Jump to content


Fotografije

Prednji menjac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
70 odgovora na ovu temu

#21 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 May 2021 - 08:26 AM

Riknuo mi prednji menjač nakon 100 godina. Inače vozim neki hibrid specialized, gde su napred deore ručice menjača. Pogon je 3x9, najveći lančanik ima 50 zuba, a promer cevi 31,8. Ima neko preporuku, koji menjač sa berze bi bio najkompatibilniji za ovu moju skalameriju? Na ovom starom piše samo Shimano 9 speed, a iza "for 50T".


Za promer cevi 31,8 i da je za 910 s. Uži neće da može. I naravno kačenje sajle je bitno.. odozdo ili odozgo.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#22 modestmouse

modestmouse
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 18 May 2021 - 06:52 PM

Za promer cevi 31,8 i da je za 910 s. Uži neće da može. I naravno kačenje sajle je bitno.. odozdo ili odozgo.

Uzeo sam ovaj
https://www.2bike.rs...43#.YKQMmGSxVkw

Thanks though
  • 0
My ego is like my stomach, it keeps shittin' what I feed it...

#23 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 14 June 2021 - 02:53 PM

https://www.reddit.c...atability_with/
Укратко, овде стоји да друмска Срам група 1х11 не може да се конвертује у 2х11 јер задњи нењач неће радити како треба јаса се дода предњи. Ако сам добро разумео и прочитао. То ми је идеја - додавање леве шамараљке и предњег мењача, али ми није јасно шта је конкретно проблем. Зна ли ико да ми обхасни?
  • 0

#24 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 14 June 2021 - 07:33 PM

Za pocetak visak lanca koji zadnji menjac mora da povlaci, zatim ugao zamisljene piramide koji zadnja kaseta obrazuje a koji paralelogram zadnjeg menjaca mora da prati da bi gornji tockic zadnjeg menjaca bio sto blize kaseti i omogucio glatko menjanje brzina... Iz kapitalistickog ugla posmatrano svakako da bi im se vise isplatilo da jedan zadnji menjac moze da radi sve a ako su zakljucili da ne moze onda je bolje "Kud svi tuda i mali Mujo"...


  • 0

#25 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 14 June 2021 - 08:24 PM

Za pocetak visak lanca koji zadnji menjac mora da povlaci, zatim ugao zamisljene piramide koji zadnja kaseta obrazuje a koji paralelogram zadnjeg menjaca mora da prati da bi gornji tockic zadnjeg menjaca bio sto blize kaseti i omogucio glatko menjanje brzina... Iz kapitalistickog ugla posmatrano svakako da bi im se vise isplatilo da jedan zadnji menjac moze da radi sve a ako su zakljucili da ne moze onda je bolje "Kud svi tuda i mali Mujo"...


Значи Срам Ривал задњи мењач се прави у различитим варијантама за комбинацију 1х11 и 2х11? То нема код Шимана, ако се не варам?
  • 0

#26 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 14 June 2021 - 09:38 PM

И даље покушавам да схватим - иста касета и исти задњи мењач и шифтер, а ако се дода предњи мењач, тај задњи неће радити?
  • 0

#27 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 14 June 2021 - 09:44 PM

Poenta je, ako koristis istu kasetu za 1x i 2x onda ti treba duzi kavez da prihvati visak lanca koji ces dobiti prelaskom napred sa 1x na 2x. Postavlja se pitanje sta ce ti 2x sa na primer kasetom 11-42? Ako stavljas manju kasetu pozadi onda ima logike preci na 2x ali tada ne odgovara ugao zamisljene piramide koji opisuje paralelogram zadnjeg menjaca, na primer 11-32 kaseta je "strmija" u odnosu na 11-42 kasetu

 

razlika u zamisljenoj "piramidi" kasete drumska naspram MTB

 

cassettes.jpg


  • 0

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 14 June 2021 - 11:17 PM

https://www.reddit.c...atability_with/
Укратко, овде стоји да друмска Срам група 1х11 не може да се конвертује у 2х11 јер задњи нењач неће радити како треба јаса се дода предњи. Ако сам добро разумео и прочитао. То ми је идеја - додавање леве шамараљке и предњег мењача, али ми није јасно шта је конкретно проблем. Зна ли ико да ми обхасни?

Ma ko zna to, jabi se kladio da će raditi. Evo upravo se natežem sam sa sobom da ugradim 12 fazni shimano menjač na 10 faznu mtb grupu, piše da nije kompatibilno a ja sam siguran da jeste. Kupio sam menjač ali već mesec dana mi stoji nemontiran.
Suština je da sve treba probati jer više ne verujem nikome dok sam ne probam.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#29 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 15 June 2021 - 06:44 AM

Poenta je, ako koristis istu kasetu za 1x i 2x onda ti treba duzi kavez da prihvati visak lanca koji ces dobiti prelaskom napred sa 1x na 2x. Postavlja se pitanje sta ce ti 2x sa na primer kasetom 11-42? Ako stavljas manju kasetu pozadi onda ima logike preci na 2x ali tada ne odgovara ugao zamisljene piramide koji opisuje paralelogram zadnjeg menjaca, na primer 11-32 kaseta je "strmija" u odnosu na 11-42 kasetu
 
razlika u zamisljenoj "piramidi" kasete drumska naspram MTB
 
attachicon.gifcassettes.jpg

Поставка је Срам Ривал 1х11 са касетом 11-36, није касета 42.
  • 0

#30 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 15 June 2021 - 06:52 AM

Ma ko zna to, jabi se kladio da će raditi. Evo upravo se natežem sam sa sobom da ugradim 12 fazni shimano menjač na 10 faznu mtb grupu, piše da nije kompatibilno a ja sam siguran da jeste. Kupio sam menjač ali već mesec dana mi stoji nemontiran.
Suština je da sve treba probati jer više ne verujem nikome dok sam ne probam.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Може и то бити
  • 0

#31 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 04:17 PM

Појавила ми се занимљива ситуација са понашањем предњег мењача на једном бајсу. Мењач је Ултегра (6703), погон 105 (5703 - 50/39/30) што би значило да одговарају један другом. Групу сам пребацио са једног другог бицикла пролетос и осим неколико вожњи по граду, нисам тај бицикл користио. Елем, данас решим да га пробам на неких вожњици и приметим да нешто гребе и чешка. Код куће погледам, а оно средња шајбна одоле гура кавез мењача у положају ланца на највећем ланчанику. Пробам мало да испомерам али слаба вајда. Установим да кад подигнем мењач горе, да средња шајбна и даље гура (удара благо зубима у кавез) одоздо, али да када употребим онај међуклик да померим мењач према раму, онда то чешање/ударање престане, само што тада ланац чеше о зид кавеза. На слици је тај високи положај мењача при коме не чеше код међуклика. Када мењач спустим ниже, онда средња шајбна гура кавез одоле у сваком положају.
На првом бициклу где сам га користио нисам приметио тај проблем.82F26870-BF76-492F-96EE-9A5584048E36.jpeg

Сутра ћу додати још неку слику са унутрашње стране, светло ми је у тој просторији лоше па се не би видело како треба.
Шта би могло бити?
  • 0

#32 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 04:25 PM

A koji je bio pogon na prvom biciklu? Po ovome sto citam o menjacu, predvidjen je za minimum 13 zuba razlike (kod tebe je 50-39=11) pa verovatno zato kaci o srednju sajbnu. Zasto nije kacio na prvom biciklu, mozda je ugao sedalne cevi rama bio drugaciji, menjaci se prave za odredjeni ugao tvoj je za uglove od 63 do 66 stepeni.


  • 0

#33 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 04:51 PM

A koji je bio pogon na prvom biciklu? Po ovome sto citam o menjacu, predvidjen je za minimum 13 zuba razlike (kod tebe je 50-39=11) pa verovatno zato kaci o srednju sajbnu. Zasto nije kacio na prvom biciklu, mozda je ugao sedalne cevi rama bio drugaciji, menjaci se prave za odredjeni ugao tvoj je za uglove od 63 do 66 stepeni.

Пало ми је на памет то прво што си рекао о односу зуба, али сам то одбацио јер је радио на претходном бициклу (чак је радио и на једном пре тога, са другим погоном додуше, али исти однос зуба) док ми угао седалне цеви није пао на памет.
Исти је погон, само сам целу групу пребацио са једног на други рам. Могуће је да је у питању угао седалне цеви. Он се мери у односу на тло, је ли тако?
  • 0

#34 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:00 PM

Meri se ugao izmedju sedalne cevi i donje cevi zadnje viljuske. Verovatno je u pitanju ne toliko ugao nego gde se nalazi sedalna cev u odnosu na poprecnu cev za pogon tj BB. A mozda se razlikuje i sirina cevi za BB koji milimetar... menjac prati putanju kruznice, u prvom delu ide vise u stranu a na kraju ide vise u visinu, kada bi malo odaljio pogon sa nekom tanjom podloskom mozda bi uspeo da promasi srednji lancanik.


  • 0

#35 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:06 PM

Углавном, зеза. Требало би да измерим угао па да евентуално према њему тражим мењач или да пробавам све што ми допадне шака од друмских мењача 3х?
Допуна: рам није у оригиналној поставци имао предњи мењач.
D4089094-8DDB-4E9E-8BBD-0ECCFAF69B6A.jpeg D4089094-8DDB-4E9E-8BBD-0ECCFAF69B6A.jpeg
  • 0

#36 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:14 PM

Drumski menjaci imaju isti ugao, prilagodjen drumskim ramovima. Treking bicikli mogu da imaju drugaciji ugao od drumskih ramova. Drumski menjac na drumskom ramu je OK, drumski menjac na treking ramu, moze da bidne a ne mora da znaci... Trazi menjac koji ima minimum 11 zuba, a mozes i po sistemu uradi sam da obrusis malo tu unutrasnju stranu kaveza.


  • 0

#37 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:19 PM

Drumski menjaci imaju isti ugao, prilagodjen drumskim ramovima. Treking bicikli mogu da imaju drugaciji ugao od drumskih ramova. Drumski menjac na drumskom ramu je OK, drumski menjac na treking ramu, moze da bidne a ne mora da znaci... Trazi menjac koji ima minimum 11 zuba.


Између велике и средње? Минимум 11 зуба разлике или максимум?
  • 0

#38 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:22 PM

5703 je deklarisan kao 11T, Takodje (link) pise Applicable top-mid tooth difference 11T


  • 0

#39 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 05:33 PM

5703 je deklarisan kao 11T, Takodje (link) pise Applicable top-mid tooth difference 11T

Значи 5703 би могао да буде то што ми треба?
Та Тиагра серија 47.. је мало специфична. Ради само са својом групом, бар задњи мењач
A3531434-EBD6-4587-A62E-196FD14ADBC5.jpeg
  • 0

#40 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 07:42 PM

...Мењач је Ултегра (6703), погон 105 (5703 - 50/39/30) што би значило да одговарају један другом...
...Шта би могло бити?

predpostavka je majka svakog dobrog...zeHeba :(

 

Kao sto je kolega Dule vec ukazao

105ca pogon FC-5703 je radjen sa lancanicima 50/39/30

i prednji menjac FD-5703 je predvidjen za taj raspon..max 20T a razlika veliki-srednj 11T

 

dok je ultegra FC-6703 radjena sa lancanicima 52/39/30

tako da je prednji menjac FD-6703 pravljen da ima max kapacitet 22T a razlike mali-veliki 13T

tako da to ne znaci da odgovaraju jedan drugom :(

 

Pre pregledavanja ovih silnih tabela pomislih da mozda srednji lancanik nije originalan, da je tanji ili siri od originalnog,

pa zato ne stoji na pravom mestu u ravni po kojoj se krece kavez prednjeg menjaca,

ali sad verujem da je gorepomenuta "neodgovornost" krivac.

 

Imas menjac u Planetu https://planetbike.r...-50t-top-2.html

ali i kod Ace https://www.2bike.rs...an#.Y1mNTnZBxPY


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika