Jump to content


Fotografije

Pomoć! Trek 3500 Xt-mehanika problem

Pomoć

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 09:04 AM

Zdravo forumaši! 
Već pola godine imam Trek 3500 Mtb bicikl .

Kocnice- Shimano Br-m446 hydraulic

Zadnji menjac: Shimano Deore XT M770 Shadow

Prednji menjac: Shimano Alivio sedeći tip

Sifteri: Shimano Alivio 3x9

Kaseta: Shimano HG... Devetofaz

Lanac: Shimano HG..(Nemogu naci koji je tip)

Pogon: FSA dyna drive

Amortizer: Sr Suntour XCT V4 (only preload,lockout down)

Oprema : Full Bontrager SSR (sem rucki koje su zamenjene)

Tockovi RIGIDA Taurus 2000 disc

Gume: Kenda

 

Posto sam hteo da ga malo sredim i nastelujem primetio sam :

 

 

1.Problem.Prednji menjac

 

Napred se nalazi Simano Alivio i pokusavao sam da ga nastelujem ali se neprestano cuje lupka kada sam na prednjem zupcaniku u 2x a na kaseti u 6,7,8,9 ili kako god lanac mi uvek cese kada nije u paralelno postavljen u odnosu na sajbne.Kada odvijem sraf l da povucem malo u desno da ne bi grebao desnu stranu kaveza prednjeg menjaca onda nece da prebacuje iz trece u drugu i iz druge u prvu. Sta da radim kako to da namestim.Uporedjivao sam sa drugom biciklom na kojoj sve radi normalno srafici za stelovanje su jednako zavijeni dok su na mojoj sraf l bukvalno skroz zavijen a sraf h skroz odvijen.   ????? Pokusao sam rukom da proverim hod menjaca ali ne moze da se pomeri vise od trecine najveceg zupcanika.

 

 

2.Problem Zbica na zadnjem tocku.

 

Jeste da mi je ovaj problem manje vazan ali svaki zvuk koji cujem me iritira  :mrgreen:  n2:scratch

Svaki put kada skrecem ili nisam u brzini ili usporavam neka zbica cese jedna o drugu i stvara neprijatan zvuk. da li treba da se centrira ili da menjam tocak posto je ta zbica isuvise labava. pokusavao sam da stavim tot mast na mesto gde se ukrstaju da bi smanjio zvuk ali opet isto .  Da li neko ima neki savet?

 

 

 

 

11911001_770498493061241_1344939592_n.jpg 11911094_770498573061233_1953559112_n.jpg 11912972_770500339727723_1401606881_n.jpg 11920316_770500326394391_403621093_n.jpg 11938179_770500259727731_1513239105_n.jpg 11940210_770500343061056_2099839047_n.jpg 11940210_770500599727697_667053216_n.jpg 11951050_770500709727686_35085196_n.jpg

 

 

Izvinjavam se na mozda ne strucnim izrazima imam 15 godina   :grin:


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 09:26 AM

2) Crne žbice hoće da prave zvuk. Više nego srebrene. Ne znam zašto. Ako točak ne pravi osmicu i nema jaje (gledaš spram rama kad ga zavrtiš), onda ne diraj. Proveri rukom jesu li sve žbice slično zategnute. Ako osetiš da je neka osetno labavija od ostalih, onda treba to doteći. Samo to treba da radiš kako treba, ili daš nekom ko zna.

 

front-derailleur-prednji-menjac.jpg

 

 

 

1)  Proveri kad je na najvećem lančaniku napred, da li kavez menjača stoji paralelno sa lančanikom. Ako nije tako, popusti šraf koji ga steže za šipku, pa centriraj. Isto tako, proveri da li je kavez na nekih 3-4 mm od najvećeg zupčanika. Ako je prenisko ili previsoko, ne valja. Kad je to namešteno ide štelovanje.

 

Treba prvo podesiti granični položaj menjača - šrafićima za krajnji gornji i donji položaj. Krajnji gornji podesiš tako što prebaciš napred na najveći, nazad na najmanji i onda gledaš da lanac ne češe o spoljni deo kaveza prednjeg menjača (i da ima dva mm lufta). To je high stop na slici.

 

Krajnji donji (low stop) podesiš tako što prebaciš napred na najmanji, nazad na najveći, onda sajlu menjača skroz otkačiš. Treba da unutrašnji deo kaveza menjača bude na 1mm od lanca. Da ne češe, ali da ne bude daleko, kako bi sprečio da lanac spadne pri drmusanju.

 

Zatim popustiš šraf za štelovanje menjača (na ručici, ako postoji), rukom zategneš sajlu koliko može i stegneš šraf na menjaču koji drži sajlu. Onda vidiš kad prebaciš napred na najveći, da li stoji kako treba. Ako ne ide dovoljno ka spolja, dotegneš sajlu (burencetom na menjaču, ako ga ima, ako ne, onda kleštima).

 

Kad dotežeš sajlu, velika je šansa da kapica na kraju sajle spadne. Vidi da imaš rezervnu pri ruci, kako sajla ne bi počela da se razmotava. Po završenom poslu staviš rezervnu kapicu, uštineš je sečicama da ne spada i gotov posao.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 09:34 AM

Hvala za savet :D Ovo sa stelovanjem sam vec probao jedino mi preostaje da vidim da li je sam menjac lepo namesten na sipku rama. Mislim da mi jeste menjac prenisko posto lanac prolazi kroz gornji deo kaveza. Da li bi resio problem ako bih samo podigao menjac malo vise ka vrhu sipke? (onda cu morati zateci sajlu?)

 

Da tocak ide malo levo desno krivuda ali to je tek tek gledao sam i drugoj bicikli i od druga isto samo sto se njima zbice ne cuju.


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 09:43 AM

Treba da je paralelan sa lančanikom i da, kad prolazi preko najvećeg lančanika, ostane par mm prostora:

 

fd-space.png

 

Ako sajla menjača ide od gore, onda ćeš po podizanju menjača sajlu morati dotegnuti, a ako je sajla od dole, onda ćeš je otpustiti malo.

 

U slici i reči:

 

http://www.instructa...n-You/?ALLSTEPS


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 10:37 AM

Hvala na brzom odgovoru. Malo pre sam isao da probam to sto si mi rekao ,kako god mislim da je prednji menjac menjac za osmofaz i uopste ne moze da ide jos u desno. Valjda mu je mali hod . :(


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 10:42 AM

Prednjem menjaču je sve jedno da li je 8 ili 9 brzina. Objašnjeno:

 

http://www.bikegreml...menjac-bicikla/

 

 

Koliko sam shvatio, tebi češe na srednjem lančaniku? 

 

Da li hoće da prebaci napred na najveći? 

Kad je nazad na najmanjem i napred na najvećem, je li TADA češe lanac. 

 

Ako ne češe, onda ima dovoljan hod.

 

Isto proveriti pri kombinaciji najmanji napred, najveći pozadi. Ako ne češe, dovoljan je hod i na tu stranu. Znači da je do štelovanja. Mogući problemi: stara sajla koja zapinje, loš bužir, loše telo menjača (oštećeno), loš majstor.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:13 AM

Proverio sam to kada je napred na najvecem i nazad na najmanjem i obrnuto cese kada pokusam da ga povucem jos u stranu odvijanjem srafa h kada je na najvecem nece isto tako i kada je na najmanjoj sajbni zatezanjem l nece . Buziri su mi Jagwire.   Pa i jesam los majstor , tek mi 15a :D :D Lanac cese na svima zavisi u kojoj je brzini nekad cese na levoj a nekad na desnoj strani kaveza .


  • 0

#8 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:19 AM

Drugar ima bicikl sa full xt opremom i njemu cese lanac.

Pitam se da nije do pogona posto i on i ja imamo FSA .


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 11:24 AM

Ako ste uradili sve po onom uputstvu. Evo ovde ima i video:

 

 

 

Trebalo bi da ne češe. OSIM kad je ukošen. To znači:

 

1) Napred na najmanjem: trebalo bi da češe samo kad je pozadi na najmanja tri zupčanika.

 

2) Napred na srednjem: trebalo bi da ne češe, osim kad je na najveća, ili najmanja dva zupčanika pozadi.

 

3) Napred na najvećem: trebalo bi da češe samo kad je pozadi na najveća 3 zupčanika.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:28 AM

Nisi ni trebao da diras te L i H srafice, ima na rucici menjaca jedan sraf burence tamo gde sajla ulazi u rucicu pa se tu podesi da ne cese.


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 11:29 AM

Nisi ni trebao da diras te L i H srafice, ima na rucici menjaca jedan sraf burence tamo gde sajla ulazi u rucicu pa se ti podesi da ne cese.

Treba. To je osnova. Da se dobro ograniči. Ako ništa drugo, za slučaj da pukne sajla, da ne spadne lanac skroz.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:32 AM

Nisi ni trebao da diras te L i H srafice, ima na rucici menjaca jedan sraf burence tamo gde sajla ulazi u rucicu pa se tu podesi da ne cese.

Pokusao sam ali sam onda samo poremetio samo menjanje brzina. Sada sam podigao menjaci nekih 4mm na gore, radi bolje ali i dalje cese u 3x1 i 1x9 i slicno. Moracu da uzmem XT i prednji ovaj me sve vise nervira  ](*,) :D


  • 0

#13 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:33 AM

Jel vama cese u tim 'zabranjenim' brzinama?


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 11:36 AM

Ne znam šta je tačno 3x1 i 1x9, ali ako je to najveći napred i najveći pozadi, odnosno najmanji napred i najmanji pozadi, to je normalno da češe, ne može se namestiti da ne češe i to je kombinacija u kojoj nikad ne bi trebalo da se vozi, ni na kratko, ne na triplu.

 

Ovako nekako treba da se koriste zupčanici:

 

cross-chaining-2.jpg


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 11:44 AM

Ne znam šta je tačno 3x1 i 1x9, ali ako je to najveći napred i najveći pozadi, odnosno najmanji napred i najmanji pozadi, to je normalno da češe, ne može se namestiti da ne češe i to je kombinacija u kojoj nikad ne bi trebalo da se vozi, ni na kratko, ne na triplu.

 

Ovako nekako treba da se koriste zupčanici:

 

cross-chaining-2.jpg

Ni ne vozim ja u tim brzinama ali stvarno iritira kad pri malo vecem oslanjanju na pedale tokom voznje se cuje lanac ...Ali se to cuje mestimicno nije konstantno.Pokusao sam da zavrtim i pogon i on ide malo levo-desno ali mislim da nije bas do toga jer se pomera bukvlano manje od milimetar-dva...


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2015 - 11:51 AM

gremlins_70782.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 LakiS

LakiS
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 12:04 PM

Slican problem sam i ja imao u julu, na moru. Posle desetak km voznje se pojavljivao zvuk nalik cesanju. Stelovao sam non stop, na menjacu , H L namestao, na rucicama zatezao , otpustao , al dzaba. Elem , da skratim, kad sam dosao kuci , otisao kod majstora, proverio lanac koji je bio istegljen i naravno pala je zamena i sad je sve ok. Zvuka cesanja nema. 

 

PS najbolje je odvesti bajs kod majstora :)


  • 0

#18 AleksaSim

AleksaSim
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 August 2015 - 12:08 PM

Slican problem sam i ja imao u julu, na moru. Posle desetak km voznje se pojavljivao zvuk nalik cesanju. Stelovao sam non stop, na menjacu , H L namestao, na rucicama zatezao , otpustao , al dzaba. Elem , da skratim, kad sam dosao kuci , otisao kod majstora, proverio lanac koji je bio istegljen i naravno pala je zamena i sad je sve ok. Zvuka cesanja nema. 

 

PS najbolje je odvesti bajs kod majstora :)

i meni je labav ali malo. Nisi  morao kupovati novi mogao si staviti ChainGuide.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Pomoć

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika