Jump to content


Fotografije

SHIMANO&SHIMANO COMPATIBILITY?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 January 2018 - 01:23 PM

led? sad mi pade na pamet - metal se siri na toploti, a skuplja na hladnoci. plastika je puno inertnija po tom pitanju.

voda je i pristojan lubrikant, da lakse klizne napolje.

Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 02:00 PM

Reklo bi se da je neko stavio sajlu za Shimano umesto za Campagnolo - glava je veća, pa se zaglavila. Definitivno probati hlađenje, recimo u zamrzivač na desetak minuta; metal se skuplja i širi više od plastike, tako da je vruća voda bila kontraproduktivna.


  • 0

#23 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 02:07 PM

Hm... zamrzivaca se nisam setio ali cu svakako probati pa cemo videti da li ide...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#24 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 04:04 PM

Elem, imam jedan problem sa Campagnolo samaraljkom, desnom, pa bih molio za misljenje...

Naime, pre par dana sam menjao sajlu na menjacu i tom prilikom je sajla blokirala unutar samaraljke. Posto nikako nisam mogao da je izvadim, skinuo sam samraljku i rastavio je. Dosao sam do malog kruznog dela mehanizma koji ima zupce koji prebacuju brzine. Na njegovom vrhu je bila zaglavljena sajla. Pokusao sam na sve moguce nacine da je izvadim ali nemoguce. Probao sam da je vratim nazad, izbijem sa kontra strane nekim ostrim predmetom, ali nista. Onda sam cak probao da ga spustim u vrelu vodu nadajuci se da ce od toplote materijal da se rasiri i omoguci da se sajla izbije ali nista. Na kraju sam posle 2 i nesto sata digao ruke. Ono sto me zanima jeste da li neko zna gde se moze i kako nabaviti samo taj mali plasticni deo mehanizma samaraljke i kako? Hvala unapred na odgovorima. ;)

ako sam dobro shvatio

tebi se u tockicu sa zubima zaglavila glava sajle?

 

Koliko znam glava sajle se pravi tako sto se sajla zalije nekim materijalom, tipa olovo ili slicno

a tockic sa zubima bi trebalo da je od nekog super tvrdog i jakog celika da izdrzi dugogodisnju eksploataciju

tako da kontam da bi visoka temperatura resila problem tako sto bi rastopila glavu sajle a ne bi ostetila tockic sa zubima

osim

ako on nije od plastike koju spominjes na kraju pitanja?!?


  • 0

#25 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 January 2018 - 04:09 PM


a tockic sa zubima bi trebalo da je od nekog super tvrdog i jakog celika da izdrzi dugogodisnju eksploataciju

 

n2:hahaha

Ne mogu da odolim, nemoj zameriti.  :)

 

23i64t.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#26 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 05:40 PM

Misliš rekao je da su delovi niže klase robusniji i dugotrajniji zato što su teži? ;-)
  • 0

#27 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 January 2018 - 05:51 PM

Misliš rekao je da su delovi niže klase robusniji i dugotrajniji zato što su teži? :wink:

 

Plastični, umesto metalnog - to je tih par grama koji prave ogromnu razliku - još kad se nakarika na obe šamaraljke po toliko...

 

Em jeftinije za proizvesti, em možeš skuplje prodati jer je lakše - win-win.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#28 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 06:08 PM

...a tockic sa zubima bi trebalo da je od nekog super tvrdog i jakog celika da izdrzi dugogodisnju eksploataciju...

 

n2:hahaha

Ne mogu da odolim, nemoj zameriti.  :)

 

my bad, pomislioo sam da je on 8faznog CAMPYja  n2:doh

 

jerl stvarno od plastike?


  • 0

#29 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 January 2018 - 06:29 PM

A šta to nije dugotrajno na savremenim biciklima? Nisam u toku


  • 0

#30 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 08:38 PM

Resio problem ali delimicno. Metoda hladjenja je imala efekta ali i svoju cenu. Uspeo sam da izvadim glavu sajle ali je sada to mesto gde se zaglavljuje glava sajle razglavljena i oslabljenja. Iskreno, po meni nije najsretnije resenje da se na takav menjac montira sajla jer se ne zna kada ce da pukne. I da, OD PLASTIKE JE.

A problem je nastao na bas smesan i da ne kazem glup nacin. Nesto mi je malo brljavio zadnji menjac na bajsu i to nikako nisam mogao da resim, ni stelovanjem svega zivog a ni zamenom sajli i buzira. Menjac je bio Xenon a samaraljke Veloce, i iako je i menjac bio desetofaz iz nekog razloga nije moglo da se nasteluje da radi kako treba. Zbog toga sam kupio drugi, Veloce 10 brzina.

I stigao mi menjac u subotu ujutru i ja sav srecan umesto da odem u voznju krenem da ga menjam. Otkacim sajlu,skinem lanac, skinem stari i montiram novi menjac. Medjutim stara sajla menjaca je bila sada kratka i iskrzana posle skidanja kapice i nisam mogao da je iskoristim. Zbog toga sam morao da trknem po drugu sajlu do najblize bici prodavnice i uzeo sam neku univerzalnu Road sajlu. Nisam dobro gledao sta pise, i zajebo se. Kada sam je provukao menjac je isaltao ka gore ali nije hteo na nize. Tu je sajla upala u telo te plastike i zaglavila. Cim se to desilo palo mi je na pamet da nije pogresna sajla jer sam je kupio u zurbi i bio sam u pravu. Znao sam da necu moci da je izvadim bez rastavljanja samaraljke sto sam i uraduo kad ono trt Milojka! Glavni deo mehanizma koji indeksira brzine je od plastike! Da je bio od metala sigurno bi se lakse izvukao jer je potrebna daleko veca sila da se metal u metal ureze.

Zbog toga sam gledao neke klipove na yt da probam da nadjem resenje i vidim da je neki lik rastavljao Campa Record samaraljke i tamo je sve zivo napravljeno od metala, lepo se vidi
Potom je neki drugi lik rastavljao staru Rsx samaraljku kad ono i tamo je kompletan mehanizam od metala! Primera radi mislite li da je kod Sore, Clarisa i Tiagre isto tako danas?

Sa druge strane mene je Campagnolo odusevio kada sam naleteo na drumasa za suprugu koji sam plato smesno malo para a u odlicnom stanju. Tad sam prvi put probao Campagnolo i odusevilo me sa kojom preciznoscu i robusnoscu to radi. Osecaj pod rukom je nekako snazan, metalan i hirurski precizan, imas utisak da taj mehanizam nikada ne moze da omasi brzinu. I sto je jos bitno, kod te Veloce serije od pre 10 godina, moglo se jednim pokretom praviti pored upshiftinga od 3 brzine i downshifting isto tri brzine i to je do danas jedini mehanizam koji samo Campagnolo ima. Zbog toga me je sve to odusevilo i resio sam da uzmem bajs sa Campa opremom, i to poslednju generaciju Veloce, desetofaz, nadajuci se da cu kod te grupe sresti isti kvalitet ali ocigledno nije tako. Nema vise downshiftinga 3 brzine jednom pokretom ruke, a mala polugica ispod kocnice je napravljena od plastike, kao i deo mehanizma unutra. Sve ostalo unutra je od metala a samo taj tockic od plastike. Ipak Veloce je serija namenjena rekreativnim korisnicima a ne za trkanje i kad se namesti i usteluje kako treba, ako ne napravite debilnu gresku kao ja pa provucete pogresnu sajlu, siguran sam da to moze razumno dugo da traje... E sad da li je razlika u kvalitetu pre i sada ocigledna, procenie sami....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#31 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 08:46 PM

P.S. mozda nije toliko relevantno to spominjati ali cackao sam oko bajsa na Sv. Savu. Neko veruje, neko ne, a meni se bogami obilo o glavu.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#32 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 January 2018 - 11:07 PM

Plastični, umesto metalnog - to je tih par grama koji prave ogromnu razliku - još kad se nakarika na obe šamaraljke po toliko...

Em jeftinije za proizvesti, em možeš skuplje prodati jer je lakše - win-win. :)

Loše si me razumeo. U jeftinije serije se stavlja (obična) plastika radi uštede cene, ali zato kraće traju iako su delovi ukupno po pravilu teži. I obrnuto, skuplje serije obično traju duže i pored manje težine, jer se na ključnim mestima koriste kvalitetniji materijali.
  • 0

#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 06:10 AM

Loše si me razumeo. U jeftinije serije se stavlja (obična) plastika radi uštede cene, ali zato kraće traju iako su delovi ukupno po pravilu teži. I obrnuto, skuplje serije obično traju duže i pored manje težine, jer se na ključnim mestima koriste kvalitetniji materijali.

 

105 (nije najviša, ali nije jeftin) 10faz je imao plastiku u šamaraljkama koja je, posle par godina, pukla i leva šamaraljka nije više htela da radi. Nema da se kupi zamenski deo.

 

Ne znam kakve su savremenije šamaraljke viših i nižih klasa, ali opkladio bih se u pivo da nisu pravljene da se servisiraju i da (pre)dugo traju.

 

Campagnolo je, barem ranije, nudio rezervne delove za svoje šamaraljke, ne znam kakva je danas situacija.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 January 2018 - 07:29 AM

Menjaš temu :-) Nije ni bitno, samo je bio konkretan primer gde “teže” ne znači “dugotrajnije”. Ovaj točkić je metalan u višim klasama Campagnolovih ručica.
  • 0

#35 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 January 2018 - 08:13 AM

Menjaš temu :-) Nije ni bitno, samo je bio konkretan primer gde “teže” ne znači “dugotrajnije”. Ovaj točkić je metalan u višim klasama Campagnolovih ručica.

I dodao bih da taj deo nema nigde da se kupi, trazili smo za drugarovu Veloce samaraljku kome se taj plasticni zupcanik jedostavno pojeo od upotrebe i nismo nigde nasli.
Nekad se pravio, a sad vise nema.
Jednostavno Veloce je bas dno dna, neverovatno je da su taj deo koji trpi opterecenje tj. ustvari je zupcanik, Italijani napravili od plastike.
Naravno za visu klasu Campi samaraljki imas svaki i najsitniji deo da kupis, ali i cene su paprene.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 09:43 AM

Menjaš temu :smile: Nije ni bitno, samo je bio konkretan primer gde “teže” ne znači “dugotrajnije”. Ovaj točkić je metalan u višim klasama Campagnolovih ručica.

 

Ne znači uvek, slažem se. Što ne menja činjenicu da je kod najviših klasa često laganost postignuta na uštrb robusnosti. Naveo sam primer lakše, više klase gde dugotrajnost nije na nivou.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 11:26 AM

I dodao bih da taj deo nema nigde da se kupi, trazili smo za drugarovu Veloce samaraljku kome se taj plasticni zupcanik jedostavno pojeo od upotrebe i nismo nigde nasli.
Nekad se pravio, a sad vise nema.
Jednostavno Veloce je bas dno dna, neverovatno je da su taj deo koji trpi opterecenje tj. ustvari je zupcanik, Italijani napravili od plastike.
Naravno za visu klasu Campi samaraljki imas svaki i najsitniji deo da kupis, ali i cene su paprene.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Koliko je izvodljivo probati sa 3d štampačem i sl?

Kako ste rešili problem na kraju?  Meni pada na pamet traženje polomljene/oštećene po oglasima, a da je taj deo ostao čitav.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#38 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 January 2018 - 11:39 AM

Koliko je izvodljivo probati sa 3d štampačem i sl?
Kako ste rešili problem na kraju? Meni pada na pamet traženje polomljene/oštećene po oglasima, a da je taj deo ostao čitav.

Radio je super lepak u gelu i parcici limenke,malo turpijanje i skarabudzio je drugar tu samaraljku, a padalo mu je na pamet i da uradi odlivak od metala, aluminijuma ili slicno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#39 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2018 - 11:57 AM

Radio je super lepak u gelu i parcici limenke,malo turpijanje i skarabudzio je drugar tu samaraljku, a padalo mu je na pamet i da uradi odlivak od metala, aluminijuma ili slicno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Koliko je postojano (bilo) rešenje?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#40 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 January 2018 - 12:24 PM

Koliko je postojano (bilo) rešenje?

radilo je to sigurno godinu dana, tako ga je i prodao, a kako je sluzilo novog vlasnika nisam upoznat. Opet te Veloce samaraljke su relativno jeftine, ovde su oko 80€ par novih za 10faz tako da nije mnogo strasan udarac i kad crknu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika