Jump to content


Fotografije

Pedale i sprinterice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
275 odgovora na ovu temu

#261 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 May 2023 - 04:21 PM

Nego na primer?

Šire pločice, bolji prenos snage, manji pritisak na stopala zbog širih pločica, udobnije u vožnji, ne trnu stopala jer nema pritiska u stopalu u jednoj tački tj. na maloj površini kao kod spd-a.
Kada bi probao odmah bi uvideo prednosti u vožnji.
Obzirom da voliš da voziš po šumi i da prošetaš, nekad i vrv da guraš ili nosiš bicikl u šumi ostani na spd-u.
Mi koji koristimo drumaše samo na drumu i ne šetamo duže od 50m do prodavnice, trafike ili kafane ne vidimo potrebu za spd-om na drumašu.
Ja jedino zimi koristim spd na drumašu jer imam zimske spd sprinterice i ne daju mi se pare za zimske drumske sprinterice.

U početku sam i ja imao samo spd sprinterice i vozio spd na drumašu, nisam imao love tj. nije mi se davala lova za druge pedale i sprinterice.

Kada sam se finansijski stabilizovao i ojačao kupio sam drumske pedale i patike i mogu da kažem da je udobnije.

Opet nije moranje i nije ne znam kolika razlika, nije spd ništa mnogo lošiji i može komotno i na drumašu da se upotrebljava, ali ipak mi je lakše kada vozim u drumskim patikama i pločicama.



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#262 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 27 May 2023 - 05:23 PM

Svaki put kad u vožnji sa drumašem pogledam dole, ma svaki put kad okrenem pedale znam da treba što pre da pređem na spd pedale, veliko je tu bacanje energije.
Prelazak mi koči najviše neznanje a i kokuzluk.
Treba mi neki konkretan predlog za pedale i sprinterice, koristio bi samo za drumašku vožnju.
Na mtb i trekingu mi za sada ne treba a za dalje videćemo.
Priznajem da mi je do skoro spd bio nerazumljiv koncept al od kako sam počeo da peglam stotke sa drumašem to je preka potreba kao buksna rano izjutra.
  • 0

#263 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 May 2023 - 05:45 PM

nema pritiska u stopalu u jednoj tački tj. na maloj površini kao kod spd-a.

Iz mog iskustva, ovo nisam osetio, mada možda pri izbacivanju veće snage ima razlike. Koliko kontam, đon na svim sprintericama je dovoljno krut da stopalo ne oseća tu razliku u površini pločice.

Stabilnost stopala u osi kretanja bicikla (roll) je primetna kod širih pločica, ali je mnogo bitnija stabilnost stopala u osi osovine pedale jer to zahteva utrošak energije, a tu nije presudan sistem nego pozicija vozača i pozicija pločica. Ljudi previše guraju pločice ka prstima (dobija se lažni osećaj veće snage, a kompenzuje se i previsoko sedište) i onda destabilizuju stopalo što dovodi do klackanja, listovi previše rade i troši se snaga na pogrešnu stvar.
  • 0
The sea, the sea

#264 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 May 2023 - 06:10 PM

Ne može spd da bude stabilan kao drumska pedala nikada i tu tvrdoća đona ne igra nikakvu ulogu. 

Vozio sam godinama spd na drumašu i sem mnogo lakšeg hodanja i dvostrane pedale sve ostalo je na strani drumskih pedala tj. spd-sl. Nije to ne znam kakva razlika ali je ima. Da se zbog te razlike mora preći na drumske pedale, ne mora.


  • 0
.

#265 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 May 2023 - 06:11 PM

Šire pločice, bolji prenos snage, manji pritisak na stopala zbog širih pločica, udobnije u vožnji, ne trnu stopala jer nema pritiska u stopalu u jednoj tački tj. na maloj površini kao kod spd-a.
Kada bi probao odmah bi uvideo prednosti u vožnji.
Obzirom da voliš da voziš po šumi i da prošetaš, nekad i vrv da guraš ili nosiš bicikl u šumi ostani na spd-u.
Mi koji koristimo drumaše samo na drumu i ne šetamo duže od 50m do prodavnice, trafike ili kafane ne vidimo potrebu za spd-om na drumašu.
Ja jedino zimi koristim spd na drumašu jer imam zimske spd sprinterice i ne daju mi se pare za zimske drumske sprinterice.
U početku sam i ja imao samo spd sprinterice i vozio spd na drumašu, nisam imao love tj. nije mi se davala lova za druge pedale i sprinterice.
Kada sam se finansijski stabilizovao i ojačao kupio sam drumske pedale i patike i mogu da kažem da je udobnije.
Opet nije moranje i nije ne znam kolika razlika, nije spd ništa mnogo lošiji i može komotno i na drumašu da se upotrebljava, ali ipak mi je lakše kada vozim u drumskim patikama i pločicama.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


SPD SL pedale bi u teoriji trebalo da obezbeđuju bolji prenos snage, u praksi to nije testirano niti postoje bilo kakvi dokazi da je tako ili bar ja to pretragom na guglu nisam uspeo da nađem. Voleo bih da me neko ubedi u suprotno.

To da su drumske sprinterice i pedale aerodinamičnije od spd ima smisla isto koliko i aerodinamika između depiliranog i nedepiliranog bicikliste. Govorimo verovatno o delovima vata i to na nekim ozbiljnim briznama. Težina isto nije neki parametar za poređenje. Neke spd pedale su teškeo kao i Ulegra drumske, neke mtb pedale još su lakše kao npr eggbeater.

Moje prve kliples pedale koje sam počeo da koristim bile su drumske welgo. Koristio sam ih jedno 2 godine pre nego što sam prešao na spd. Sad imam i drumske i spd i koristim i jedne i druge i na osnovu ličnog iskustva iznosim utisak. Meni noga mnogo brže trne na drumskim pedalima jer je đon na njima tvrđi i koliko god mi voleli da verujem da je tvrđe efikasnije, zapravo postoji jedna studija koja dokazuje da u praksi sa sprintericama i nije baš tako ali da ne širimo temu.

Woody je definitivno u pravu kad kaže da pozicija pločica u mnogome utiče na to da li će i u kolikoj meri da trnu prsti, nema to toliko velike veze sa tipom pedala...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#266 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 May 2023 - 06:34 PM

Pa dobro bar ima izbora,nek vozi kako ko hoće!


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#267 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 May 2023 - 09:02 PM

I pocnite da pisete i govorite "klip~in" umesto "kliples"... :)


  • 0

#268 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 May 2023 - 09:19 PM

Ne sećam se da je neko pomenuo ovu manu: meni su SPD pločice urnisale parket u hodniku.
Metalne SPD pločice traju značajno duže od plastičnih drumskih (spd-sl i look keo, za ostale ne znam). Zato strada parket od njih, ako nisu dovoljno uvučene u đon sprinterice.
  • 0

#269 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 28 May 2023 - 09:36 AM

Nisi dobro čitao. Ili ova ili neka druga tema gde je naširoko objašnjavano Keo protiv SPD-SL. I trajanje i škripanje i hodanje i težina... šta god ti padne na pamet.

Nije da nisam procitao, pa i dva puta neke, ali govorimo o temama od pre 5-6 i vise godina, a svasta se promenilo u tom periodu.

Nije na odmet u 2023.godini dobiti neku novu informaciju od iskusnih ljudi.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 0

#270 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 28 May 2023 - 12:26 PM

Ništa se nije promenilo. Shimano pedale i pločice su iste i Look pedale i pločice su iste. To što su drugačiji natpisi i promenjene boje ne znači ništa. 


  • 1
.

#271 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 04 June 2023 - 03:28 PM

Dozvolite jedno pitanje ovdje, vezano je za ovu temu. Vozio sam drumasa na mtb sprintericama i pedalama i sad hocu da predjem na drumske. Negdje sam citao ali ne mogu sad naci iako sam pokusavao pa mozda od vas neko zna sledece, plocice za drumske sprinterice su u razlicitim bojama i zaboravio sam koja od njih daje najvise prostora za rotaciju noge? Mislim da je zuta ali nisam siguran.
  • 0

#272 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 June 2023 - 03:54 PM

Dozvolite jedno pitanje ovdje, vezano je za ovu temu. Vozio sam drumasa na mtb sprintericama i pedalama i sad hocu da predjem na drumske. Negdje sam citao ali ne mogu sad naci iako sam pokusavao pa mozda od vas neko zna sledece, plocice za drumske sprinterice su u razlicitim bojama i zaboravio sam koja od njih daje najvise prostora za rotaciju noge? Mislim da je zuta ali nisam siguran.

Zavisi od proizvođača ali ima sve na google-u

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#273 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 04 June 2023 - 04:17 PM

Je li bolje cuti od googla ili nasih iskusnih ljud?
  • 1

#274 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 04 June 2023 - 04:32 PM

1573600288301.jpg

 

(link)


  • 0

#275 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 04 June 2023 - 09:48 PM

attachicon.gif1573600288301.jpg
 
(link)


Hvala, bio sam u pravu.
  • 0

#276 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 June 2023 - 11:17 PM

Je li bolje cuti od googla ili nasih iskusnih ljud?

A ti mislio na ONE žute????
Pa što ne reče odmah?
Jel to za one bele pedale?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika