Jump to content


Fotografije

Nov drumaš za 50 hiljada dinara (+/- 5 000)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
151 odgovora na ovu temu

#101 Partyholic

Partyholic
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 08 August 2017 - 07:47 AM

Da se vratimo malo na temu drumaša :-)

Trebao bi mi neki bajk za višednevno putovanje bajsom po brdima, ravnicama i dolinama. Da li je ovo ok cena za ovaj bajs: http://www.njuskalo....-oglas-23067635

Visok sam 188, težak 85-90, pa me zanima i da li bi visina rama od 57cm bila ok za mene? Hvala unapred
  • 0

#102 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 August 2017 - 09:10 AM

Da se vratimo malo na temu drumaša :smile:

Trebao bi mi neki bajk za višednevno putovanje bajsom po brdima, ravnicama i dolinama. Da li je ovo ok cena za ovaj bajs: http://www.njuskalo....-oglas-23067635

Visok sam 188, težak 85-90, pa me zanima i da li bi visina rama od 57cm bila ok za mene? Hvala unapred

 

Taj bicikl nije drumski - tema su drumski bicikli. Ako treba savet za treking/hibrid, pogledaj već postojeće teme (Pomoć pri kupovini), ili otvori novu ako ne nađeš odgovor u postojećim.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#103 Partyholic

Partyholic
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 08 August 2017 - 10:13 AM

Aha, moja greska, izvinjavam se
  • 0

#104 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 August 2017 - 09:08 PM

Svakih par dana doduvavam gume sa 7,5 ili 7,7 na 8 bari. Gde nestaje taj vazduh, to 0,3 do 0,5 bari. Zašto se gubi vazduh, iako je sve ok sa gumama i felgama, bar vizuelno.
  • 0

#105 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 11 August 2017 - 10:34 PM

Pre svake vožnje pupmpaš na odredjeni pritisak koji ti odgovara na velikim pritiscima normalno je da dolazi do gubljenja istog
  • 0

#106 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 August 2017 - 05:05 AM

Svakih par dana doduvavam gume sa 7,5 ili 7,7 na 8 bari. Gde nestaje taj vazduh, to 0,3 do 0,5 bari. Zašto se gubi vazduh, iako je sve ok sa gumama i felgama, bar vizuelno.

 

Što je viši pritisak, to brže vazduh prolazi kroz unutrašnju gumu napolje - svaka je barem malo porozna, čak i kao nova.

Kod širih guma, koje se duvaju na niži pritisak, ovo je manje izraženo. Već i šire drumaške gume, tipa 28 mm, koje nema potrebe duvati preko 6 bara, puno duže drže pritisak. Dok tanje, 23 mm, ako ih duvaš na 8 bara, treba svaki dan doduvavati.

 

Zanimljiva stvar: vazduh sadrži nekih skoro 80% azota. Molekuli azota su veći od molekula kiseonika. Sveže naduvana guma koja je bila skroz prazna brže gubi pritisak. Prvo izlaze manji molekuli (i u većoj meri izlaze oni). Tako da, sa svakim doduvavanjem gume (ako ne ispusti skroz između doduvavanja), procenat azota u njoj raste. Razlika je najizraženija posle prvog doduvavanja. Naravno, kod tankih guma na visokom pritisku, doduvavanje je normalna i neminovna stvar.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#107 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 17 August 2017 - 06:02 PM

Naučih ja dosta uz vas. Znam da ima tema, pročitao sam je celu ali ipak nisam došao do zaključka. Kako je najbolje, najsigurnije i najbezbednije transportovati bicikl na autu, na gepeku, krovu... Znam da je najbolje oboriti zadnje sedište i skinuti prednji točak ali ima li približno dobra alternativa?
  • 0

#108 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 17 August 2017 - 07:07 PM

Nedavno stavljali 3 bicikla na nosac na zadnja vrata.Nisam ni osjetio a vozio sam kao sto vozim auto bez bicikala.Doduse moja voznja auta je prava uspavanka.Uvijek u ogranicenju.
  • 0

#109 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 17 August 2017 - 07:28 PM

Ne oštećuju se međusobno? To su oni tipa oko 7000 dinara? Ako može neka marka da ne bi uzeo neki kinski slučajno.
  • 0

#110 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 17 August 2017 - 08:00 PM

Ovaj konkretno što je Pješak (ograničeno :) ) vozio bio je Thule, isključivo za peta vrata, bez mogućnosti kačenja na kuku i bez svetala. Cena novog mislim da je bila oko 120 evra, kupljen polovan za 50. Stavljali smo neke sunđerčiće gde se bicikli dodiruju, i sve dopunski uvezali sajlama, da ništa ne landara. Lepo, čvrsto i sigurno.

 

Mislim da za te stvari ne treba juriti jeftino i nepoznato.

 

Ali, nije li ovo tema za drumaša za 50.000? :) :) :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#111 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 17 August 2017 - 08:23 PM

Znam, treba da je premeste, moja greška ali namerna jer glupo mi bilo da pokrećem temu koja je zaključena ali bez zaključka. Svejedno, svakako sam van pravila.
  • 0

#112 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 11:00 AM

Vrede li oni Scott-ovi iz Planetbike-a onoliko novca obzirom na karakteristike? To je koliko ja znam jedino mesto gde se može kod nas kupiti strani a NOVI drumski bicikl.
  • 0

#113 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 11:02 AM

Vrede li oni Scott-ovi iz Planetbike-a onoliko novca obzirom na karakteristike? To je koliko ja znam jedino mesto gde se može kod nas kupiti strani a novi drumski bicikl.

 

Ako se bajs vozi godinama, svakako vredi. Čak i "markirani" (skuplji od Capriola na primer, za sličan kvalitet opreme na sebi) je obično dosta povoljniji nego da se oprema kupuje posebno, ram posebno. Na duži rok, uz redovan servis, može biti isplativije i od polovnog (ako se ne ubode baš u super stanju, po dobroj ceni). Jedino, uslov je da bajs odgovara onome što tražiš - pošto na fabričkom dobijaš to što su stavili.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#114 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 11:55 AM

Razmišljam da li vremenom na Polaru zameniti menjače za bolje i kasetu sa 10 (umsto 7) faza ili početi sakupljati novac za neki nov strani? Ovaj Polar izgleda lepše od mnogih stranih a i odaje utisak izdržjivosti pa je možda dovoljno ubaciti Sora menjače i kasetu i gurati dalje. Ima li neka evropska marka dostojna Scott-a i Trewk-a jer možda je lakše doći do delova i trebalo bi da su jeftiniji, logično ali ne znam da li je tako?


  • 0

#115 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 12:03 PM

Sta ti nedostaje na ovom biciklu koji sad imas?


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#116 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 12:10 PM

Sada ništa nego razmišljam na duge staze pa mislim da menjači će prvi da imaju potrebe da se menjaju e tada da zamenim za bolje inače sada sve radi odlično. Ovu kasetu i nema potrebe menjati za onu od 10 kad bolje razmislim. Samo menjače kad prođe garancija znači
  • 0

#117 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 01:01 PM

Sta ti je lose na postojecim menjacima, sta ocekujes da ce bolje raditi na boljim?


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#118 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 01:16 PM

Traže periodično štelovanje a ja nemam ovde dobrog majstora da to kvalitetno odradi, drugo ništa za sada. 

 

Ako može pomoć uzgred, molim. Juče mi iz časta mira pukla guma tj na idealnom putu i kada sam razmontirao video sam da felna (na površini kuda dolazi unutrašnja guma) po svom obimu ima udubljenja (pravilan krug prečnika 3mm i dubine oko 1mm) na svakih 5cm tj na mestima gde žica se spaja sa felnom. Kada sam izvadio unutrašnju gumu video sam takođe tolike izbočine po unutrašnjem obimu unutrašnje gume i shvatio da zbog pritiska od 8 bara (na koliko duvam gume) unutrašnja guma popunjava te rupice i tu se isteže i na jednoj takvoj se malo procepila ali pitanje je kada će se i svaka druga ta kritična mesta popuste. Ne znam šta mi je činiti, da li je do kvaliteta unutrašnje gume? Unutrašnje su mi Kenda gume. Da nađem kvalitetnije gume i koje su to, možda Continental? Ili čime ispuniti te fabričke rupice da se guma ne isteže a i kako prepravljati novu fabrički felnu. Postoji traka između felne i unutrašnje gume i nije oštećena. Ili prosto da menjam unutrašnje gume na 3-4 meseca sam da ne čekam pucanje?? 


  • 0

#119 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 01:21 PM

Traže periodično štelovanje a ja nemam ovde dobrog majstora da to kvalitetno odradi, drugo ništa za sada. 

 

Ako može pomoć uzgred, molim. Juče mi iz časta mira pukla guma tj na idealnom putu i kada sam razmontirao video sam da felna (na površini kuda dolazi unutrašnja guma) po svom obimu ima udubljenja (pravilan krug prečnika 3mm i dubine oko 1mm) na svakih 5cm tj na mestima gde žica se spaja sa felnom. Kada sam izvadio unutrašnju gumu video sam takođe tolike izbočine po unutrašnjem obimu unutrašnje gume i shvatio da zbog pritiska od 8 bara (na koliko duvam gume) unutrašnja guma popunjava te rupice i tu se isteže i na jednoj takvoj se malo procepila ali pitanje je kada će se i svaka druga ta kritična mesta popuste. Ne znam šta mi je činiti, da li je do kvaliteta unutrašnje gume? Unutrašnje su mi Kenda gume. Da nađem kvalitetnije gume i koje su to, možda Continental? Ili čime ispuniti te fabričke rupice da se guma ne isteže a i kako prepravljati novu fabrički felnu. Postoji traka između felne i unutrašnje gume i nije oštećena. Ili prosto da menjam unutrašnje gume na 3-4 meseca sam da ne čekam pucanje?? 

 

Često štelovanje najverovatnije ima veze sa kvalitetom bužira. Ovde sam pisao o tome, kako i zašto se dešava:

http://www.bikegreml...ocni-test-02/#2

 

Drugi problem koji imaš je do trake na felni. Ovde sam to objasnio:

 

http://www.bikegreml...traka-za-felnu/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#120 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 01:45 PM

Pošto sam poručio nove gume u Planetbike-u molio bih te da preporučiš (staviš link) za najbolju traku iz Planetbike-a da pridodam narudžbi. Klasične felge koje nose gume 700c x 23.

U stvari nema sad gledam , imaju samo ove koje su već na točkovima i nemaju druge.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika