Jump to content


Fotografije

GPS uređaji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
688 odgovora na ovu temu

#81 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 February 2021 - 12:36 AM

U Dekatlonu ima neka traka video sam pre neki dan, mislim da je preko 4000 din, 4500 valjda tako nešto. Ona Kalenji ili Geonaute što oni valjaju.

Da mi sad treba ponovo bih kupio Magene jer radi odlično a plaćena 18$. Prevelika je razlika u ceni u odnosu na brend uređaje. Kupio bih radije bryton ili garmin ali kada bi koštali do 30ak eura, ne više.


  • 0

#82 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 10 February 2021 - 09:21 AM

Meni ta Kalenji iz Dechatlona nije dobro radila, prestala bi da meri ponekad. Sa Garminovom trakom posle nisam imao problema.


  • 0
Pozdrav

#83 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 February 2021 - 09:31 AM

Koristim Bryton traku koja je dosla uz uredjaj, ali samo kao ant+ zakacenu za 410 rider. Bez greske, ali je tek koristim godinu ipo dana. Jedino kad je stala sa radom jeste kad je crkla baterija. Pri svakoj voznji je maltene natopljena u znoj, ocekviao sam do sad da nece raditi nekoliko puta kad se osusi, ali i dalje je sve ok.


  • 0

#84 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 February 2021 - 11:09 AM

U Dekatlonu ima neka traka video sam pre neki dan, mislim da je preko 4000 din, 4500 valjda tako nešto. Ona Kalenji ili Geonaute što oni valjaju.
Da mi sad treba ponovo bih kupio Magene jer radi odlično a plaćena 18$. Prevelika je razlika u ceni u odnosu na brend uređaje. Kupio bih radije bryton ili garmin ali kada bi koštali do 30ak eura, ne više.


A što bi ponovo kupio Magene? Šta bi sa onom starom? Crkla?

Da li su ili nisu brendirani uređaji precenjeni ostaje pitanje, ali meni je najprecenjenije nešto za šta dam makar i male pare pa posle brzo crkne. Onda moram posle da kupim bolju, skuplju stvar koja bi me ustvari jeftinije izašla da nisam na početku bacao pare na onu jeftiniju stvar lošijeg kvaliteta...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#85 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 February 2021 - 11:15 AM

Kažem kupio bih ponovo Magene kada bi mi trebala. Zato što je prevelika razlika u ceni između te kineske i ovih drugih. A i nije Magene neki baš šund, prave oni svašta od te elektronike i to dosta uspešno spram cene.

Nije crkla rekoh da radi odlično, sad pogledao, kupio sam je u leto 2019.


  • 0

#86 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 10 February 2021 - 04:36 PM

Imam problem sa Garminom 520 pa možda može neko da mi pomogne.

 

Naime imam dva Garmin uredjaja 520 i 820 koja na vožnjma nosim zajedno u poslednje vreme. Na današnjoj vožnji 520 je pobrljavio totalno kad sam se peo uz Avalu.

 

Na slici ispod sam ubacio iscrtane rute penjanja uz Avalu za 520 i 820. Vidi se kako Garmin 820 lepo prati konture puta, dok Garmin 520 prikazuje kao da sam vozio van puta.

 

GARMIN PROBLEM.png

 

Epilog je da kad sam uradio upload na Stravu ključni segmenti uz Avalu se uopšte ne prikazuju.

 

Garmin 520 je setovan na GPS+GLONASS dok je Garmin 820 setovan samo da hvata GPS signal. U teoriji bi 520 trebao tačnije da crta rutu ali upravo je suprotno.

 

Problem je što mi se ovo dešava već neko vreme na 520, posebno na segmentima gde ima dosta serpentina. Imam utisak da je do odredjenog update-a radio dobro a onda je počeo da brljavi.

 

 

 


  • 0

#87 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 10 February 2021 - 04:55 PM

Može da bude do samog podešavanja a možda je senzor. Napisaću više za koji minut.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#88 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 06:36 PM

neko koristi/o LEZYNE ?

 

 

I mene ovo jako zanima. Naime, baš kada sam prelomio da moj prvi GPS uređaj bude Garmin 520 plus, sinula mi je opcija da proverim kakav je taj Lezyne i iz specifikacija koje sam pronašao i nekih testova korisnika (neplaćenih) moram priznati da deluje impresivno. Kao glavni konkurent Garminu 520 plus naveo bih Lezyne Mega Color. U suštini je jako sličan sa Garminom 520, ima slične dimenzije, sličan  mada za nijansu lošiji ekran u boji koji je nešto malo manje jasan na direktnom Suncu, nema touch screen i upravljanje se vrši preko 4 tastera. Međutim ono što je kod tog Lezyna jako dobro je što se modifikacije i nameštanje gotovo svih opcija na uređaju vrši preko aplikacije sa mobilnog telefona (sa kojim je konstantno sinhronizovan) gde se nameštaju parametri u sitna crevca, kako će izgledati ekrani, šta će prikazivati i tome slično, tako da je upotreba poprilično uprošćena i tasteri se koriste samo za prelazak sa jednog na drugi ekran radi prikaza podataka. Isto podržava ant plus ali takođe i Bluetooth senzore, ima turn by turn navigaciju i rekalkulaciju rute, naravno altimetar ili merač visine, čuva do 400 sati vožnje i ono najvažnije, Lezyne kaže da baterija traje do čak neverovatnih 32 sata što je u poređenju sa onim što Garmin kaže za 520 plus i samo 15 sati, zaista impresivno. Naravno, kada se to upari sa svim senzorima i koristi konstantno navigacija i pozadinsko osvetljenje, to sve traje dosta manje, ali kako pišu korisnici, uz konstantnu navigaciju i pozadinsko osvetljenje izgura do 10 sati. U poređenju sa 520 koji pod istim režimom izgura jedva 4 sata, to je impresivno!

 

Deluje naravno previše dobro da bi bilo istinito. Ima Leyzne i mane. To je pre svega nešto sporiji hardver i sporije povezivanje sa telefonom prilkom prenošenja podataka, zatim dizajn koji je definitivno na strani Garmina i predebela, predimenzionisana baterija koja pruža odličnu autonomiju ali zato izgleda nezgrapno i glomazno.

 

Meni ova dva uređaja ulaže u najuži izbor zbog cene. S obzirom da su oba uređaja već više od dve godine u prodaji, cena im je drastično pala a i dalje se mogu naći novi (na evropskom tržištu). Cena od okvirno 160 eura nije mala ali je opet daleko ispod neke redovne cene novijih uređaja tipa Garmin 530 ili 830. Uz navedenu cenu treba uračunati i kupovinu senzora i bar jednog krštenog nosača za korman, pa se tu lagano dobije cifra od 220, 230 eura. Više od toga za prvi GPS kompjuter apsolutno sam siguran da ne bih davao. U razmatranje sam uzeo i Bryton 420e ali sam brzo odustao od njega jer iako ima dobru autonomiju baterije, ipak i dalje ima crno beli ekran kao i softver koji je po rečima korisnika i dalje očajan. Ako neko ima još neki bolji predlog za sličan novac, rad sam da pročitam....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#89 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 07:32 PM

Ja sam imao ovaj (otišao sa ukradenim biciklima), ali znao je povremeno da zabaguje (kao baksuz 2 puta baš na brevetima).
Pa onda jednom se ukočio sa uključenim osvetljenim ekranom i nikako nisam mogao da ga odbagujem, pa sam morao da čekam da iscuri baterija.



*

@Smasher
A onaj Wahoo, nije ti kandidat?
  • 0

#90 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 08:57 PM

Wahoo ipak ne. Ne sumnjam da uređaj sasvim korektno radi posao ali ono što me kod njega odbija je to što za razliku od dva gore pomenuta uređaja ima crno beli ekran što verujem da nikako ne smeta prilikom praćenja normalnih parametara ali mislim da je loše rešenje za navigaciju. Sem toga, baterija na Wahoo-u drži nešto duže nego kod Garmina a opet dosta manje nego kod Lezyna. Da stvar bude gora, Wahoo Elemnt je oko 60 eura skuplji od Garmina i Lezyna. Jeste, on ima mogućnost povezivanja sa gomilom nekih senzora od kojih pola ni ne znam šta znače i nešto napredniji interfejs, kao i ogromne aeordinamične benefite što se posebno ističe kao njegova prednost (wtf???) ali meni su to svakako nedovoljni atributi da me ubede da kupim skuplji a u neku ruku tehnološki nazadniji uređaj. Tu mi je zapravo bolja opcija Bryton 420E. Može sve ono što mi treba što može i Wahoo a duplo manje košta.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#91 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 February 2021 - 10:45 PM

Jedno pitanje za te GPS uredjaje sa turn by turn nav. Ucitam rutu u uredjaj, upalim navigaciju, prikaze sledece skretanje za XY km. Da li moze lako da se ugasi izmedju skretanja gps za navigaciju, a pritom da ostane upaljeno snimanje rute? Posle opet nastavi navigacija, naravno. Ideja je bar malo ustedeti bateriju.

Gledajuci te autonomije koje si naveo, ispade da nijedan u tom cenovnom rangu ne bi izdrzao brevet sa svim senzorima. Bryton 410 mi je posle 22h rada na 400km brevetu tek prvu crtu skinuo, znaci jos bar 8-10h autonomije. Svo vreme snimao rutu, 3 senzora zakacena (brzina, kadenca, puls). Nema navigaciju, za to je povremeno sluzio mobilni. Nocu sam drzao osvetljenje upaljeno mozda 50% vremena.
  • 0

#92 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 11:16 PM

Jednom kad su skretanja učitana (bilo tako što ih uređaj izračuna, bilo označena na ruti kada je pravljena), potrošnja baterije na navigaciju bi trebalo da je minimalna. Ekran i komunikacija sa satelitima, senzorima, telefonom i slično su ono što najviše troši bateriju, zatim aktivno traženje rute, a samo praćenje rute je sitna riba.
  • 0

#93 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 04:25 AM

Baš tako kao što Fiery kaže. Samo praćenje rute ne jede toliko bateriju koliko je jede konstantna povezanost sa eksternim uređajima i senzorima kao i činjenica da ekran mora stalno biti upaljen. Ako se smanji osvetljenost ekrana dobija se mnogo bolja autonomija baterije, ali je to na direktnom Suncu često patnja da se vidi a noću ti osvetljenje svakako treba.

Upravo to što ti Dule pišeš, dakle da uređaj izdrži vožnju od ranog jutro do kasnog mraka leti je ono što ja tražim. Nije da mi je to potrebno konstantno jer su moje vožnje leti otprilike 3 do 5 sati ali kad kad odem na neku celodnevnu turu od jutra do mraka i ako na njima već koristim gps onda želim da izdrži od ranog jutra do mraka a ne kao sa telefonom da svakih 15 minuta grčevito proveravam koliko još baterije imam. Naravno, i na toj celodnevnoj vožnji se pravi pauza a na pauzi se svakako može dopunjavati baterija eksternim punjačem ali kao što rekoh gps uređaj se pored kompaktnosti i kupuje zbog baterije, a ako će ona u najmanju ruku trajati tek duplo duže nego na telefonu, onda nije to to....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#94 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 February 2021 - 08:18 AM

Može da bude do samog podešavanja a možda je senzor. Napisaću više za koji minut.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Pa da napišem konačno. Prvo izvinjavam se na ovolikom kašnjenju.

GPS/GLONASS, možda pravi probleme, jer u suštini pored američkih koristi i ruske satelite. Postoji mogućnost da uređaj ima zasićenje brojem satelita. Trebalo bi za upis koristi najače signale sa satelita koje vidi (tačnije da se sam prebacuje sa satelita koju mu trenutno daju slabiji signal na satelite koji mu daju jači signal) da li to radi to je pitanje. Sa druge strane možda ima problem sa samim senzorom na uređaju (530/830 imaju sličan problem). Na garminovom forumu (nije da ga oficijalno mnogo prate) ima pisanja oko problema sa signalom kada se koristi dual signal mod. Probaj samo sa GPS-om i vidi da li ima problema. Najbolji trenutak je kada je dosta oblačno i da budeš pod debelim krošnjama ili među visokim zgradama. Ja imam ponekad problem sa 1030 na GPS/GALILEO dosta ređe na GPS/GLONASS, samo GPS opciju skoro nikada nisam koristio. ž

 

Inače evo link za garminov forum i možda budeš imao više sreće da pronađeš rešenje tamo.
https://forums.garmin.com/

Isto možda vladagm bude imao koristi od ovog linka oko 830 problema i gubljenja satelita/lošeg zapisa rute koja je vožena.
https://forums.garmi...hing-is-good-at

Odgovor u vezi 830/530 problema.

 

If you’re using GPS + Galileo or GPS + Glonass, change it to GPS only. 

I have an 830 and prior to that I had a 530 (now donated to my partner). I never had the issue on the 530, but I always had it on GPS only mode. When I moved to the 830 I had the same issue you describe. It even lost massive chunks of my ride data. 

I checked my 830 and it came out of the box set to use GPS + Glonass. I changed it to GPS only mode, as I’d always used on my 530, and it worked perfectly. It has done ever since. 

If I sit at the main menu, I get the odd satellite lost message now and then, but if I select a riding profile that’s set to GPS only and enter that mode, I don’t get the message at all and it works perfectly. This is the case on both the 530 and 830 units that I have. Bought a year apart at least and from different suppliers. 

I believe from my experience that there’s an issue with using dual satellite modes. And if you search the forum you’ll see others with this issue too. Putting it in single satellite mode, GPS only, fixes this. 

I’m happier with single mode anyway. Less battery usage and I’ve always stuck with that option on all my Garmin devices. 

Let me know if that fixes it..?

 


  • 2

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#95 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 February 2021 - 09:35 AM

Potrošnja baterije edge 1030. Uključen smart zapis, ANT+ traka za grudi sa merenjem otkucaja srca i power metar kalkulatorom, ANT+ merač kadence i brzine, povezan sa telefonom (Bluetooth) uključen smart tracking na aplikaciji, učitana ruta od 50+km sa povremenim preračunavanjem rute, bez pozadinskog osvetljenja i na temperaturi od oko 20 ili više stepeni celzijusa je negde oko 6% po satu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#96 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 February 2021 - 09:38 AM

Ne znam da li znate da je propadanje litijum jonske baterije povećano ako se uređaj ostavlja nekorišćen a baterija skroz prazna ili skroz napunjena. Isto hladne i visoke temperature dosta utiču na potrošnju i životni vek baterije.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#97 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 February 2021 - 09:52 AM

Bez pozadinskog osvetljenja svaki će uređaj trošiti daleko manje bateru. I nema nikakve sumnje da je Garmin 1030 odlično rešenje, budući da ima idealne dimenzije, odličan interfejs, dobar hardver i dosta je pouzdan. Mana mu je "samo" cena koja je u Bundle paketu grubo 500 eura. Za igračku na kormanu bicikla, po meni previše je....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#98 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 February 2021 - 10:20 AM

Pišem informacije koje imam koristeći uređaj. Zbog toga sam i počeo ovu temu, znam da mnogo ljudi skuplja pare za GPS uređaje i najverovatnije mogu priuštiti jedan takav uređaj. Svaki info znači kao kuća od ljudi koji uređaj koriste. Zato i pratim garminov forum zadnjih 4-5 godina.
Zato DC-rainmaker-a ne mogu da svarim jer je, po meni, jedan od najvećih shill-ova garmina na internetu. Neko ko jako lagano zatvori oči kada uređaji imaju manu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#99 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 February 2021 - 10:26 AM

@Smasher
Ne treba nikakvo pozadinsko osvetljenje da bi koristio ove uređaje.
Oni nemaju ekrane kao mobilni telefoni pa se vide i kad su potpuno isključeni.
Takodje sunčeva svetlost im apsolutno ne utiče na vidljivost čak šta vise odlicno se vide na suncu.IMG_20210212_112548.jpg

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 3

#100 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 February 2021 - 01:02 PM

@Smasher
Ne treba nikakvo pozadinsko osvetljenje da bi koristio ove uređaje.
Oni nemaju ekrane kao mobilni telefoni pa se vide i kad su potpuno isključeni.
Takodje sunčeva svetlost im apsolutno ne utiče na vidljivost čak šta vise odlicno se vide na suncu.attachicon.gifIMG_20210212_112548.jpg
Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Skroz tačno. Nikada nisam imao potrebu da danju palim osvetljenje na Boltu, sve se uvek savršeno vidi. Wahoo dodatno ima diode iznad ekrana koje se koriste za lakše praćenje navigacije u vožnji. Apropo monohromatskog ekrana, takođe nisam primetio da to smeta pri navigaciji, čak i Bolt koji ima ekran od samo 2.2" sasvim lepo pokazuje mapu, poziciju, adrese, rutu... Jedina mana je što ima samo zoom, nema skrolovanje mape.
  • 0
The sea, the sea




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika