Jump to content


Fotografije

Materijali ramova - čelik, aluminijum, karbon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
664 odgovora na ovu temu

#361 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 February 2021 - 07:19 AM

"Parče materijala" za koji treba odvojiti onoliko mesečnih (za mnoge teško zaradjenih) zarada...
Ne može se uvek mudar biti.
  • 0

#362 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 February 2021 - 08:53 AM

Optimista sam, jer sam bicikl uzeo nov (Canyon), pre 8 meseci.
Stil vožnje mi je nežan :D , takođe oprezan sam sa neravninama na putu.
Trebalo bi i da šticna sa amortizerom i karbon viljuška pomažu.




A ovde sam pesimista, jer ja i moj bajs ubrzano živimo. :D
Kod nas će 10 godina malo brže da stigne.
(za 8 meseci već imamo 15,5 hiljada km)

Ali nadam se da ću možda za oko 2 god. da uzmem neki novi bajs za važnije (duže) vožnje, a ovaj će mi ostati onako za svaki dan.

Ne bih da te razocaram, ali najvise polomljenih ramova sto sam video sto uzivo, sto ovde na CB koje su ljidi prodavali kao polomljene, su bas bili Canyon ramovi.  

Sad ti kazes da si uzeo nov, mozda su ove nove generacije bolje, ne znam. Vazno je da je nov i da si kako kazes pazljiv i trebalo bi da ti to traje.

Mozda je razlog toliko polomljenih taj, da su ti ramovi na glasu kao dobri, pa su se ljudi vise opustali i vise izivljavali, ko to zna.


  • 0

#363 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 03 February 2021 - 12:35 PM

Ja sam pitao konkretno za 100.000 km ili bilo koliko, manje ili više, ako je neko od vas iskusnijih čuo ili pročitao negde da je počeo da popušta ram, a vez velikih udaraca, već samo usled tog čuvenog zamora. Možda neko posećuje strane forume gde je bilo reči o tome, ili gledao neki YT.
Izvinjavam se ako je pitanje glupo :D

u opste nije glupo pitanje...

 

iskren da budem nisam siguran da neki aluminijumski ram moze izdrzati 100000km i pre bih tu cifru uzeo kao neki maksimum koliko moze izdrzati.

Moje neko iskustvo je da je aluminijum prilicno slab materijal za iole intenzivniju eksploataciju i brzo dolazi do zamora i pucanja materijala, to je narocito izrazeno na tockovima i zadnjim viljuskama.

 

Osim onoga sto sam licno video, mislim da je i ovaj forum pun pukotina na aluminijumskim delovima, ko iole intenzivnije vozi brzo ga sahrani.

 

@kako puca?
pa prvo pocne neko vreme da skripi i nikako ne uspevas da otkrijes odakle,

kad otkrijes bude kasno,  on je vec pukao i bilo kakva popravka je samo gubljenje vrmena.


  • 0

#364 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 03 February 2021 - 05:02 PM

@Milan777, Tesko je samo kupiti prvi bicikl, kada treba izdvojiti odjedanput novac. Drugi, treci i sve ostale, samo doplacujes, makar ja to tako. I naravno nisam krenuo od preskupe masine. A sada vec sve to dolazi spontano.
I ja imam Canyon ram, star max dve godine. Jeste da oni imaju jedne od najlepsih ramova, ako ne i najlepse, a koliko sam ja upoznat desava im se, ne znam kako to dopuste, da prodaju ramove sa losim varovima. Cak se i na oko vidi.
Prethodni ram mi je isto bio aluminijumski Canyon, naprsao je mojom krivicom. Uspeo sam da ga odlicno sredim, pre svega funkcionalno, a onda i estetski (videlo se naravno), samo ne treba dati svakom da vari. Ram je vredeo 100e, a popravka je bila 20e, mislim da se isplati. Prodao sam ga je jer je bio 26ica, a sada vozim 29er. I koliko znam, i idalje lepo sluzi :)
  • 0

#365 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 February 2021 - 05:48 AM

Konačno sam završio tekst koji se kuva već duže vreme. Obradio sam sledeće:

 

Prednosti i mane čelika, titanijuma, aluminijuma i karbona.

Jesu li alu-ramovi kratkotrajni? Da li je karbon opasan? Da li je čelik večan?

I mnoga druga pitanja, dileme & česte zablude.

 

Link:

Materijali ramova bicikala - objašnjeni


  • 4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#366 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 07:09 AM

Tekstovi sve više naučnički, manje biciklistički.
  • 1

#367 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 February 2021 - 07:46 AM

Tekstovi sve više naučnički, manje biciklistički.

 

Mene je to zanimalo - kao biciklistu. :)

Koga ne zanima, ima skoro 200 drugih, manje naučničkih članaka. A ima i milion drugih sajtova. :)

 

To mi je bilo važno "zaokružiti," upravo zbog "biciklističkijih" tema, tj. čestih pitanja nakon preporuke konkretnog bicikla (tipa ovde pominjana "kratkotrajnost aluminijuma" i slično) - ovako mogu samo šibnuti link i uštedeti sebi vreme na objašnjavanje.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#368 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 07:51 AM

Ma ok nego se plašim da te ne izgubimo, da nam ne odeš odavde na neki institut kako si krenuo :)
Zato se ti vrati biciklističkoj perspektivi, da ne brinemo.
  • 3

#369 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 February 2021 - 08:24 AM

Ma ok nego se plašim da te ne izgubimo, da nam ne odeš odavde na neki institut kako si krenuo :)
Zato se ti vrati biciklističkoj perspektivi, da ne brinemo.

 

:)
Pročitaj pogovor članka. :)


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#370 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2021 - 08:57 AM


  • 0
The sea, the sea

#371 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 09:16 AM

Ja smatram da je clanak i vise nego dobar. Dobro je sto si napisao cinjenice a i naveo izvora sa kojeg su napisane, jer da nisi automatski se u pitanje dovodi legitimnosti clanka i njegove tacnosti.

Pored svega i dalje svako ima pravo na svoje misljenje i da veruje u ono sto mu je srcu drago. :)
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#372 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 09:38 AM

Ne bih da te razocaram, ali najvise polomljenih ramova sto sam video sto uzivo, sto ovde na CB koje su ljidi prodavali kao polomljene, su bas bili Canyon ramovi.
Sad ti kazes da si uzeo nov, mozda su ove nove generacije bolje, ne znam. Vazno je da je nov i da si kako kazes pazljiv i trebalo bi da ti to traje.
Mozda je razlog toliko polomljenih taj, da su ti ramovi na glasu kao dobri, pa su se ljudi vise opustali i vise izivljavali, ko to zna.

Ja ima Canyon star oko 30 godina, mint stanje :)

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#373 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 February 2021 - 12:17 PM

Clanak je kao i obicno gomila pokupljenih informacija sa interneta bez ikakvog zakljucka osim tendeciozno boldovanih naslova: "karbon lose" i karbon zlo"
Kako to da ostali materijali nemaju nista lose i zlo?
 
Uz to covek je lepo pitao kako puca aluminijum a dobio opsirno kako puca karbon,
pa aluminijum valjda ne puca nikako :)
 
takodje vam garantujem da vam alu ram nece trajati 500godina i ako iole aktivnije vozite nece nadziveti biciklistu i ako i to pise u tekstu!
 
U svakom slucaju vec rekoh da znam za gomilu slucajeva puknutih alu ramova sto na ovom forumu sto licno ,sto van njega, a karbon je pukao samo kada se neko opasno skrljao u beton ili ga auto razbio.
 
Ne znam ni za jedan slucaj da se raspao od kamencica niti da se rascepila i raslojila neka pukotina, ako neko zna molio bih da napise.
 
Na kraju lako je koristiti pretragu na forumu i sirom interneta pa videti koliko ima puknutih aluminijumskih ramova gde i na koji nacin pucaju a koliko svih drugih i doneti svoj sud o tome.
 

Ja ima Canyon star oko 30 godina, mint stanje :)

Da nije od aluminijuma? :)
  • 3

#374 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 February 2021 - 12:34 PM

Clanak je kao i obicno gomila pokupljenih informacija sa interneta bez ikakvog zakljucka osim tendeciozno boldovanih naslova: "karbon lose" i karbon zlo"
Kako to da ostali materijali nemaju nista lose i zlo?
 
 

 

Ili nisam dobro objasnio, ili ti nisi pročitao.  :)


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#375 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 12:39 PM

  Moj Canyon je celicana, mislim da je japanski Tange celik. Taj puci nece.

 

viber-image-2020-07-23-10-31-17.jpg


  • 0

#376 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 February 2021 - 12:46 PM

Moj Canyon je celicana, mislim da je japanski Tange celik. Taj puci nece.

viber-image-2020-07-23-10-31-17.jpg

U zdravlju ga vozila!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#377 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 12:47 PM

Jes malo zenskast, ali mi ne smeta (ja ga vozim po selu, kad se uzelim traktorskih puteva...) :)


  • 2

#378 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 01:29 PM

Clanak je kao i obicno gomila pokupljenih informacija sa interneta bez ikakvog zakljucka osim tendeciozno boldovanih naslova: "karbon lose" i karbon zlo"Kako to da ostali materijali nemaju nista lose i zlo? Uz to covek je lepo pitao kako puca aluminijum a dobio opsirno kako puca karbon,pa aluminijum valjda ne puca nikako :) takodje vam garantujem da vam alu ram nece trajati 500godina i ako iole aktivnije vozite nece nadziveti biciklistu i ako i to pise u tekstu! U svakom slucaju vec rekoh da znam za gomilu slucajeva puknutih alu ramova sto na ovom forumu sto licno ,sto van njega, a karbon je pukao samo kada se neko opasno skrljao u beton ili ga auto razbio. Ne znam ni za jedan slucaj da se raspao od kamencica niti da se rascepila i raslojila neka pukotina, ako neko zna molio bih da napise. Na kraju lako je koristiti pretragu na forumu i sirom interneta pa videti koliko ima puknutih aluminijumskih ramova gde i na koji nacin pucaju a koliko svih drugih i doneti svoj sud o tome. Da nije od aluminijuma? :)

Ne znam šta je to toliko loše u tekstu koji je čovek sastavio čitajući teme sa različitih izvora, kombinujući sa njima svoje iskustvo i formirajući sopstveno mišljenje? Mora li ovde svako da bude mašinski inženjer ili da ima vlastitu fabriku za obradu metala ili lepljenje karbona da bio dobio kredibilitet koji bi mu omogućio da napiše post i iznese svoje mišljenje?

Najviše viđaš aluminijumskih ramova da su puknuti iz razloga što ih kod nas trenutno ima najviše u upotrebi, a da slika bude još gora, više od dve trećine tih ramova su sa "uveženih" biciklova prevashodno ne zna se kako i na koji način korišćenih pa dovučenih u Srbiju. Da su karbonski bicikli zastupljeni u istoj meri koliko i aluminijumski medju amaterskim hobi vozacima, vidjao bi isto toliko ako ne i više puknutih karbonskih ramova.

Daleko od toga da se slažem da će onaj ko redovno i intezivno vozi bicikl brzo sahraniti ram novog bicikla od aluminijuma, daleko bilo. Čak i vozači koji generišu i preko 1000 vati u sprintu ne mogu tako lako da polome aluminijumski ram, pre ce pri takvoj sili puci lanac ili se iskriviti zadnji menjac. Tome koliko je aluminijum zapravo izdrzljiv u prilog govori i činjenica da je prvi karbonski bicikl na Pro touru korišćen još davne 1986. godine ali uprkos njegovoj upotrebi još dugo godina se uporedio borio sa aluminijumom za prestiž, budući da je čak i 12 godina kasnije Marko Pantani osvojio i Giro i Tdf, oba upravo na aluminijumskom biciklu. A ako neko zaista maltretira svoje bicikle i gura njih i njihove komponente do maksimuma izdržljivosti, onda to sigurno jesu profesionalni biciklisti.

Mene ako pitate, smatram da ne postoji tehnološki nikakva prepreka da se danas izradi aluminijumski ram na kojem će jedna ekipa odneti pobedu na Pro Touru. Samo zamislite koji bi to ogroman korak unazad bio za biciklističku industriju i svu onu njihovu "revoluciju" kojom nam masiraju mozak poslednjih decenija?


Pri tome, ja nemam apsolutno ništa protiv karbonskih ramova i ne poričem da ću jednog dana vrlo verovatno dugoročno zajahati karbonca, ali pre svega iz razloga što korišćenje karbonskih vlakana pri izradi bicikala daje veliku slobodu u dizajnu i zato što karbon jeste osetno udobniji od aluminijuma, a ne isključivo zato što je kao materijal toliko bolji....
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#379 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 01:39 PM

Moj Canyon je celicana, mislim da je japanski Tange celik. Taj puci nece.
 
viber-image-2020-07-23-10-31-17.jpg


Mislio sam da je Canyon kao proizvođač mlađi... :)

*

Gde da nađem takve iste rogove?
  • 0

#380 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2021 - 02:00 PM

Ja ima Canyon star oko 30 godina, mint stanje :)

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk

Pricao sam o al. ramovima, nije mi napamet pala ta celicana. E stvarno je uspeh sto nije pukao.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika