Jump to content


Fotografije

Stari bajs za po gradu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
284 odgovora na ovu temu

#81 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 11:53 AM

Ok, evoi ti jos malo info.

Ram je sa dosta hroma, dropovi su Campagnolo, sto sugerise na ram viske klase, takodje cevi su 531 ali butted - tanjene. Sve je to prva liga iz tog vremena.

Nije skupoceno jer nije neko cuveno ime iza njega, ali radjeno po najvisim standardima tog vremena...

 

 

Subjektivno velcinu rama vidis po duzini head tube, cevi ispod volana.

Kunc sa slike  je recimo 60CM. Obrati paznju na duzinu kraka viljuske, u poredjenju sa head tube:

-58ica, je recimo odnos 2:1. Top tube je polovina viljuske.

 

 

 

20180426_082854.jpg

 

 

 

 

Ako ga pak uzimas, odmah ga treba skroz praviiti, zapusten bicikl ubrzano poropada, tako da treba to odma uraditi, i treba uraditi sa obziorm na to da ti je ram relativno malen.

Dakle, odma ici na to da ti se napravi, ne kazem da ne moze, ali to ce biti izazov koji treba resiti... Trebace ti poprilicno velika i dugacka lula, ako zelis da uradis bicikl kakav je tebao da bude . OVa sto je na njemu je MTB lula.


  • 1

#82 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 12:55 PM

Pokusao sam da ti pokazem sta ti treba, a sta imas, plavi bicikl je 60cm, i kako je vestacki kreiran polozaj sa mtb lulom.

 

poredjenje.png


  • 2

#83 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 02:34 PM

Skontao sam i ja tu foru sa head tubom i veličinom i baš sam mislio da smo iste visine jer vidim da su ti skoro svi tu negde oko 60 cm.

 

Ono zbog čega sam zapeo za ovaj primerak je zato što sam iz Bosne i teže je naći dobar ram po nekoj normalnoj ceni. Koliko vidim, ovde i oni carbolite pežoi idu i po 150e. A i ako nađem nešto po normalnoj ceni obično je veličina 52, 54...ovaj mi je nekako najprihvatljiviji kad saberem cenu, kvalitet i veličinu.

 

Ram je kvalitetan. Za godište si takođe u pravu...kraj osamdesetih, početak devedesetih (bar po nekim brošurama koje nađoh na netu). Oprema jeste sklepana, ali to će svakako ići na zamenu čim se nađe vremena i "vremena". Mislim da je u originalu išla Dura Ace.  Jedino što bih ja umesto drumskog kormana stavio onaj reiser ili kako se već zove jer mislim da bi mi bio dosta praktičniji za manevrisanje po gužvama i uskim uličicama (možda je samo stvar navike, ne znam...nisam nikad vozio drumski). Šifteri idu dole, naravno.

 

Ako sam dobro razumeo ovo što si pokušao da mi dočaraš slikama, ispada da bi mi zbog veličine rama više i odgovarao korman koji planiram da stavim?


  • 0

#84 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 02:39 PM

   Eh, a jutros se prodala Koga Mijata GentsRacer prelep, Shimanoi 600 za 50 evra na olx.ba, zakasnio sam :)

JA u principu ne pravim izlete izvan fabricke forme, jer mi odgovara onako kako je bicikl projektovan, a i oku mi prija.

 

Pokusao sam da ti docaram sa mojom sliko koliko moras da kompenzujes sa lulom, i da to ustvari se kompenzuje sa onom MTB lulom, koja ide koso navise, dok sa klasicnom lulom, bice tesko...

Mozda je moguce naci neki polozaj, gde bi sediste dodatno pomerio u nazad, pa tu malo kompenzovao...

 

Zavisi i koliki je stomak, ako si debeo, onda ces teze ici na mali bicikl :) Ako si mrsav, sklopis se u djule i kidises. 

 

 

Iz mog iskustva, najbolje je uzeti bicikl sa fabrickom opremom, jer onda je velika sansa da je malo vozen, ALI obzirom da ja imam ogroman lager svega i svacega od delova, meni je prakticno svejhedno, u svakom slucaju ako imas za male pare uzmi Gazelu, pa taman da se malo naucis i zavolis pricu...

Od pravih HOlandjana sam imao Batvusa,  i bio je odlican za voznju, takodje nekoliko Kogi, ali one si japanci, sa holanskim pasosem...

Voleo bih da imam 531 Gazelle


  • 0

#85 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 02:42 PM

Znam na koj kogu misliš...juče valjda prodata, bar su meni sinoć tako odgovorili. Jel kvalitetniji ram od ove gazelle?


  • 0

#86 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 02:51 PM

  Nisam pravi sagovornik za to pitanje, ja kod vecine tih dobrih ramova nadjem nesto sto mi se svidja, svi su razliciti, pa cak i isti modeli, to je lepota rucnog rada.

Nemam ni najmnju sumnju da ako se uradi kako treba Gazelle da ce biti extra.

 

U poredku te dve firme model Gazelle je visi u hijerarhiji.

 

Evo ti ga bajs

 

http://www.cyclingpa...l-ab-frame.html

 

ovde im  c Record grupu, ozbiljan je to bajs bio...


  • 1

#87 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 03:06 PM

Ali ova uporedna slika kaze da je tvoj ram imao neki udarac spreda, mozda je do ugla, ali kao da je tocak prednji blizi ramu nego sto bi trebao da bude.... 

 

poredjenje.png


  • 1

#88 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 02 July 2018 - 03:16 PM

E pa to su neke stvari koje ja ni uživo ne bih mogao da otkrijem. Zato i pitam ovde pametnije od sebe. :)

Meni čak i prednji točak na ovom mom deluje nakrivo...bar na toj slici.


  • 1

#89 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 08:33 AM

   Nije pamet, vec iskustvo :)

No nema veze, nesto tu nije kako treba, mozda bih mogao da ga sredim savijanjem, ali ga ne bi placao preko 50e sve djuture, to je max cena za pokvaren bicikl sa krivim ramom.

A kriv je 90% , vise stvari ukazuje u tom pravcu.

 

Nemoj da trazis najeftiniji vec trazi u najboljem stanju sa kompletnom opremom, vrati se na 58-60-62, sa preferencijom 60.

 

I cenkaj se, ja sam Carbolite uzeo po ceni 2 spoljne gume , jeste da je bio totalno u OUTu, ali sve se to lepo sredi, ako je ram zdrav :)


  • 1

#90 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 10:02 AM

Dok ja nađem, prođe i sledeće leto...na piku se kvalitetan ram po ok ceni pojavi jednom u pola godine :)

Jel bi ti pomoglo u oceni stanja da tražim još slika ili si siguran da je kriv? 


  • 0

#91 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 11:08 AM

Nisam siguran je li udaren, ali ta dva bicikla imaju razlicite uglove izmedju head i seat tube.

Sto je moguce ako su razlicite velicine, ali ova dva mi deluju kao da su iste velicine.


  • 0

#92 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 11:22 AM

Mislim da sam u brošuri čitao da su imali 3 varijante rama, aa, ab i ne znam koja bi treća...možda imaju manje razlike u geometriji?

Čovek kaže da je ram u odličnom stanju, samo zadnja guma da se menja


  • 0

#93 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 12:15 PM

Pokusacu jos jednom putem fotke da ti pokazem sta mi je upalo u oko, pri tom ne bih na to obracao paznju da mi to inicijalno nije bilo neobicno na "tvom" biciklu.
Obicno su takvi uglovi na vecem ramu.

 

Na tako malom ramu, prednja viljuska se vise otvara.

 

Na zalost ne mogu vise na osnovu slika da kazem...

Snimi linije, pa pogledaj istu sliku bez linija...

 

 

poredjenje.png

 

 

NIJE iskljuceno da su imali dva dizajna, ali levi model, nema uobicajenu formu uglova.

Levi model ce biti nervozniji na upravljacu, i lakse skretati, a teze drzati pravac.

Pod uslovom da je zaista to po dizajnu (dakle koristili su razlicite mufove), a ne posledica deformacije.

Ako je deformacija, onda se mozda  krivio jos po nekoj osi, to bi mogao da vidim tek posle voznje i detaljnog pregleda bicikla.

 

Da ti malo olaksam ,cak ni fabrike cesto ni na najboljim ramovima(od nekoliko 1000 dolara), nisu imale savrseno uravnotezene bicikle, tj. vise je to retkost nego uobicajeno stanje, sitne nepravilnosti se tolerisu...


  • 1

#94 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 02:22 PM

A najgore je ovako naslepo kupovat, ali nema mi druge...kao mačku u džaku.

Evo, recimo, ove dve gazelle takođe imaju isti problem:

 

3377135218_7c27b840d3.jpg
Gazelle_champion_mondial_002.jpg

  • 0

#95 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 03:51 PM

Kako je ram veci, to se head tube polako primice sa donje strane prema seat tube. Taj ugao diektno utice na hendlig bicikla, sto je manji ram, suprotno ide, negde 56 58 su prelomne tacke.
  • 1

#96 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 05:02 PM

Ma najbolje da ja kupim dobre patike za te pare, pošto bajs nema šanse da nađem :D


  • 0

#97 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2018 - 09:30 AM

PA kad bi trazio jedan bicikl, verovtno bih i ja tesko kupio, ja koristim svaku priliku koja mi se ukaze, i imam neke svoje kriterijume, po kijima se odlucujem, naravno da nekad popijem i stativu...

 

Kad se sa necim bavis i stices iskustvo, naravno da raste sansa da imas dobru kupovinu :)

 

DA kupujem 1 bicikl, trazio bih nesto u fabrickom stanju, za ostale opcije treba ti veliki lot polovnih delova, kako ne vi imao finansijski udarac :)

 

Recimo samo sticnu da kupujes na oglasima su 10-15 evra.

Ja uvek uzimam sticnu kad naletim na jeftinu, pa imam tipa 30 sticni na raspolaganju, i 30 sedista....

 

Recimo da kupis Gazellu, i da krenes na oglasima da trazis delove koji ti fale to je otpilike ovako

-10e sic

-15e volan i lula

-20e shifteri i ruckice kocnica

-10e traka volana

-20e gume

-5 e lanac

-5 e sajle

 

nakupise, taman i da je sve ispravno ostalo...

Zato se gleda ocuvan bajk, pa nek kosta 120-170e, ali da nemas ulaganja.

 

Zuci, Poslao sam ti poruku.


  • 1

#98 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 04 July 2018 - 12:31 PM

Odgodio sam kupovinu do daljneg. Hvala Bax na savetima...smaraću te opet kad skupim pare za nešto kršteno. :)


  • 0

#99 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 22 July 2018 - 11:11 AM

Opet ja dobri narode...vrijedi li ovo 50e?

 

IMG_5bdb5e53bd743e51c945d463e8cd9c7f_V.j
IMG_252987679fe5be9fbf8d69b8d043cf97_V.j
IMG_a13bb5c987961b2ef5523a6ac833625d_V.j
IMG_e04a18a5dc1fcc184529acddda2752eb_V.j
IMG_ffb42096373293377110ad3ba23413f4_V.j
slika_1314697_5b4a3569b2d7d_velika.jpg
slika_1314697_5b4a3594459c1_velika.jpg
slika_1314697_5b4a359316564_velika.jpg

  • 0

#100 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 23 July 2018 - 07:40 AM

Ovo je nemacka Winora, oko 58 visina, kraj 80tih.

Cevi su Oji, koje su isle na Bianchi bicikle radjene u Japanu.

Dakle celik je veovatno poreklom iz Japana, pretpostavljam nesto u klasi Columbus Aelle.

Nije bas trkacko grlo jer ima nosace za branike, ali nije to neki problem.

 

Sto se mene tice vredi sigurno, ako je u stanju koje moze komplet da se reparira, najbitnije, ako cevi nisu krive, i nema vece cvoruge na ramu, neku packicu, mozes da prihvatis..

 

Imam jednu Winoru, i bicikl je odlican u voznji.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika