Jump to content


Fotografije

Stari bajs za po gradu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
284 odgovora na ovu temu

#1 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 19 March 2018 - 07:44 PM

Pozdrav svima,

 

Imam nedoumice oko nabavke bicikla pa bih da se konsultujem sa pametnim glavama.

Biickl mi treba za dnevno cirkulisanje po gradu, nikakve duge rute, off road i slično. Znači do posla, do stadiona (trčim rekreativno), povremeno cirkulisanje po gradu vikendom i kad je lepo vreme.

E sad, meni lično se estetski najviše sviđaju stari drumaši (s tim što bih obavezno stavio ravan guvernal umesto onih rogova ili kako se već zovu) pa sam mislio da uzmem neki polovan u voznom stanju pa da ga vremenom polako sređujem. 

Imate li neku preporuku šta od tih starih modela valja za kupovinu? Pretpostavljam da će meni svaki odraditi posao, ali bih voleo da mi predložite neki sa kvalitetnijim ramom (čelik obavezno, ako je cromoly još bolje), a ostalo može i naknadno da se menja.

Čitao sam dosta i jedino što sam našao od tih starih je da Rog Maraton ima dobar ram...a Senior valjda nema navoj za srednji pogon...

ovde kod mene u Bosni na pik-u ima i nekih KTM Formula modela koji mi izgledaju ok, ali ne znam kakvi su...

Visok sam 188 i, koliko sam razumeo, odgovarala bi mi XL veličina (58cm?).

 

E da, i nije mi bitno da ima milion brzina...i single speed bi mi odgovarao pošto nigde u blizini nemam ni b od brda.


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 19 March 2018 - 09:03 PM

Pozdrav svima,

 

E sad, meni lično se estetski najviše sviđaju stari drumaši 

 

Visok sam 188 i, koliko sam razumeo, odgovarala bi mi XL veličina (58cm?).

 

Mozda pre 60/60 za tvoju visinu ako je u pitanju retro drumas. Mada bi ja pre nasao neki bajs u blizini pa probao/provozao.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 19 March 2018 - 10:12 PM

Proba je nešto što definitivno planiram ukoliko budem u prilici. Gledao sam i ramove od 60cm (ne uživo doduše), ali me plaše bliski susreti gornje šipke i određenih delova anatomije :) U svakom slučaju, to će morati ili lično da se proveri ili dobro da se premeri.

A kako geometrija tih starih drumaša odgovara vožnji u gradskim uslovima? Da li ima neke baš izražene mane u odnosu na city i treking modele?

Ja bih ipak nešto uspravniji položaj od trkaćeg, ali pretpostavljam da se to može rešiti izborom lule i guvernala.


  • 0

#4 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 20 March 2018 - 09:05 AM

Ja cu da napisem moje misljenje, a ti vidi sta ces :)

Tebi moze da zavrsi 58 i 60 posao, pre ce ti zavrsiti posao 60cm, ali uglavices se i na 58.

Ako hoces relaksiraniji polozaj mozda 58 jer je obicno i kraca gornja cev, tako da ti je vise zanimljiva duzina gornje cevi nego visina, posto ce ti oba odgovarati.

 

Inace tu moze da se uzmu strasni bicikli za smesne pare, ali ako znas sta kupujes.

 

ZAtim sami rogovi su mnogo bolji od ravne sipke, jer je bicikl projektovan oko njih i za njih,

Raspored mase onda ide na oba tocka, samim tim si brzi, upravljiviji ,bolje kocis.

 

Par saveta, uzmi bicikl sa light action kocnicama, ili ih stavi naknadno, ti modeli pocinju negde s kraja 80tih godina, tako da imas pouzdane kocnice za grad.

Bilo sta od opreme tipa Shimano 105, 600, RSX, RX100, ce ti zavrsiti posao, gledaj da je oprema kompletna, jer sugerise da nije mnogo ekspaltisan bicikl.

Gledaj da imas indeksni menjac, oni krecu isto negde kad i light action kocnice.

 

Sticker na ramu Reynolds ili Columbus, Oria, Tange definitivno su vredni razmatranja, jer je bicikl sa brendiranim cevima.

 

Ako znas engleski, imas stivo, pa studiraj, inace to je vrlo ozbiljna tema, ali ovde na oglasima ima za malo jace od 100 evra, dobrih komada...

