM10; Nox; i Sumpor dioksid). Najveći zagađivači što se tiče sumpor dioksida sa učešćem od preko 90% u ukupnom zagađanju u Srbiji su termoelektrane. Srpske termoelektrane za godinu dana rada izbece više sumpor dioksida nego sve termoelektrane na lignit u celoj Evropskoj uniji. U isto vreme 16 termoelektrana u Balkanskom regionu u proseku emituje čak 20 puta više sumpor-dioksida i 16 puta više otrovnih čestica nego svih drugih 250 termoelektrana u Evropi. Pri tome proizvedena energija je mnogostruka manja nego svih ostalih u EU. To nema veze sa tim koliko stanovnika živi ili ne živi u okolini termoelektrane.

Zatim po negativnom uticaju idu individualna ložišta (smederevac, ugalj, lignit itd) a na kraju drumski saobraćaj.

Znači, može Šangaj da ima koliko god hoće stanovnika, može Niš da bude kao jedno veće kinesko selo, podaci o zagađenju su tačni i lako proverivi na internetu.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika