Jump to content


Fotografije

Najjeftiniji drumas protiv najskupljeg drumasa - koja je razlika u performansama?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
392 odgovora na ovu temu

#101 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2018 - 06:23 PM

Ne shvatam, jeste li vozili u istoj trci ili samo upoređuješ strava segmente? Da li si ti probao taj uspon da odvezeš na biciklu koji je primetno jeftiniji ili skuplji od tvog (ali nije potpuni krš)?
Ja sam početnik sličnih godina i kilaže, zaista želim da verujem da će mi vožnja i znojenje omogućiti sa budem u top 10% (ne top 10), a ne oprema.
  • 0

#102 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 07:04 PM

Ne shvatam, jeste li vozili u istoj trci ili samo upoređuješ strava segmente? Da li si ti probao taj uspon da odvezeš na biciklu koji je primetno jeftiniji ili skuplji od tvog (ali nije potpuni krš)?
Ja sam početnik sličnih godina i kilaže, zaista želim da verujem da će mi vožnja i znojenje omogućiti sa budem u top 10% (ne top 10), a ne oprema.

 

 

Uporedjuje strava i mene sa samim sobom i mene sa drugima na svakom segmentu kojim prodjem.

 

I eto na ovom segmentu sam 31. Maja 2017 bio sporiji 4 minuta sa starim biciklom nego u Novembru kad sam napravio drugo vreme.


  • 0

#103 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 December 2018 - 07:13 PM

Konacno moze da vozi i sa drugima jer je mnogo brzi nego sto je bio sa starom opremom.

Znači, recimo, 52x14 na kadenci 90 okreće točak mnogo brže na Ultegri nego na Sori?


  • 4

#104 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 08:12 PM

Svako od nas ima misljenje. A sta dokazuje koje je misljenje ispravno a koje nije?

Ispravnost dokazuju cinjenice. Fakti. A cinjenice kazu da sam ja , covek koji se nikada u zivotu do pre 3 godine nije bavio biciklizmom na segmentu ka Gocu sa 41 godinu zivota i oko 90 kg tezine brzi od ljudi koji su takmicari svoj ceo zivot ? Cak i reprezentativci?

Kako je to moguce da se desi?

2chxrb.jpg

Jedino logicno objasnjenje jeste - razliku pravi oprema. Svi ovi u top 10 su po meni, bolji i brzi vozaci od mene i kada bi smo vozili isti bicikl - bili bi svi verujem, brzi od mene.

To su po meni, cinjenice.


Bez namere da ikog uvredim, ali segment koji si uzeo za poredjenje kao i rezultati ostalih učesnika uopšte nisu merodavni i reprezentativni da bi se sa njima poredio i izvlacio bilo kakve zakljucke oko bicikla i opreme. Vozac koji drzi KOM na tom segmentu ima powermetar i taj segment je odvezao sa skromnih 218W i uzeo KOM. Dusan Rajovic takodje je imao power metar na toj voznji i on je generisao 204W, sto je otprilike 55% njegovih mogucnosti na 20 minuta, a mozda i manje. Segment ima prosecan nagib od svega 1% mada koliko vidim sastoji se iz dosta malih strmih hupsera. Znaci nije izazito brdski da bi manji vozaci bili u prednosti. Zakljucak je kad bi Dusan Rajovic seo i na drumasa iz 80 godina proslog veka i zapeo pun gas sa jedno 370W do 400W, skinuo bi KOM koji bi tesko vise iko sa ovih prostora mogao da skine.

https://www.strava.c...egments/5856277
  • 7

#105 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 17 December 2018 - 08:44 PM

A zaboravljas i jednu bitnu stvar, profiji se dokazuju na trkama. Uporedjujes svoje najbolje vreme i njegovu "opustenu" voznju.
Jedino merodavno bi bilo da ste vozili zajedno ili da obojica imate powermetar, ali to bi bilo okrutno po tvoj ego

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 3

#106 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 17 December 2018 - 08:50 PM

Svako od nas ima misljenje. A sta dokazuje koje je misljenje ispravno a koje nije?

 

Ispravnost dokazuju cinjenice. Fakti. A cinjenice kazu da sam ja , covek koji se nikada u zivotu do pre 3 godine nije bavio biciklizmom na segmentu ka Gocu sa 41 godinu zivota i oko 90 kg tezine brzi od ljudi koji su takmicari svoj ceo zivot ? Cak i reprezentativci?

 

Kako je to moguce da se desi?

 

2chxrb.jpg

 

Jedino logicno objasnjenje jeste - razliku pravi oprema. Svi ovi u top 10 su po meni, bolji i brzi vozaci od mene i kada bi smo vozili isti bicikl - bili bi svi verujem, brzi od mene.

 

To su po meni, cinjenice.

 

Vaša fascinacija samim sobom i "argumentacija" je posledica nerazumevanja stvari. 

 

Bez neke šire i dublje elaboracije ću vam krajnje dobronamerno reći. Jedini način da dođete do činjenica je da se prijavite i izvezete jednu pravu trku. Znači kompetitivna ne rekreaciona varijanta i svakako ne Strava. U tom scenariju bi pomenuti reprezentativci nestali iza druge krivine i ne biste ih videli do kraja trke. Da neko posle 3 godine može i da pomisli a kamoli napiše da je brži od 10-15 godina mlađih reprezentativaca je naivno u najmanju ruku.


  • 5

#107 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 09:30 PM

Na drugom segmentu sam bolji od juniorskog sampiona Srbije u ciklokrosu i takmicara . Uspon 3% prosecan 3.5 km segment

 

Covek kojem je puls na skoro 180  ne vozi rekreativno - vec vozi na svom maksimumu.

 

Brzi sam cak na jednom segmentu brdskom kratkom i od Ivana Stevica :)

 

Lepo deluje kad npr od 60+ ljudi na nekom segmentu vidis da imas najbolje vreme... 

 

A ni po cemu ne bi trebao da budes na tom mestu. Ni po godinama ni po kilazi.

 

E to je ta razlika koju donosi vrhunska oprema.

 

Ja to znam jer sam vozio sve od mtb-a od 250e pa do najjacih drumasa...


  • 0

#108 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 09:33 PM

Vaša fascinacija samim sobom i "argumentacija" je posledica nerazumevanja stvari. 

 

Bez neke šire i dublje elaboracije ću vam krajnje dobronamerno reći. Jedini način da dođete do činjenica je da se prijavite i izvezete jednu pravu trku. Znači kompetitivna ne rekreaciona varijanta i svakako ne Strava. U tom scenariju bi pomenuti reprezentativci nestali iza druge krivine i ne biste ih videli do kraja trke. Da neko posle 3 godine može i da pomisli a kamoli napiše da je brži od 10-15 godina mlađih reprezentativaca je naivno u najmanju ruku.

 

 

Strava ne laze. Jedno je kad covek trenira solo sam a sasvim drugo kad vozi veliku grupu. 

 

Jos jednom da ponovim - Strava ne laze. Kvalitetna oprema donosi i napredak i rezultat.


  • 0

#109 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 09:54 PM


  • 4
Pozdrav

#110 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 10:40 PM

...Kvalitetna oprema donosi i napredak i rezultat.

...nisam primetio da to neko ovde spori.

 

Cinjenica je i da se stalno i svuda vode sporovi o tome koliko i da li je ekonomski opravdano/isplativo.

Prosto mi je neverovatno da ce na ovom (od svih) foruma da se dodje do jedinstvenog zakljucka.

 

 

Strava ne laze...Jos jednom da ponovim - Strava ne laze....

Dobro de , to sam ukapirao,  O:)  ali nisam ukapirao STA kaze kad ne laze?

 

ako si mislio na ovo:

 

Na drugom segmentu sam bolji od juniorskog sampiona Srbije u ciklokrosu i takmicara

...

Lepo deluje kad npr od 60+ ljudi na nekom segmentu vidis da imas najbolje vreme... 

 

po meni ovo prvo je ⊥ dok mi je ova druga formulacija mnogo prihvatljivija prihvatljivija, znaci T.

 

Po meni Strava *samo* daje uvid u necije vreme/rezultat u jednom odredjenom trenutku

sto bi po meni znacilo da si ti u jednom trenutku u nekim uslovima izvozao bolji rezultat

nego neko drugi u nekom drugom trenutku i u nekim drugim uslovima.

E sad, poredjenje dva Strava rezultata koji nisu izvedeni pod/u (priblizno) istim uslovima mi nema mnogo smisla. n2:smile_nono  


  • 5

#111 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 10:52 PM

Tacno je uslovi su drugaciji svaki put , vetar, temperatura, al opet deluje lepo kad amater ima bolje vreme na nekom segmentu od nekog kome je to posao.... Bilo kad i bilo gde...

 

A to se ne moze bez vrhunske opreme . 


  • 0

#112 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 17 December 2018 - 11:20 PM

Kao što je rekao kolega IgorN niko ne osporava činjenicu da skuplji karbonski bicikl novije generacije, sa boljom opremom i točkovima, donosi benefite po pitanju brzine, samo mislim da si odabrao pogrešan način da to nama prezentujes, preko Strava segmenata, na svojim ličnim primerima vožnji koji egzaktno praktično ništa ne pokazuju.
Da bi uradio ispravno poredjenje i doneo validan zaključak morao bi na neki od svojih prethodnih bicikala da ugradiš power metar i izvezes neki segmenat, po idealnom danu bez vetra, i pozeljno na putu bez ikakvog saobraćaja. Nakon toga taj power metar bi trebao da prebacis na tvoj novi karbonski bicikl i da istom watažom vrtiš pedale na tom istom segmentu. Tek nakon toga bi imao konkretne zaključke. Nakon toga bi taj test trebao da ponoviš i na nekom brdu.

U suštini to je milion puta prežvakana tema, imaš gomilu video klipova i materijala na YouTube i stranim forumima.

Ovde je dat baš ekstreman primer poređenja dva bicikla. Merena je prosena brzina, na tačno odredjenoj wataži, naravno uz pomoć power metra.


U postovima je pomenut i motivacioni efekat novog i skupog bicikla na samu želju za treningom. To mogu da potvrdim iz ličnog iskustva da je tačno.
Slično kao i kad promeniš ženu sve bude lepše i bolje :) :) :)

Takođe i sama Strava i ti segmenti utiču da treniraš još jače i bolje nego ranije. Ako je nekom cilj trening radi skidanja komova na Stravi, ili nadmetanje i poredjenje sa profi vozačima na tim segment listama, poštujem i to svako treba da nadje neki svoj unutrašnji motiv za bavljenje biciklizmom.
  • 4

#113 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 18 December 2018 - 12:57 AM

Tacno je uslovi su drugaciji svaki put , vetar, temperatura, al opet deluje lepo kad amater ima bolje vreme na nekom segmentu od nekog kome je to posao.... Bilo kad i bilo gde...

 

ne slazem se sa tobom, jer kao sto rekoh nisu isti uslovi.

Meni to deluje kao kad bi neko rekao da je bolji kosarkas od Tonija Kukoca

jer je (npr) Tonijev rekord 14 postignutih slobodnih bacanja na utakmici a njegov je 18!

Hm...po meni to je dupe i oko!

I kao prvo msm da uopste ne mora da bude nesto materijalno... moguce da je sampion prehladjen, da je pre te deonice odvozao brevet od 300km u cugu ili je vozio povredjen npr napukla kljucna kost posle pada a neposredno pre uspona...pa cak i da je imao mehanicki problem, npr pukla leva kurbla ili ne radi prednji menjac pa vozi sve na jednoj sajbni...svasta moze da bude, a sa druge strane amater napaljen kao...amater!

 

A to se ne moze bez vrhunske opreme . 

a kakvu opremu voze ti nasi sampioni? Nesto ne verujem da voze Tiagru ili Alivio?!?!

 

Moje je misljenje da boj ne bije svijetlo oruzje...i dozvoljavam da ljudi drugacije misle, samo bih voleo da znam zasto tako misle.

 

Garantujem da ja sednem na takav bicikl nema sanse da napravim ni priblizan rezultat, ni tvome, sampionovom, ni KOM.

Jednino da imam motor...ali i to je veeeliko pitanje. Tako da u mom slucaju oprema bi bila samo minorni faktor kad su svi ostali u takvoj disproporciji.

E sad, ako su ostali faktori isti, slicni toliko da je razlika manja od 1%..onda vidim opremu kao jedan od odlucujucih faktora

ali ne i odlucujuci, osim ako neko ne dodje sa drumasem na DH stazu ili takmicenje!?!?  n2:doh Tu opet nije kvalitet opreme u pitanju vec procena, odabir.

 

msm da si ti za 3 godine redovne voznje sigurno stekao nesto sto pre toga nisi imao...ne znam: tehniku, snagu, motivaciju...

neki potencijal si mozda doneo od ranije, ako si se bavio nekim sportom (šah  n2:cool2 ) ili meditacijom, nem-pojma...

pa jos plus taj bolesno dobar bicikl...e onda, kad se svi..tj...mnogo faktora poklopi...msm da tek onda dolazi rezultat

a ne instant, cim neko spiska 4000e u bicikl, stavi LiveStrong gumicu i sa time zavrsi pricu: ja sam sad kao Armstrong!


  • 2

#114 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 December 2018 - 06:21 AM

Kolike su zaista razlike u voznji super jeftinog i super skupog bicikla su po meni realno predatavili ljudi iz GCN-a.

Na kraju krajeva sve se svodi na licni osecaj srece i zadovoljstva prilikom voznje. Razlike sigurno ima, jer da nema ne bi na Pro tour-u vozili bicikle kakve danas voze, isto kao sto ne bi u F1 vozili bolide kakve danas voze.

E sad da li je i kome je zaista potreban bicikl od 5-10k eura, i sta tacno amater rekreativac time dobija u odnosu na bicikl recimo srednje nize klase, je individualno pitanje na koje svako od nas sebi treba da da odgovor...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#115 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 18 December 2018 - 06:36 AM

Na drugom segmentu sam bolji od juniorskog sampiona Srbije u ciklokrosu i takmicara . Uspon 3% prosecan 3.5 km segment

Covek kojem je puls na skoro 180 ne vozi rekreativno - vec vozi na svom maksimumu.

Brzi sam cak na jednom segmentu brdskom kratkom i od Ivana Stevica :)

Lepo deluje kad npr od 60+ ljudi na nekom segmentu vidis da imas najbolje vreme...

A ni po cemu ne bi trebao da budes na tom mestu. Ni po godinama ni po kilazi.

E to je ta razlika koju donosi vrhunska oprema.

Ja to znam jer sam vozio sve od mtb-a od 250e pa do najjacih drumasa...

A koliki je puls tom profiju na toj deonici?

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#116 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 18 December 2018 - 06:48 AM

Pa ima najjednostavnije razlike koja se odmah primeti, a iznosi u kg jedinica mere -masa  ;). Dakle kad uhvatiš bicikl sa laganim ramom, točkovima (glave - nable vuku dosta gramaže ne felne tj manje) i svim ostalim delovima, znaš da je kvalitet. Čim baciš pogled, odmah čitaš dure ace, XT, Record i td. Okačiš ga o rame i nosiš niz stepenice ko da ga nemaš.

E onda uzmeš sa Sorom pa ga okači o rame, nije isto. To se sve prenosi i na vožnju ipak. Ne mnogo, ali je lakše, bolje, komotnije, posebno kad si umoran...tada je bajk još teži (pravilnije masivniji ;) ), a pride sa takvom opremom i i teži ram.

 

Prost primer, skinem gume Conti Ultra sport, i stavim Rubene, razlika u gramaži po gumi iz kataloga 120grama. Conti navodno 310, a ova 430g. Dakle samo 240g ukupno. Ali kad sam podigao bajk sa njima, imao sam osećaj da je za kilo teži, nzm, ali tako mi delovalo.

 

U funckiji, tipa Sora/Dure ace nema nekih razlika da se nešto mnogo primeti (sem u izradi -pa svi znamo), i kod dva rekreativca neće imati presudnu ulogu u brzini, lakoći savladavanja puta.


  • 0

#117 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2018 - 07:14 AM

Pisao sam UCI-u da se obrate Pro Tour vozacima sa ciljem da se segment Alpe D'Huez skine Marku.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 1
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#118 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 December 2018 - 08:23 AM

Placebo je medicinski dokazan fenomen - koji radi.

Ako čovek veruje da “bolja oprema”, ili 100 grama manje (na 8 kila bajsa, ili 80 kila bajsa + vozača) pomaže, lako se dešava i da zaista bude bolji, napravi bolje vreme.

Isto važi i za trke: kad čovek ima duboko u sebi, “u stomaku”, puno poverenje u sebe, ili/i u svoju opremu - to zna da pravi razliku. Puno toga je “samo u glavi”.

Lično mislim da je, objektivno gledano (po težini i performansama), sve preko Tiagra/Deore klase besmisleno, osim ako si već toliko dobar da ti sponzor kupuje tu opremu. Ali ne potcenjujem placebo, nikako. Kao i merak. :)
  • 4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#119 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 18 December 2018 - 08:52 AM

cudo jedno da niko ne vozi trke na tiagri kad je toliko dobra :)

 

Ja jos nisam video nekog dobrog biciklistu da vozi tiagru.

 

Mozda takav postoji - ali ja nisam.

 

Vidjao sam samo totalne pocetnike u biciklizmu, koji se nakon toga smore kad vide da sa tiagrom ne mogu da prate ni grupu debelih cetrdesetogodisnjaka koji voze Ultegru pa urade upgrade.


  • 0

#120 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 December 2018 - 08:58 AM

cudo jedno da niko ne vozi trke na tiagri kad je toliko dobra :)

Ja jos nisam video nekog dobrog biciklistu da vozi tiagru.

Mozda takav postoji - ali ja nisam.

Vidjao sam samo totalne pocetnike u biciklizmu, koji se nakon toga smore kad vide da sa tiagrom ne mogu da prate ni grupu debelih cetrdesetogodisnjaka koji voze Ultegru pa urade upgrade.


Uz dužno poštovanje, mislim da uopšte nisi razumeo o čemu pričam.

Sportski pozdrav
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika