Jump to content


Fotografije

GPS uređaji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
688 odgovora na ovu temu

#161 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 17 February 2021 - 06:59 PM

Pa okačio sam ti sliku i to sam ga baš direktno u sunce usmerio, vidi se apsolutno odlično

Čak i bolje se vidi bez pozadinskog svetla nego sa njim.
Nije to displej kao na mobilnom telefonu.


Ja ne primećujem da senzori i BT više troše bateriju a ni navigacija sve to traje isto, (najviše troši svetlo) s tim što ja navigaciju držim uvek u pozadini jer su mi bitnije druge brojke od mape.

Noću i ja držim na najslabije jer je sasvim dovoljno.

Na garminu 5xx baterija traje oko 15 sati, na garminu 8xx traje oko 10
Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#162 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 17 February 2021 - 07:51 PM

Vec sam negde napisao koja je autonomija baterije kod mene, u pitanju je Garmin 830.
Ugaseno pozadinsko osvetljenje, senzor brzine, senzor za puls, i izdrzala je 25h.
To je po meni vise nego odlicno.
U poredjenju sa kolegama koje imaju prethodnu generaciju, ispada da je kapacitet duplo veci.
  • 0

#163 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 February 2021 - 08:17 PM

@Bakara


Jeste, uploadovao si sliku, sad sam našao na prethodnoj stranici. U pravu si, odlično se vidi na Suncu a ako Garmin 520 plus izgura tih 10 sati ja bih bio prezadovoljan.

Meni treba isključivo kad idem na vožnju koja traje ceo dan da ne moram da mislim hoće li ili neće sastaviti barem 8 do 10 sati aktivne vožnje.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#164 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 February 2021 - 10:09 AM

Vidi najveća potršnja baterije je traženje/učitavanje/preračunavanje rute. Zašto, tada mu radi procesor, upisuje u memoriju, sve što već ide sa pravljenjem rute.

Žao mi je što Sigma nije uložila više truda u rox 12. Po meni je to uređaj sa najviše mogućnosti za razvoj. Zasnovan na Android platformi sa svim mogućnostima. Poslednji Update je bio 2019. i od tada ništa.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#165 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 18 February 2021 - 08:26 PM

520 uzet polovan prošle godine. I sad drži preko 12 sati.

Attached Thumbnails

  • bandicam 2021-02-18 21-22-21-187.jpg

  • 1

#166 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 05:50 AM

Uf, odlično baterija drži i za nov uređaj a kamoli za polovan!

Ja sam skoro opet prelomio da moj izbor bude Garmin 520 plus ali sam se zeznuo u jednoj stvari. Prošle nedelje nađem na netu, sa popustom od 50% Lezyne traku za grudi. Bila 50e i sad je sa poštarinom 25 i ja je naručim. To će mi svakako trebati koji god da GPS uzmem. Međutim sad kad je stigla vidim da podržava samo Bluetooth konekciju, ali cvrc! Stari garmin 520 plus podržava samo Ant+, ali ne i Bluetooth. Novi 530 podržava i BT ali sam prevashodno zbog cene odustao od njega. (Skoro 100 e skuplji)
Teoretski mogu da vratim tu traku i vratiće mi pare, ali onda moram drugu da kupujem za Garmin, i pored toga što to sve smara postavljam sebi ponovo pitanje. Da li je 520 plus bolje rešenje nego Lezyne Mega XL.

Neke prednosti na strani Garmina su:
-daleko lepši slik dizajn
-mnogo veći izbor nosača, držača, folija i futrola
-kolor ekran
-opcija praćenja grafikona uspona koju lezyne nema
-preinstalirane mape cele Evrope

Prednosti Lezyne Mega XL
-3 puta veća autonomija baterije
-iako crno beli, ali ipak veći ekran odlično čitljiv na Suncu
-lakše podešavanje svih opcija i parametara uređaja jer se vrši preko aplikacije na telefonu za razliku od garmina gde mora ručno preko tastera
-ima mogućnost povezivanja i sa BT i sa Ant+ senzorima
-kad je povezan sa telefonom, na displeju pokazuje čak i bateriju telefona, a pored sms-a, poziva i mejla pokazuje čak i poruke sa Whatsupp-a što nijedan drugi uređaj ove klase ne može.

Cene oba uređaja su gotovo identične, s tim što je ova serija garmina kad se pojavila bila skoro duplo skuplja, a sad se prepolovila od kad je izašao novi 530. Lezyne Mega Xl je izgubio cenu mozda 10 do 15 posto.

U suštini, ako izuzmemo dizajn, recimo da je najveća prednost Garmina u tome što ima u samom uređaju instalirane mape cele Evrope, dok Lezyne nema. Međutim, kod Lezyne ima opcija da se ode na njihov sajt, pogleda mapa i downloaduje jedna oblast u recimo krugu od 200 km ili više. Potom se ta oblast sa računara kopira u memoriju uređaja i onda i on ima mape. Ne celog sveta nego određene oblasti. Garmin iako ima sve mape, opet ne može da obezbedi navigaciju od tačke A do tačke B nego ruta i dalje mora da se zasebno kreira ili skine i pošalje na Garmin. Dakle da bi se započela ruta i Garmin i Mega Xl zahtevaju konekciju sa telefonom koje kad se učita ruta više ne mora biti. Jedina prednost Garmina u tom segmentu je ta da kada se prekine konekcija između telefona i gps-a i krene da se vozi, ako se skrene sa rute Garmin će automatski uraditi rekalkulaciju rute i vratiti na pravi put bez konekcije sa telefonom, dok Mega Xl ipak neće. On će za rekalkulaciju tražiti vezu sa telefonom, ali ako se ne skrene sa originalnog kursa radiće bez potrebe za konekcijom telefona.


Imajući u vidu sve navedeno, šta mi je činiti? Garmin ili Lezyne? :(
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#167 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 07:15 AM

Ne bih da ubacujem crva u vec suzen izbor, zanima me koja je razlika u ceni Garmin 520+ i Garmina 530?

Evidentno da ima bolje performanse, plus kupljena traka bi bila odgovarajuca za taj model.


  • 0

#168 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 07:32 AM

Razlika u ceni izmedju 520 Plus i 530 je tačno 90 eura. Nije mala, mora se priznati. Za veću cenu se dobija nešto veći ekran malo bolje rezolucije (što je svakako bitno), zatim malo bolja autonomija baterije (15h za 520 plus a 20h za 530) zatim koliko je meni poznato nešto bolji i brži hardver i neke opcije za trening koje nisu sadržane u starijem Garminu. Da je bolje jeste, pre svega zbog ekrana, hardvera i baterije ali da li to vredi tih para to je pitanje. 250e za jednu igračkicu na kormanu nije malo, i to bez onog dodatnog držača za korman, bez senzora za puls, kadencu brzinu. Kad se to sve sabere, ide cena i od 350 pa na više.

Najveća mana svih tih uređaja je zapravo cena. Da to sve košta do maksimum stotinak eura svi bismo to koristili i oko toga se ne bi vodila debata da li treba ili ne treba...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#169 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 08:29 AM

520+ podržava i bt po specifikaciji. Mada, i dalje ne vidim zašto izbegavaš eTrex Touch 35, malo je skuplji, ali deluje kao zaokruženiji uređaj. AA baterije su po meni prednost.


  • 0

#170 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 08:53 AM

Jesi siguran da podržava Bluetooth? Hoću da kažem, sigurno je da podržava Bluetooth da bi se povezao sa telefonom, ali mislim da ne podržava BT smart konekciju koja služi da se upari sa BT senzorima. Evo i ovde piše da nema BT smart:

https://www.outdoorg...n-edge-520-plus

Ili za konekciju sa senzorima može i normalan BT? Nisam ni sam siguran...


A taj etrex mi je nezanimljiv pre svega zbog tih baterija, dizajna, a i iskreno da kažem nisam preteran ljubitelj touch screen-a na tim uređjima...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#171 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 09:36 AM

Kako su to lepo izostavili iz specifikacije... ( :

Verovatno neće moći onda, tek 1030 podržava.

 

Meni je touch velika prednost, tek tako imaš samostalan uređaj. AA baterije mi deluju praktičnije za dužu upotrebu, staviš dve u džep ili kupiš u prvoj prodavnici/trafici kad zatreba.


  • 0

#172 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 19 February 2021 - 10:26 AM

Ja bih išao na varijantu sa AA/AAA baterije. Jednostavno najbolja varijenta, ENELOPE baterije i pičiš. Sada ne znam koliko troši po satu niti koliko ti baterija treba.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#173 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 11:15 AM

Iskren da budem, ne mogu da idem sa tim AAA baterijama. Jeste da kupiš te baterije na svakoj trafici ali onda pored svega toga moram još redovno i baterije da kupujem. Neka hvala.

Što se toga tiče da li je ili nije neki uređaj apsolutno samostalan, da to će svakako zavisiti da li ima touch ili ne. Ali to dolazi do izražaja isključivo kod korišćenja navigacije.

Primera radi, Wahoo i Lezyne su to tako koncipirali da iz aplikacije na telefonu imaš pristup svim podešavanjima uređaja. Može to i na samom uređaju da se radi ali je dosta sporije i komplikovanije. Međutim to jednom ili eventualno dva puta kad se podesi kako korisniku odgovara, verujem da se ne menja tako često. S tim u vezi, posle tog osnovnog podešavanja dalje snimanje rute bez navigacije, praćenje parametara vožnje, rad senzora sve se radi bez ikakve potrebe za vezom sa telefonom. Tek kada se vožnja završi, onda treba veza sa telefonom za upload na Aplikaciju. To jest može a i ne mora. Može da ostane samo sačuvana u memoriji uređaja i gotovo.

Prema tome ti uređaji jesu samostalni sve do tačke kad treba kreirati rutu za praćenje ili započeti novu, tek kreiranu rutu. Tad im treba veza sa telefonom. A s obzirom da kreiranje i preuzimanje ruta sigurno ide daleko brže i laksše sa fona ili kompjutera, ja to zapravo ne vidim kao nedostatak nego kao prednost....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#174 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 February 2021 - 11:16 AM

Jesi siguran da podržava Bluetooth? Hoću da kažem, sigurno je da podržava Bluetooth da bi se povezao sa telefonom, ali mislim da ne podržava BT smart konekciju koja služi da se upari sa BT senzorima. Evo i ovde piše da nema BT smart:

https://www.outdoorg...n-edge-520-plus

Ili za konekciju sa senzorima može i normalan BT? Nisam ni sam siguran...


A taj etrex mi je nezanimljiv pre svega zbog tih baterija, dizajna, a i iskreno da kažem nisam preteran ljubitelj touch screen-a na tim uređjima...

Ono što je nekome mana drugome je prednost. Ja sam etrex baš zbog izmenljivih baterija i touch screena pazario, koristim punjive baterije.
A i svestraniji je uređaj jer ima modove za hiking, hunt, mtb, tour, road cycling itd.
Za dizajn se slažem.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#175 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 11:37 AM

Baš to htedoh da dodam, i AA baterije mogu da se pune. Ovo za kupovinu na trafici/prodavnici je samo dodatan bonus.

 

Dizajn mogu da razumem, ali ekran osetljiv na dodir nikako ne može da bude nešto što ti se manje sviđa, to je jednostavno jedna velika prednost, ništa dalje.


  • 0

#176 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 12:13 PM

Pa znaš kako... Neko ko često u toku vožnje čačka uređaj i stalno nešto namešta, svakako da mu treba touch. Ali kao što rekoh, kad jednom podesiš kako želiš da ti ekrani izgledaju, onda teoretski samo menjaš ekrane, a to radiš preko jedne tipke, zar ne? Ono gde touch zaista ima prednost je za skrolovanje mape, uvećavanje, smanjivanje, menjanje rute itd. A za to je ekran ispod 3 inča po meni mali. Tu debelu prednost imaju uređaji veličine Garmina 1030.

A Wahoo i Lezyne već imaju touch za sva podešavanja i nameštanja direkt preko telefona. Zar to nije dovoljno dobro rešeno?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#177 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 19 February 2021 - 12:24 PM

Dovoljno da, bolje nikako. Koliko ćeš da čačkaš u toku vožnje je nebitno, bitno je da li možeš ili ne. Jednostavno je puno lakše sa touch-em.
  • 0

#178 sone69

sone69
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 01 March 2021 - 10:09 AM

Garmin Edge 520, ostecena ploca, uzrok los, nekvalitetan Kineski punjac. Covek u Beogradu (Zdravko se vika) mi nasao plocu, zamenio, i sve to je kostalo 40 evra. Za svaku preporuku. Garmin juce proban, sve radi. Ako jos neko ima problema evo broj telefona 063/244-266...Sajt navigacije.com...Pozdrav.


  • 0

#179 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 14 March 2021 - 03:10 AM

Jel' valja ovaj (link)


  • 0

#180 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 14 March 2021 - 03:53 AM

Za 29,99 i 49,99 je pitanje, ali pošto su na sniženju, svakako treba razmisliti. :D

Screenshot-20210314-055243.png
  • 0




2 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika


    Bing (1), Google (1)