 

Moja mala preporuka, ako zelis odlicnu masinu za male pare, gledaj Peugeot Carbolite trkacki ram, sa unutrasnjim brejzovanjem cevi, jeftini su, povozni, a udobnost je izuzetna. Njih mozes da nadjes i za ispod 50-100e.

 

http://www.mytenspee...tion_1_Page.htm

 

 

PS. Rog je imao top modele i to Amater i Profesional. Sa njima neces pogresiti, ali glupo je da se ogranicis na njih, posto ima nebrojeno mnogo brendova i bicikli.

IMG_20170721_110257.jpg


  • 4

#5 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 20 March 2018 - 02:39 PM

@Bax

 

Problem i jeste u tome što ja ne znam šta kupujem. Mislim, jedno je isčitati svu literaturu a drugo imati oko za neke detalje koje razlikuju dobrog polovnjaka od krša. 

Ja recimo ne bi znao da ocenim da li je neko oštećenje na ramu samo estetski problem ili ozbiljan razlog za odustajanje od kupovine...i tako neke stvari.

Nekako mislim da bi mi najpametnije bilo da kupovinu obavim u BG ili NS pa da platim nekom od vas iskusnijih da pregleda ili predloži primerak.

Zasad sam još u fazi razmišljanja šta bi mi najviše odgovaralo. Pratio sam dosta i ovaj forum pre registracije, i gremlinov blog i nekako sam došao do toga da bi stari čelični drumaš sa kvalitetnim cevima (Reynolds, Columbus, i ostale što si naveo), nekom ok opremom (čini mi se da sam ovde pročitao da je Shimano 105 dobra i pouzdana), i felnama sa duplim zidom i 36 ž(b)ica bilo nešto što bi odgovaralo mojim potrebama. 

Slažem se i za sve što si napisao za rogove, ali nekako kontam da bi u mojim uslovima bio praktičniji ravniji guvernal...grad nema biciklističke staze, ima dosta uskih ulica, dosta će se voziti i trotoarom, pa tu nema govora o nekoj brzini...lakše manevrisanje je daleko bitnija opcija.

Možda i ja lupam...možda bi mi više odgovarao potpuno drugi tip bicikla...to što se meni sviđaju ti stariji čelični drumaši ne znači da bi bili najpraktičniji za moje potrebe.

Tebi hvala na svim sugestijama...i ovaj Pežo mi se sviđa, kao i onaj plavi Motobecane koji si predložio na drugoj temi.

Ako ima neko još nekih predloga, slobodno nek javi. Zadnji put sam seo na bicikl kao klinac pre 25 godina, pa sam otvoren za sve opcije.


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 March 2018 - 05:18 PM

Čelični drumaš nije najpraktičniji, ali je daleko od lošeg izbora, pogotovo sa ravnim kormanom. Ako je neki od modela koji nisu baš trkački, tj. imaju mogućnost montiranja pak tregera i blatobrana, onda je već reč o prilično dobrom rešenju za grad. Ako je sve ravno, zaista možeš voziti i sa samo jednom brzinom. To može biti dosta povoljna opcija, mada za prevoz po gradu, po ravnom, praktično svaki bajs je dobar.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 March 2018 - 05:44 PM

Za 3000 dinara kupio sam na Kupindu starog Puch Clubman-a, i uložio 40-ak evra da zamenim točkove (što nisam morao) i pogon i napravim single speed. Sad je to nezamenljiva gradska zver, neugledna za krađu, a odgovara svim novosadskim i petrovaradinskim izazovima... :)


  • 2
Homesick for a place you've never been...

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 20 March 2018 - 05:52 PM

@zuci   Kupi neki normalan moderan bicikl za grad ovako to izgleda (link)


  • 2

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 March 2018 - 05:54 PM

@zuci   Kupi neki normalan moderan bicikl za grad ovako to izgleda (link)

 

Takav bajs nije baš pametno ostaviti zaključan u NS, ako se koristi za do posla, treninga i sl.

Ono što je Srdjoni predložio je po meni razumnije rešenje (tvoj predlog je lepše rešenje, ako ne dobije noge, mada pitanje koliko je bolji za samu ravnicu).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 20 March 2018 - 06:06 PM

Da mi nije mali vec bi bio kuplien, za poslove po gradu, do posla nazad itd. Savrsen bajk. Ima kais ne prlja lanac odelo itd.
http://www.2bike.rs/...vo#.WrFNa1oo-fA
  • 0

#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 20 March 2018 - 06:29 PM

Da mi nije mali vec bi bio kuplien, za poslove po gradu, do posla nazad itd. Savrsen bajk. Ima kais ne prlja lanac odelo itd.
http://www.2bike.rs/...vo#.WrFNa1oo-fA

ima drugar, (mozda stariju) verziju bez integrisanog svetla...

i eno ga...pizdi od kajisa koji zvizdi...sve je probavao...

jedino resnje mu je kada ga nakrlja i zabeli PTFE (teflon) sprejom

ali onda se nogavica zabeli, tako da remen u teoriji da...a u praksi!?!?

 

Ponudio sam mu da proverim nategnutost kajisa

kaze da je sve po propisu, probao i ParkToolovim Cricketom

i aplikacijom za telefon :)  za koju nisam ni znao da postoji.

 

Pre toga ga je snaslo da je riknuo sistem za ucvrscenje sticne,

nesto se sjebala viljuska a i pukao zadnji blatobran gde drzi (cevi)prtljaznik(a)

tako da sto ku*aca ga je snaslo za puno novaca,

a dizajn...diskutabilan, nekome se svidja a neki smo i normalni :)

 

Takav bajs nije baš pametno ostaviti zaključan u NS..

Pazario je i neki konjski lokot koji kosta kao da je od zlata

i opet ne sme da ga ostavi jer bi bilo gone in 90 seconds.


  • 2

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 March 2018 - 06:33 PM

Novosadski triatlon: odeš peške na Štrand, plivaš, vratiš se biciklom.  :)


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 20 March 2018 - 08:09 PM

@Dusan011

 

Nije ti loše predlog, mada bih ja radije nešto ovako, kada bih uzimao nov:

http://www.konaworld...paddy_wagon.cfm

 

Problem koji imam sa kupovinom novog je taj što bih stalno morao da pazim da ne dobije noge, a to bi me smorilo do te mere da ga na kraju ne bih ni koristio.

Ovo što je uradio srdjoni mi je mnogo bliža opcija. Ako single speed ima negde smisla onda je to po gradu na ravnom, a to je baš moj slučaj. A još je jednostavan za održavanje i manje privlačan neovlaštenim korisnicima.

 

Vidim da Capriolo ima neki gotov fixie/single speed (Fastboy čini mi se), ali nekako mi deluje previše hipsterski sa onim drečavim felugama.

Mislim da je povoljnija srdjonijeva varijanta.

 

@gremlin

Svakako bih gledao ram sa tim rupicama za branike. Korpa manje više...mada ne planiram da je koristim. Misliš li da je neki drugi tip praktičniji za grad?


  • 0

#14 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 20 March 2018 - 10:32 PM

Ала је леп, јооој...ко мултипла међу аутима
  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 March 2018 - 06:08 AM

@Dusan011

 

Nije ti loše predlog, mada bih ja radije nešto ovako, kada bih uzimao nov:

http://www.konaworld...paddy_wagon.cfm

 

Problem koji imam sa kupovinom novog je taj što bih stalno morao da pazim da ne dobije noge, a to bi me smorilo do te mere da ga na kraju ne bih ni koristio.

Ovo što je uradio srdjoni mi je mnogo bliža opcija. Ako single speed ima negde smisla onda je to po gradu na ravnom, a to je baš moj slučaj. A još je jednostavan za održavanje i manje privlačan neovlaštenim korisnicima.

 

Vidim da Capriolo ima neki gotov fixie/single speed (Fastboy čini mi se), ali nekako mi deluje previše hipsterski sa onim drečavim felugama.

Mislim da je povoljnija srdjonijeva varijanta.

 

@gremlin

Svakako bih gledao ram sa tim rupicama za branike. Korpa manje više...mada ne planiram da je koristim. Misliš li da je neki drugi tip praktičniji za grad?

 

Za grad je važno da bajs ide OK: da nije baš pokrivljen ram, točkovi sa osmicom i sl. Takođe bi bilo dobro da su kočnice ispravne. I da ti veličina odgovara. Uz to, ako su gume bez krampona i nema amortizera, uglavnom je to-to. Što se samog bajsa tiče - jedino bih poniku izbegavao jer se sedi skroz uspravno, ali za kraće relacije je i to OK. Ostalo - muški, ženski, stari drumaš, stari MTB - manje više sve dođe isto, samo da izgleda što ružnije i da je što jeftiniji. Bolje je ako ima školjku pogona na ramu sa standardnim navojima, čisto da se oko toga ne mora čovek zezati na neki duži rok. Ako bih birao, gledao bih one stare bajseve sa jednom brzinom, oni veoma lepo idu. Stari drumaš sa ravnim kormanom je isto po meni sasvim OK varijanta - tad imaš i nešto brzina.

 

Pak treger je, barem meni, fenomenalan leti, jer se ne znoje leđa rancem. Blatobrani su obavezni za ostatak godine - da ne budem kao svinja ako je asfalt mokar. Barem za prevoz do posla, pijace i sl.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 21 March 2018 - 09:43 AM

Stoji sve, ali sa pak tregerom i blatobranima, u 99 posto slucajeva dobijes penzos bicikl bar sto se starog celika tice.

 

Kupio sam lightwight celik (nema korpice i blatobrane :) ) za nekoliko dama u mom okruzenju, CroMo Motobecane, zatim Reynolds 531 Peugeota, potom Columbus Cromor Peugeota, kao i jedan Columbus Gara Bianchi.

Uzeo sam im bicikle i da bi mogle da uzivaju u biciklizmu, kad je moja keva odusevljena kako bicikl "lako" ide, svi ce biti odusevljeni. Kupi vrhunski bicikl, ima razlike....

 

Ako penzionerka redovno kroz grad vozi na 700x23 gumama, i obozava svoj "mixte", onda je to basj koji mogu svi da vozi, a lakoca voznje je ono sto te vuce da vozis vise...

 

Kupis dobar tankozidni, tanjeni celik dobijes "ziv" bicikl, koji te tera da ga cepas, kupis jeftini sport bicikl sa celikom debelim preko 1mm, dobijes nesto kao sekiru da teras, ogromna je razlika. :)

 

Postoji izuzetaka od pravila, te mozda mozes da naidjes na dobar jeftiniji bicikl, to je konkretno Peugeot Carbolite, koji mi je pobrao sve simpatije, a imam veliku bazu za uporedjivanje ramova...

 

Carbolite objasnio sta  je dobar bicikl, kao da lebdis dok  ga vozis, jedinstven osecaj...


  • 1

#17 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 21 March 2018 - 12:27 PM

http://www.2bike.rs/...cm#.WrJOKGrwZaQ

 

Evo ovaj bajs deluje zdravo, oprema je druga liga, i to u smislu izdrzljivosti lezajeva, nije klasa kao 105 ili 600ka.

Ali ako je dobra mnogo moze da predje, daleko od toga da je djubre.

 

Velicina je OK.

 

Imas kocnice i shiftere vrlo dobre, pogon lepo deluje.

 

Ram deluje zdravo i nije podbijen, zig made in Taiwan je iz mog iskustva, doba stvar, radili su ramove extra precizno, u poslednjoj eri celika.

Uz kontrolu stanja, moguce je mozda korekcija cene. Cevi su genericki CroMo 3 puta tanjenje.

 

PS. Gume su plasticno djubre, mnogo ce doprineti neudobnosti, mora bolja guma na njega.

 

More Info:

https://www.steel-vi...le-1990s-detail

 

Sudeci po slikama, rekao bih da je zlatasti lanac fabricki, sto sugerise da nije provrteo prvi lanac jos uvek.


  • 3

#18 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 21 March 2018 - 03:38 PM

E to bi mi mislim najbolje odgovaralo...kvalitetan ram, a ostalo će da posluži dok se ne zameni.

Našao sam par onih Pežoa Carbolite, ali nisu ništa jeftiniji, barem ne ovde u BiH.


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 March 2018 - 06:31 PM

E to bi mi mislim najbolje odgovaralo...kvalitetan ram, a ostalo će da posluži dok se ne zameni.
Našao sam par onih Pežoa Carbolite, ali nisu ništa jeftiniji, barem ne ovde u BiH.


U principu se slažem sa Baxom. S tim što bih za grad prednost dao ramu koji ima prihvate za pak treger i blatobrane, ispred hrom-molibden trkačkog rama (ako treba da biram).


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 March 2018 - 06:34 AM

Novosadski triatlon: odeš peške na Štrand, plivaš, vratiš se biciklom.  :)




Pre ce biti: "Dodjes biciklom, plivas i vracas se kuci trceci za lopovom". :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika