Jump to content


Fotografije
- - - - -

prelazak sa mtb na drumasa


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
79 odgovora na ovu temu

#21 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 November 2015 - 08:28 PM

Sve vas razumem.

Dakle zakljucujem da bi to mogao biti neki stariji ram sa krutom vilom(stariji znaci jeftiniji),duplozidni tockovi,pogon od 2 zupcanika(najveci max 50 zuba),7mofazna kaseta,ravan ili rajser korman sa mtb rucicama kocnica i nekim sifterima koje bi se nabudzile na korman.
 

Ja tebe nista ne razumem..

na pocetku kazes da hoces iskljucivo drumasa, a posle napises da hoces mtb korman sa mtb rucicama, i jos razmatras neke hibride....mislim, koja je poenta?


  • 0

#22 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 November 2015 - 05:32 AM

Ja tebe nista ne razumem..

na pocetku kazes da hoces iskljucivo drumasa, a posle napises da hoces mtb korman sa mtb rucicama, i jos razmatras neke hibride....mislim, koja je poenta?

Koliko sam shvatio, čovek traži bajs koji je brži na ravnom i po asfaltu, to je suština.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#23 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 November 2015 - 06:10 AM

Pa napisao je ovako

Dakle samo me drumasi zanimaju.Nikakve treking varijante, a mtb pu pu pu daleko bilo ;)

Drumas bez drop bara nije vise drumas, i to ga cini brzim.
  • 0

#24 milentze

milentze
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 07:10 AM

To gde sam iskljuciv po pitanju drumasa je moj prvi post a kao neko ko se ne razume u drumase(pogotovo retro) potrazio sam misljenja od ljudi koji maju iskustva sa takvim drumasima i video Vidakov post gde njegov minus ide udobnosti starijih volana i neprakticnom menjanju brzina jer zahteva spustanje ruke sto pri agresivnijoj voznji ume da smeta.
To mi se ne dopada pa iz tog razloga promena odluke a Vidak je neko ko ima preko 1000 postova i ne verujem da ne zna o cemu pise.
I ne znam da li si citao do kraja ali pisem i o tome da imam celu zimu na raspolaganju za pretragu pa mozda i naleti neki DRUMAS novije proizvodnje(sto bih ja najvise voleo)
Poenta je da sam se zasitio svog mtb jer nema svoju svrhu na asfaltiranim putevima.Procitao si o mojim predrasudama koje sam imao pre nego sto sam probao drumasa.Nadam se da je jasnije.


  • 0

#25 milentze

milentze
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 07:38 AM

Zaboravio sam da spomenem da se i FalloutBoy i Fiery slazu da nije to bas tako kako sam zamislio i takodje obrazlazu svoje postove.
U svakom slucaju cu doci do nekog resenja a ovde sam da bih ucio.
  • 0

#26 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 07:49 AM

Mislim da je bolje da staviš ćelave gume na MTB i skupljaš pare za bicikl kakav stvarno želiš, nego da uzimaš polovično rešenje koie ćeš ubrzo sigurno hteti da zameniš.

 

Što se tiče udobnosti retro volana, tu je problem u obliku ručica, a ne u samom volanu. Ovo se lako da rešiti, postoje ručice koje su po obliku vrlo blizu modernim šamaraljkama (na primer http://www.2bike.rs/...on#.Vk19JJo1jqA). Ipak ostaje na kraju isti savet kao za buževinu sa MTB komandama - nemoj da uzimaš polovično rešenje, skupljaj za ono što stvarno želiš.


  • 1

#27 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 08:28 AM

 Tamo gde se FalloutBoy i Fiery slažu, ja bih bio krajnje oprezan  n2:naughty


  • 2
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#28 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 November 2015 - 09:19 AM

 Tamo gde se FalloutBoy i Fiery slažu, ja bih bio krajnje oprezan  n2:naughty

n2:hahaha

 

Za praktično nula dinara sam sklopio neki retro bajs, ali ga na kraju poklonio drugaru. Posle prve godine vožnje je pitao za sledeće:

 

Ručice koje su udobnije, drugačije od tih retro. Rekao sam da se mogu naći, da nisu ni nešto skupe.

 

Druga stvar koju me je pitao je za menjače - da li ima varijanta jeftinih šamaraljki, ili menjači da se montiraju na korman da ne mora da se saginje. Rekao sam da su šamaraljke skupe i da polovne ne bih kupovao ni pod pretnjom smrću, a da se mogu neki frikcioni menjači nabudžiti na korman, da budu bliže rukama.

 

Treća stvar za koju je pitao je prenos - 42-53 sa petofaznom drumaškom kasetom pozadi mu je prejako za jače uspone. Savetovao sam zamenu zadnjeg točka za neki šestofazni sa megarange MTB kasetom, pa tek onda da gleda drugi pogon ako to ne pomogne.

 

Ipak, to je bilo pre godinu dana - i dalje se vozi, brdo kilometara i ništa još nije zamenio - tako da očigledno ne smeta dovoljno. :)

Tako da je sve to relativno. Inače sam taj bajs uzeo za sebe, da imam da se jeftino vozim na duže relacije po ravnici, ali pošto drugar nije imao ni jedan bajs, a ja već tri, dao sam mu, samo da se vozi i ne  stoji - i eto, vozi se za sve pare.   :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#29 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 19 November 2015 - 11:14 AM

Poenta je da sam se zasitio svog mtb jer nema svoju svrhu na asfaltiranim putevima.

Razumem da si se zasitio svog MTB-a, jel može samo pojašnjenje kako to nema svrhu na asfaltu?

Kada ideš u vožnju dali ideš sam ili u društvu i ako ideš u društvu šta oni voze?


  • 0

#30 milentze

milentze
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 12:18 PM

Zavisi.Kad imam vremena(to je obicno nedelja)onda se planira neka ruta od oko 100km a obicno vozim sa jednim, eventualno 2 drugara koji su na treking biciklama.
Cesce radnim danima vozim sam  jer je tesko da se iskombinujemo pa tom slucaju idem na varijantu 25,30,40km i tada volim da istreniram.
Stil voznje i vrsta terena nema svrhu u odnosu na opremu koja je na mom mtb dok npr.na Zlatiboru to i te kako ima svrhu.Viljuska,kocnice,pogon,kaseta,ceo sklop je namenjen za XC voznju.Nije da ne uzivam u voznji, nemoj pogresno da me shvatis, "samo" sam probao prokletog drumasa i potpuno sebi pomutio mozak.
Imam utisak da sam prevazisao kombinaciju 44-11 jer sam u toj kombinaciji 90% voznje.Najmanji zupcanik na pogonu nisam do sada imao potrebe da koristim.Hidraulicne kocnice su previse za ono sto meni treba.Viljuska je  je imala pun hod jedino na 2 Fruskogorska maratona na kojima sam bio do sada i na Zlatiboru gde odem 2 puta godisnje.E sad vidim postoji i onaj deo prepravke...celave gume, veci zupcanik na pogonu,mozda i promena kompletnih tockova ali necu to da radim.
Hocu fitnes ili drum varijantu pa cu cekati dok ne skupim pare i kupim sebi ono sto zelim. 

 


  • 0

#31 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 November 2015 - 12:56 PM

Plašim se da će ovo više pomoći meni (barem u ovoj fazi) nego tebi, ali zanima me kad uradiš ovaj upitnik, koja su ti prva dva bajsa predložena?

 

http://www.bikegreml...upitnik_15.html

 

Eventualno i print screen rezultata na forum? Meni bi pomoglo da bolje shvatim kakva se vožnja planira, pa spram toga da preporučim tip bajsa - čak i ako program pogreši.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#32 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 01:00 PM

Ako si stalno u 44x11 prenosu nesto nije u redu. Ili vozis sa premalo obrtaja, sto ce ti unistiti kolena, ili ti zaista treba drumas. Evo ti tabela ispod sa kadencom i brzinom u toj kombinaciji prenosa.

 

33.jpg


  • 3

#33 milentze

milentze
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 01:27 PM

Nesto nemam utisak da mi je premalo obrtaja tj.ne osecam neku nelagodnost ili bol kada zavrsim voznju a nikada se nisam bavio kadencom da bih uporedjivao po tabelama nego onako nekako, na osecaj, mozda vise na vreme za predjeni kilometar(kad treniram).


m.JPG


  • 0

#34 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 November 2015 - 01:27 PM

Tako je, prenos je sasvim dovoljno jak. Za brže ti treba potpuno drugačiji bicikl, i ja mislim da je najbolje da uradiš kako je već predloženo. Nemoj ni slučajno ulagati i menjati pogon ili točkove. Vozi to tako. Jedino se uske ćelave gume isplate (ukoliko sada imaš neke debele kramponke za offroad) jer je to jeftino a ima nekog primetnog dobitka.
Bio sam u toj priči, vozio godinama mtb prilagođen drumu, bilo ne ponovilo se i ne bih savetovao nikome kao dugoročno rešenje.
  • 0

#35 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 November 2015 - 01:31 PM

Nesto nemam utisak da mi je premalo obrtaja tj.ne osecam neku nelagodnost ili bol kada zavrsim voznju a opet...ko zna, nikada se nisam bavio kadencom da bih uporedjivao po tabelama nego onako nekako, na osecaj.


attachicon.gifm.JPG

Po ovome bih rekao drumaš... ako planiraš dečije sedište u skorije vreme, onda možda neki dodatni bajs za to (tipa City, ženski), ili da napraviš kompromis i uzmeš bajs sa ravnim kormanom, neki treking/hibrid - da može malo deblje gume da primi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#36 milentze

milentze
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 01:40 PM

Na pitanju za sediste sam zastao jer nisam bas siguran da cu imati potrebe da montiram sediste.


  • 0

#37 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 04:01 PM

Nesto nemam utisak da mi je premalo obrtaja tj.ne osecam neku nelagodnost ili bol kada zavrsim voznju a nikada se nisam bavio kadencom da bih uporedjivao po tabelama nego onako nekako, na osecaj, mozda vise na vreme za predjeni kilometar(kad treniram).


attachicon.gifm.JPG

 

Kojom brzinom vozis? Poenta je da vozis sa 80 obrtaja u minutu, a to je u tom prenosu 40kmh. Moze i sa 60, to je 30kmh, ali ispod toga stvarno ne treba. Nece se odmah sjebati kolena, ali vremenom hoce. 

 

Ja bih uzeo drumasa i ne bih se okrenuo za mtbom vise nikad. :)


  • 0

#38 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 04:40 PM

.


  • 0

#39 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 04:52 PM

Neki preporučeni minimum je 80 kad štekćeš kilometre na ravnom, a 90 je još bolje. Moraćeš da prilagodiš tehniku ako si navikao da guraš na snagu, ali kad jednom "klikne" biće ti mnogo prirodnije. Nije to ni samo zbog zglobova, i mišići se štede kad smanjiš opterećenje i povećaš kadencu, pa ćeš moći da držiš veću brzinu na većim distancama.


  • 2

#40 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 05:57 PM

Milentze sta treniras?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika