Jump to content


Fotografije

Prednji menjac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
70 odgovora na ovu temu

#1 AMDFX2014

AMDFX2014
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 16 August 2017 - 09:03 PM

Naime prednji menjac shimano tourney  neki kad se zategne sajla na rucici je tolko tvrdo da od tri  brzine  mozes da prebacis u 2. ako  se zapne poprlicno jako a u 3. nema teorije da ubaci tako.Kada pokusas da vratis sajla je opet i tu tvrda i cuje se neki tup zvuk i cak ni ne popusti,a i ovako uprkos toj tvrdoci menjac dovoljno ne vuce da prebacio u vecu brzinu.


  • 0

#2 gagi018

gagi018
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 16 August 2017 - 09:39 PM

Druze odgovoricu ti ja ovako malo laicki. Na ovom forumu ima velikih profesionalaca i oni ce me sigurno ispraviti i tebi jos bolje pomoci. Nisam serviser ali dosta vozim biciklu. Ne znam da li dugo vozis tu biciklu i da li ti je ranije lepo funkcionisao prednji menjac.uglavnom mozda su ti na samom menjacu ona dva srafčica tako nastelovana lose da ne dozvoljavavaju menjacu dovoljan hod ili je mozda sam sifter gore na governalu pohaban ili je mozda napravljen samo za dve brzine. Proveri takodje i sajlu da li nije ostecena pa zadire u buzir. Ako ti je kojim slucajem neki stari kineski sifter onaj skroz amaterski onda ga menjaj jer to i kad je novo zajebava. Pozdrav
  • 1

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 August 2017 - 07:02 AM

Ja summjam na sajle i buzire, koliko sam shvatio simptome.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 AMDFX2014

AMDFX2014
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 17 August 2017 - 09:00 AM

@FalloutBoy I ja isto na to sumnjam jer je na ulazu burzira u rucice dosta pohaban


  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 August 2017 - 09:29 AM

Da li se taj problem postepeno pojavio (pohabalo se nešto; počni podmazivanjem sajli i bužira nekim retkim uljem i izduvavanjem ručice sa WD-40) ili si ga imao (loš položaj menjača, loše proveden bužir...)?


  • 1

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 August 2017 - 11:24 AM

Išao bih sistemom eliminacije (ako neko ima bolji predlog, neka me ispravi):

 

1. Otkačiti sajlu sa menjača. Probati da li lepo ide kada se pomera rukom. Ako je praktično skinuti i lanac, da ne smeta i ne kači se, tim bolje, mada može i sa sve lancem relativno lako da se proveri. Krajnji "donji" (bliže ramu) i krajnji gornji položaj - kako stoji kavez. Je li paralelan sa lančanicima? Je li nadilazi lepo sve lančanike, ili nedovoljno? Da li glatko ide levo-desno sam kavez?

Ako postoji neki problem - šrafovi  za ograničavanje hoda i malo ulja na pivote (zglobove), pa nova proba, pre eventualne zamene. Videti i je li na odgovarajućoj visini postavljen (3-5 mm iznad najvećeg lančanika.

 

2. Proveriti same šiftere. Najbolje sa sajlom izvučenom iz bužira. Rukom držati zategnutu sajlu, pa menjati brzine na šifteru. Da li zateže i otpušta sajlu pri svakom kliku, ili negde preskače i ne uradi ništa?

 

3. Ako su prva dva testa prošla kako treba - najverovatnije da sajla zapinje negde unutar bužira. Nova sajla i bužir su rešenje ako se ne utvrdi tačno deo koji pravi problem.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 05 August 2020 - 12:55 PM

Можда некоме послужи податак да овај мењач без проблема ради и на 50 зуба. Користио сам га на друмском погону са ,,бар енд” ручицом мењача.
14A693BB-CD94-455C-A42A-E3BD855B702B.jpeg
AECFC474-B46A-420C-B9A5-42AE373349E0.jpeg
  • 1

#8 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 20 August 2020 - 03:34 PM

Da li ovaj povlači sajlu od gore ili odozdo?

 

https://www.2bike.rs...ra#.Xz6TZcAzaM9


  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 August 2020 - 03:50 PM

od dole
  • 1

#10 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 20 August 2020 - 04:06 PM

Baš to mi i treba. Hvala  n2:redbull


  • 0

#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 23 November 2020 - 09:59 PM

Не знам каква су искуства других, али нисам успео да наштелујем два трипла предња мењача да раде са друмском ручицом/шамараљком. Наводно може, али изгледа да није баш тако, бар не у ова два случаја. Пробао сам деоре (мтб) и хт (трекинг) на трекинг погону (48/36/26), али ништа. Иако имају довољан ход да набаце ланац, ручица не може да их повуче довољно. За сваки случај сам пробао и са друмским триплом на истом погону и он ради нормално.
  • 0

#12 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 November 2020 - 02:20 AM

Shimano? Mislim da drumske šamaraljke nisu baš pogodne za mtb/treking pogone i menjače zbog razmaka lančanika + ukupne distance od najmanje do najveće brzine. Koliko znam, širina kaveza za drum je uža pa mtb/treking ne pomera lanac dovoljno... Možda grešim, ali to mi se čini kao uzrok problema.
  • 0
The sea, the sea

#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 24 November 2020 - 07:52 AM

Ја сам се руководио оним да је комбинаторика компатибилнисти за предњи мењач лакша, међутим, није ми успело. Мењач могу руком да померим пошто има довољан опсег, али закачен на сајлу не може. Можда би могло када бих кабез натегао ручно у крајњи положај преко велике пајбне, па онда причврстио сајлу :)
Са фрикционим шифтером (баренд ручицом) нисам имао проблем
  • 0

#14 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 28 November 2020 - 11:28 AM

Дефинитивно потврђено да неки предњи (мтб) мењачи ипак не могу са друмском ручицом. Пробао сам седеће варијанте деоре, хт, док је на пример, срам х7 (висећи) радио са друмском ручицом. Нисам био у прилици да пробам висећи шимано. Може бити да је у питању конфигурација унутрашњег профила кавеза, мада се мени чини да је нешто друго у питању, јер ручица једноставно не може да довољно повуче кавез да ,,зајаши” највећу шајбну. Да додам, задњи деветобрзински хт савршено ради са десетобрзинском друмском ручицом, што је већ позната ствар.
  • 0

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 February 2021 - 09:37 AM

R770 odradio svoje. Pukla oba gornja mosta koji drže unutrašnju i spoljašnju stranu kaveza.

IMG_20210201_101314~2.jpg

IMG_20210201_101744.jpg

IMG_20210201_102809.jpg
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 February 2021 - 10:19 AM

Ma može to još da gura, sitan defekt, praktično estetski problem!


  • 2

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 February 2021 - 05:29 PM

Ma može to još da gura, sitan defekt, praktično estetski problem!


Može ali ja volim da sve bude esteCki na nivou pa sam naručio drugi. Malo me blam da mi ovo štrči na bicu :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 February 2021 - 10:40 AM

Ma može to još da gura, sitan defekt, praktično estetski problem!


Nije samo estetika, može pertla da zapne za to pa da vidiš problem... :P
  • 0
The sea, the sea

#19 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 February 2021 - 11:03 AM

Pa i to bi bio estetski problem - odrano koleno i dlanovi, modrica tu i tamo. Ako ima i većeg problema pa boli, nagneš pljosku sa dovoljno gradi i zapevaš neku junačku!
Mislim, tako valjda rade pravi majstori biciklizma. Ja se derem, plačem k'o strina i stavljam novi menjač odma'.
  • 0

#20 modestmouse

modestmouse
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 18 May 2021 - 05:44 AM

Riknuo mi prednji menjač nakon 100 godina. Inače vozim neki hibrid specialized, gde su napred deore ručice menjača. Pogon je 3x9, najveći lančanik ima 50 zuba, a promer cevi 31,8. Ima neko preporuku, koji menjač sa berze bi bio najkompatibilniji za ovu moju skalameriju? Na ovom starom piše samo Shimano 9 speed, a iza "for 50T".
  • 0
My ego is like my stomach, it keeps shittin' what I feed it...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika