Jump to content


Fotografije

Kilaza, Mac, Coca Cola, Fast Food


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
278 odgovora na ovu temu

#121 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 02 June 2009 - 06:36 PM

Čak ni sirovo meso nije skroz prirodno. Postoje mašine koje ga bukvalno napumpaju, svojim očima sam video, i tako od parčeta mesa mase 500g dobiju parče mesa 750g...


Zato ja sve koljem lično :twisted:
  • 0

#122 comi_lee

comi_lee
  • Members
  • PipPipPip
  • 102 posts
  • Locationvozdovac,beograd

Postavljeno 08 June 2009 - 02:00 PM

Zato ja sve koljem lično :twisted:

a da li ga posle pumpash?
  • 0
Jednom sam se vozio..brzo kao mlaznjak
Ja nikad nisam stao...Ja nikad nisam stao...
Jednom sam otišao suviše daleko.....nikada se nisam vratio

#123 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 June 2009 - 08:30 PM

Novi McDonald kalendar 2009 :mrgreen:

[attachment=0]McDonald 2009.rar[/attachment]
  • 0

#124 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 09 June 2009 - 08:35 PM

Moj favorit je decembar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#125 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 09 June 2009 - 10:10 PM

Maj. Šteta za onu iz jula, ima slatku facu...
  • 0

#126 skylimit

skylimit
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 June 2009 - 11:07 PM

Moj favorit je decembar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mala je ko aviJon (i to jumbo jet)... jedino sto nije depilirala ruke pa joj to malo kvari izgled :lol: :mrgreen:
  • 0
-

#127 nesa1

nesa1
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 10 June 2009 - 02:47 AM

Sve su one u klasi jumbo!
  • 0

#128 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2009 - 07:47 AM

Kolicina gluposti i neistina iznesenih u ovoj temi je zabrinjavajuca! Ne znam sta je gore, kad klinci slepo veruju reklamama, pa i ne znaju za bolje (Pile & Co) ili kad stariji ljudi u godinama treba vec da imaju zivotno iskustvo po pitanju ishrane.

Ishrana je izvor i uzrok 99.9 % svih bolesti!!!!!

Svest o hrani koju unosimo (o cemu se ovde prica) je samo prvi korak ka poboljsanju i odrzavanju zdravlja. Ovakve neinformisane teme se vode na skoro svim Internet forumima, ali primecujem izvesnu vecu dozu nemarnosti za svoje zdravlje na automobilskim, bajkerskim forumima. Slicna je i situacija ovde, samo za nijansu bolja. Napravicu analogiju sa automobilima i motociklima: na tim forumima ljudi se ubise da pitaju sta je najbolje za njihovog ljubimca, koje ulje da sipaju, koje filtere i ostalu potrosnu robu da koriste. Gde peru, poliraju i odrzavaju vozila, koliko ih cesto peru, itd... A onda se organizuje neki njihov skup, okupe se jednom u 2-3-6 meseci u nekoj kafani ili na izletu i otkinu se od nezdrave hrane?!?
Znaci, imamo svest da sto bolje odrzavamo auto/motocikl/bicikl on ce nam duze trajati, a istu analogiju NEMAMO za svoje zdravlje?!?
Kako ovaj fenomen nazvati?
-manipulacija medija (ispiranje mozgova udarnim reklamama, koje igraju na najnize ljudske reakcije, strahove i TRENUTNO zadovoljavanje poriva, primera je previse) Gebels, inace otac savremene manipulacije medijima je diletant za sadasnje reklame.
-nezaintresovanost sire populacije da trazi problem u uzroku a ne da konstatno leci posledice
-izostavljanje BITNOSTI osecaja za sopstevno zdravlje, kao OSNOVA zdravog drustva i moguceg razvoja svake individue u licnom, profesionalnom, emotivnom i bilo kom drugom planu

Tesko je pisati (a nekima jos teze citati) ovakve stvari jer se negde nailazi na zastok otpor branjenju sadasnjeg stanja, jer cak i po zakonima fizike svako telo tezi da zadrzi svoj status (mirovanja ili kretanja), cuveni zakon inercije.

Na nasu srecu, Internet je pun kvalitetnih sajtova koji se bave zdravljem i ishranom u globalu, i na srpskom i na engleskom jeziku.

Moje sticanje znanja o zdravoj ishrani i zdravom nacinu zivota je krenulo na zalost posle tragedije u porodici. Pokusavati pomoci voljenoj osobi da se izbori sa teskom bolescu, a ne znati ni kako joj pomoci, ni sta je uzrok. Volja, zelja u ljubav je postojala, ali nije bilo vremena, krenulo se u ofanzivu suvise kasno. Ne zelim da pricam o tome sire, reci cu samo da posle ove tragedije, moj zivot je promenjen za 180 stepeni ( ne za 360 kao sto bi rekao Djogani, onda bi opet dosao u istu tacku odakle si i krenuo). Kada zvanicna medicina zataji, covek shvati da se ne moze leciti STAV o zivotu lekovima i terapijama, mora se promeniti pogled na zivot iz korena.

Obicno kad dodjemo u fazu da zavisimo od lekova da bi ziveli, cak ni tad za neke bolesti nije kasno da se poradi na poboljsanju zdravlja, a kamoli preventivno, o cemu ovda najvise treba da pricamo.

Da bi pricali o hrani potrebno je malo uci u tematiku proizvodnje hrane. U tom grmu lezi zec. Savremeni nacin zivota vuce sa sobom, nedostatak vremena za spremanje hrane, pa se sve vise okrecemo koriscenju vec spremljene hrane. Spremljena hrana da bi se ekonomski isplatila onima koji je proizvode, mora joj se produziti vek trajanja. Ovde mislim bukvalno na svu kupovnu gotovu hranu, pocev od pekare i svih pekarskih proizvoda, preko hrane koja traje par dana (produzeni rokovi trajanja, mleko, hleb, suhomesnati proizvodi i sl), pa do one koja traje par nedelja (grickalice, fast food, itd) do one koja traje par godina (konzerve). U svakoj namirnici proizvedenoj industijskim putem postoji odredjen procenat dodataka, tzv, aditiva ili emulgatora, to je ono sto omogucava da proizvod duze traje. Retko ko cita sta pise na omotima proizvoda, suvise su lepo upakovani da bih se ja sada smarao da citam nesto sto je napisano najsitinijim slovima na pakovanju. Ali na svakom proizvodu pise koliko je stetan za nase zdravlje, samo mi ne znamo da citamo!!!
Da biste mogli da tumacite sastav proizvoda koji kupujete morate da imate recnik. Ja vam ga kacim sad ovde:

http://www.mediafire...php?mjz1jzm2imw

Ovu listu odstampajte, pa sledeci put kad krenete u prodavnicu, kad dodjete do nekom vaseg omiljenog slatkisa ili bilo cega drugog, procitajte one silne E brojeve koje taj proizvod sadrzi pa se zapitajte da li stvarno zelim da ga kupim sledeci put. Takodje cete mozda i resiti neku od vasih sadasnjih problema, kao sto su alergije ili otezano varenje i sl. narocito je zanimljivo sta pise na Orbit zvakama, ili na kesicama instant kafe Nescafe i Jacobs. Ove kafe sarze emulgatore koji su zabranjeni za upotrebu u EU, a ovi proizvodi se tamo prave a ovde prodaju. U vezi zvaka, najnegativniji dodatak je aspartam, koji izaziva rak. ukucajte u google, aspartam pa cete videti koliko je opasan.

To je sto se tice emulgatora. U redu, pogledacete listu i shvatiti da 90 % stvari koje mozete da kupite u Maxi-ju je nezdravo. I sta sad raditi? Pa nemojte da ih kupujete!!! Jednostavno! Vecina stvari moze da ima zamenu u obliku da to vi sami spremite, pa nece da sadrzi dodatke, sto je u startu zdravije. Neke stvari nemaju zamenu. Takve stvari treba da izbacite iz upotrebe.
Verovatno ste culi za 4 bele smrti, beli secer, belo brasno, bela so i bela mast. svaka od njih ima alternativu. Alternativa je nekada toliko radikalna, da ljudi prosto moraju iz korena promene nacin ishrane. U tome je i stvar! Lose stvari moga da se svedu na minimum, a mogu i da se izbace iz upotrebe. Za slatkise od belog secera postoje alternative od meda, za belo brasno postoji integralno brasno itd.
Treba izbegavati kupovati meso domacih zivotinja koje se gaje industrijski ili ih kupovati od seljaka koji to gaje u seskim gazdinstvima. Zasto je tobitno? Jer se u inustrijskim pogonima svinje i pilici tove ubrzanim putem da bi se sto pre ugojili i bili zaklani za prodaju. Ne moze se uporediti kvalitet mesa pileta koje nije izaslo iz svog kaveza na nekoj ind. farmi ceo svoj zivot i onoga koje je ceo zivot kljucalo po dvoristu.
Ako nemate od koga da kupujete proverene pilice ili prasice (kao na primer ja) ili to mozete vrlo retko, najbolji nacin je da izbegavate te vrste mesa.
Uvek odlicna zamena (za mene i nije zamena, posto je na prvom mestu) je meso riba iz dubokih mora. Skuse, oslici, haringe, tuna, to su vrste mesa koje bi trebali da jedete makar 2 puta nedeljno.
Koristite zacine u ishrani koji su bogati elemnetima kojima smo obicno deficitarni, kao sto je djumbir, persun, bosiljak, itd.
U salati stavljajte sirce od divlje jabuke, ono je malo skuplje od obicnog jabukovog sirceta, ali daleko zdravije. Ne koristite rafinisano ulje bilo kog porekla (suncoketovo il bilo koje drugo), trazite hladno cedjena ulja, bilo kog porekla, od suncokretovog, do maslinovog. Maslinovo ulje korististe u neogranicenim kolicinama, gde god mozete. Ali kupujte samo ono koje se pakuje u tamnim staklenim bocama i na kojima pise EXTRA VIRGINE, to su najbolja ulja, sva ostala su mnogo nize kvaliteta, sto zbog pakovanja (svetla boca propusta svetlost unutra i smanjuje kvalitet ulja) sto zbog proizvodnje (ako pise ulje od komina, to je ulje cedjeno od maslinovih koscica, ubedljivo najgori krs od ulja).
Na pijaci pitajte seljake kako poizvode namirnice, cime djubre, nemojte da se stidite, na kraju vi sve to jedete, pa imate pravo da znate sta jedete. Na nekim pijacama ima odeljenja ORGANSKI gajene hrane, to treba da vam bude omiljeno mesto za kupovinu. Organski gajena hrana je ona koja nije tretirana nikavim pesticidima i nikakvim stetnim sastojcima u toku gajenja. To je zdrava hrana!
Sto vise jedite svezu hranu, i voce i povrce. Ono sto ne moze da se jede sveze (krompir, meso i sl) spremajte na nacin gde se najmanje gubi kolicina hranljivih sastojaka. Bolje peceno nego przeno, bolje kuvano nego peceno, bolje bareno nego kuvano.
Kad ste u gradu i jedu vam se neke grickalice (smoki, grisine i sl) idite u prodavnicu zdrave hrane i kupite 100-150 grama kikirikija, semenski bundeve ili nesto tog tipa, utolice vam glad, a necete uneti nista nezdravo u organizam.

Kad ste zedni pijte VODU, nemojte gazirane sokove, pa cak ni kupovne sokove navodno od voca. Tamo ima 1 % voca! Kod kuce kad mi se pije sok, ja imam svoj trik: ako ima svezeg sezonskog voca, ja to operem, iseckam i ubacim u blender, dodam 2 kasike meda i umutim. dobija se vitaminska bomba. U zimskom periodu napunim zamrzivac visnjama, jabukama dunjama i samo pomalo vadim i kuvam kompot. Iz kompota znam da pijem samo tecnost, ko nije probao porbajte, ima ukus kako kupovni sok od "toga i toga" ali je 100 % bez aditiva.

Nemam vise vremana da pisem, ali ako vas jos nesto interesuje, odgovoricu veceras.

Pored ishrane, da zaokruzimo celinu zvanu zdravlje, bitan faktor je i bavljenje sportom, po vasem izboru, biciklizam je i moj izbor, makar rekreativni.
I naravno na kraju, ali ne i namanje vazno, izbegavanje stresa. To je posebna prica.
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#129 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 10 June 2009 - 08:27 AM

Cvaka čast za trud i koristan text!! =D> =D>
  • 0

#130 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 10 June 2009 - 08:43 AM

@AIWA

Tekst je maksimalno koisan i poucan =D> =D> =D> . Jos da se pridrzavamo na isti bice mnogo bolje. A i ona tabela sa nedozvoljivim stvarima je veoma velika i dugacka. Kada odem u prdavnicu sa njom treba ce mi jedno 4-6h da izadjem iz proavnice. Prazan :wink:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#131 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 10 June 2009 - 11:25 AM

Svaka cast, odlican tekst. Tabela emulgatora i drugih hemiskih aditiva je skroz interesantna. Upravo gledam pakovanje moje omiljene cokolade od rize koja sadrzi E476, koji kaze otezava varenje i nije dozvoljen u EU od 1996... :?

Jedini problem kod totalnog preokreta nacina ishrane je istrajnost a i finansije. Ako ce mo da kupujemo iskljucivo zdravu hranu, to poprilicno udara po dzepu. Spremanje velikog dela obroka iziskuje mnogo vremena kojeg smo, zahvaljujuci 'modernom' i brzom zivotu, u manjku, te se mnogi obeshrabre nakon kraceg perioda jer im cela promena i posao ukljucen u nju postane dodatno zamoran.

Odlicni saveti, kojih bi se trebali pridrzavati, ako ne potpuno onda barem delimicno koliko je to moguce.
  • 0

#132 MarkoFQ

MarkoFQ
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 10 June 2009 - 11:28 AM

Pohvale za tekst =D> . (ovo bi moglo u sticky)
  • 0
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."

#133 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 10 June 2009 - 12:08 PM

Odlicno napisano,evo sad gledam sadrzaj moje omiljene ali ne bas tako zdrave Nes Kafe koju pijem 1x ili 2x dnevno doduse ona je zamenila slatkise koje sam unosio u preteranim kolicinama(cokolada pre svega),izbacio sam beli hleb totalno zadnjih mesec dana i napredovao sam skoro 2rupe na kaisu naravno u pozitivnom smislu tj smanjio se obim,sve to a da miscna masa nije splasla,jedem kuvano i bareno spremljeno na nekom kevinom super tiganju sa 0ml ulja, naravno sve to uz adekvatnu fizicku aktivnost.Orbit izbegavam odavno kako zbog toga sto ima los uticaj na zeludac (izaziva ga bez veze kao i svaka zvaka)tako i zbog vec pomenutog ASPARTAMA-a

Sve POHVALE za text jos jednom =D> =D> =D> =D> =D>
  • 0

#134 stefan

stefan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 711 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 10 June 2009 - 12:26 PM

Odlican text =D> (jos kad bi SRBIN mogao da se "promeni"...)
  • 0

#135 skylimit

skylimit
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2009 - 01:25 PM

A koji hleb kupujete umesto belog i u kojoj prodavnici?
  • 0
-

#136 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 10 June 2009 - 01:34 PM

A koji hleb kupujete umesto belog i u kojoj prodavnici?

Crni, raženi, integralni... samo ne beli ;)
  • 0

#137 dare986

dare986
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts
  • Location.:.Krusevac-Nis.:.

Postavljeno 10 June 2009 - 01:51 PM

@aiwa: Svaka cast za tekst =D>

Sto se tice hleba, cuo sam pricu da se integralni i razeni hleb vestacki boji, kako bi imao onu svoju boju, a ne sastojcima koje bi trebao da ima. Da napomenem da sam ovo samo cuo, tj nije 100% tacno.
  • 0
I close my eyes, only for a moment, and the moment's gone

#138 skylimit

skylimit
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2009 - 02:01 PM

Sto se tice hleba, cuo sam pricu da se integralni i razeni hleb vestacki boji, kako bi imao onu svoju boju, a ne sastojcima koje bi trebao da ima. Da napomenem da sam ovo samo cuo, tj nije 100% tacno.

Bas zbog toga i pitam, ono sto je na izgled crni hleb je ustvari ofarbano belo brasno...
  • 0
-

#139 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 10 June 2009 - 02:04 PM

Cuo sam i ja da se svaki hleb u Srbiji pravi od belog brasna(isti tip ,ne secam se kako bese naziv) #-o #-o
  • 0

#140 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 10 June 2009 - 02:04 PM

@dare986

Vrlo je moguće da se neke marke crnog ili raženog hleba "doteruju" nekim aditivima, ne bi me začudilo.

Ja sam svojevremeno kupovao ćebata (ili kako ga još zovu ćabata :D ) hleb integralni (u rodiću valjda beše), ali već neko vreme upošte nemam hleb u ishrani, a kada nemam šta da spremim na brzinu onda padne neki sendič sa belim hlebom :?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika