Jump to content


Fotografije

SHIMANO&SHIMANO COMPATIBILITY?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
71 odgovora na ovu temu

#61 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 July 2020 - 05:41 PM

A jel si siguran da su šamaraljke za 7 brzina, jel si brojao klikove?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#62 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 July 2020 - 06:53 PM

To sto sam imao na bajsu je doslo fabricki spakovano na njega. Racna megarange sa 7 brzina. 14/34, napred jedan lancanik. Zadnji menjac je Shimano Tourney TX iz mtb serije. Rucica menjaca je indeksirana, 7 brzina. ona na selnu sto se montira na korman tako da je skroz odvojena od rucice kocnica, i pomera se na gore ili dole za menjanje brzina.

To je radilo kako treba ali sam ja u medjuvremenu stavio Sensah samaraljke sedmofaz. To sad ne radi kako treba. Moja pretpostavka je da je problem u stepenu povlacenja sajle jer ako namestim jedan deo kasete da radi kako treba, drugi deo kasete ne radi kako treba ili obrnuto i tako u nedogled.

Zato sam planirao da kupim drugi zadnji menjac, drumski, ali kaseta ce ostati ista. Menjac mora biti dugog ili srednjeg kaveza da proguta 34 zuba. Pitanje je da li ici na Shimano Claris srednjeg kaveza ili na neki Sram menjac duzeg kaveza? Sa cim upariti te samaraljke, sa Shimano ili Sram menjacem. Nabasao sam na netu da je stepen povlacenja kao kod Srama, mada ne znam koliko je ovo tacno.

Zasto ne Sensah zadnji menjac? Zato sto sam na isporuku ovih semaraljki cekao punih 6 meseci. Ne ceka mi se opet toliko, treba mi brze resenje ako ga ima...

 

Za 7 brzina, MTB i drumski Shimano menjači se pomeraju isto. Tako da ne znači da će problem biti rešen zamenom menjača (barem ne za drugi Shimao).
Vidi to što je Ciklostar napisao.

 

Uz to - u ovom videu sam detaljno objasnio većinu stvari vezano za štelovanje menjača, uključujući i stvari koje hoće da prave problema, dakle, samo polako i strpljivo, videti o čemu se tačno radi, pa onda rešavati:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#63 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 07:39 PM

Odlican je Reljin sajt sa preglednim tabelama i to bi trebalo da ti resi svaku zabunu.
 
Ali pravo pitanje je koliko vuce samaraljka.
 
Lako ces proveriti ubaci sajlu i zategni je rukom, markiraj izolir trakom na deset santimetra od rucice, isklikci sve klikove, sest, i izmeri koliko je santimetara privucena izolir traka. Jedan potez je izmerena razdaljina podeljeno sa sest.
Kod shimano sedmofaza je 2.9mm a kod Srama ~4.54mm ili 5.0mm vise nisam siguran.
 
Cesto je na Aliju kao kompatibilnost navedeno SRAM/Shimano ali to se odnosi na kasete i lance ali ne i na rucice/menjace.



Upravo to. Najbolje i najvaznije pitanje je koliko sajle povlaci samaraljka.
Tvoj predlog za nacin kako to saznati je verovatno delotvoran. Pokusacu pa kad provalim koliko je onda cu znati da li da idem na sram ili shimano. Hvala na predlogu!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#64 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 July 2020 - 08:11 PM

Samaraljke su za 7 brzina, toliko blenast jos uvek nisam. :)

Namestao sam ja razne menjace i nije da nemam iskustva u tome, bar ove drumske. Sora, Claris, 105, Campagnolo, sve sam uspevao da namestim a ako pak nekad nisam uspeo, moja je pretpostavka bila da nije do menjaca i uvek se ispostavi na kraju da sam u pravu.

Hvala Relja na linku, pogledacu ga sutra detaljno, mozda mi je nesto promaklo, neka sitnica kojoj nisam posvetio dovoljno paznje. Ali kad je takva sitnica u pitanju obicno se desi da menjac samo u jednoj ili dve brzine ne radi savrseno. U mom slucaju je kao da menjac i samaraljke nisu iz istog sveta. Ruku na srce uspeo sam da namestim da lepo rade druga, treca i cetvrta brzina na kaseti jer to najcesce koristim jer taj bajs koristimod tacke A do B i vise mi ne treba. Ali ostale brzine su cirkus. :)

Moram sutra da odradim onaj test sa povlacenjem sajle. Imam osecaj da ce dosta toga samo da mi se kaze. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#65 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 July 2020 - 07:31 AM

Izmerio sam jutros povlacenje sajle. Na 6 klikova Sensah povuce grubo oko 20mm sajle sto svakako daleko blize odgovara Shimano nego Sram standardu, po onome sto je kolega iznad napisao da Shimano povlaci oko 2.9mm a Sram nesto manje od 5.

E sad s obzirom da je na bajsu trenutno Shimano Tourney Tx menjac, pitam se da li ce se stvar popraviti ako ubacim zadnji menjac Claris dugog kaveza koji je iskljucivo drumski? Shimano sedmofaz i osmofaz mtb i drumski menjaci bi trebalo da budu kompatibilni i sa drumskim i sa mtb sifterima i obrnuto ili ipak ne?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#66 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 July 2020 - 08:58 AM

Izmerio sam jutros povlacenje sajle. Na 6 klikova Sensah povuce grubo oko 20mm sajle sto svakako daleko blize odgovara Shimano nego Sram standardu, po onome sto je kolega iznad napisao da Shimano povlaci oko 2.9mm a Sram nesto manje od 5.

E sad s obzirom da je na bajsu trenutno Shimano Tourney Tx menjac, pitam se da li ce se stvar popraviti ako ubacim zadnji menjac Claris dugog kaveza koji je iskljucivo drumski? Shimano sedmofaz i osmofaz mtb i drumski menjaci bi trebalo da budu kompatibilni i sa drumskim i sa mtb sifterima i obrnuto ili ipak ne?

 

Tabela sa navedenim podacima koliko koji šifter povlači sajle.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#67 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 July 2020 - 09:56 AM

Hvala opet Relja, ali fali ti kineski Sensah na listi. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#68 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 21 July 2020 - 10:02 AM

Ako nije kriva kuka menjaca i nije problem sa buzirom, da je zardjao ili da nema dobar oslonac, jedino sto mi pada na pamet je da proveris gde si pricvrstio sajlu na menjacu.

Sajla treba da prolazi sa "unutrasnje" strane, "iza" srafa:

 

cablepinch.jpg

 

Ako si sve to vec isproveravao testiraj sa Claris menjacem, on je adekvatan za shimano 7,8,9 faz.


  • 1

#69 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 July 2020 - 10:15 AM

Hvala opet Relja, ali fali ti kineski Sensah na listi. :)

 

Koliko sam shvatio - ti planiraš menjati menjače/šiftere/kasete - tj. bitan ti je podatak koji od "standardnih" tu odgovara?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#70 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 July 2020 - 10:26 AM

Koliko sam shvatio - ti planiraš menjati menjače/šiftere/kasete - tj. bitan ti je podatak koji od "standardnih" tu odgovara?


Menjac da, sifter ne, kasetu za sada ne.

Hajde da probam da razjasnim trilemu. Fora je kako ukombinovati da lepo radi:

Samaraljke Sensah 7 brzina
Kaseta odnosno racna 7 brzina 14/34
Lanac 6/7/8 brzina
Menjac koji god da pristane na saradnju

Moram da priznam da moram malo bolje da pogledam gde je tacno sprovedena sajla na menjacu jer se secam kad sam namestao da sam se nesto patio da odvrnem sraf zato sto nije na imbus nego na maticu 9mm. Medjutim da ga nisam propisno zategao ne verujem da bi vise od 2 brzine saltao ali ko zna... Provericemo i to, nije zgoreg. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#71 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 July 2020 - 10:32 AM

Menjac da, sifter ne, kasetu za sada ne.

Hajde da probam da razjasnim trilemu. Fora je kako ukombinovati da lepo radi:

Samaraljke Sensah 7 brzina
Kaseta odnosno racna 7 brzina 14/34
Lanac 6/7/8 brzina
Menjac koji god da pristane na saradnju

Moram da priznam da moram malo bolje da pogledam gde je tacno sprovedena sajla na menjacu jer se secam kad sam namestao da sam se nesto patio da odvrnem sraf zato sto nije na imbus nego na maticu 9mm. Medjutim da ga nisam propisno zategao ne verujem da bi vise od 2 brzine saltao ali ko zna... Provericemo i to, nije zgoreg. :)

 

Izmeri precizno koliko ta šamaraljka vuče sajle i uporedi sa tabelom koju sam linkovao - kako bi znao koji menjač je tome najpribližniji.
Onda ćeš znati koji menjač da tražiš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#72 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 posts

Postavljeno 10 January 2023 - 01:49 PM

Нове Сора шамараљке (серија 3000) раде са мтб мењачима за 9 брзина, такође новије генерације (Аливио 4000). Да ли то значи да раде и са старијим серијама шимано мтб мењача за 9 брзина?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika