Jump to content


Fotografije

Stari bajs za po gradu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
284 odgovora na ovu temu

#121 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 10:18 AM

Hvala na utiscima, ovo je 58ica visina rama.

Sent from my LG-E988 using Tapatalk
  • 0

#122 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 12:52 PM

Taman za mene. :) Mogao bi jos neke onako detaljnije fotke da okacis. Ne vidjaju se ti touring celicni bajsevi bas svaki dan. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#123 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 06:42 PM

Evo slikao sam ga veceras, posle voznje, slike nisu bas prva liga, ali sam se potrdio da se stekne utisak kako to deluje.

 

Burst-20190704-201350-014.jpg
IMG-20190704-200857.jpg
IMG-20190704-200916.jpg
IMG-20190704-200942.jpg
IMG-20190704-200956.jpg
IMG-20190704-201014.jpg
IMG-20190704-201048.jpg
IMG-20190704-201109.jpg
 


  • 2

#124 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 06:42 PM

jos malo...

 

IMG-20190704-201133.jpg
IMG-20190704-201147.jpg
IMG-20190704-201208.jpg
IMG-20190704-201219.jpg
IMG-20190704-201227.jpg
most popular baby names 2004


  • 2

#125 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 04 July 2019 - 06:56 PM

Vrlo lepo!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#126 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 06:59 PM

Ja sam imao tu sreću da pratim rad na bajku i mogu da kažem da ništa manje nisam ocekivao od Baxa.

Odličan posao obavljen i bajs izgleda top.

Ostalo je još da ga probam makar jedan krug.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#127 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 07:05 PM

Bice bice ;)

 

Uocite kako su reseni lancobrani.

 

Jos mala zanimljivost, na bajsu je sve fabricki, i sve je Made i Japan, osim, sedista, ali i kasete i lanca, u pitanju je italjanska Regina.

 

Bicikl je presao veeeeliku kilometrazu 33 godine, ali lanac se jednopstavno nije rastegao, fabricka mera.

 

Tako izgleda life time kvalitet.


  • 0

#128 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 04 July 2019 - 07:38 PM

Прва лига ,свака част Бакс! Јел ланцобран у ствари резервне жице за точак или није та мера
  • 0

#129 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2019 - 07:40 PM

Ta mera, ima dve rezevne zice za tockove kao lancobran.

Sent from my LG-E988 using Tapatalk
  • 0

#130 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 04 July 2019 - 07:43 PM

Врло лепо решење
  • 0

#131 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 July 2019 - 03:54 AM

Iz vremena kada su se bicikli pravili sa ljubavlju a ne iz cistog biznisa, i kad nisu bili delo masovne produkcije i ciste maksimizacije profita.

Ja licno bih npr taj baj malo preinacio i optimizovao za licne potrebe. Stavio bih mu kompakt korman sa prihvatom za tu lulu, bar end siftere, i pozadi neko deore menjac od bar 9 brzina, i rucice kocnice kod kojih sajle prolaze ispod kepera. Opremio ga bisagamaa napred i pozadi i krenuo na put oko Evrope.

Eh sta bih ja sve kad bi se imalo malo vise vremena. :)


Bax odradio si predobar posao!


Koliko imaa sad bajseva u licnoj kolekciji ako sme da se zna?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#132 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 July 2019 - 07:08 AM

Drago mi je da vam se dopada Bridge, jer to i meni pojacava zadovoljstvo :)

 

Premerio sam juce Bridga, negde 12kg ima, sto je negde oko 1kg, teze nego da je trkac te velicine rama.

Mahom to ode u dosta teze tockove.

 

Zanimljivo, kad je bio rasklopljen, merio sam ram, i sam ram, je cak laksi od Peugeot Tourmalet HLE trkaca, koji mi je uporedo bio rasklopljen.

 

 

Sto se turera tice, uzeo sam jos dva rasna lightweight steel turera iz 80tih, jedan je Koga Miyata Explore 1986( za ovu Kogu bih voleo da nadjem neke lepe pak tregere), i jos jedan koji sam nedavno nabavio za burazera, i to je mint Giant Expedition 1987 (isto kopija Miyata rama ali Tajvanska) koji je ful nakrcan za touring, sa svim pak tregerima i napred i nazad i sa blatobranima.

 

I imam jos jedan light turer, svajcarski Aerios, koji je vise trkac, ali ima pripremu za prednji pak treger, i malo pomeren tocak od rama, radi bisaga pozadi.

 

Trenutno su stari tureri na ceni u inostranstvu, pa cene idu dosta visoko.

 

JA sam srecom Bridga snimio na oglasu, ali je bio toliko jadno stanje, da ga mesecima niko nije ni konstatovao...

 

Cak je i mene burazer ubedjivao, da ne moze od njega da se naprvi nista, ali eto moze, i bas sam happy. 


  • 0

#133 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 05 July 2019 - 07:59 AM

Ja licno bih npr taj baj malo preinacio i optimizovao za licne potrebe. Stavio bih mu kompakt korman sa prihvatom za tu lulu, bar end siftere, i pozadi neko deore menjac od bar 9 brzina, i rucice kocnice kod kojih sajle prolaze ispod kepera. 
 

Kako mislis da umesto navojnog petofaza stavis kasetnu devetku?


  • 0
.

#134 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 July 2019 - 08:15 AM

Stos kod ovakvog bicikla, kad se osvezava, ako je moguce je, da se sacuva izvorni duh ali i patina vremena.

 

Ima i drugih pristupa, gde se modernizuje, mada ja to negde odlucujem u letu, kako sam vec raspolozen. Ako npr. imam samo ram, onda je mucenje naci sve fabricke delove sa raznih strana...

 

Uglavnom cenim da se vidi da je stvar stara, i autenticna.

 

 

Cene stare opreme u dobrom mint stanju su vrtoglave. JEr ljudi zele izvorno stanje svojih ljubimaca, i spremi su da plate.

 

https://www.ebay.co....4-/391699689352

 

Recimo ovaj deer head zadnji menjac je ovde 400 funti, meni bi bila ludost da skinem svoj menjac, koji sam spletom sretnih okolnosti nasao,  i sa njime kompetirao bicikl u izvornom stanju...

 

Inace je 6ica pozadi racna.


  • 0

#135 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 July 2019 - 02:07 PM

Kako mislis da umesto navojnog petofaza stavis kasetnu devetku?


Mozda da stavim druge tockove, ali kad ae malo bolje razmisli i sestofaz je skroz dovoljan, pogotovo uparen sa onim malim lancanikom da se natovaren bajs lagano mota uz brdo....

Dobar je bajs, pravi klasik!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#136 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 10 July 2019 - 01:55 PM

Na red je dosao Peugeot Tourmalet HLE internaly brazed, sredina 80tih.

Ovako nesto, samo veci ram.

 

large_peugeot_first.jpg

 

 

Dosta dugo sam trazio bas muski HLE ram, malo veci.

 

Imam vec stariju inkarnaciju tog modela Peugeot sa Carbolite ramom, sa kojim sam prezadovoljan, obzirom na nisku klasu kojoj je pripadao.

 

Zatim sam nabavio i zenski HLE, skoro u Mint stanju, njega smo dali rodjaku.

 

Napokon sam nasao i svoj "muski" HLE.

 

Stanje u kojem je uzet, nije bas reprezentativno (ali obecava), upleo mu se lanac, zdrobio je zadnji menjac, jako iskrivio kuku menjaca zajedno sa dropom, iskrivio je i pogon koliko sam uspeo da vidim.

Takodje je uspeo da prelomi i zadnju felnu, od nekog pada u rupu.

 

Neke specificnosti ovih ramova je da se super voze, malo su tezi, ali je udobnost nesto nas za njih karakteristicno.

 

HLE je neka legura celika koju je Prugeot gurao na jeftinijim modelima, ali kroz to interno brejzovanje, gde se spajao ram bez mufova(pekao u peci), tako su mogli da pariraju Azijatima, i da drze ritam sa njihovim jeftinim biciklima 80tih.

 

HLE je interesantan jer ima i titanijuma u leguri,  i nesto je laksi to Carbolite legure, koju je Peugeot po istom sistemu koristio u ranijim godinama.

 

Mislim, da ramovi nisu tanjeni, da su bas jaki, a da su laksi jer nemaju mufove, pa tako kompenzuju.

 

Ovaj bajs je u planu, bar inicijalno da bude full od evropskih delova, pa posle cu videti.

 

Za sada je:

 

-ispravljen ram na dropu gde je pukao menjac,

-sredjen je Maillard prednji tocak, zamenom lezajeva i centriranje

-zadnji tocak se sredjuje, nabavljen donor tocak sa originalnim obrucem, ima Helicomatic glavu, pa se tu jos lomim da li da to prepakujem ili stavim obicnu MAillard glavu, radi lakseg odrzavanja kasnije...

-nabavljen je Simplex SLJ 6600 menjac, koji je bio u svoje vreme cenjan kao "skoro" najbolji zadnji menjac na svetu.

 

Nije bas neki vredan kolekcionarski bajs, cak sta vise jeftini su bili i bice, ali ja gajim simpatije prema tim modelima. Ljudi koji voze stare bajseve uglavnom imaju dobro misljenje o Peugeot biciklima, ali ovi su malo kontaverzni, je pokazuju da moze da se uradi dobar bajs, iako nije neki preskup italijanski celik koriscen u izradi rama.

Kao novi su kostali reda 350 - 700 DEM, da se stekne neki utisak o ceni.


  • 1

#137 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 December 2019 - 11:04 AM

Evo napokon malo da se mrdnem sa ovim Peugeotom.

- Zamenjena polomljena felna na zadnjem tocku, nasao original donor tocak

- sredjen zadnji menjac, roleri (ps. zadnji Simplex menjac na slici je cuveni menjac, koji je vazio za mozda najbolji u svoje vreme - pocetak 80tih )

- ispravljen pogon koji je lelujao

- opran lanac, Sedis, lanac u fabrickim merama, cudesan je kvalitet tih Sedisa, skoro svaki je isti  kao i kad je napravljen ...

 

Inace bajs je uzet havarisan, usled pucanja starog zadnjeg menjaca, dosloje do havarije svega i svacega te krivljenja dropa , i pogona.

 

Cilj je da za pocetak kompletan bajs bude sa francuskim delovima, pa cu posle videti kako se sve to ponasa, pa mozda uraditi neke izmene...

Attached Thumbnails

  • IMG_20191225_232634.jpg
  • IMG_20191225_232644.jpg

  • 2

#138 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 December 2019 - 12:17 PM

Super je. Ram deluje zdravo sto je najbitnije. Sve ostalo se da srediti, pitanje je samo vreme i novac.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#139 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 December 2019 - 03:10 PM

Thx!

Ti internally brazed Peugeot ramovi, su toliko jaki, da kapiram za 50 godina, ce opet neko negde da ga rasklapa, i da me psuje koliko sam jako zategao kurble :)


  • 0

#140 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 18 May 2020 - 07:00 AM

Napokon sam ga provozao, razvuklo se sredjivanje bas dugo...
Malo mi je veliki, ali za prvu probu sam zadovoljan.
Ram je odlican, i udoban, cemu sam se najvise radovao.

Trudio sam se da bude sto vise od francuskih delova, ali taj Helicomatic pozadi dosta lose salta, mozda ga prebacim na neku moderniju Shimano tehniku, ako mi bude legao...IMG-5801f176b774dc8746f521a4c1c7bf90-V.jpg

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 1




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika