Jump to content


Fotografije

GPS uređaji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
688 odgovora na ovu temu

#101 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 03:23 PM

Verovatno si u pravu. Nisam nigde pročitao da se neko žali na ekran Bolta, ali svakako uzimajući u obzir to da uprkos tome što nema kolor ekran a autonomija baterije je tek malo bolja od Garmina, a plus je skuplji, definitivno otpada.

 

Čini se da je Lezyne što bi ameri rekli "best buy", to jest da daje najviše za dati novac. Rado ću ga naručiti i probati, pa napisati neko svoje skromno mišljenje čisto ako se neko razmišlja da kupi, da može da pročita. S tim da ću da sačekam da temperature bar malo pređu u plus, da ne moram da čekam mesec dana pre nego što bajs isteram na ulicu....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#102 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 February 2021 - 05:28 PM

Ne znam koliko je Lyzine ali pogledaj i Sigma Rox 12.0.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#103 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 07:38 PM

Kao sto sam naveo, moja jedina zamerka na seriju 830 je prijem signala.
Bukvalno me je na sumskom makadam putu naveo u pogresnom smeru, da mi nije od nekada ta staza ostala u secanju, mi u problemu.
Za neke buduce voznje i staze koje nisam vozio, moracu opreznije pratiti navigaciju.
Sto se tice druma, mislim da tu nece biti vecih problema.
  • 0

#104 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 08:22 PM

To je poprilično velika zamerka za uređaj u tom cenovnom rangu.


  • 0

#105 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 08:27 PM

Ne znam koliko je Lyzine ali pogledaj i Sigma Rox 12.0.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk



Koliko vidim, Sigma Rox 12 je oko stotinak eura skuplja od Lezyne i Garmina 520 plus. To je čini mi se uređaj u klasi garmina 830, s tim što je kod njega bolje što je i ekran veći, ali i autonomija baterija nije Bog zna kako velika. Ipak Lezyne vodi bitku. Osetno manje košta a baterija dosta duže traje. Naravno, kome je Toucshcreen i veći ekran prioritet, bolja je Sigma...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#106 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 09:07 AM

Neki test, odnosno predlog za 7 najboljih gps uređaja. Ne znam koliko je ovo validno...

 

 

 

 

 

Ja nešto oper razmišljam da li je umesto Lezyne Mega XL Garmin 520 plus ipak bolje rešenje. Jeste da nema ni blizu tako veliku autonomiju baterije (koja će mi zatrebati svega par puta u godinu dana), i jeste da se svako podešavanje vrši na samom uređju koji nije touch screen što svakako malo komplikuje stvari, ali zato Garmin ima verovatno najbolji kolor ekran na tržištu sa odličnom rezolucijom, čitljivošću na jakom Suncu i odlične preinstalirane mape cele Evrope koje ne moraju dodatno da se skidaju. Deluje kao odličan izbor za ono što meni treba plus je dizaj po meni najlepši od svih GPS kompjutera.

 

Što više razmišljam, sve manje znam....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#107 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 09:55 AM

Vecita dilema i razmisljanje.

Sa druge strane svaka preporuka je individualna, svako ima svoje da i ne.

Npr. nadjes neki model u ceni 200eur, ima za 250eur koji daje vec vise...cek a onaj od 300eur, i tako nema granicu.

LIcno moj izbor je bio Garmin, ali samo iz razloga sto sve kolege koje znam imaju Garmin, da li ima bolje, verovatno ima.

Ex, sada treba biti pametan i naci zlatnu sredinu, ne davati previse novca i dobiti ciljane karakteristike.

Svaki ima prednosti i mane, znam sto dublje ulazis u temu glava vise boli, ne mogu ti napisati ma kupi i time prekines agoniju, nije ni to poenta :)


  • 1

#108 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 12:29 PM

Čitajući sve ovo, ja sam sada tek siguran da neću menjati telefon sa kormana :)
Ranije sam znao i da se pokolebam ali sada više ne.
  • 1

#109 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 04:34 PM

Haha, dobra konstatacija Milane.


Danas je retkost da jedan smart telefon, sem altimetra, nema sve ono što imaju ti gps uređaji. Međutim kao što smo već pisali, njihova kompaktnost i autonomija baterije, kao i mogućnost da se ekran lako čita na jakom Suncu zasenjuje smart telefone i svakako daje prednost gps uređajima u toj trci. A da ne pominjemo da recimo ko voli da vozi bajs stojeći na usponu, leti kada je toplo i kada se puno znojimo, ja na primer kapljem kao česma i često ta znoj kaplje svuda po tom telefonu što je na ekranu koji se posle sav ulepi od znoja. Ma užas.... Nisu džabe izmišljeni ti uređaji i svakako da imaju svoju svrhu, ma koliko teško bilo odabrati najoptimalniji za sebe...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#110 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 04:53 PM

Šalim se malo. Mada uopšte nisu toliko superiorniji koliko su skuplji ti GPS uredkaji, za nas amatere naravno.
  • 0

#111 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 05:32 PM

Čitajući sve ovo, ja sam sada tek siguran da neću menjati telefon sa kormana :)
Ranije sam znao i da se pokolebam ali sada više ne.


+1 :D
  • 1

#112 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 14 February 2021 - 06:32 PM

GPS na telefonima je u suštini slabiji ali telefoni koriste još WIFI antene kao i antene mobilne mreže da bi ubrzali/pojačali signal. To u većini slučajeva radi ok ali u jačim šumama kao na mestima slabe pokrivenosti lokalnim WIFI antenama i mobilnom mrežom navigacija na telefonu je slabija. To se lako proveri, u lokaciji se prebaci na GPS only.

Većina uređaja dolazi sa podacima o trajanju baterije iz fabrike. Kako se to testira ne znam ali mogu reći da retko koji uređaj dobaci do tih granica. Temperatura vazduha kao i jačina GPS/Bluetooth signala dosta utiče na trajanje baterije. Ja oduzmem 10% od toga što je fabrika rekla i to mi je gornja granica trajanja baterije u najboljim uslovima. Hladnoća zna da troši više od duplo bateriju. To znači da ako je potrošnja oko 6% po satu na temperaturi od 20 stepeni Celzijusa, na 0 stepeni Celzijusa može biti i 14%, svi ostali uslovi su skoro 99% isti.


  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#113 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 14 February 2021 - 06:47 PM

Izgleda da WAHOO nema svoj forum za uređaje. Ima GOOGLE grupa korisnika.

 

https://groups.googl...mnt-users?pli=1


  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#114 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 07:03 PM

Koristim ga ja (trenutno Samsung S10e) godinama, sve popaljeno i plus muzika sa (stereo) zvučnika sa neta i naravno ekran (Samsungov super amoled se vidi po suncu na +40° kao noću) takodje sve vreme uključen jer gledam brzinomer, nivelaciju i drugo, GPS uključen naravno itd i posle vožnje od 3h (+/- 1h) ostane 40% baterije. GPS hvata savršeno mada vozim drumaša tj ne idem po gustoj šumi. Koristim ga od 5°C do 40°C i uvek je sve kako treba u smislu rada. Ume retko kada i da pokisne ali ništa za to (ima sertifikat IP68 da može pod vodu). Uz sve to nije nešto ni veliki kapacitet baterije, svega 3100mAh jer je dosta mali telefon za današnje prilike.
Zbog svega toga kažem da ostaje i dalje na mom kormanu :)
  • 1

#115 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 08:11 PM

Preciznost GPS-a na iole novijem telefonu je u rangu (verovatno i bolja) sa pomenutim navigacijama. WiFi i net samo dodatno poboljšavaju preciznost pa je uz to i osetno bolja na telefonu nego na navigacijama. Bilo nekada davno da telefoni imaju loš GPS. Tek specijalne navigacije (za daljinsko i automatsko upravljanje vozilom) imaju bolji GPS, ali i koštaju.
  • 0

#116 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 10:29 PM

Nisam baš siguran da su telefoni precizniji od posebne navigacije, mislim na iste generacije, jel imaš neke izvore sa poređenjima? WiFi ili mobilna mreža jedino mogu da ubrzaju nalaženje inicijalne pozicije, za veću preciznost se koriste drugi sistemi sa zemaljskim stanicama. Jednostavno, GPS je nisko na listi prioriteta u dizajnu telefona. Pa zbog ograničenja u veličini kućišta imaš na primer "žicu" ili PCB antenu umesto na primer posebne keramičke. Ili GPS čip koji primarno mora da se uklopi u dati budžet, i gde se gleda na svaki cent (čak i za flegšip telefone).

 

No za većinu korisnika i uslova, verujem da moderni telefoni rade jednako dobro što se tiče preciznosti.


  • 1
Pozdrav

#117 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 11:11 PM

Ima par testova, recimo ovaj:
https://www.academia...d_dedicated_GPS
Ima i novijih, mogu da se izguglaju.

Nema više neke razlike između samih GPS modula, a ni antena, dok telefon ima i par dodatnih pomagala koji mu omogućavaju pomenutu bržu detekciju satelita što nije mala stvar.
Uređaji pomenuti ovde nisu baš neke top navigacije, pritom su još manji od telefona, sa slabijim hardverom, a ni sama navigacija im nije osnovna funkcija.
Praktično, jedina prednost im je baterija, a i to može da se prevaziđe uz dodatnu bateriju. Ekrani kod telefona u cenovnom rangu ovih navigacija sigurno nemaju probleme na suncu. Precizna nadmorska visina me nije nikada intrresovala, ali, koliko vidim, neki telefoni imaju barometre koje mogu da koriste za preciznija merenja od onih koje daje GPS.
  • 0

#118 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 February 2021 - 03:31 AM

Ja taj barometar imam na oba telefona (matori S7 edge i S9) i ne pokazuje mi tačno nadomorsku. A ne znam način, i da li postoji, da se kalibriše.

Ima neka aplikacija za nadmorsku, pokazuje tri vrednosti koje se uvek razlikuju, jedna je sa senzora (barometar) druga sa lokacije (mapa) i treća preko gps-a mada ne znam kako to radi, da li gps sistem daje podatke o visini niti da li je to precizno. Onda od te tri vrednosti uzme presek.

Meni je najbolje da kalibrišem uređaj na nekoj lokaciji sa poznatom visinom.

 

Inače koliko ja znam (negde sam čitao ranije) da su sve te ciklo gps igračke samo u reklami nešto high tech a zapravo se trpa star i slab hardver da se iskoristi, lepo se našminka i upakuje i zavalja po suludim cenama. Mislim da je priča bila u poređenju sa flegšip telefonima.Kao ovi krš najjeftiniji telefoni za mase što kad izađu dobiju hardver koji su flegšip modeli imali pre 3 godine. A 3 godine je dug period s obzirom kako se sve stalno unapređuje.


  • 0

#119 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 15 February 2021 - 07:49 AM

Barometar bi trebao da bude najprecizniji. Na mapama ima po neka tačka. GPS meri, ali ne baš precizno i brzo. Koliko razumem, oni bi da mere nagib, ali pitanje koliko je to precizno i na ovim uređajima.
  • 0

#120 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 15 February 2021 - 08:07 AM

Evo i ja bih da iznesem licno iskustvo. Koristim Bryton 450. Prezadovoljan sam. Punjenje baterije zaboravim kada sam ga napunio. Signal savrsen. Uparuje se sa svim senzorima bez greske.Koristi OSM mape ima celu Evropu.Ekran je jedino crno-beli,a meni ne smeta. Pozdrav.
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika