Jump to content


Fotografije

Pedale i sprinterice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
275 odgovora na ovu temu

#121 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 07:53 AM

Da tako je, jedino bih dodao da mnogi (za drumske) daju prednost Look KEO ispred Shimana.
  • 0

#122 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2020 - 09:10 AM

Look pedale su lakše u istom cenovnom rangu.

 

Meni lično će svake kvalitetne sprinterice biti dovoljno krute i tu su razlike mizerne. Bitna mi je težina pre svega, i izgled. Jer to je ono što je opipljivo, što se oseti uvek i svuda.

Koje brendove, modele da jurim?


  • 0

#123 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 09:27 AM

SPD-SL ima širu i nižu platformu (stack height) i svi modeli imaju istu širinu i visinu. Pločice su stabilnije i sigurnije za hodanje. Pedale imaju kvalitetnije ležajeve. Opruge su dosta jake, za lakše vozače ili nekog sa problematičnim zglobovima mogu biti teške za iskopčavanje.

Look KEO ima lakše pedale. "Float" je malo drugačiji (oko vrha pločice umesto oko sredine), mada su nove plave SPD-SL pločice slične. Jeftiniji modeli su viši i uži od skupljih (znači nestabilniji ko oseti razliku). Umeju ponekad da škripe na spoju pedale i pločice i obično imaju nešto slabije opruge. Rekreativci nekad preferiraju to lakše iskopčavanje. Kod profesionalaca nije retkost videti zalepljen komad trake za volan na pedalu, protiv škripanja i iskopčavanja.

@Gadjan, kakav ti je oblik stopala, širina, ravni tabani i slično? Koji ti je budžet?
  • 0

#124 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2020 - 09:39 AM

Nemam pojma, svakako ću ih probati pre kupovine. Ravne tabane nemam.

Budžet je fleksibilan, koliko moram da dam za lagane sprinterice.. naravno da đon bude karbonski da su veoma krute.

Više me zanima među ovim modernijim karbonskim šta se smatra laganim? Koliko su teške prosečne? Ultra lagane i preskupe me ne zanimaju naravno.


  • 0

#125 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 10:32 AM

"Koliko moram da dam ali ne preskupo" ne znači mnogo ;) Sto, dvesta, više, manje?

Generalno za Sidi važi da ne vode računa o težini, bitnija im je dugotrajnost, stabilnost, podesivost i slično. Od ostalih oko 250 grama za jednu deluje kao dobra težina, bar po zvaničnim specifikacijama. To se dobije za 150-250 evra ne računajući akcije (znači na akcijama lako 50€ manje), s tim što tu ulaze i modeli s čičak trakama ili pertlama. Giro, Specialized i Mavic su otišli najdalje sa ekstremno lakim modelima ali to je već 300-400-500+.

Inače, primetio sam da ponegde napišu težinu kao da je za par iako je u pitanju jedna cipela. Standardne sprinterice se kreću od 200 do recimo 350 grama za komad u veličini 42. Ispod 200 samo ekstremno lake uz odgovarajuću cenu.
  • 0

#126 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 10:48 AM

Ovaj Fizik iz PB od oko 13990 su vrlo lake,oko 250g a karbonske, vrlo krute. Imaju Boa zatezanje, extra, strani forumu takođe ih hvale. Imaju u najavi i Scott sa dva boa točkića, nešto malo teže tipa 15ak grama, samo mislim da će biti preko 20000din.
  • 0

#127 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2020 - 11:45 AM

E pa to mi kaži. Kakvih bre 150-250 eura :D najbolje da ću da dam preko 150 za običnu obuću, sve je to izvikano i nahajpovano da bi bilo ljudi koji će da istresu tolike pare za parče karbona plastike i tkanine. Ček samo da Kinezi krenu da štancaju, iste kao te za 500e mogu da se naprave garant za 100e, to je samo hajp i brand, marketing. Nikakva svemirska obuća ne vredi 300-500e..

Ove moje shimano spd su nove 35-40 eura. Znači i 100 eura za drumske karbon sprinterice je po meni puna kapa ali ajde da kažemo do 150, na akciji podrazumeva se. Kod nove robe iz prodavnice (što izbegavam i kupujem retko da ne bih preplaćivao, khm berza zakon) imam pravilo da ništa što je skuplje ne plaćam po punoj sezonskoj ceni. Isto važi i za sveže, nove modele i "novu kolekciju".

Imam vremena i godinu dana da lovim, ne žurim mi se. Ako nešto izleti do jeseni, a ako ne, čekam da planet spusti sve to na popustima na realnije cene. Te Fizik su mi već ok i po izgledu i težini, sad oblik to na licu mesta. Nisam nikad probavao..

 

edit:

Moje Northwave Centurion drumske sprinterice su 855g sa pločicama :D


  • 0

#128 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 12:08 PM

Slažem se za sve. Ove Fizik idu van sezone samo 2000 din dole, ne više. Pratio sam ih ja dugo po preporuci i uzeo za 100e tačno, van sezone. Boa sistem radi kao prvog dana, već su pola godine kod mene, pločica ne mrda ni mm od instaliranja, niti se čuje. Lakše ne mogu biti, ventilacija
i anatomski oblik vrhunski. Za tih 2 hiljade ne znam da li vredi rizika da nestanu.
  • 0

#129 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 01:30 PM

Pa te Fizik su 150 bez akcije, o takvim pričam :D

Možda se nismo razumeli, pod "bez akcije" mislim "cena na sajtu proizvođača".
  • 0

#130 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 02:10 PM

Ja govorim o ovima od 13 990 din a imaju i ove od 18 490 din. Sadašnje su cene.
  • 0

#131 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 02:20 PM

I ja govorim o istim tim ;)
  • 0

#132 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2020 - 09:43 PM

Pa gde je zabuna, ne razumem? :) 14000 din je puna cena i to je 120 eura, nije 150.

Ta sprinterica mi je sasvim ok. Znam da budu stotinak eura na popustu ne idu niže i u pola cene kao neki drugi artikli..

Jedino što pretpostavljam ipak nije neka visoka klasa, što se za te pare ne može ni očekivati, đon nije full karbon koliko vidim. Da li uopšte postoji ikakava (a kamo li za rekreativca-mene) primetna razlika u krutosti ne znam (ne verujem) ali ako naleti nešto bolje/kruće/lakše/lepše do jeseni.. mogu da se pružim i više. Ako ne skroz ok su mi i ove. Mogao bih i da ih isprobam u narednom periodu da vidim paše li oblik i da li će mi 44.5 tj najveći broj koji imaju biti dovoljan. I da li žulja nešto. Ove Northwave su mi krute i tvrde oko zgloba, ono što bi tebalo da bude mekano.. možda ih samo nisam dovoljno razgazio. Ja inače više volim belu boju, ali vidim ove ima i sa za žutim jezikom što mi se uklapa uz bajs.

Mogao bih možda i iz inostranstva da dobavim ako ima nekih raznovrsnijih i povoljnijih ponuda.


  • 0

#133 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 09:59 PM

Kao što rekoh, pričao sam o ceni na sajtu proizvođača. Fizik Tempo Overcurve R5 su 150€ na sajtu www.fizik.com, to je otprilike najviša cena do koje idu. Na akcijama rekoh idu i 50€ niže, to je to što vidiš na sajtu Planet Bike.

Što se preporuka tiče, najbolja iskustva sam imao s Shimano sprintericama. U tom cenovnom i težinskom opsegu trenutno imaju RC5, mislim da vredi probati ako se ukaže prilika.
  • 0

#134 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 11:27 PM

@Gadjan
Mogu da nalete malo bolje a mnogo skuplje, posle ovog Fizk-a za svaku minimalnu prednost moraš izdvojiti 100e više. Tipa umesto 250g koliko su one imaju i od 230g ali za tih 20g ide gore makar 100€, za drugi točkić boa zatezača isto toliko... već ode za 200€ za šminku.
Mada jedan je život..., kada bih mogao dao bi i 300€.
Danas gledam Eurosport koji prikazuje reprize raznih skorijih turova i vidim čovek nosi ovaj Fizik Vento R1 sa dve plave crte kao iz PB od 30 000din. Zadovoljava potrebe profi tura ili je skroman momak. Mislim da je ovo prvo a ni ovo drugo nije isključeno :)
  • 0

#135 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 April 2020 - 11:38 PM

Lepo izgledaju ove Fizik, samo cak ni na zvanicnom sajtu nemaju moju velicinu, kamoli PB sajt :)

Kod mene se nazalost kupovina svodi na: budzet i daj patiku/cipelu najblize budzetu sa 305+ mm djonom, kakva tezina, djonovi od ovog ili onog itd :D

Jedno pitanje - spd-sl sprinterice sa spd plocicama? Ako je moguce, ima li negativnih strana sem brzeg trosenja plocice? Hodanje da zanemarimo.
  • 0

#136 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 12 April 2020 - 08:53 AM

Ako staviš samo pločice direktno na neki od modela koji ima rupe za oba sistema, izgubićeš ma stabilnosti zato što nema odbojnika pored pločice koji naležu na pedalu. Verovatno će se i više osećati pritisak kroz đon iz istog razloga.

Ove probleme rešava adpter SM-SH40M. S njim je funkcionalno sve isto kao na sprintericama za MTB, samo se malo povećava distanca od pedale (stack height).
  • 0

#137 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 April 2020 - 09:46 AM

Odlicno, da znam da mogu i drumske sprinterice da gledam kad budem uzimao sledeci par. Hvala za info.


  • 0

#138 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2020 - 10:23 AM

Ne bih preporučio drumske sprinterice i SPD. Logika za SPD na drumskom biciklu je lakše hodanje u MTB sprintericama. Ako već uzimaš drumske sprinterice, uzmi i SPD-SL pedale. Mislim, pišem zato što sam uzeo "univerzalne" sprinterice koje mogu da prime i SPD i SPD-SL pločice, ali su izgledom i konstrukcijom drumske. Ideja je bila da probam SPD-SL kad naleti nešto, trenutno vozim SPD pedale.
Stavio SPD pločice, ali hodanje u tome je izazivanje sudbine, pogotovo nošenje bicikla niz stepenice. Ukopčavanje mi je isto baš nezgodno, jako klizaju kad ne ubodem. Vožnja na Adi ili kretanje sa semafora je pakao. Sa MTB sprintericama sam znao namerno da se ne ukopčam, gazim sredinom đona dok ne prođem gužvu, sa drumskim sprintericama je to nemoguće (meni). Možda treba malo navike, uzeo sam ih jesenas i vrlo retko vozim od tada (drugi razlozi, ne sprinterice), ali za hodanje su definitivno užas u odnosu na MTB modele.
  • 0

#139 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2020 - 12:37 PM

Ja sam prošle godine na popustu u Planet bajku uzeo https://bike.shimano...o/SH-ME200.html
Vozio sam baš dosta u njima i uopšte nisu do sada pokazale znake habanja i sl.
Izuzetno udobne i stabilne kada se hoda u njima.
  • 0

"Лажима је све почело"


#140 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 April 2020 - 12:56 PM

Ne bih preporučio drumske sprinterice i SPD. Logika za SPD na drumskom biciklu je lakše hodanje u MTB sprintericama. Ako već uzimaš drumske sprinterice, uzmi i SPD-SL pedale. Mislim, pišem zato što sam uzeo "univerzalne" sprinterice koje mogu da prime i SPD i SPD-SL pločice, ali su izgledom i konstrukcijom drumske. Ideja je bila da probam SPD-SL kad naleti nešto, trenutno vozim SPD pedale.
Stavio SPD pločice, ali hodanje u tome je izazivanje sudbine, pogotovo nošenje bicikla niz stepenice. Ukopčavanje mi je isto baš nezgodno, jako klizaju kad ne ubodem. Vožnja na Adi ili kretanje sa semafora je pakao. Sa MTB sprintericama sam znao namerno da se ne ukopčam, gazim sredinom đona dok ne prođem gužvu, sa drumskim sprintericama je to nemoguće (meni). Možda treba malo navike, uzeo sam ih jesenas i vrlo retko vozim od tada (drugi razlozi, ne sprinterice), ali za hodanje su definitivno užas u odnosu na MTB modele.

Ima i za hodanje lek, a to su gumene navlake za pločice, sluze za hodanje sa plasticnim plicicama i klizavim plocicama, 0lus postoje i pločice sa gumenim delovima koji sluze protiv klizanja.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika