Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#341 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2016 - 09:58 AM

@Belgarath Читањем твоје поруке примећујем да изједначаваш праћење и анализу туђих искустава са преписивањем закона. А то да туђа искуства нису релевантна не умем ни да прокоментаришем, оставио си ме без текста. Свака средина има своје специфичности, од климатских до културолошких, зато се и врше поменуте анализе. Иначе, није на мени да судим на основу чега ти доносиш закључке. Ако бринеш за мене, хвала ти. Прочитао сам више радова и присуствовао предавањима на тему и причао са људима који се тематиком баве у другим земљама (и то су студирали). То што си ти одлучио да текстови и статистике са одређеним закључцима и резултатима "немају никаквог ваљаног основа" за тему стварно није... релевантно.

 

Што се сарказма и мојих коментара тиче, позивам те да прво прочиташ пажљивије шта и сам пишеш:

"I sluze za zatupljivanje vec glupih narodnih masa."

Чиме си директно свима који прочитају на Интернету нешто са чим се ти лично не слажеш рекао да су глупе народне масе које се даље затупљују. Зато што не деле твоје мишљење? Како начитан и надахнут став, браво. Индиректно, ако већ морам да објасним до краја, тиме си рекао да су паметни само они који су за обавезно ношење кациге.

 

Једино морам признати да нисам упознат са законима који се односе на ову тему, а да ће се "тек примењивати". Односно, да је то већ одлучено. Ако ти имаш такве информације, подели овде или постави неки линк, свакако би било од користи. А ако тебе занима како се организују и врше истраживања, како се одређује потребан и валидан узорак и како се правилно врши анализа резултата, постоји доста литературе на ту тему, јер је у питању права наука. Па претражи мало по библиотеци, кад већ не волиш Интернет.


  • 0

#342 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 11:08 AM

To sto si pricao sa ljudima koji se time bave u drugim zemljama komentarisi za druge zemlje a ne za zemlju Srbiju. Kako se vrse i organizuju istrazivanja je totalno nebitno za ovu temu. Iz razloga sto nije uradjeno valjano istrazivanje za zemlju Srbiju po osnovu kako treba da se uradi vec vi vadite neke podatke sa interneta koje su opisani u vidu slicice bez pozadine ko, kako i gde ih je uradio smatram da su kao takvi losi. Ako se vec pozivate na razne statistike napisite i ko ih je objavio. Evo nama statistike da smo druga ekonomija po razvoju u svetu. Uradjena statistika. Javno objavljeno putem medija informisanja pa mislim da se neces sloziti sa time. Svaka analiza i statistika koja se radi mora joj se prici sa razlicitih strana i procitati mLo vise o tematici koju ona pokriva. Tudja iskustva naravno da nisu relevantna u ovom pogledu. Od male pomoci jesu ali hvatati se za njih kao pijan plota (kao sto vi ovde radite je pogresno). Svaka sredina ima kao sto si rekao kultuloroske i ostale razlike. Iz toga razloga se i sprovodi istrazivanje a ne kopira se istrazivanje neke druge zemlje i reci ako u Nemackoj ne nose sto bi kod nas nosili. Tudje misljenje cenim ako je argumentovano. Clanke, statisticke podatke i ostalo koje procitam na internetu prvo pogledam ko je pisao i nadjem sve o autoru istih. I na osnovu toga idem dalje.
A sto se tice da pracenje i analizu tudjih iskustava poistovecujem sa prepisivanjem zakona to upravo ti i fallout radite.
  • 2

#343 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 11:10 AM

Evo jednog primera

Attached Thumbnails

  • image.jpeg

  • 0

#344 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2016 - 11:44 AM

Пре свега, форум је отвореног типа и свако може да коментарише без твог одобрења. А сматрам да нормалан човек учи и из туђих искустава (често је и пожељније). Што се линкова и слика тиче, рекао бих да си се ухватио једне слике коју је Фолаут поставио на Вањино директно питање. Претходно су постављани додатни линкови, а можеш и сам да их нађеш, где лепо пише ко их је радио, како, где и какве је закључке извукао и на основу чега. Чак и за клипове на ЈуТјубу обично постоје линкови са додатним информацијама ко је тај који прича, шта је све радио и каква истраживања спроводио или на која туђа истраживања се позива. За листе најпожељнијих градова мислим да је и речено ко је извор и који су неки од критеријума, односно како су се критеријуми мењали временом.

 

"Tudja iskustva naravno da nisu relevantna u ovom pogledu"

Колико знам, одговарајуће истраживање и анализа код нас никада нису урађени. Дакле, нема домаћих података, а стране не признајеш. Ајде бар реци шта је г. Валтазар писао о бициклима у Црној Гори?

 

"A sto se tice da pracenje i analizu tudjih iskustava poistovecujem sa prepisivanjem zakona to upravo ti i fallout radite."

Да није тужно, било би смешно. На линкове са искуствима других и закључцима до којих се "тамо" дошло, твој коментар је био:

"Za pisanje jednog zakona u jednoj zemlji potrebno je mnogo vise od same prepiske zakona druge zemlje"

Ја нисам приметио да је ико помињао да треба преписивати туђе законе, а и лично мислим да не треба. Ипак, сматрам да су туђа искуства изузетно важна и када постоје сопствена, а поготово када њих нема. Очигледно се не слажемо, па са тобом није могуће дискутовати док не стигну те домаће анализе. Које не могу бити потпуне док и ми не прођемо период обавезног ношења кациге, па их је немогуће очекивати у теми у којој се тек прича о томе да ли треба увести такву обавезу, зар не?

 

Иначе, нисмо се ни дотакли писања закона, односно тачне формулације, него причамо само о основном концепту. Мада, можда сам и то погрешно схватио.


  • 0

#345 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 11:50 AM

Ајде бар реци шта је г. Валтазар писао о бициклима у Црној Гори?
Posle ovoga ne bih ulazio vise u konverzaciju. Izvinjavam se uopste sto sam ulazio. Jednom ces mozda shvatiti sta sam zeleo da kazem. Do tada pozdrav.
Sa tvojom gore recenicom potvrdujes moje receno. Niti se ti udubis u nesto sto pise niti malo istrazis vrc na gotovo pricas svasta. Da si bar proguglao ko je vlatazar ne bi me pitao takvo pitanje. Vec uvek je neko pricao sa nekim ljudima o necemo procitao sam tamo negde ne znam ni ja twcno gde ali znam da na nekoj tarabi pise. Sa ljudima koji imaju takve argumente ne ulazim u raspravljanje.
Jeste forum javan i moze da pise svako sta mu padne. Ali ajde malo razmislite bar u cemu pisete. I nemoj mi reci da se niste dotakli zakona tumacenja i primenj istih. Pokazujete neke statistike i pravite paralele. Ove statistike su socijoloski aspekt drustva a ta statistika je jedna od metoda sociologije. Statistika samo sluzi za obradu podataka do Kojeg je dosao anketni metod. Tako da se pre svega treba bazirati kako je anketni metod uradjen a ne samom statistikom. A sto se tice prava tu postoji uporedno pravo. Ali dzaba ja ovo pisem.
  • 2

#346 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 11:58 AM

Evo jednog primera

 

Primer zamene teza. 

 

Pošto niko nije navodio pogrešne zaključke. Naprotiv. Navedeni su primeri sa ispravnom logikom uzrok-posledica. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#347 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 12:05 PM

ovo je buo glup primer sa interneta da ljudi svasta pisu po internetu i da tom isto, sadrzaju ljudi veuju bez predhodne provere istoga
  • 0

#348 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 12:14 PM

ovo je buo glup primer sa interneta da ljudi svasta pisu po internetu i da tom isto, sadrzaju ljudi veuju bez predhodne provere istoga

 

Dobro, ali za istraživanja vezano za kacige i uticaj na razdaljinu pri preticanju i pad broja biciklista postoje ozbiljno rađene statistike, ne budalaštine ovog tipa.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#349 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 15 August 2016 - 12:35 PM

Radio sam ja istrazivanja, odem na Kosutnjak lepa hladovina, kiseonik, mnogo tesko da se vozi uzbrdo pa se osetno smanjio broj biciklista, ali meni lepo ceo put pravljen samo za mene, vozim gore dole gore dole milina, uzivam. Spustim se dole do Ade lep suncan dan ravna staza nije tesko voziti a ono stotine biciklista se vozikaju, levo desno, padnu ustanu, pravo popreko, voze kako hoce. A ja se osecam nikad "sigurniji", "uzivam" sto moram da vozim sa stotinama biciklista dodje mi da skinem kacigu koliko mi je "lepo i bezbedno".

Nego kako se meri rastojanje prilikom obilazenja, voleo bih da sprovedem taj eksperiment. Jel ima neki radar da se kupi pa stavi na bicikli ili sta?


  • 1

#350 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 12:46 PM

Da. Senzor ugrađen na bajs.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#351 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 15 August 2016 - 12:57 PM

E bas si mi pomogao. Jel moze ovaj laserski 61921.jpg

 

Da li moram da osnujem neku nevladinu organizaciju da uzmem pare za istrazivanje ili ce mi dati na "lepe oci" sto kaze narod?


  • 0

#352 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 01:06 PM

E bas si mi pomogao. Jel moze ovaj laserski 61921.jpg
 
Da li moram da osnujem neku nevladinu organizaciju da uzmem pare za istrazivanje ili ce mi dati na "lepe oci" sto kaze narod?


Konkuriši za neki od fondova. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#353 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 15 August 2016 - 08:00 PM

Evo nasao sam (link) ali komplikovano to za mene, ipak cu staviti zensku periku na glavu onda sam kako kazu ispitivanja najsigurniji sto se tice razdaljine obilazenja (link).


  • 0

#354 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 09:54 PM

Evo nasao sam (link) ali komplikovano to za mene, ipak cu staviti zensku periku na glavu onda sam kako kazu ispitivanja najsigurniji sto se tice razdaljine obilazenja (link).


Ali će ti više trubiti (znam dok sam imao dugačku kosu). :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#355 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 15 August 2016 - 10:41 PM

Ne sviraju za curama ovdje u nase selo, gde ih vaspitavamo ne po bon-tonu vec po pravilima Markiza od Kvinsberija (link)

 

Nego izgleda da smo otkrili smo ko stoji iza kampanje nenosenja kaciga, tajno udruzenje frizera i proizvodjaca preparata za kosu "rubinske makazice"


  • 0

#356 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 August 2016 - 11:48 AM

Onaj ko voli biciklizam taj ce da vozi i sa kacigom, ne znam zasto bi mu ona smetala.
Pa i do pekare ako mu je preslo u naviku

 

Pa eto vidiš nekima nam smeta čim ne nose svi kacige. Znači neki razlog sigurno postoji, zar ne misliš tako? :)

Takođe, od svih tih ljudi koje sretneš u gradu gologlave, neki od njih sigurno i da poseduju kacige samo ih tada nisu stavili. Razmisli i o tome


  • 0

#357 samuell

samuell
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 26 August 2016 - 03:23 PM

B92: Ričard Brenson doživeo nesreću: Mislio sam da ću umreti http://www.b92.net/z...&nav_id=1169873

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
  • 0

#358 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2016 - 05:28 AM

B92: Ričard Brenson doživeo nesreću: Mislio sam da ću umreti http://www.b92.net/z...&nav_id=1169873

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

 

Ko tako vozi da ga iznenadi ležeći policajac na asfaltiranom putu... tom treba i kaciga i air bag.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#359 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 28 August 2016 - 02:40 PM

Pa on da je video lezeceg policajca sasvim sigurno ne bi ni pao, zar ne?

I par strana ranije sam ti linkovao stranicu gde je momak poginuo...

 

Ne znam sta te to cudi, padaju ljudi neplanirano svaki dan, za neke cujes, a za neki nikad vise ne cujes...

 

Kad bi znali da ce pasti i povrediti glavu, sasvim sigurno taj dan ne bi ni vozili, ne bi se sigurno pouzdali u vestinu padanja.


  • 1

#360 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 28 August 2016 - 05:20 PM

Pa on da je video lezeceg policajca sasvim sigurno ne bi ni pao, zar ne?

pa de je gledo? :)


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika