Jump to content


Fotografije

GPS uređaji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
688 odgovora na ovu temu

#541 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 07 September 2022 - 08:52 AM

Garmin edge 1040 solar sve što dalje pišem vezano je samo za ovaj uređaj (nisam probao non-solar verziju).

Da počnem od stvari koje su (po meni) loše. Cena visoka. Blaga tinta (zatamnjenost) preko celog ekrana. To nije greška nego odlika, što je najgore u suštini i jeste. Preko celog ekrana ide solarni panel koji (kako kaže Garmin) pravi 30% od ukupnog pravljenja el. energije. Ostalih 70% prave dva solarna panela iznad i ispod ekrana. Sam uređaj je malo teži od prethodnika i ima 10tak grama više. Software-ski još nije završen i ima rupa. Ne bih nabrajao rupe jer trenutan open beta program za sve korisnike popunjava rupe (ali se pojavljuju i nove ali u manjem broju) i često izlaze nove verzije dok stabilne verzije su dosta ređe.

Dobre strane. Kačenje je isto kao i ranije sem da je sada odrađeno od aluminijuma. Dolazi sa dva nosača, manji/kraći za mtb (to je novo) i veći/duži za drum plus nosač koje može ići na lulu ili volan. Dobija se i silikonska/gumena zaštita. Satelitsko praćenje je bolje u odnosu na 1030 i dosta bolje u odnosu na 530, 830, 1030+ i itd. USB-C je novitet na 1040 i pomaže mnogo pri punjenju baterije ali i pri instaliranju novih mapa, ubrzava dosta proces. 64gig memorije je dovoljno za mape za par kontinenata. Ekran iako zatamnjen (blago) je i dalje jako čitljiv, (ne znam da li su menjali samo font ili su menjali i rezoliciju pored font-a.). Čak i kada su sitni brojevi lepo se čitaju. Druga slika prikazuje više zatamnjen ekran jer je pauza/nema kretanja. Sve slike su BEZ pozadinskog osvetljenja. Garmin connect IQ je sada direktno instaliran na uređaju ali tu, za sada, ima samo par aplikacija dok preko telefona/računara možete instalirati sve koje su za 1040 seriju. Climb PRO je poboljšan malo je preciznije obojen ali i dalje ugao penjanja kasni (za sada nekih 10-15 sekundi). Stamina/izdržljivost je nešto novo i meni zanimljivo. Uređaj pokazuje otprilike koliko vam je ostalo u tanku, i začuđujuće je što je solidno precizno. To sve on računa na osnovu prethodnih vožnji i informacija koje trenutno dobija sa senzora.
Za solarni panel ću pisati drugi put, trenutno ga smatram više gimmick-om nego "dodatnom baterijom".

Ono što bi se moglo reći za 1040 solar je da je dobra evolucija 1030 i 1000. Nisu prethodnih uređaji bili savršeni ali se mogu pohvaliti za solidnim kvalitetom i dugim radom. Ne bih pominjao 1030+ koji je po meni nazadovanje u odnosu na 1030, najviše zbog GPS preciznosti.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
af2f46bd84a2d725b42da5d714830307.jpgaf25f87acfc7d63b68add94026204231.jpg5accf9fcf751a4dc592286b19ed59296.jpg
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#542 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 07 September 2022 - 10:38 AM

Pa vidi se odlično, i rezolucija je odlična brojevi nisu ni malo krzavi
Solar je tu najinteresantniji probaj jel moze samo na sunce da radi, mada verujem da je punjenje u plusu jedino ako stojiš, dok se krećes u najboljem slučaju može biti na nuli što takodje nije lose.

Jel moze da puni kada je ugašen?

Ovo je davno neko trebao da napravi ali je očigledno problem implementirati solarni panel u ekran.

Sent from my RMX3085 using Tapatalk
  • 0

#543 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 07 September 2022 - 02:13 PM

Meni ovaj 1030 plus drži bateriju, čini mi se, deset tro-četvoročasovnih vožnji. Kome treba taj solar nije mi baš najjasnije.
Ono što bi voleo da imam na svom je USB-C ulaz, čisto što će u budućnosti više biti mogućnosti punjenja.
Sa GPS preciznošću sam sasvim zadovoljan, čitljivošću, količinom memorije itd...svime. Viidim povećavaju memoriju sa svakim novim modelom što nije loše.
Mislio sam da će malo povećati ekran (ne kućište, samo ekran), ali nisu.


  • 0

#544 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 September 2022 - 06:04 AM

Ne radi samo na solaru. Ima mogućnost da se puni kada je u sleep mod - u ali ne kada je ugašen. Zavisi dosta punjenje od pozicije sunca, kod svih solarnih panela je bitno ugo pod kojim sunčavi zraci padaju.

Meni ovaj 1030 plus drži bateriju, čini mi se, deset tro-četvoročasovnih vožnji...



Možda si se malo preračunao ili ga koristiš u battery save mod-u (kada je ekran ugašen) ili skidaš vožnje na kabl što bi malo dopunilo. Garmin oficijelni sajt tvrdi da baterija traje oko 24h pri regularnom korišćenju i 48 sati kod ugašenog ekrana za 1030+.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#545 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 08 September 2022 - 06:30 AM

Jesam malo.
Inače, uvek mi je ekran ugašen dok vozim, pošto vozim uvek danju tako da se danju i ne vidi kada je svetlo ekrana upaljeno (a trošilo bi bateriju) a nema uticaja na vidljivost.
  • 0

#546 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 345 posts

Postavljeno 08 September 2022 - 06:52 AM

@spirit

zašto si na beta programu? je l' to tvoj izbor ili si tako dobio?


  • 0

#547 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 September 2022 - 06:53 AM

Jesam malo.
Inače, uvek mi je ekran ugašen dok vozim, pošto vozim uvek danju tako da se danju i ne vidi kada je svetlo ekrana upaljeno (a trošilo bi bateriju) a nema uticaja na vidljivost.

Nisam mislio na pozadinsko svetlo. Imaš u podešavanjima battery save mod, uređaj snima vožnju ali ekran izgleda kao da je uređaj ugašen. Tada izvlači oko 40 sati baterije (što se skoro duplo).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#548 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 September 2022 - 07:23 AM

@spirit
zašto si na beta programu? je l' to tvoj izbor ili si tako dobio?


Nisam na beta programu, izvinjavam se na lošem objašnjenju. Sada je open beta i deo garminovog foruma koji je posvećen za korisnike koje koriste open beta. Korisnici mogu na forumu pisati o open beta greškama a ne samo ticket-e podnositi/otvarati.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#549 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 September 2022 - 07:32 AM



... Tada izvlači oko 40 sati baterije (što se skoro duplo).


To sam pisao za 1030+.

Trajanje baterije na 1040 je oko 32-33h u normalnom mod-u (power metar, kadenca, brzina i puls senzori i multi-GNSS multi-band) u battery save mod-u je oko 70 sati.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#550 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 08 September 2022 - 07:44 AM

Nisam mislio na pozadinsko svetlo. Imaš u podešavanjima battery save mod, uređaj snima vožnju ali ekran izgleda kao da je uređaj ugašen. Tada izvlači oko 40 sati baterije (što se skoro duplo).
Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Aha, nisam imao potrebu da ga uključujem nikada do sada.
Onako sam rekao brojku, nisam brojao ali svakako sa ovim novim modelima niko neće imati problema sa baterijom uz uključene sve senzore i powermetar.
  • 0

#551 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 September 2022 - 04:24 PM

Duži breveti se voze preko 24h, od toga deo noću kada radi pozadinsko svetlo. Za tu upotrebu znači kada čovek ne mora da razmišlja o bateriji.
  • 2

#552 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 08:00 AM

Vidim Serbian_SPIRIT nisi ni dalje zadovoljan sa poboljšanjem Climb PRO funkcije ni na 1040.

Na 1030 plus na verziji softvera 6.40 takodje nije bila uvek precizna a pre neki dan je bio abdejt na 6.50, takodje nisu je još ispeglali. 


  • 0

#553 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 31 October 2022 - 03:42 PM

Vraćam se autom sa vožnje i uporedjujem brzinu kretanja auta sa brzinomra auta i Garmina. Prikazuje veću vrednost brzine na autu nego na Garminu i do 2 km/h.
Koji je tačan brzinomer?

Inače ne koristim senzor brzine na bajsu već preko GPSa Garmina pa sam intuitivno posumnjao da idem brže nego što pokazuje Garmin.

Kakva su vaša iskustva sa tačnošću brzine na Garmin uredjaju ili koristite senzore brzine kao sigurno rešenje?
  • 0

#554 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 31 October 2022 - 04:25 PM

Ako misliš da brzinomer auta prikazuje veću brzinu nego GPS to je vrlo normalno. Uključi telefon sa Google Maps i videćeš istu stvar. Poenta je da proizvođači automobila namerno stave da se prikazuje veća brzina da ukoliko dođe do nekog spora oko prekoračenja i slično oni ne mogu da budu krivi jer ti je prikazana brzina koja je zapravo i veća nego što si išao. 


  • 0

#555 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 October 2022 - 04:33 PM

Kakva su vaša iskustva sa tačnošću brzine na Garmin uredjaju ili koristite senzore brzine kao sigurno rešenje?



Razlika može zavisiti od vrste i stanja guma (istrošenost, pritisak u njima) a ujedno i sa povećanjem brzine lako dolazi do većih razlika na kilometar satovima u automobilima.
Normalno je da postoje odstupanja u plusu. Čak ima logike i ovo što je kolega Hetlerović napisao.
Kod mene bivši R19 i sadašnja Laguna 1 pokazuju 5 km više u odnosu na GPS. Ne verujem da je slučajnost jer su na oba automobila gume koje je fabrika propisala.
GPS uglavnom ne greši. Može imati odstupanja u merenju visine ali kod brzine tačan je bar 98%.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#556 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 31 October 2022 - 05:33 PM

Хвала момци.

А ово друго, не користите ни ви сензоре брзине иначе већ уз помоћ ГПСа самог уређаја?
  • 0

#557 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 31 October 2022 - 06:02 PM

Ja za Garmin imam senzor brzine na točku. Ali sam par puta upoređujivao njegove rezultate sa recimo GPS satom i na vožnji od dva sata i 50ak km je krajnji prosek uvek u 0.1 km/h, možda je i do zaokruživanja.

Senzor brzine ti uglavnom najviše služi kad si negde gde GPS signal ne postoji ili nije dobar, tipa tunel ili gusta šuma, onda imaš lepo i dalje u realnom vremenu tačnu brzinu.
  • 0

#558 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 October 2022 - 06:32 PM

Хвала момци.
А ово друго, не користите ни ви сензоре брзине иначе већ уз помоћ ГПСа самог уређаја?


Aplikacije u smartfonu. Uporedjivao sam 3 istovremeno. Razlikuju se podaci za visince a brzina i udaljenost su 99,99% identični.
Kod automobila su odstupanja još veća kako se brzina povećava. Kažu da može da odstupa za 10 i više km/h na brzinama iznad 160-170. I to nije isto kod svih automobila.. verovatno je tačnije kod premijum verzija gde su greške u izradi manje ili ih čak i nema.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#559 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 October 2022 - 07:40 PM

Evo šta kažu koliko gde sme da laže:

https://vozi.rs/da-l...ost-i-zasto-ne/
  • 0

#560 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 31 October 2022 - 10:13 PM

Хвала момци.
А ово друго, не користите ни ви сензоре брзине иначе већ уз помоћ ГПСа самог уређаја?

Ja koristim obični brzinomer (nije čak ni bežični :D ), jer aplikacije uglavnom palim samo ako će mi vožnja biti preko 200 km. A svakako mi je i draži, jer promene brzine hvata mnogo brže nego što to čine aplikacije (iritira me to njihovo kašnjenje :) ).
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika