Jump to content


Fotografije

SHIMANO&SHIMANO COMPATIBILITY?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#1 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 29 August 2008 - 11:24 PM

Konkretno, kad proizvodjac izbaci novu seriju opreme, i unapredi je za jednu brzinu,(n.p.r. ranije je 105 imao 9 brzina, a sad 10), da li moze bez problema da radi srednji pogon starije generacije ( 9 brzina) sa novijom kasetom i menjacima( 10 brzina), sa kocnicama verovatno nema problema, koja je serija rucica a koja kocnica. Samaraljke?
  • 0

#2 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 August 2008 - 01:08 AM

Srednji pogon radi bez problema. Kad zamenis devetofaz za desetofaz onda menjas i samaraljke.
  • 0

#3 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 31 August 2008 - 01:10 PM

A da li sa novim srednjim pogonom mora i nova patrona? Mislim na istog prizvodjaca i isti model, samo noviji.
  • 0

#4 spiralc

spiralc
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 170 posts
  • LocationKnjazevac

Postavljeno 11 September 2008 - 10:51 AM

zavisi od tipa. Npr, campagnolo je isao na cetvrtku sve do 2006, a onda je promenio sve pogone na HT. Dakle moze nova generacija da bude nekompatibilna sa starom. Shimano je jos gori po tom pitanju, posto je prvo bila cetvrtka, pa losi oktalink i sada HT.
Pitanje je i za zadnji menjac. Svaki zadnji je za odredjeno brzina, pa proveri i to pre nego da nesto pazaris.
  • 0

#5 Nickname

Nickname
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 11 September 2008 - 12:49 PM

Pitanje je i za zadnji menjac. Svaki zadnji je za odredjeno brzina, pa proveri i to pre nego da nesto pazaris.


Pa ovo bas i nije tacno.
Zadnji mjenjaci imaju odredjeni raspon zuba koji mogu da obuhvate, koji skoro iskljucivo zavisi od duzine kaveza i koji je jednak zbiru raspona zuba na prednjem pogonu i na kaseti. Koliki raspon brzina to znaci, opet, to zavisi od prednjeg pogona,od kasete i od siftera.
Recimo, imas zadnji mjenjac sa rasponom 46 zuba, napred najveci ring sa 44, a najmanji sa 22 zuba: 44-22=23, 46-23=23, slijedi da mjenjac nazad moze da obuhvati kasetu sa 23 zuba raspona, npr. 11-34.
Da li ce taj raspon od 23 zuba biti rasporedjen na 6, 7, 8 ili devet zupcanika nazad zavisi samo od siftera, jer broj klikova na sifteru odredjuje broj mogucih polozaja mjenjaca.
Nije ovo bozje slovo, ali generalno, sifter odredjuje broj stepeni prenosa, a ne mjenjac.
Pozdrav
  • 0

#6 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 12 September 2008 - 09:10 PM

Koristan savet :)
  • 0

#7 Nickname

Nickname
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 13 September 2008 - 08:24 AM

Nadam se.
Samo sto je 44-22=22, a ne 23 :)

Pozdrav
  • 0

#8 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 December 2017 - 08:11 PM

Jedno pitanje... Da li ce na campa opremi Veloce 9 brzina OK raditi shimano kaseta sa 9 brzina? Razlika u ceni je vise nego dupla nazalost...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 December 2017 - 08:33 PM

Jedno pitanje... Da li ce na campa opremi Veloce 9 brzina OK raditi shimano kaseta sa 9 brzina? Razlika u ceni je vise nego dupla nazalost...

 

http://www.bikegreml...kaseta-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 16 December 2017 - 11:31 PM

Jedno pitanje... Da li ce na campa opremi Veloce 9 brzina OK raditi shimano kaseta sa 9 brzina? Razlika u ceni je vise nego dupla nazalost...

meni je radilo


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 December 2017 - 08:17 AM

meni je radilo

 

http://www.bikegreml...able-bicikla/#b


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 December 2017 - 08:46 AM

Cek cek... jel to sad znaci da Shimano kaseta nece moci dobro da se montira na tocak za Campa kasetu, jer kako je napisano na sajtu odgovara mu samo campagnolo standard?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 December 2017 - 08:49 AM

Cek cek... jel to sad znaci da Shimano kaseta nece moci dobro da se montira na tocak za Campa kasetu, jer kako je napisano na sajtu odgovara mu samo campagnolo standard?

 

Na sajtu sam sve složio po proizvođačima i brojevima brzina. Tako da u nekih 10ak rečenica piše sve što te može zanimati i verujem da se lako pronalazi. Ima i slika. Vidi šta sad imaš kod sebe i onda pročitaj šta sa čim može.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 December 2017 - 09:07 AM

Jesi slozio, i lepo je napisano, ali si pisao najvise o mogucnostima kombinovanja razlicitih kaseta i free hubova. Pisao si i da su shimano i sram medjusobno kompatibilni, a campagnolo si detaljno opisao i naveo da campagnolo odgovara samo za campagnolo standard, ali nisi napisao nista o tome da li je kompatibilan sa ostalim proizvodjacima.

Naravno da treba skinuti i probati, ali da bih probao moram najpre da kupim Shimano kasetu a ako se ispostavi da ne radi dobro ispostavice se i da sam bacio novac na deo koji ne odgovara a to pokusavam da izbegnem pa zato i pitam.

@Igor


Kad kazes da ti je ta kombinacija radila, da li mislis radila prihvatljivo dobro ili radila bas precizno kao sto bi radila i sa campa kasetom?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 December 2017 - 09:34 AM

Jesi slozio, i lepo je napisano, ali si pisao najvise o mogucnostima kombinovanja razlicitih kaseta i free hubova. Pisao si i da su shimano i sram medjusobno kompatibilni, a campagnolo si detaljno opisao i naveo da campagnolo odgovara samo za campagnolo standard, ali nisi napisao nista o tome da li je kompatibilan sa ostalim proizvodjacima.

Naravno da treba skinuti i probati, ali da bih probao moram najpre da kupim Shimano kasetu a ako se ispostavi da ne radi dobro ispostavice se i da sam bacio novac na deo koji ne odgovara a to pokusavam da izbegnem pa zato i pitam.

@Igor


Kad kazes da ti je ta kombinacija radila, da li mislis radila prihvatljivo dobro ili radila bas precizno kao sto bi radila i sa campa kasetom?


Pročitao si uvodna 4 pasusa sa po 3 do 5 rečenica, onda video za 9-brzina šta piše i nije ti jasno sve oko čega imaš dilemu? Nisam ironičan, zaista me zanima da vidim jesam li pogrešio. Mislim na prvi link koji sam postavio. Ovaj:

http://www.bikegreml...kaseta-bicikla/

EDIT: Da ne bude nesporazuma. Nije mi problem da ti napišem šta i kako - mada ću morati postaviti par pod pitanja kako bih bio siguran (nisam ja pored tvog bajsa). Samo bih voleo čuti prvo, kad pročitaš taj link, šta ti zaključuješ: može, ne može (ili ti ništa nije jasno)? To bi mi značilo kao povratna informacija.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 17 December 2017 - 11:08 AM

meni je radilo

izvinjavam se, radi jasnoce treba da se dopunim...

radila mi je kombinacija

CAMPY Mirage menjacka grupa sa SACHS/SRAM lancem i SHIMANO zadnjim tockom, sve za 9 brzina

 

Na CAMPY glave ide CAMPY kaseta.


  • 0

#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 17 December 2017 - 11:10 AM

Cek cek... jel to sad znaci da Shimano kaseta nece moci dobro da se montira na tocak za Campa kasetu, jer kako je napisano na sajtu odgovara mu samo campagnolo standard?

nece da mogne

zato je CAMPY i osnovao FULCRUM :) za one koji vole...mesano meso


  • 3

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 December 2017 - 11:16 AM

Hvala, sad mi je jasno. Dakle Shimano kaseta za isti broj brzina će raditi sa Campa menjačem, ali je problem što shimano kaseta neće moći da se montira na free hub za campa točak i obrnuto. To mi je bilo potrebno da znam. TnX! ;)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 December 2017 - 11:19 AM

Hvala, sad mi je jasno. Dakle Shimano kaseta za isti broj brzina će raditi sa Campa menjačem, ali je problem što shimano kaseta neće moći da se montira na free hub za campa točak i obrnuto. To mi je bilo potrebno da znam. TnX! ;)

 

 

Ovo je sve što sam na sajtu napisao o tome:

 

"9 brzina

Ovde nema kombinovanja ni sa čim. 9faz ima posebnu širinu zupčanika i razmak između njih, tako da se ne može kombinovati ni sa jednim drugim standardom. Campagnolo ima poseban standard za svoj devetofaz, nekompatibilan sa Shimano standardom."

 

Ovde je tabela sa razmacima zupčanika, vidi se i po tome da ne pasuje:

http://www.bikegreml...seta-bicikla/#T

 

Ni menjači nisu kompatibilni:

http://www.bikegreml...jaca-bicikla/#3


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 01:10 PM

Elem, imam jedan problem sa Campagnolo samaraljkom, desnom, pa bih molio za misljenje...

Naime, pre par dana sam menjao sajlu na menjacu i tom prilikom je sajla blokirala unutar samaraljke. Posto nikako nisam mogao da je izvadim, skinuo sam samraljku i rastavio je. Dosao sam do malog kruznog dela mehanizma koji ima zupce koji prebacuju brzine. Na njegovom vrhu je bila zaglavljena sajla. Pokusao sam na sve moguce nacine da je izvadim ali nemoguce. Probao sam da je vratim nazad, izbijem sa kontra strane nekim ostrim predmetom, ali nista. Onda sam cak probao da ga spustim u vrelu vodu nadajuci se da ce od toplote materijal da se rasiri i omoguci da se sajla izbije ali nista. Na kraju sam posle 2 i nesto sata digao ruke. Ono sto me zanima jeste da li neko zna gde se moze i kako nabaviti samo taj mali plasticni deo mehanizma samaraljke i kako? Hvala unapred na odgovorima. ;)

Attached Thumbnails

  • 20180128_121219.jpg
  • 20180128_121142.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika