Jump to content


Fotografije

GPS uređaji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
688 odgovora na ovu temu

#141 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 01:12 PM

Kao i sve u životu, sve zavisi od potreba. Neko se vozi isključivo po 2,3 sata i ne može da razume zbog čega je bolje koristiti GPS. Sa druge strane neko vozi maratone od 300, 400, 600 ili više kilometara gde mu je potrebno da konstantno koristi praćenje rute, da gleda parametre u vožnji, možda prati svoj puls i za to mu treba da mu je uređaj konstantno uključen. Koliko će puta morati da puni telefon ako vozi bicikli dva dana i jednu noć? I da li će u momentima kad pravi pauzu moći da obavi par razgovora i da se javi nekome, ili će morati da ne dira telefon da bi se koliko toliko napunio pre nego što nastavi put, šta ako ga uhvati jak pljusak a telefon nije vodootporan i tako dalje i tako bliže...

E da ne zaboravim. Na GPS uređajima najveća većina ljudi montira i senzor za brzinu da bi merenje bilo preciznije, a rad preko satelita je bitan samo kada se koristi navigacija ili praćenje rute da te odvede na željenu adresu. Prema tome, totalno je nebitno da li će GPS pogrešiti za 2,5 ili 10 metara na vožnji od 150km. Srećom imamo oči pa možemo da gledamo gde se nalazimo.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#142 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 01:31 PM

Sve su to prednosti ili mane korišćenja jednog ili drugog uređaja. Međutim, govoriti o navigacionom ciklokompu, a ne uporediti ga sa telefonom, koga najveći broj nas koristi upravo za istu stvar, je besmisleno.

 

Na kakvo preciznije merenje za brzinu misliš? Brzinomeri (svi) su poprilično precizni i jednostavni uređaji, GPS merenje brzine već i nije baš.

Edit: Aha, sad vidim senzor, to je OK.


  • 0

#143 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 16 February 2021 - 02:14 PM

rad preko satelita je bitan samo kada se koristi navigacija ili praćenje rute da te odvede na željenu adresu.

Rad preko satelita je preduslov za bilo koje korišćenje GPS-a, telefonom ili namenskom spravom, makar išao poznatim putem do pijace i imao potrebu da to otpratiš ili zabeležiš. Nisam baš razumeo komentar.


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#144 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 February 2021 - 04:29 PM

Nekada davno vozilo se sa papirnom kartom u džepu. I stizali tamo gde smo naumili.
Sve opisano ima prednosti i mana. Nekome je potreban GPS, nekom nije. Neko će se više razmahati, neko ne.. 100 ljudi, 100..
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#145 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 16 February 2021 - 05:40 PM

Ljudi ako vam ne treba GPS uređaj, plus nemate iskustvo sa njim a uz to ga ne želite, čemu svrha vašeg pisanja sem nabijanja broja postova i đubrenja teme. Možete se orijentisati i pomoću mahovine i/ili pitate taksiste.

Što se tiče preciznosti, GPS uređaji jesu precizniji (ogromna većina). Retko koji telefon postiže preciznost od 1m pa i 2m (na otvorenom, vedro nebo, većinom je to oko 5m u najboljim uslovima) dok se od GPS uređaja to očekuje u manje pogodnim uslovima. Trajanje baterije je od minimum 10h pa naviše, telefoni to ne mogu. GPS uređaji u globalu manje baguju (dešava se najčešće po samom izlasku uređaja ali to bude brzo opeglano) tako da se ređe desi da vožnja ne bude upisana. Koliko proizvođači ubacuju dobar hardware u telefone se vidi iz gornje tabele (mašenje od 20m na IPHONE-u u odličnim uslovima). GPS na telefonima nije prioritet niti će biti. Sigurno ima telefona sa kvalitetnijim delovima ali iz gornje tabele jedan ima ali košta čini mi se oko 600e polovan.

Kao što rekoh TEMA je bila i još uvek je GPS UREĐAJI. Vaša ubeđenja i uverenja nisu deo ove teme. Ako nemate iskustva ili nemate nekog (sa iskustvom) sa uređajima koji se pominju ovde, vaša kritika izgleda kao "kiselo je grožđe". Telefon nije GPS uređaj koji je namenjen za bicikl.


  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#146 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 06:19 PM

Himzo nemoj vise da spamujes temu i preporucujes polovne telefone :)

Nego hocu ja da kupim GPS, sad ste me napalili stigla mi 13 plata prosle godine. Koji preporucujete?


  • 0

#147 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 08:13 PM

E tu tek počinje zabava! Dobrodošao u začarani krug! :)

Prilikom odabira, postoji mnogo pitanja na koja moraš sebi odgovoriti da bi znao šta da odabereš:
-Mora li ili ne mora da bude touchscreen?
-Da li je kapacitet baterije najbitniji ili manje bitan
-Da li se uređaj sem praćenja parametara koristi i za navigaciju ili praćenje rute ili je to nebitno.
-Mora li uređaj da ima mogućnost učitavanja ruta sa sopstvenih mapa da radi bez potrebe za vezom sa telefonom ili ne smeta ako radi sinhronizovan sa bike aplikacijama.
-da li su strava live segmenti bitni ili manje bitni
-dimenzije
-da li ekran mora da bude u boji ili može i crno beli
-koliko ti je bitan dizajn
-cena
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#148 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 08:31 PM

-Ne mora da ima touchscreen.
-Kapacitet baterije je manje bitan, ako ima izmenjivu bateriju jos bolje.
-Uredjaj se koristi iskljucivo za navigaciju.
-Uradjaj treba da bude samostalan sa mogucnoscu ucitavanja rute sa kompjutera.
-Strava je nebitna.
-Dimenzije nisu bitne.
-Ekran ne mora da bude u boji ali treba da je vidljiv po dnevnom svetlu.
-Dizajn nije bitan mada citljivost ekrana jeste, ali to mu spada u subjektivne utiske.
-Cena nije bitna.
 
-Preciznost je bitna, da li ima neki model koji radi sa dve frekvencije ili kako vec?

  • 0

#149 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 08:48 PM

Himzo nemoj vise da spamujes temu i preporucujes polovne telefone :)

Nego hocu ja da kupim GPS, sad ste me napalili stigla mi 13 plata prosle godine. Koji preporucujete?

 

:) To sam u onoj drugoj temi spamovao sa polovnim telefonom. Ali evo, ja mogu da preporučim Garmin Edge 530. 

 

Ali da napomenem da meni ne služi bolje od prethodno pomenutog Samsung Galaxy A3, čak naprotiv : ).


  • 1
Pozdrav

#150 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 February 2021 - 08:51 PM

-Dimenzije nisu bitne.
-


Žene kažu da dimenzija jeste bitna :D
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#151 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 08:57 PM

@himzo   Hvala.

 

@chamade   Dimenzija nije bitna, dva prsta debljina i duzina je dovoljno.


  • 1

#152 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 08:57 PM


  • 1
Pozdrav

#153 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 09:04 PM

Dobra je opcija 530. Daje dosta za ono što košta mada mnogi kažu da je nedostatak što nema touchscreen jer se podešavanja vrše na samom uređaju što je pomoću tastera nešto sporije i komplikovanije.

Ako ti cena nije bitna, mislim da je najbolja opcija Garmin Edge 1030. Najveći je u Garminovoj seriji a opet sasvim dobro drži bateriju, možda najbolji ekran u boji na tržištu koji se odlično vidi u svim režimima rada. Preinstalirane mape cele Evrope kojima je lako upravljati preko toucha jer je ekran velik. Velika mogućnost podešavanja sa mnogobrojnim senzorima, podržava čak i Wifi itd. Među najskupljima je ali sa razlogom. Obavezno pogledaj...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#154 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 09:12 PM

@dusan011
Ne može bez touch screen-a, a da je nezavisan. ( :
Vidak ima Garmin etrex touch 35, mislim da bi ti on najbolje došao. Uopšte od svih ovde pomenutih uređaja uzeći u obzir cena/mogućnosti je najpraktičniji... ili uzmeš eksternu bateriju za telefon. ( :
  • 0

#155 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 February 2021 - 09:16 PM

@himzo Hvala.

@chamade Dimenzija nije bitna, dva prsta debljina i duzina je dovoljno.

Jebaj ga, ja imam tanje prste.. mora se meriti sa 3 :D

Nego, neću više. Pratimo temu :)
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#156 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 09:17 PM

A ovo (link)


  • 0

#157 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 16 February 2021 - 10:02 PM

Po tekstu, trenutačna greška sa fajlom koji skidaju sa neta, a koji sadrži lokacije satelita u nekom vremenskom periodu (do desetak dana). Na taj način brže lociraju satelite (a-gps na telefonima). Ispravljeno brzo, mada to ne bi ni trebalo da utiče na preciznost već samo na brzinu lociranja satelita.


  • 0

#158 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 February 2021 - 05:07 PM

Jedno pitanje za korisnike Garmina 520 plus i 530, moze i 820/830 s obzirom da je u pitanju uređaj jako sličnih gabarita.

Naime, kada koristite uređaj povezan sa dva do tri senzora (brzina, kadenca, puls) i koristite konstantno praćenje rute s tim da je osvetljenje taman onoliko dovoljno da se lepo vide parametri na ekranu po sunčanom danu, koliko sati zaista drži baterija?

Znam da Garmin u prospektu navodi 16 sati što nema dodira sa realnošću. Negde nađoh da je to u realnosti desetak ali sa konstantnim praćenjem rute čisto sumnjam. Kako realno izgleda slika sa baterijom?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#159 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 17 February 2021 - 05:20 PM

Zašto ti treba pozadinsko osvetljenje po danu? Imaš Bakarinu sliku gore apsolutno se sve vidi. Vidi ja nosim naočare ali i kada vozim bez i još naočare za sunce, opet se vidi odlično. Jedino ti pozadinsko osvetljenje treba noću i to ga držim na najslabije čisto da se vidi i opet se vidi lepo. Dole su slike uređaja po mraku bez i sa pozadinskim svetlom (najslabije osvetljenje). Slika sa osvetljenjem malo laže, tačnije telefon je prosvetljuje (ovako bi se videlo na 3 stepenu jačine, od mogućih 10).

 

20210217_181517.jpg



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Attached Thumbnails

  • viber_image_2021-02-17_18-25-08.jpg

  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#160 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 February 2021 - 06:43 PM

Na prvoj slici ja apsolutno ništa ne vidim, na drugoj je super pa čak i ako je za nijansu tamnije nego što se čini...

Nego, onda da apsolviramo, pošto mi se čini da sam nešto prevideo ili pogrešno shvatio. Preko dana, čak i na jakom direktnom Suncu ne treba apsolutno nikakvo pozadinsko osvetljenje jel da? Jel može onda jedna fotka kako to izgleda po danu na Suncu bez ikakvog osvetljenja? I koliko baterija izdrži uz rad uređaja sa tri senzora i praćenje rute bez ikakvog pozadinskog osvetljenja, dakle isključivo po danu?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika