Jump to content


Fotografije

Ekologija i recikliranje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
115 odgovora na ovu temu

#101 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 November 2020 - 06:02 PM

 
Sto se tice nosaca aviona,svi su na nuklearni pogon. 


Nosači jesu ali njih nema mnogo. Ali silni teretni brodovi, kruzeri, vojni brodovi.. toga ima na hiljade i svi troše naftu. I to ogromne količine nafte i količina izduvnih gasova je ogromna i to odlazi u atmosferu. Automobili naspram toga su samo kap vode u moru.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#102 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 November 2020 - 06:25 PM

Nosači jesu ali njih nema mnogo. Ali silni teretni brodovi, kruzeri, vojni brodovi.. toga ima na hiljade i svi troše naftu. I to ogromne količine nafte i količina izduvnih gasova je ogromna i to odlazi u atmosferu. Automobili naspram toga su samo kap vode u moru.

Pa nije bas tako ,automobila ima ne na milione nego na milijarde,jel tako. Pitanje je koliko avioni uticu na globalno zagrevanje,s tim sto samo 20% covecanstva koristi ovaj nacin prevoza,koliko sam citao. Samo mi ne spominjemo vulkane koji su bitan cinilac u emitovanju gasova koji stvaraju efekat staklene baste.

 

Druga stvar,zaboravljas da se automobili koriste u gradovima ,pogledaj samo BGD. Znas koliko bih voleo da vidim 5-6 kruzera kako plove po BGD na vodi  O:) umesto mora automobila i non-stop saobracajnih spiceva.

 

Tih ciklusa globalnog zagrevanja i hladjenja je uvek bilo,zavisili su i od aktivnosti sunca,i suncevih pega i zbog periodicnog zaklanjanja svetlosti sunca kada  suncev sistem naidje na svemirsku prasinu,bar tako sam citao,ali cinjenica je da su se ljudi debelo umesali u prirodne cikluse ,i mislim da nismo svesni koliko je osetljiva prirodna ravnoteza.


  • 0

#103 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 November 2020 - 07:56 PM

Vulkani.. a na njih sam zaboravio. Pre 5-6 godina onaj na Islandu je prizemljio sve letove u Evropi.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#104 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 November 2020 - 08:13 PM

Ne razumem-sta je pisac hteo da kaze?. Da to znam i ja,ali nije mi jasno sta to ima  veze sa ekologijom?.


  • 0

#105 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 November 2020 - 09:18 PM

Ne razumem-sta je pisac hteo da kaze?. Da to znam i ja,ali nije mi jasno sta to ima  veze sa ekologijom?.


Napisao si iznad.. vrati se gore i pročitaj. Sigurno iz vulkane ne izlaze mirišljave arome.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#106 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 24 November 2020 - 11:06 PM

Nisu brodovi šala uopšte, oko 2-4% emisija ugljen dioksida i oko 9% sumporovih oksida na svetu je od brodova. Ipak, radi poređenja, oko 16% ugljen dioksida dolazi od drumskog saobraćaja i to većinom od automobila, bar u razvijenijim zemljama.
  • 0

#107 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 02:46 AM

Mislim da pričamo ovde prvenstveno o zagađenju okoline i ekologiji, emisije CO2 nisu zagađenje već uobičajen proizvod i flore i faune, absobruje ga priroda, okeani, atmosfera. Mnogo veća je šteta poseći pola Amazona da bi se digle farme za izvoz govedine u Ameriku ili Nemačku nego njuškati auspuhe i forsirati sve na struju i baterije mada zaboravlja se da su kobalt i litijum osnovne sirovine za proizvodnju baterija, rudare ga deca po Africi i ne požive baš dugo. Kapitalista to sve lepo ušminka na kraju da se ne primeti. I kapitalizam je taj upravo suprotan ekologiji danas, profit po svaku cenu, a cena je danas izuzetno visoka ako nisi u onih 1% sa privatnim koledžima i privatnim avionima i jahtama.


  • 2

#108 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 07:00 AM

 MTB201@Pa Kina nije kapitalisticka zemlja.

 

 

Nisu brodovi šala uopšte, oko 2-4% emisija ugljen dioksida i oko 9% sumporovih oksida na svetu je od brodova. Ipak, radi poređenja, oko 16% ugljen dioksida dolazi od drumskog saobraćaja i to većinom od automobila, bar u razvijenijim zemljama.

Ja koliko znam brodovi su na dizel gorivo,a kazes SO2  9% Ok. To znaci i drumski saobracaj  na dizel isto tako izbacuje SO2 u tom procentu. Mislim da obavestavas tendenciozno.

 

E sada neka se svakoo okrene oko sebe,ili neka poglleda ispred i ispod sebe,i ko je imalo inteligentam shvatice da bez brodskog saobracaja, ne bi tako jeftini kupovali komp i mnoge druge stvari. Znaci   svi mi pospesujemo globalno zagrevanje zato sto pola stvari u kuci sto imamo preneseno je brodom. Jeste li svi spremni da se odeknete cak i jeftinijih bicikala i delova radi ekologije.Da ne spominjem Ebay,Amazon itd.

 

Neka granica mora da postoji a to sigurno nije Maersk Line,a bez kruzera sigurno mozemo da zivimo.ali da li bi se ljudi odrekli putovanja ili rada na kruzeru u ime ekologije.

 

Znam sigurno da bi se trebalo odreci voznje automobila za kupovanje cigareta u kiosku,dzekiranje, za skoknuti do obliznjeg kafica na pice ili kafu,pa na posao celih 500 m. znas li koliko ima takvih u svetu a i ovde?  itd. 


  • 0

#109 slavkov

slavkov
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 07:26 AM

Nisu brodovi šala uopšte, oko 2-4% emisija ugljen dioksida i oko 9% sumporovih oksida na svetu je od brodova. Ipak, radi poređenja, oko 16% ugljen dioksida dolazi od drumskog saobraćaja i to većinom od automobila, bar u razvijenijim zemljama.

Sjajna informacija! Da me neko pita ovako nesto mislim da bi promasio bar za jedan red velicine (na nize). Nekako sam se vodio logikom da su to veliki pojedinacni potrosaci koji moraju zadovoljiti razne standarde o emisiji, nekako mi je bilo logicno da je mngoo lakse uticati na takve znacajne pojedinacne "zagadjivace".


  • 0

#110 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 08:15 AM

Ja koliko znam brodovi su na dizel gorivo,a kazes SO2 9% Ok. To znaci i drumski saobracaj na dizel isto tako izbacuje SO2 u tom procentu. Mislim da obavestavas tendenciozno.

Preneo šta sam našao, pa ako su lagali mene...

Ono što se ističe je da brodovi ne koriste dizel istog kvaliteta kao drumska vozila. Pošto ne moraju da prate iste propise, brodski dizel sadrži mnogo više sumpora.

Evo link na srpskom, brojevi nešto drugačiji od onih koje sam iskopao sinoć, ali isti red veličine: https://www.rts.rs/p...bili-sveta.html
  • 0

#111 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 08:37 AM

Ja sam sebi proizvodim kiseonik :grin: . Zamislite da u nasoj Srbiji svako ko moze zasadi jedno ili vise drveca.U svakom slucaju sto se mene licno tice,radim na ekologiji koliko mogu.

 

SSA56758.JPG


  • 2

#112 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 445 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 08:47 AM

Evo jedan video na tu temu, taman negde na početku ima raščlanjeno koliko u emisiji CO2 u svetu učestvuju različiti zagađivači. Deluje da je ipak road transportation značajno veći procenat od brodova i aviona. Međutim ni približno koliko proizvodnja energije i druge stvari gde mi isto baš kaskamo za svetom... 

 

https://youtu.be/WWiX2edcBoA


  • 1

#113 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 09:15 AM

Pa da ,na pocetku smo govorili o termoelektranama kod nas,da su one najveci zagadjivaci,bilo je u novinama, sada da li je istina ili ne,da nase termoelektrane na ugalj nemaju filtere i da su najveci zagadjivaci u Evropi.

 

Kada se vozim leti ,pa naidjem iz pravca Deca prema Asanji ,dimnjaci iz Obrenovca samo se puse,a tu kao Obedska bara,prirodni rezervat. Tuga.


  • 0

#114 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 November 2020 - 09:48 AM

Tent će dobiti još jednog konkurenta u kategoriji "ekologija"
http://rs.n1info.com...Zrenjaninu.html

Država daje Kinezima šakom i kapom a radnici će raditi i crkavati u nezdravoj sredini za svega 40-ak hiljada dinara. Zrenjaninci već imaju nezdravu vodu a sad če dobiti i nezdrav vazduh. Koliko vidim i u Indjiji će nići slična fabrika i tako malo po malo ode Vojvodina u industrijsku zonu.
https://www.google.c...i_finansije/ART
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#115 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 25 November 2020 - 11:31 AM

A kako je tek vama u Bgd. klik nemam reci.

 

Dekarbonizacija je skup proces, ali nečinjenje bi Srbiju moglo da košta mnogo više od bilo kakvog činjenja, jer sve i da ne uđe u EU, trošak koji ćemo morati da platimo zbog emitovanja ugljen dioksida biće daleko veći od troškova prelaska na čistije izvore energije“,

 

Ovo je deo clanka iz jednih novina,koji potvrdjuju moju konstataciju.U pitanju je 58-62 milona tona CO2 na godisnjem nivou.


  • 0

#116 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 26 November 2020 - 11:21 PM

https://www.wastefre...mpose-in-nature

@Ciklo jel možemo ovde još malo o koroni? 😆🤪

Gornji link kaže, do 450god treba da se obična hirurška maska razgradi u prirodi, jer nije od prirodnih materijala već na bazi plastike... Ko li će to smeće očistiti. I opet plastika, nusproizvod nafte, fosilna goriva... šta bi čovek uopšte danas umeo da mu nije crknutih dinosaurusa. Kakav li je to tek mindfuck!
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika