Jump to content


Fotografije

Razne LED lampe, sve o njima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
4289 odgovora na ovu temu

#3541 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 04:55 AM

Što se mene tiče SS2/SS3 može da bude kopija 3-stotog kolena, ako je naprave kako treba, dakle ne od extrudiranog aluminijuma nego lepo na cnc mašini od jednog komada i stave dobre diode, dobru i unapređenu elektroniku (Low-mid-high-strobe neću više u životu da vidim na lampi za bajs) biće to dobra low budget lampa...

 

Uglavnom dogovorili smo se, Vidra će da obezbedi SS, ja ću da ponudim Nitefighter BT40S sa par opcija dioda i temperatura svetlosti, bat.pakove ću sam da pravim  i eto za svakog po nešto :D

 

Koliko znam, Shimano, na primer, izbegava CNC proizvodnju jer postoje jeftiniji/brži načini za ono što oni prave. Bez ulaženja u ovo ostalo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3542 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 06:33 AM

Koliko znam, Shimano, na primer, izbegava CNC proizvodnju jer postoje jeftiniji/brži načini za ono što oni prave. Bez ulaženja u ovo ostalo.

 Najskuplji muzicki uredjaji imaju kuciste koje je napravljeno od jednog bloka alaminijuma i obradjeno na CNC masini, a da ne ulazim u detalje zasto je to bolje. I tu se krecu cene muzickih uredjaja i do 100000 dolara.To ti je kao napr. trening na biciklu ispocetka treniras i lako obaras vreme,e a kada dodjes do vrhunskog rezultata za stotinke moras da se pomucis,to zbog toga sto ce neko reci da se sa obradom kucista za muzicki uredjaj ne dobije neki adekvatno ceni,rezultat.Zato nemoj da pravis zabunu ,zna se sta je kvalitetnije,a plus toga i sam si napisao (Jeftiniji i brzi nacini) ali ne BOLJI, i nisam znao da Shimano proizvodi svetla za dinamu,koja su to svetla? Ovde je rec o svetlima


  • 0

#3543 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 06:39 AM

Zašto je to bolje?
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3544 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 06:43 AM

 Ustvari, služilo je jer ga prošle godine nisam niti jednom montirao na bicikl a vozilo se noću poprilično. Riknuo mi je super kvalitetan digitalni punjač, ponos kineskog elektronskog inžinjerstva, slavni i preskupi Nitecore pa je i to dodatni razlog za nekorištenje. Ne mogu puniti 4 baterije odjednom nego 3 (riknuo jedan utor) što rezultuje stresom i velikom željom da sve bacim u kontejner ...SS,  proklete 18650 baterije, punjač, kablove, čičak trake, diode, triode i sve što ima veze sa tim.
 

  Ne razumem sta je UTOR, ako mislis ZLJEB gde tu ima zljebova,ako mislis leziste za bateriju onda razumem. 

 

nego ti nisi ni jednom rekao da ti je riknuo SS. Kazes imas zelju da sve bacis u kontejner, nemoj,bolje baci u moje dvoriste-salim se. Ali ja bi mogao da te oslobodim stresa ukoliko stvarno mislis to sto pises ,da li bi ti  meni prodao taj celokupan krs ovako djuture da nemas muke sa njim,samo kazi cenu,mislim da je to fer sa moje strane. A moze i pojedinacno napr. SS koji ne koristis.


  • 0

#3545 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 06:46 AM

Zašto je to bolje?

Pa izguglaj,i ne trazi mi da trosim pola sata ,a mozes i da ramislis.


  • 0

#3546 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 07:14 AM

Pa izguglaj,i ne trazi mi da trosim pola sata ,a mozes i da ramislis.


Bez argumenata?

CNC može biti skuplji. To plaća klijent.
Klijentu je bitno kakva je elektronika, kako radi, da kućište bude kvalitetno i dobro (sa odgovarajućim tolerancijama u dimenzijama). Klijenta ne zanima kako to proizvođač izvodi.

Analogan primer sa računarskim serverima (pun intended, što bi rekli ameri): za mnoge zadatke, dobro konfigurisan server će raditi super. Može se koristiti LiteSpeed i SSD diskovi, ali uz dobru konfiguraciju radiće i sa mehaničkim diskovima, pa je ovo drugo često (ne uvek i za svaki namenu) skuplja alternativa za manje tehničkog znanja administratora.

Zato pitam: šta korisnik dobija time što proizvođač koristi baš CNC za pravljenje kućišta?
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3547 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 07:41 AM

Bez argumenata?

 

Razmisli malo? Siris temu. A sve ti je vec receno na primeru sa vrhunskim audio uredjajima.


  • 0

#3548 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 07:45 AM

 

Uglavnom dogovorili smo se, Vidra će da obezbedi SS, ja ću da ponudim Nitefighter BT40S sa par opcija dioda i temperatura svetlosti, bat.pakove ću sam da pravim  i eto za svakog po nešto :D

 

Samo napred -podrzavam.


  • 0

#3549 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 09:24 AM

Razmisli malo? Siris temu. A sve ti je vec receno na primeru sa vrhunskim audio uredjajima.


Lakše je ljudima uzeti pare, nego im objasniti. Ako dovoljno kupaca VERUJE da je CNC pravljno kućište “bolje”, onda ko god hoće nešto skupo naplatiti mora da radi CNC.

Kakvu prednost donosi “CNC kućište”?
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3550 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 09:56 AM

Lakše je ljudima uzeti pare, nego im objasniti. Ako dovoljno kupaca VERUJE da je CNC pravljno kućište “bolje”, onda ko god hoće nešto skupo naplatiti mora da radi CNC.

Kakvu prednost donosi “CNC kućište”?

Opet!- ti mislis da je sve teorija zavere. Pa danas postoje CNC masine  koje brzo obradjuju Al. Ne mora da znaci da -samo ljudima uzima pare.


  • 0

#3551 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 10:09 AM

Opet!- ti mislis da je sve teorija zavere. Pa danas postoje CNC masine  koje brzo obradjuju Al. Ne mora da znaci da -samo ljudima uzima pare.

 

Opet - šta za jednu lampu znači da li je kućište rađeno CNC-om, ili na drugi način? Rolls Royce se decenijama ručno sklapao i time se upravo hvalio.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3552 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 10:37 AM

Pa ona je je relativno jaka  i mora da ima sto bolje hladjenje,a i da se uspricava Al opet i ta masina kosta, i opet mora da se obradjuje Al. I verovatno bi uspricavana(extrudirana- to ti je extruder kao za plastiku verovatno)vise skartova izbacivala, itd. I zasto uopste postoje CNC masine,po tebi uzmi brusilicu i pici,isto je to.

 

Sada vec spominjes i Rols rojs, pa cinjenica je da i dan danas vazi za najbolji auto na svetu,i sta on ima veze sa temom? i sto se on rucno sklapao?

 

A mene bas briga kako je radjeno telo SS. Samo sam se setio bilo jednom na TV kako se prave vrhunski audio uredjaji. kuciste je radjeno od jednog bloka Al.  ako se razumes malo bar u elektroniku znao bi da je temparatura  najveci neprijatelj elektronike, a da bi se ona hladila sto bolje mora da bude dobar odvod temp. A da bi bio dobar odvod temp. mora sto preciznije elektronika da ima dodira sa hladnjakom,cak se u tvom procesoru na komjuteru koristi specijalna masa koja spaja hladnjak i procesor itd. da ne duzimo.


  • 0

#3553 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 January 2019 - 11:12 AM

Preciznost izrade se postiže na više načina. CNC izrada kućišta je jedan od njih - sa svojim prednostima i manama. Ne vidim kakve to ima veze sa (pr)ocenom kvaliteta proizvoda.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3554 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 18 January 2019 - 03:55 PM

mirek200

 Baterijski ili baterijska utor, useklina, jendek, kanal, jarak, zjap, šanac, rupa, grana, jaruga, usek, suvaja, brazda, ukop, udubina. žleb, žljeb, žlijeb ...kako god :). Nije SS na prodaju, ti imaš već dva komada i sad bi kupio treći, ne podržavam manično kupoholičarstvo. Nije riknuo jer je korišćen dvadesetak puta a već na prvo paljenje je pokazivao znake poluživota (zujanje, neupotrebljiv indikator popunjenosti, ždranje baterija...).

Sirius9

 SolarStorm bi bio odličan kad bi zamenio baterijski paket, kablove, kućište, elektroniku, diode, dugme za paljenje i gašenje, optiku, reflektore i nosač sa onom ljigavom gumicom od recikliranih kondoma. Tad bi se već moglo pričati o koliko toliko efikasnom biciklisičkom svetlu. Jednan deo da ostaviš, džaba sve :).
 Ništa od ovih brendova ne valja. LedLenser ne radi biciklistička svetla, samo fenjere za lovce na bigfute. Exposure i Lupine su teške lopine. 300 eura za svetlo?? Beži bre :). Outboundlightning je kućna radinost, svaka čast za tu vrstu delatnosti, podržavam samo pisanjem i rečima, novčano ni i snu za top šop prodaju. Niterider je ok, ima tradiciju, ima znanje, ima velik izbor modela ali ... dosadna firma. Knog ...nemam iPhone i stari drumaš sa jednom brzinom, ne nosim sakoe, uske pantalone i džempere, nemam koziju bradicu i kresta frizuru tako da ne postoji ni najmanja šansa za kupovinu Knoga. Knog je lepo svetlo za ovce dok ne radi ali kad ga uključiš, sva lepota nestaje :).


  • 0

#3555 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 January 2019 - 07:53 PM

mirek200

 Baterijski ili baterijska utor, useklina, jendek, kanal, jarak, zjap, šanac, rupa, grana, jaruga, usek, suvaja, brazda, ukop, udubina. žleb, žljeb, žlijeb ...kako god :). Nije SS na prodaju, ti imaš već dva komada i sad bi kupio treći, ne podržavam manično kupoholičarstvo. Nije riknuo jer je korišćen dvadesetak puta a već na prvo paljenje je pokazivao znake poluživota (zujanje, neupotrebljiv indikator popunjenosti, ždranje baterija...).


 

TO se strucno naziva potrosacka groznica O:)

 

Ali mora da te je neko bas obradovao sa poklonom ,cim si je ukljucio pocela da zuji. 

 

Eto ja imam te dve obe me kostale 6400 din , SS3-4000 nova i SS2 2400 od naseg forumasa,rade perfektno  ne trose bateriju, na najslabijem modu izdrze nisam merio ali jedno 15-25 sati SS2 a ss3 oko 10-15sati. I budi siguran cim uocim neku neispravnost odmah cu reci,ali za sada je u redu.

 

Ti boga ti ko neka zalosna sova, ili Bob Rock iz Alana Forda na sve imas zamerke. =;  :-]*


  • 0

#3556 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 18 January 2019 - 11:32 PM

Sirius9

 SolarStorm bi bio odličan kad bi zamenio baterijski paket, kablove, kućište, elektroniku, diode, dugme za paljenje i gašenje, optiku, reflektore i nosač sa onom ljigavom gumicom od recikliranih kondoma. Tad bi se već moglo pričati o koliko toliko efikasnom biciklisičkom svetlu. Jednan deo da ostaviš, džaba sve :).
 Ništa od ovih brendova ne valja. LedLenser ne radi biciklistička svetla, samo fenjere za lovce na bigfute. Exposure i Lupine su teške lopine. 300 eura za svetlo?? Beži bre :). Outboundlightning je kućna radinost, svaka čast za tu vrstu delatnosti, podržavam samo pisanjem i rečima, novčano ni i snu za top šop prodaju. Niterider je ok, ima tradiciju, ima znanje, ima velik izbor modela ali ... dosadna firma. Knog ...nemam iPhone i stari drumaš sa jednom brzinom, ne nosim sakoe, uske pantalone i džempere, nemam koziju bradicu i kresta frizuru tako da ne postoji ni najmanja šansa za kupovinu Knoga. Knog je lepo svetlo za ovce dok ne radi ali kad ga uključiš, sva lepota nestaje :).

 

Ne znam šta da ti kažem onda, tržište lampi je za tebe vrlo vrlo malo.

 

Ajde, sutra ću da napišem zašto je cnc pravljeno kućište lampe znatno bolja opcija od extrudiranog kućišta, ne mogu sad, za par sat moram ponovo na posao n2:Dizzy


  • 0

profilepic.gif


#3557 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 20 January 2019 - 10:39 PM

Dakle,

 

Aluminijum koji se koristi za CNC obradu je primetno gušće strukture što znači da bolje provodi toplotu od extrudiranog aluminijuma i uopšteno je boljeg kvaliteta. Da bi napravio kvalitetno kućište koje će imati integralni deo ispod dioda moraš koristiti komad aluminijuma i obraditi ga na CNC mašini a to znači da ćeš imati dosta otpada jer moraš da izdubiš lapu sa prednje strane, onda je obrneš pa izdubiš sa zadnje strane ostavljajući u sredini pomenuti integralni deo kućišta. Takođe moraš da obradiš lampu sa spoljašnje strane, dakle zamisli da lampu praviš od kocke aluminijuma, da bi dobio finalni izgled lampe moraš brdo materijala da skineš, to zahteva skupu mašinu, dosta vremena i skuplji repromaterijal tj. skuplji aluminijum.

Ova varijanta bi bila prikazana na slici desno.

 

SSX2.JPG

 

Levo je extrudirana verzija. Treba pogledati kako se izvlači, brizga ili extrudira aluminijum, može da se koristi znatno jeftiniji aluminijum slabijeg kvaliteta, sa više nečistoća, mekši i manje gustine u odnosu na aluminijum za obradu na CNCu. Komad aluminijuma se zagreje tako da znatno omekša i onda se gura/presuje kroz kalup. Kao posledica ovog tehnološkog procesa extrudirani aluminijum je šupalj, ovim procesom se prave cevi, profili za vrata, prozore, razni drugi alu profili i svima je zajedničko da ne može biti unutrašnjih "pregrada" kao na slici levo. Osim toga kad napraviš kalup za SS2 recimo, očas posla možeš da izguraš gomilu SS2 kućišta, dobiješ jednu dugačku "cev" koju kasnije samo isečaš na adekvatnu dužinu tipa 5 cm ili koliko je dugačka lampa. Nakon toga ti ostaje samo da skineš na glodalici jako malu količinu materijala da bi dobio one žljebove koje vidiš na slici levo i to je to, dakle u jedinici vremena dobijaš mnogo veću količinu kućišta u odnosu na CNC proces + imaš znatno manje otpada.

 

Međutim kod prve lampe (CNC verzija) diode leže direktno na kučištu tj. pregradnom delu koji je sastavni deo kućišta i tako imaju direktnu vezu za odvođenje toplote dok kod druge verzije (extrudirane) pločica sa diodama naleže na žljeb u kućištu koji je tek 1 do 2 milimetra debljine što ima dve negativne stavke, prvo pločica sa diodama naleže na kućište veoma malom površinom a drugo pošto je kućište manje gustine ono slabije odvodi toplogu tako da se veći deo toplote skuplja zapravo u pločici na kojoj su zalemljene diode.

 

Razliku u gustini aluminijuma možeš testirati tako što ćeš uzeti komad aluminijuma koji je odsečen od neke veće ploče aluminijumske i recimo neki profil koji se koristi za led trake i probaš da saviješ oba prvo na jednu pa na drugu stranu, prvi ćeš morati da savijaš 4-5 puta dok ne dođe do zamora materijala pa pukne dok ćeš profil za led traku saviti jednom i vratiti ga na suprotnu stranu i on će pući.

 

Zato je cena ovih lampi drastično pala za vrlo kratko vreme, extrudiranjem možeš dobiti 20 puta veći broj kućišta u odnosu na CNC-ovanje istog i pritom daleko daleko smanjiti otpad ali gubiš na kvalitetu nepovratno.

Evo par sličica s neta na kojima se vidi šuplje kućište i šta ljudi rade da bi poboljšali hlađenje dioda:

 

https://i111.photobu...zps209934d1.jpg

 

to je bilo sa prednje strane gledano a sledeća slika je sa zadnje strane gledano:

 

https://forums.mtbr....0110_203315.jpg

 

Pa onda ljudi uzmu bakarnu cev da bi poboljšali hlađenje ali je i to upitno rešenje jer ona zvezda na kojoj je dioda nije kružnog oblika pa ne naleže lepo na bakarnu ceb tj. kontakt površina je mala...

 

https://lh6.googleus...no/DSCF3087.jpg

 

https://lh6.googleus...no/DSCF3077.jpg

 

 

Ili nasviraju termalne paste/lepka ne bi li poboljšali prenos toplote...

 

https://forums.mtbr....re-x2-ligh1.jpg

 

a zamisli kakav je prenost toplote kod ove lampe gde diode "vise" u vazduhu!

 

https://forums.mtbr....orm_x2_xml2.jpg

 

https://forums.mtbr....orm_x2_xml2.jpg

 

 

I za kraj evo jedan video kako se pravi Nitecore EA4, od komada aluminijuma na CNC mašini...

 

 

...

Forum kaže:

 

You are not allowed to use that image extension on this community.

pa sam morao da stavim linkove umesto slika !!! Bezveze.


  • 0

profilepic.gif


#3558 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5453 posts

Postavljeno 21 January 2019 - 12:19 AM

Dakle...

bravo!     n2:smiley-score010


  • 0

#3559 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 21 January 2019 - 08:50 AM

Izvinjavam se sto nije tema, ali znate li mozda da li se hladnjaci  za procesore u nasim kompjuterima, i za graficke karte  prave od spricanog ili obradjivanog  komada Al. Ja bih rekao da je obradjivan na masini,ili mozda nekim trecim procesom? Ili kombinacijom ova dva procesa?

 

Primetio sam da je to puno tvrdji Al  nego ovaj za gradjevinsku industriju, mislim mozda i to i nije cisti Al. nego legura metala. zato pitam.


  • 0

#3560 slavkov

slavkov
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 21 January 2019 - 12:54 PM

@Sirius9

 

Postoje prednosti CNC obrade nad postupkom brizganja, takodje i obrnuto.

 

Sve se to mora sagledati u kontekstu potrebe nekog fizickog svojstva materijala, vrste termicke obrade i nacina obrade. 

 

Reci da je generalno CNC obrada "bolja" od brizganja/ekstruzije je netacna, oba procesa su dobra ako se upotrijebe na pravi nacin i u odgovarajucoj situaciji.

 

Svakako, ono sta je sasvim netacno je da postoji neka znacajna razlika u termoprovodljivosti najcesce koristenih legura aluminijuma za ekstruziju (6063 ili 6061) i cistog aluminijuma. Najcesce se heatblokovi prave brizganjem i to bas od ovih "pjenastih" legura. A uzmi u obzir da je primarna a mozemo i reci jedina svrha heatblokova/hladnjaka efikasno odvodjenje toplote.

 

Takodje, strukturna cvrstina cistog aluminijuma i legura za ekstruziju ide na stranu legura za ekstruziju. Okacicu ovde isjecak jedne ozbiljne studije koja pokriva mikrostrukturu i fizicka svojstva alu pjena za ekstruziju u poredjenju sa cistim aluminijumom. 

 

Microstructure and Compressive Properties of Aluminum Foams Made by 6063 Aluminum Alloy and Pure Aluminum

 

https://www.jstage.j...0/_pdf/-char/en

 

Obratiti paznju na poglavlje od 625. do 633. strane.

 

Izdvojicu ovde i zakljucak koji se odnosi na otpor kompresiji:

For different base materials, the compressive strength of foams made by 6063 aluminum alloy is better than that made by pure aluminum.

 

Samo da ponovim ono sa pocetka posta - ne sugerisem da je ekstruzija bolja od CNC obrade, ali u konkrentom primjeru izrade kucista za LE diodu ne vidim ni jednu prakticnu prednost CNC postupka. Samo nalijeganje chipa na disipacionu povrsinu je cisto stvar inzenjerske prirode i dizajna a nema nista kod procesa ekstruzije sto bi smanjilo opcije za maksimalno nalijeganje.


  • 2




1 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika


    Bing (1)