Jump to content


Fotografije

Prednji menjac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
70 odgovora na ovu temu

#61 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 January 2023 - 11:19 AM

Са овим погоном 105 који сам ставио, штеловање је успело, нисам се сетио да измерим док је био труватив који ми је правио проблем. Такође да напоменем да док је био мењач због којег сам првобитно започео са питањем (чешање ланца у одређеном положају па се испоставило да је мењач за 52 зуба, а велика шајбна има 50) нисам уопште имао проблем да наштелујем његово кретање при промени брзина (чешање је друга прича). Могуће је да је конструкција овог рама (да се не враћам на почетак питања - оригинално само за задњи мењач) таква да отежава рад предњег (бар неких) мењача.

Za novije menjače (ne znam za soru) postoji jedan Shimano alatić, šablon za montažu menjača, tj. štelovanje ugla sajle. Ne znam da li ta Sora mora da se postavlja sa tim alatom, a pouzdano znam za noviju Tiagru da bi trebalo koristiti šablon.
Ovo je taj alat https://www.danscomp...p598010/p325011
Mislim da sam ga kupio jer je džabaka, ali morao bi da ga potražim, a možda sam samo planirao da ga kupim ali sam zaboravio da ga poručim. Uglavnom, ako ti zatreba možemo da naručimo prvom prilikom kad budem nešto poručivao od preko.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#62 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 11:30 AM

Za novije menjače (ne znam za soru) postoji jedan Shimano alatić, šablon za montažu menjača, tj. štelovanje ugla sajle. Ne znam da li ta Sora mora da se postavlja sa tim alatom, a pouzdano znam za noviju Tiagru da bi trebalo koristiti šablon.
Ovo je taj alat https://www.danscomp...p598010/p325011
Mislim da sam ga kupio jer je džabaka, ali morao bi da ga potražim, a možda sam samo planirao da ga kupim ali sam zaboravio da ga poručim. Uglavnom, ako ti zatreba možemo da naručimo prvom prilikom kad budem nešto poručivao od preko.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Нисам знао за то. Можда има везе са тим. Углавном, лакше сам наштеловао кад сам уместо труватива ставио 105 погон. А најлакше сам наштеловао ултегра (по питању набацивања на ланчанике, једино што је он предвиђен за два зуба више).
  • 0

#63 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 04:31 PM

Kolko ima mm od srednje sajbne, pa do sredine rama?


Измерио сам од зида средње шајбне до средине рама 45мм
  • 0

#64 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 07:22 PM

Измерио сам од зида средње шајбне до средине рама 45мм

Odlicno.


  • 0

#65 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 09:24 PM

Za novije menjače (ne znam za soru) postoji jedan Shimano alatić, šablon za montažu menjača, tj. štelovanje ugla sajle. Ne znam da li ta Sora mora da se postavlja sa tim alatom, a pouzdano znam za noviju Tiagru da bi trebalo koristiti šablon.
Ovo je taj alat https://www.danscomp...p598010/p325011
Mislim da sam ga kupio jer je džabaka, ali morao bi da ga potražim, a možda sam samo planirao da ga kupim ali sam zaboravio da ga poručim. Uglavnom, ako ti zatreba možemo da naručimo prvom prilikom kad budem nešto poručivao od preko.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

89E20CD6-448A-430E-919D-17322581FB71.jpeg
Има два модела исте серије за трофаз: ја имам са шелном, а разлика је у делу где се сајла качи, види се и на овим сликама. Тај алатић изгледа служи за штеловање положаја тог дела код модела лево на слици, а за модел који ја имам изгледа да не служи. Гледао сам у шимано пдф одељку и тамо има сликовито показано такође за модел трофаза који ја немам. Мој модел има онај класичан спој где се сајла само провуче испод шрафа, док овај други има и неку аку платну и неки пин, па се вероватно ту нешто затеже и притеже да би се постигла тензија.
  • 0

#66 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2023 - 11:56 PM

Pre par dana sam kupio prednje i zadnje menjače Soru R3000 2x9. Montirao sam prednji menjač na sedalnu cev i primetio da umesto klasičnog utora kroz koji se provuče sajla i posle steže imbus šrafom (kao kod svih normalnih menjača) Shimano je kod ovih novijih napravio neki poseban sistem neke metalne pločice i pina, kao što se vidi na slici. U kutiji menjača nije bilo isporučeno nikakvo uputstvo pa sam najpre mislio da sajla treba samo jednostavno da se provuče ispod te platne i da se potom stegne šraf i gotovo. Međutim koliko god jako stezao sajlu rukom i pričvršćivao šraf imbusom, kad namestim da radi, posle jedno 4,5 promene sa male na veliku šajbu sajla se olabavi i ne može više da menja. Kopao sam po yt i po netu da vidim o čemu se radi i skontao da su i drugi osim mene iskusili taj isti problem i pitali za rešenje. Na kraju sam na Shimanovom sajtu našao uputstvo i uspeo da namestim da radi. Radi se o tome da taj tupavi "alat" ustvari parče plastične folije prisloniš na menjač da vidiš pod kojim uglom prolazi tvoja sajla, da li više vuče na levo ili na desno. Ako si na prmer skontao da vuče više na levo onda odšrafiš šraf koji drži tu pločicu, skineš je i onda taj mali pin iza pločice izvadiš i zarotiraš 180 stepeni na levo pa vratiš u ležište i on se malo pomeri par milimetara u levo. Onda vratiš pločicu a sajlu provučeš tako što ona ide prvo na gore, zatim oko pina pa na dole oko šrafa. Jedino kad sam tako namestio onda je sajla ostajala zategnuta i menjač je mogao da radi kako treba.

Od toliko različitih Shimano, Campagnolo i Sram menjača koje sam podešavao i nameštao ovakvo sranje od sistema još nisam video. Ne znam kakvo konkretno poboljšanje u radu menjača donosi to bespotrebno komplikovano rutiranje sajle i taj sistem sa tom glupavom pločicom i pinom, ali se iskreno pitam može li iko da mi objasni šta je to suštinski toliko bilo pogrešno u načinu pričvršćenja sajle na starijim Shimano prednjim menjačima pa su to tako korenito morali da izmene i useru?!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#67 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 15 February 2023 - 12:43 AM

(link)


  • 1

#68 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 February 2023 - 05:27 AM

(link)

Vrlo korisno štivo!
Volim kad pročitam da naučim nešto novo!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#69 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2023 - 06:49 AM

Svaka liku čast, baš se potrudio da detaljno opiše proceduru podešavanja prednjeg menjača, čak daleko detaljnije nego što je Shimano to predstavio na svom sajtu.

To da za ove menjače nije potreban zatezač sajle kad se namesti kako treba je istina ali je rutiranje sajle pakao ako ne znaš kako se radi. Isto tako ovi menjači na slikama u tom blogu nemaju baš identičan sistem pričvršćivanja sajle kao što je to slučaj kod Sora menjača. To da menjač radi sa manje sile i lakše u odnosu na starije menjače je glupost, bar kad je Sora u pitanju. Kao što rekoh, sem odsustva potrebe zatezača sajle, ja ne vidim apsolutno nikakvu prednost u konstrukciji novijih generacija Shimano prednjih menjača.

Što se dizajna i konstrukcije prednjeg menjača tiče tu je Sram tata mata. Naprave menjač koji radi sa 11 i 12 brzina i kojem nije potrebna Trim opcija da lanac ne bi češao o kavez menjača (sem u ekstremnim kombinacijama mali-mali i veliki-veliki). Tu japanci malo treba da kopiraju amere kako se to radi...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#70 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 15 February 2023 - 09:40 AM

Моје искуство код новог типа Шимано предњег мењача: две линије које се усклађују приликом штеловања тензије, ,,раштелују" се временом и то не у неком превише дугом року. Исту ствар са grx и ултегром сам имао. Ништа страшно, али морао сам да ,,доштелујем" повремено.
Што се Соре тиче, имам трипл нову серију, али модел без плочице (хе хе)
  • 0

#71 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 21 April 2023 - 05:40 PM

У овој теми сам писао о предњем мењачу серије Ултегра (6703) који нисам успео да наштелујем да ради на једном бициклу у пару са погоном чија је највећа шајбна 50 зуба, иако је раније радио на два друга рама/бицикла у истој поставци механике. У овом случају је качио кавез у једном положају јер је тај мењач предвиђен за 52 зуба. Сравио сам други мењач (Сора трофаз) и радило је без проблема. Елем, тај рам сам продао и целу поставку пребацио на други рам и нисам био лењ, па сам поново пробао предњи Ултегра. Ради. Моја претпоставка је да је нешто у геометрији рама било специифично, што није допуштало да се комбинује предњи мењач са већим опсегом зуба на шајбни са мање.
Пишем чисто ради информације која можда неком послужи.
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika