Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#401 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 26 December 2016 - 10:13 PM


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#402 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 05:48 AM

Svakako je na trci u grupi pametno nositi kacigu, ali, da budem đavolji advokat: izgleda mi da baš ne zna da pada. Neka me isprave džudisti ako grešim.  :)


  • -4

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#403 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 27 December 2016 - 11:12 AM

Ti znas pravilno da padas? 
Kakvu je gresku onda napravila u ovom padu sa strane?


  • 1

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#404 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 December 2016 - 12:42 PM

Mogla je da ide u kolut preko ramena umesto celom težinom na kuk pa na rame. Naravno, lako je reći gledajući usporeni snimak, ali zato džudisti i ostali takve stvari vežbaju dok ne postanu refleks.

 

Mislim da bi ovakve stvari trebalo uvesti u fizičko vaspitanje u svim osnovnim i srednjim školama, nevezano za bilo kakvu priču o kacigama:

 


  • 0

#405 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 01:03 PM

Ti znas pravilno da padas? 
Kakvu je gresku onda napravila u ovom padu sa strane?

 

Kolega Fiery objasnio.

 

Ne znam da li znam pravilno da padam. Znam da nikad ne udarim tako glavom kad padam, a padao sam bezbroj puta. Morao bih uložiti svestan napor da tako udarim glavom pri padu, bez preterivanja. Ne treba puno treninga i vežbe da se padanje nauči, a uz vežbu postaje refleksno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#406 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2016 - 01:41 PM

Једно је пасти намерно или очекивати пад, а сасвим друго када дође изненада. То што је приказано успорено, не значи да је толико дуго трајало. ;) Ја сам пао у страну, на раме и главу кад ме ударио ауто. У једном тренутку јхауба је ударила у мене, у следећем фрејму глава је дрљала по асфалту. Није било времена за рефлекс (а вероватно ми је нога у почетку била и блокирана). Док не дођеш у ситуацију чини ти се да би теби то све било другачије и да би направио неки салто, дочекао се на ноге и подигао руке за "умјетнички дојам". Онда ти се деси и схватиш да се рефлекс догодио кад те већ покупила Хитна. Друго, ако је некоме битно да не пада или да пада грациозно, то су професионални бициклисти. Па ипак, на свакој трци падања колико хоћеш. А колико тих падова прође уз откопчавање педала, утренирани салто и правилан доскок? Мислим да се то не би ни звало рефлекс него спајдерменово чуло за опасност. Притом, ко вози трке вероватно не може себи да дозволи луксуз превеликог опреза и обраћања пажње на пад, мора да се фокусира на вожњу.

 

С друге стране, када сам био сам крив за пад, возећи по врло порозном терену изнад Голупца, скочио сам са бицикла тренутак пре него што се пад догодио и ником ништа. Нисам баш очекивао пад у том смислу, али сам осећао да точкови клизају и пропадају, па ме то потпуно проклизавање није изненадило. Кога занима, имам на снимку, филм #99, на 39:30.


  • 2

#407 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 01:50 PM

Da li je na oko 40 km/h sa motora, proklizavanje prednjeg točka bez najave, u krivni (slična situacija onoj na snimku) dovoljno iznenada?

 

Vežbom te stvari postaju refleksne i dobro je vežbati i znati padove. Brzina vertikalnog pada je uvek oko 9,81 m/s2, bilo da trčiš, ili voziš.  Vremena nema previše, ali ga ima koliko ga ima i može se nešto uraditi. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#408 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2016 - 02:11 PM

По мени, битно другачија ситуација, тим пре што је мотор знатно стабилнији од бицикла због тежине и висине тежишта (а и ширине гума). Не значи да ћеш се сложити, наравно. :) Ипак, приметио бих да "нешто се може урадити" није исто што и "могла је да иде у колут преко рамена". Мислим да је дискутабилно и да ли би колут заиста био боље решење уз ризик да врло лоше падне на главу. Можда сам само по природи скептичан, али имам чудан утисак да лик на овом клипу о падању није претходно возио ко зна колико километара трке по мраку, уз рефлекторе, публику која хучи и бучи, адреналин, уморне мишиће, итд. Не делује ни да су му ноге закачене за бицикл. Но, кад кажем да је "дискутабилно" не мислим да намеравам да дискутујем. ;) Само мислим да (потенцијални) пад на врат и главу не мора обавезно бити ни добро, па свакако ни боље решење. Можда су њу на тренинзима стручњаци учили управо супротно, да је боље сломити кључну кост? Ја сам је ломио и премда није да сам умро од среће због тога, стварно није било ништа страшно. А ако ти се омакне непланирано запињање за ограду, публику или заставу током припреме за колут... Не знам. Можда је и сигуран лом руке бољи од потенцијалног пада на главу. Из моје перспективе, пошто сам прошао и једно и друго (наравно, не у великом броју варијација), рекао бих да јесте.


  • 0

#409 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 December 2016 - 02:16 PM


Da li je na oko 40 km/h sa motora, proklizavanje prednjeg točka bez najave, u krivni (slična situacija onoj na snimku) dovoljno iznenada?

 

Vežbom te stvari postaju refleksne i dobro je vežbati i znati padove. Brzina vertikalnog pada je uvek oko 9,81 m/s2, bilo da trčiš, ili voziš.  Vremena nema previše, ali ga ima koliko ga ima i može se nešto uraditi. :)

 

Misliš ovo

https://youtu.be/OegjCqyzoh4

 

a mi koji nismo Ninje moramo da nosimo šlemove.


  • 0

#410 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 03:00 PM

Misliš ovo

https://youtu.be/OegjCqyzoh4

 

a mi koji nismo Ninje moramo da nosimo šlemove.

 

Pričam da to nije nikakva nauka i ne znam kakva veština. Najosnovnije stvari. Ko može da nauči da vozi bajs sa brzinama sigurno može da nauči i da ne lupi glavom o patos kad padne. Tako bar meni izgleda.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#411 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 December 2016 - 03:20 PM

Pričam da to nije nikakva nauka i ne znam kakva veština. Najosnovnije stvari. Ko može da nauči da vozi bajs sa brzinama sigurno može da nauči i da ne lupi glavom o patos kad padne. Tako bar meni izgleda.

Lako je vama Ninjama, mi obični smrtnici ovako razmišljamo:

https://youtu.be/EL_j7kSwJZM


  • 0

#412 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2016 - 03:40 PM



Ko može da nauči da vozi bajs sa brzinama sigurno može da nauči i da ne lupi glavom o patos kad padne.


Morao bih uložiti svestan napor da tako udarim glavom pri padu, bez preterivanja.


Dajte bre ljudi je l vidite da covek troluje.. Fallout nas voza kroz citavu temu za medalju. Verovatno sedi za kompom i umire od smeha..Jedno je biti protiv uvodjenja obaveze nosenja kacige a nesto sasvim drugo tvrditi kako imas reflekse Spajdermena i prkosis zakonima fizike. Covek se zestoko sali :)
  • 1

#413 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 December 2016 - 04:49 PM

Kada se pogleda snimak, vidi se da je imala vremena da iskopča nogu i postavi ruku pre nego što je pala. Ako je imala vremena za to, imala je i vremena da prilagodi položaj tela, samo to nije trenirala jer u biciklizmu važi mišljenje da je pad nemoguće kontrolisati (kao što je očigledno i po ovoj temi). Ali ako se padanje ne vežba, onda će se hiljaditi put razbiti isto kao i prvi. (Uzgred, "rizik da vrlo loše padne na glavu"? Pa i jeste vrlo loše pala na glavu.)

 

U nekim drugim disciplinama srećom važe drugačiji zakoni fizike izgleda:

 


  • 1

#414 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2016 - 05:08 PM



Mogla je da ide u kolut preko ramena umesto celom težinom na kuk pa na rame. Naravno, lako je reći gledajući usporeni snimak, ali zato džudisti i ostali takve stvari vežbaju dok ne postanu refleks.

Mislis kolut sa bajsom izmedju nogu:

89069297881887072665_thumb.jpg

Ili kolut preko ivicnjaka? (da to je visoki kameni ivicnjak)

22674852801793375365_thumb.jpg

 

Ja sam vezbao padanje, ali nisam vezbao kada mi neko izbije prednji tocak i pri tom sam ukopcan.

 

Stvarno ne znam kako je mogla da izvede bilo sta od ovoga sto si okacio sa 40-50km/h


  • 0

#415 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 05:27 PM

Mislis kolut sa bajsom izmedju nogu:

89069297881887072665_thumb.jpg

Ili kolut preko ivicnjaka? (da to je visoki kameni ivicnjak)

22674852801793375365_thumb.jpg

 

Ja sam vezbao padanje, ali nisam vezbao kada mi neko izbije prednji tocak i pri tom sam ukopcan.

 

Stvarno ne znam kako je mogla da izvede bilo sta od ovoga sto si okacio sa 40-50km/h

 

Meni se to desilo na motoru pri tako nekoj brzini. Da nisam lično doživeo, verovao bih da možda ipak grešim. Znači bez nekog ne znam kakvog treninga, u raspoloženju - popravio sam motor, crk'o, vozim ga lagano nazad drugaru, bez opreme (moja greška, na motoru je treba nositi - težak je, vuče te sa 100-200 kila na dole, plus mušice i vetar koje bez kacige smetaju da vidiš, puno gore se razbiješ nego na bajsu) - isklizavanje prednjeg točka, bez ogrebotine.

 

Da nisam doživeo još dosta padova što s bajsa, što s motora, što na fudbalu, klizanju, skijanju - mislio bih da je možda i sreća. Naravno, sreća uvek dobro dođe, ali meni, kao i Fieriju, deluje kao da je devojka pala dosta nespretno. Prvo što je ruku držala skroz ispruženu ka zemlji, bez savijanja u laktu, a onda što je opustila vratne mišiće i deknula pravo glavom o patos.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#416 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2016 - 06:26 PM

 - isklizavanje prednjeg točka, bez ogrebotine.

 

Jel preko ivicnjaka?

I ona nije pala na ruke nego noge pa na dupe....da bi napravila kolut morala bi da iskoci iz sedista.


  • 1

#417 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 06:31 PM

Jel preko ivicnjaka?

I ona nije pala na ruke nego na dupe.

 

Poenta moje priče je da je dosta loše pala. Za primer kako ne treba padati, po meni.

 

Glavu je udarila o beton dosta pre ivičnjaka. Zapravo, nije ni stigla do njega, koliko vidim, tokom celog pada.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#418 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2016 - 07:15 PM

Naravno da je lose pala, da je pala dobro o cemu bi pricali :)

Glavu je udarila o beton dosta pre ivičnjaka. Zapravo, nije ni stigla do njega, koliko vidim, tokom celog pada.

 

Da je pravila kolut, stigla bi...


  • 1

#419 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2016 - 07:17 PM

Naravno da je lose pala, da je pala dobro o cemu bi pricali :)

 

Da je pravila kolut, stigla bi...

 

Ali ne glavom. Do bankine bi ga već završila, verovatno bez da se udari o nju (već bi prebacivala dupe preko glave, taman preko bankine). Naravno, to se ne može unapred znati.

 

Nevezano za konkretnu situaciju, ne možeš me ubediti da je, iako naravno ne znaš unapred kako će se sve desiti, pametnije držati ruku ispruženu ukrućenu i pustiti da glavom udariš o beton pri padu, nego pokušati ublažiti pad koliko je do tebe.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#420 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2016 - 07:31 PM

 

Ali ne glavom. Do bankine bi ga već završila, verovatno bez da se udari o nju

Kako kada je ovako zavrsila tik uz ivicnjak, za kolut treba vise prostora:

Capture.JPG

 

 

Nevezano za konkretnu situaciju, ne možeš me ubediti da je, iako naravno ne znaš unapred kako će se sve desiti, pametnije držati ruku ispruženu ukrućenu i pustiti da glavom udariš o beton pri padu, nego pokušati ublažiti pad koliko je do tebe.

 

ne ubedjujem ja tebe nista, vec objasnjavam da ne mozes pad planirati, jer to onda nije pad.

 

Offtopic

Evo imas sad ovaj film sa tom henksom (sully) gde je spustio avion u reku, pa su ga izveli na sud jer se osiguranju nije isplatilo da putnici prezive jer moraju vecu stetu da isplate.

 

E, oni su tako izveli isto simulaciju i izracunali da je on u stvari umesto u reku mogao da sleti na aerodrom u blizini.

Na sta im je on odgovorio da su oni to uradili uz pomoc tima strucnjaka, analiza i kompjutera i uz gomilu neuspelih pokusaja izveli jedan uspesan i taj prikazali a on je u trenutku morao da odluci.


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika