Jump to content


Fotografije

SHIMANO&SHIMANO COMPATIBILITY?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 12:32 PM

Ručice menjača od praktično 100 evra bi trebalo da traju barem isto toliko godina, po meni.  :)

Koliko je skuplje da su napravili taj deo od metala? 10, 20 evra?  Planirano zastarevanje u punom sjaju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 January 2018 - 04:12 PM

@Vidak


Ti i drugar ste imali tu nesrecu da vam er taj zub pojede. Moje pitanje je da li je drugar kupio nov bicikl i koliko je kilometara sa njim presao pre nego sto se ustanovio problem?

I u pravu si kad kazes da za skuplje grupe imas i nasitniji deo da kupis, ali taj deo kosta toliko da mozes skoro nove Veloce samaraljke da uzmes.
Primera radi ja kada sam rastavio samaraljku video sam da je taj zupcanik kao nov, i da iako je plastican da je to ipak komad debele i postojane plastike. Da je ipak metalni daleko lakse bih izvadio sajlu sigurno.

Svakako svi mi imamo i razlicite potrebe i prioritete kad su bicikli u pitanju. Medjutim nazvati Veloce dno dna je po meni ipak malo nedekvatno jer iako nema kvalitet Campijevih skupljih grupa, odnos cena i kvaliteta je na odlicnom nivou. Pogotovo jer je razlika u ceni izmedju novih grupa Campagnolo opreme drasticnija nego kod Shimana, a da li je opravdana procenite sami u ovom klipu.

https://youtu.be/A-rIU_Py_Fk


I verovatno je stvar licne preferencije i ukusa, ali meni je Campagnolova ergonomija i dizajn daleko lepsi nego kod Shimana i kod visih a posebno kod nizih klasa....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#43 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 29 January 2018 - 04:18 PM

...Ovaj točkić je metalan u višim klasama Campagnolovih ručica.

ranije jeste bio

ali sa obzirom kako danas napreduju kompoziti ne bi me cudilo i da nije od metala!?!?

Bitno je da radi posao!


  • 0

#44 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 January 2018 - 09:00 PM

@Vidak


Ti i drugar ste imali tu nesrecu da vam er taj zub pojede. Moje pitanje je da li je drugar kupio nov bicikl i koliko je kilometara sa njim presao pre nego sto se ustanovio problem?

I u pravu si kad kazes da za skuplje grupe imas i nasitniji deo da kupis, ali taj deo kosta toliko da mozes skoro nove Veloce samaraljke da uzmes.
Primera radi ja kada sam rastavio samaraljku video sam da je taj zupcanik kao nov, i da iako je plastican da je to ipak komad debele i postojane plastike. Da je ipak metalni daleko lakse bih izvadio sajlu sigurno.

Svakako svi mi imamo i razlicite potrebe i prioritete kad su bicikli u pitanju. Medjutim nazvati Veloce dno dna je po meni ipak malo nedekvatno jer iako nema kvalitet Campijevih skupljih grupa, odnos cena i kvaliteta je na odlicnom nivou. Pogotovo jer je razlika u ceni izmedju novih grupa Campagnolo opreme drasticnija nego kod Shimana, a da li je opravdana procenite sami u ovom klipu.

https://youtu.be/A-rIU_Py_Fk


I verovatno je stvar licne preferencije i ukusa, ali meni je Campagnolova ergonomija i dizajn daleko lepsi nego kod Shimana i kod visih a posebno kod nizih klasa....

Izvini što sam ti uvredio šamaraljku...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#45 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 January 2018 - 09:31 PM

Ručice menjača od praktično 100 evra bi trebalo da traju barem isto toliko godina, po meni. :)
Koliko je skuplje da su napravili taj deo od metala? 10, 20 evra? Planirano zastarevanje u punom sjaju.

Rekao bi čovek da su vlasnici Campagnola u najmanju ruku milijarderi...
  • 0

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 11:33 PM

Rekao bi čovek da su vlasnici Campagnola u najmanju ruku milijarderi...


Vlasnici fabrike sigurno nisu siroti. :)


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 January 2018 - 04:53 AM

Izvini što sam ti uvredio šamaraljku...
Sent from my SM-G900F using Tapatalk





:) A pazi kad sam znao da ces to tako nekako skontati. Bas zato sam i birao reci kojima cu pisati ali ne vredi. :)


Mozda cu ovim obrazlozenjem skrenuti sa poente price ali moram da napravim digresiju. U cemu je poenta.
Poenta je u tome da nisam mozda toliko ekstreman u tim stvarima kao sto je Fallout boy, ali svakako mrzim sto proces globalizacije prozima svaki deo drustva u kom zivimo a po najvise sto se uvukao i u sport. Lepota i cari biciklizma leze u cinjenici da je taj sport posebno lep jer nam da bismo u njemu uzivali ne treba mnogo, ali nam isto tako to malo cesto nije dovoljno. Zbog toga je za mene licno imperativ konkretno u drumskom rekreativnom biciklizmu imati razumno lagan, lep, i mehanicki perfektan bicikl. Da li ima par stotina grama vise ili manje, da li pozadi ima 9, 10 ili 11 brzina i sta tacno pise na ramu mi je od sekundarne vrednosti. Zbog toga mi je ponekad tesko da razumem kolege bicikliste koji svo vreme vode trku oko toga, da se po svaku cenu na bicikl stavlaju sto lakse, novije, skuplje i laganije komponente i da se vise vremena provodi porucujici skupe delove i lickajuci masinu nego jasuci bicikl i uzivajuci u prirodi, na svezem vazduhu i baveci se sportom i rekreacijom. Ne razumem, ali isto tako i ne osudjujem.

Medjutim, citajuci nase komentare i diskusije, uvek imam u vidu da sa tamo neke druge strane monitora sedi neko drugi i cita to sto mi pisemo, premislja se i pokusava da donese odluku da li da kupi nesto ili ne za svoj bicikl, kakva su misljenja i utisci drugih ljudi. Bas zbog toga je tvoj komentar da je Campina serije Veloce dno dna neadekvatan, jer ko zna u kakvom je na primer stanju bila samaraljka kada je tvoj drugar kupio bajs i na koji nacin je koriscena, da li je rastavljana i cackano oko nje i ranije itd. Sve su to stvari na koje covek mora da racuna kad kupuje polovnu robu jer uzima macku u dzaku. Zbog toga sam ja uvek za da se za isti novac bolje uzme i novo ali "losijeg" kvaliteta, dok god to novo dobijes od dobavljaca koji za proizvod daje garanciju, mogucnocst povrata robe itd. Primera radi, za 20 e vise koliko kostaju nove Veloce samaraljke, mogu da kupim polovne Cama Record desetofaz. Polovne ali ipak macka u dzaku, ko zna koliko izakane i u kojem stanju. Nije mi bitno sta na robi pise kad je kupujem koliko mi je bitno da mi ta tu robu neko garantuje njen kvalitet na odredjen vremenski interval. Za nekog je to neshvatljivo ali moj nacin razmisljanja je takav....

Da skratim pricu. Poenta mog komentara je da ako neko ovo cita, zeli da predje sa recimo Shimana na Campagnolo, mozda nema sredstava niti zelje da izdvoji 2000 eura za polovan bicikl sa opremom reda Campagnolo Super Record, i probao bi i Veloce, kupovinom istog se nece zajebati i velike su sanse da bude zadovoljan a ne na dnu dna zbog toga. :)
  • 4

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 January 2018 - 05:52 AM

Možeš iz prve ruke napraviti poređenje sa Shimano desetofazom klase 105 koji si vozio.   :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 January 2018 - 06:19 AM

Mogu ali tek posle probne voznje kad to sve ustelujem da radi pa isprobam. A necu nazalost nikako imati vremena ove nedelje. E to je upravo ono sto mi najvise nedostaje u ovom sportu. Ne skupe i lagane komponente, nego vreme da uzivam u voznji
...
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#50 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 January 2018 - 07:55 AM

Vlasnici fabrike sigurno nisu siroti. :)

Treba li da budu? Pošto nešto posebno bogati sigurno nisu.
  • 0

#51 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 04:34 AM

Jedno pitanje za iskusnije, cisto da budem siguran.

Imam samaraljke za sedmofaz i treba da kupim novu kasetu i zadnji menjac. Medjutim, posto je razlika u ceni izmedju menjaca i kasete za sedmofaz i za osmofaz jako mala, kontao sam da je bolje da uzmem za osmofaz, jer je za osmofaz kaseta a ne racna a i menjac bi trebalo da je malo bolji za osmofaz.

Mogu li jednostavno tako uraditi i koristiti recimo od prve do pretposlednje brzine (jer ce samaraljke kliktati do sedme brzine)? To ne bi trebalo da pravi probleme u radu tih 7 brzina ili gresim?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#52 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 July 2020 - 05:36 AM

Jedno pitanje za iskusnije, cisto da budem siguran.

Imam samaraljke za sedmofaz i treba da kupim novu kasetu i zadnji menjac. Medjutim, posto je razlika u ceni izmedju menjaca i kasete za sedmofaz i za osmofaz jako mala, kontao sam da je bolje da uzmem za osmofaz, jer je za osmofaz kaseta a ne racna a i menjac bi trebalo da je malo bolji za osmofaz.

Mogu li jednostavno tako uraditi i koristiti recimo od prve do pretposlednje brzine (jer ce samaraljke kliktati do sedme brzine)? To ne bi trebalo da pravi probleme u radu tih 7 brzina ili gresim?

 

Nejasno mi je pitanje.

 

Šta se menja? Menjač, ili kaseta, ili kaseta i menjač?

 

https://bicikl.bikeg...kompatibilnost/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#53 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2020 - 06:01 AM

Jedno pitanje za iskusnije, cisto da budem siguran.
Imam samaraljke za sedmofaz i treba da kupim novu kasetu i zadnji menjac. Medjutim, posto je razlika u ceni izmedju menjaca i kasete za sedmofaz i za osmofaz jako mala, kontao sam da je bolje da uzmem za osmofaz, jer je za osmofaz kaseta a ne racna a i menjac bi trebalo da je malo bolji za osmofaz.
Mogu li jednostavno tako uraditi i koristiti recimo od prve do pretposlednje brzine (jer ce samaraljke kliktati do sedme brzine)? To ne bi trebalo da pravi probleme u radu tih 7 brzina ili gresim?



Ne može. Okidač i kaseta moraju imati isti broj brzina da bi menjanje brzina bilo pravilno. U suprotnom neki prenosni odnosi radiće normalno a na nekim će lanac da melje.
Menjač je tu nezavistan jer je on samo telo koje sluša komande okidača i radiće na 7, 8 i 9 svejedno.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#54 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 06:48 AM

Nejasno mi je pitanje.


Kaseta i menjac, rucice menjaca ostaju iste. Igor je odgovorio na pitanje. Dakle okidaci odnosno rucice menjaca moraju imati isti broj brzina kao kaseta. Hvala!
 
Šta se menja? Menjač, ili kaseta, ili kaseta i menjač?
 
https://bicikl.bikeg...kompatibilnost/


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#55 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 12:06 PM

Radice!

Menjaci zadnji 7, 8 i 9-ofaz imaju isti odnos, jedino osmofaz ima veci raspom izmedju limit srefica u odnosu na stare sedmofaz.

Teorijski sedmofaz samaraljka ce pokusavati da prebaci razmak lancanika na osmofaz kaseti ali ako nastelujes na sredini kasete sve ce to funkcionisati.

Razlika je 0.2mm u razmaku lancanika.

Evo malo i tabela:

 

Sheldon SS.jpg

 

kao i odnosi i kombinacije:

 

ChrisJudenguide.jpg

 

Posto imas sensha samaraljke nisam siguran da one imaju isti potez sajle kao i shimano index 7, bolje prvo proveri sa nekim zadnjim shimano menjacem. Mislim da sensha zadnji vuce kao sram ako je tako treba samo da ih uparis sa sram 8--fazom.

Naravno trebas da pazis ako kupujes  osmofaz kasetu da imas freehub za 8,9,10 brzina a ne za sedam, za sedam brzina su stariji tockovi sa kracim nosacem kasete.

Moje iskustvo je sa sram gripshift600 7s, shimano dx 7s, kao i neki turney i sve to je radilo na osmofaz hg-40 kaseti.


  • 0

#56 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 03:14 PM

Sad si me bacio u razmisljanje. Na oglasu preko kojeg se na Aliju prodaje Sensah pise da je grupa kompatibilna sa Shimano road komponentama. E sad ne znam da li se to odnosi i na menjace ili samo na lance i kasete, a nigde nisam uspeo da nadjem koji je odnos povlacenja sajle. Ima li neko neku informaciju posto to sto sad imam ne radi nikako dobro i moram da porucim novi zadnji menjac a ne znam da li da uzmem Shimano ili Sram...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#57 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 03:20 PM

... to sto sad imam ne radi nikako dobro...

a sta imas?

 

...Na oglasu preko kojeg se na Aliju prodaje Sensah pise da je grupa kompatibilna sa Shimano road komponentama...

a zasto ne porucis odmah i SENSAH zadnji menjac zajedno sa...

msm, ako vec porucujes samaraljke, onda ne bi trebalo da imas mnogo dilema?!?!


  • 0

#58 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 July 2020 - 03:24 PM

Nemojte samo mešati menjače, ručice menjača, kasete, lance.

Da, mnogi menjači imaju isti pomeraj, za isto povlačenje sajle, ali zavisi i od ručice menjača, a i od kasete, hoće li sve to zajedno raditi kako treba. Zato sam u prethodnom postu i pitao šta se sve menja, šta ostaje, ili šta se sve razmatra za zamenu.

Pošto je mali milion mogućih permutacija, sve sam zabeležio na sajtu (pošto ne mogu to sve pamtiti), u odeljku "kompatibilnost", a napisao sam i uputstvo kako se koriste date tabele (barem je meni tako najlakše).

Tako može svako za sebe videti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#59 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 05:35 PM

Odlican je Reljin sajt sa preglednim tabelama i to bi trebalo da ti resi svaku zabunu.

 

Ali pravo pitanje je koliko vuce samaraljka.

 

Lako ces proveriti ubaci sajlu i zategni je rukom, markiraj izolir trakom na deset santimetra od rucice, isklikci sve klikove, sest, i izmeri koliko je santimetara privucena izolir traka. Jedan potez je izmerena razdaljina podeljeno sa sest.

Kod shimano sedmofaza je 2.9mm a kod Srama ~4.54mm ili 5.0mm vise nisam siguran.

 

Cesto je na Aliju kao kompatibilnost navedeno SRAM/Shimano ali to se odnosi na kasete i lance ali ne i na rucice/menjace.


  • 0

#60 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 05:39 PM

a sta imas?
 

a zasto ne porucis odmah i SENSAH zadnji menjac zajedno sa...
msm, ako vec porucujes samaraljke, onda ne bi trebalo da imas mnogo dilema?!?!



To sto sam imao na bajsu je doslo fabricki spakovano na njega. Racna megarange sa 7 brzina. 14/34, napred jedan lancanik. Zadnji menjac je Shimano Tourney TX iz mtb serije. Rucica menjaca je indeksirana, 7 brzina. ona na selnu sto se montira na korman tako da je skroz odvojena od rucice kocnica, i pomera se na gore ili dole za menjanje brzina.

To je radilo kako treba ali sam ja u medjuvremenu stavio Sensah samaraljke sedmofaz. To sad ne radi kako treba. Moja pretpostavka je da je problem u stepenu povlacenja sajle jer ako namestim jedan deo kasete da radi kako treba, drugi deo kasete ne radi kako treba ili obrnuto i tako u nedogled.

Zato sam planirao da kupim drugi zadnji menjac, drumski, ali kaseta ce ostati ista. Menjac mora biti dugog ili srednjeg kaveza da proguta 34 zuba. Pitanje je da li ici na Shimano Claris srednjeg kaveza ili na neki Sram menjac duzeg kaveza? Sa cim upariti te samaraljke, sa Shimano ili Sram menjacem. Nabasao sam na netu da je stepen povlacenja kao kod Srama, mada ne znam koliko je ovo tacno.

Zasto ne Sensah zadnji menjac? Zato sto sam na isporuku ovih semaraljki cekao punih 6 meseci. Ne ceka mi se opet toliko, treba mi brze resenje ako ga ima...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika