Jump to content


Fotografije

Pomoć za kupovinu drumaša

Pomoć

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
48 odgovora na ovu temu

#1 MikenziZr

MikenziZr
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 11 August 2020 - 09:14 PM

Pozdrav svima. Kako bih vam olakšao malo ću se raspisati. Da krenem od osnovnog, visina 176cm, unutrašnja dužina noge 82cm, trenutna težina 101kg. Pre godinu dana sam operisao slepo crevo, u februaru ove godine polomio desnu nogu na 3 mesta. Inače sam bio fizički aktivan, redovno išao na plivanje (ništa preterano, svaki drugi dan po 1-1.5km). U svakom slučaju zbog gore navedene situacije izgubio sam kondiciju i poprilično se nagojio. Zbog korone nisam mogao da idem u banju pa se oporavljam sam "kod kuće", doktor mi je preporučio vožnju bicikla ili bazen, pošto je korona bazen otpada i ostaje mi vožnja. Drumaši su mi se uvek nekako sviđali pa bih voleo jedan i da kupim. Dakle uzmite u obzir da mi je potreban za oporavak, nikakvi preterani napori, nikakve preterane brzine itd... Ono što sam ja gledao i što se meni svidelo su Visitor Dyscovery F1 (ima ga samo u veličini 58), Capriolo Firebird kog nigde u Srbiji nema i Capriolo Eclipse 4.0. Koliko sam čitao samo Firebird ima malo bolju opremu a ova dva su poprilično basic varijante. Hteo bih da potrošim do 42000rsd i voleo bih da to bude nov, ako nema nov za te pare a da radi posao, i polovan dolazi u obzir. Problem je što se ne razumem i vrlo lako bi neko mogao da mi uvali krš.
  • 0

#2 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 August 2020 - 05:57 AM

Pre nego što krene standardna tirada 'kupi ovo, nemoj ono', samo bih postavio osnovno pitanje. Zašto baš drumski bicikl? Jasno mi je da ti se dopada izgled takvog bajsa, ali uzmi u obzir da je za vožnju potrebna prilična fleksibilnost i da treba vremena za navikavanje na položaj, opterećenje ruku, donjih leđa, međunožja... Pitanje je koliko bi ti drumaš prijao za oporavak od operacije i povrede.

Što se tiče izbora, zaobišao bih Visitora, a ostali će već da ti saopšte šta je dobro uzeti od novih i polovnih bajseva. Moj savet je da prvo probaš nekog drumaša pa da odlučiš da li je možda bolje prvo uzeti nešto opuštenije za vraćanje u kondiciju i skidanje kilaže. Srećno!

P.s. Za tvoju visinu bi trebalo da gledaš nešto oko 54 cm
  • 0
The sea, the sea

#3 MikenziZr

MikenziZr
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 12 August 2020 - 06:44 AM

Ono što nisam spomenuo a trebao sam je da sam počeo pre dve nedelje svakog drugog dana po 25km da vozim, prosek 19km/h, u pitanju je neki MTB. Poprilično sam fleksibilan i elastičan stoga mislim da bih se lako navikao ali svakako ću probati pre nego što bilo šta kupim. Prelom je bio na dva mesta na podkolenici i skočni zglob. Visitor ću svakako zaobići pošto i ja koliko sam gledao veličina 54-5-6 bi mi odgovarala a taj je 58. U svakom slučaju hvala za savet, visitor neće biti...
  • 0

#4 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 12 August 2020 - 01:20 PM

A zašto baš drumski?

Možeš i treking, pa da mu promeniš gume, ako baš hoćeš brže da voziš.
A ako ti nije bitno da za svaki sat vožnje pređeš po PAR km više, onda...
zašto drumaš?
  • 0

#5 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 12 August 2020 - 03:13 PM

Izgleda da nisam obavesten da je stupilo neko novo pravilo na forumu, da cim neko pita koji drumski bicikl da kupi odmah ga treba odgovoriti od toga?


  • 6
.

#6 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 12 August 2020 - 03:22 PM

Pa to mu je pomoć, pošto mu je argument za kupovinu drumskog da mu se drumaš "nekako sviđa", a sa druge strane ne interesuju ga "nikakve preterane brzine".

Pa ako mu nije do preterane brzine, onda nek mu je barem udobnija vožnja.

Naravno, ja sam mogao i da ćutim i ne javljam se u ovoj temi i ništa.
Ovako će možda da razmisli... računam da post nije na odmet.
  • 3

#7 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 August 2020 - 05:59 PM

Izgleda da nisam obavesten da je stupilo neko novo pravilo na forumu, da cim neko pita koji drumski bicikl da kupi odmah ga treba odgovoriti od toga?


Za početak, čovek je pravilno postavio pitanje, svoje trenutno stanje i potrebe. Po meni je bolje prvo razmotriti koji tip bicikla bi mu odgovarao, nego odmah skočiti na linkove ka oglasima i savete oko tehničkih detalja.

Drumski bicikl nije obavezno krut ram sa drop bar kormanom i 23mm gumama koji mora da se jaše u aero položaju. To može da bude i neka vrsta hibrida sa ravnim kormanom i užim, ćelavim gumama, sa ramom koji je udoban jer je poenta steći kondiciju i skinuti težinu, a to najbolje ide na bajsu koji dozvoljava veće kilometraže nekome ko nije naviknut na klasičan drumski položaj. Lako je kasnije zameniti bajs za nešto agresivnije.

Svakako, treba probati barem tih nekih 25-30km na drumašu da bi stekao utisak koliko ti odgovara i koliko treba navikavanja. Prijatelj je posle mnogo godina nevoženja seo na moj gradski bajs (prilično udoban sa mekšim city sedištem) i nakon 15tak km zaključio da mu je sve utrnulo i da na drumašu može samo da plače...
  • 2
The sea, the sea

#8 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 August 2020 - 01:35 AM

Tema je pomoć u vezi kupovine drumaša!!!
Nema šta da se povrešno tumači!
City bajkeri stop!
Mtb stop!!!!
Trekeri stop!
Drumaši napred sa savetima!!!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 01:50 AM

Malo da trolujem, drumasi se voze samo sa biciklistickim cipelama na ukopcavanje? Hoce li to pozitivno uticati na oporavak polomljene noge? U Beogradu radi bazen 11 april.


  • 0

#10 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 06:23 AM

Drumski bicikl ne mora da bude trkački bicikl, bez obzira na to kakav oblik volana ima. Meni je ravan volan užas po pitanju udobnosti na asfaltu za išta duže od nekoliko kilometara. Rava

Isto tako drumski bicikl sme da ima gume šire od 23 mm, kompakt pogon s velikom kasetom i bilo kakve pedale. Neće doći drumska komisija da oduzme bicikl ako ne zadovoljava nečije predrasude.
  • 0

#11 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1500 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 13 August 2020 - 11:50 AM

Ih kada smo kod predrasuda, juce drygar i ja cekamo treceg u Limanskom parku da krenemo na voznju. U tom momentu dolazi druga grupa (uglavnom matorci) isto se skupljajunda idu na voznju, i snime drugara koji vozi flat umesto spd-a. Koji je to bio izliv besa i pokusavanje da mu objasne zasto treba da predje na spd i da batali flat. Pritom jedini argumenti koje imaju su da vuces u nazad i da si efikasniji zbog toga. Pored brdo korisnih pluseva za spd ovaj da vuces u nazad je najgluplji i naucno dokazano da nema smisla, pogotovo na ravnim deonicama.
  • 3

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 12:15 PM

Definitivno ima jakih predrasuda, vidi se i na ovom forumu često kad se povede priča o širokim gumama i laganim prenosima. Ono što sam hteo da kažem je da ne treba slušati predrasude ni sa jedne strane, nego uzeti sebi ono što odgovara, a hejteri neka se puše.


  • 2

#13 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 12:23 PM

Tako je... eto tebi je ravan volan užas, a ja sam, nakon oko 3000 km sa drumašem, definitivno bio siguran da klasičan drumski volan ne želim ponovo na novom biciklu, pa ga nisam ni uzeo. :)

*

A što se tiče pedala, Belgarath, osim tog "kružnog motanja", koje su glavne prednosti u odnosu na flat pedale. Pitam jer i ja vozim flat, pa i meni stalno baš taj razlog uvek spominju.
  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2020 - 12:53 PM

Meni je ravan volan užas po pitanju udobnosti na asfaltu za išta duže od nekoliko kilometara.

+1


  • 0

#15 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 12:56 PM

+1

+1

ako nema rogove... :D
  • 0

#16 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1500 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 13 August 2020 - 01:11 PM

Tako je... eto tebi je ravan volan užas, a ja sam, nakon oko 3000 km sa drumašem, definitivno bio siguran da klasičan drumski volan ne želim ponovo na novom biciklu, pa ga nisam ni uzeo. :)
*
A što se tiče pedala, Belgarath, osim tog "kružnog motanja", koje su glavne prednosti u odnosu na flat pedale. Pitam jer i ja vozim flat, pa i meni stalno baš taj razlog uvek spominju.

Prva i osnovna stvar u biciklizmu je snaga, od osno snaga u watima koju mi proizvodimo da bi se bicikl kretao. Ako neko hoce ozbiljan trening samo a power metrom to moze postici, sve ostalo je tu i tamo. Prosecna brzina itd ne igraju bas nikakvu ulogu u komparaciji da li sam bolji ili ne. Razloga je mali milion, od vetra, spoljne temperature guzve u saboracaju i mnogo toga. Najveci reper je proizvedena snaga. Tu vidimo na istoj deonici da li je prosek 200w ili neki drugi, i na osnovu toga idemo ka boljem. Snaga koju mi proizvodimo prenosimo je kroz pedale na zupcanike zupcanici pokrecu tockove i mi se krecemo. U tom procesu gubi se deo energije u uvijanje raznih delova, sam bicikl, kurble patike itd. Ovo je i prvi benefit spd-a. Mnogo je kruci djon na specificnim patikama za bicikl i samim tim snaga se ne gubi u savijanju patike vec se cela energija prenosi na pedalu umesto da bude "potrosena" na savijanje patike. Druga stvar je sto se osecas stabilnije na bajku i noga ne moze da sklizne. Treca stvar je ta da se moze uraditi mnogo bolje bike fitting sa spd pedalama nego sa flst pedalama, samim timvisina sedista polozaj kolena i kukova je mnogo bolje pozicioniran. Sto se tice punog kruga u biomehanickom smislu to ne pije vodu, sto je i dokazano. cak je dokazano da ljudi koji su pokusavali da voze pun krug imaju manju snagu iz razloga sto se fokusiraju na up stroak nego na samo pedaliranje. Misici koji se koristi u podizanju pedale nikako ne mogu da budu toliko efikasni da stvore neki benefit u vidljivom smislu na konacan prenos energije. Ja licno vozim spd-sl i bolje mi je od "obicnih" pedala, sam osecaj na bajku mi je bolji, ali reci da sam efikasniji zato sto vucem pedalu iz dobjeg polozaja je glupost.
  • 1

#17 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 01:15 PM

Tako je... eto tebi je ravan volan užas, a ja sam, nakon oko 3000 km sa drumašem, definitivno bio siguran da klasičan drumski volan ne želim ponovo na novom biciklu, pa ga nisam ni uzeo. :)

Znači probao, pa video. Pusti onda i čoveka koji je pokrenuo temu da proba, pa vidi. Jer, zamisli, nije baš svako kao ti.
  • 1

#18 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 01:17 PM

Znači probao, pa video. Pusti onda i čoveka koji je pokrenuo temu da proba, pa vidi.

Skupa proba, zato mu i pomažemo da se ne zaleti...
Meni su ukrali drumaša (i spasili me muke), ako njemu ne ukradu, moraće da prodaje, menja, ovo-ono...
  • 0

#19 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 01:29 PM

Ovo je i prvi benefit spd-a. Mnogo je kruci djon na specificnim patikama za bicikl i samim tim snaga se ne gubi u savijanju patike vec se cela energija prenosi na pedalu umesto da bude "potrosena" na savijanje patike.


Druga stvar je sto se osecas stabilnije na bajku i noga ne moze da sklizne.


Treca stvar je ta da se moze uraditi mnogo bolje bike fitting sa spd pedalama nego sa flat pedalama, samim tim visina sedista polozaj kolena i kukova je mnogo bolje pozicioniran.


Sto se tice punog kruga u biomehanickom smislu to ne pije vodu, sto je i dokazano. cak je dokazano da ljudi koji su pokusavali da voze pun krug imaju manju snagu iz razloga sto se fokusiraju na up stroak nego na samo pedaliranje. Misici koji se koristi u podizanju pedale nikako ne mogu da budu toliko efikasni da stvore neki benefit u vidljivom smislu na konacan prenos energije. Ja licno vozim spd-sl i bolje mi je od "obicnih" pedala, sam osecaj na bajku mi je bolji, ali reci da sam efikasniji zato sto vucem pedalu iz dobjeg polozaja je glupost.

Pa dobro, onda mi nije žao što koristim flat pedale, mislim ako to "kružno motanje" nije toliko značajno... :)

A što se tiče tvrdoće obuće, ja naravno da stalno tragam za što boljim rešenjem i stalno nalazim sve tvrđe i tvrđe đonove, a imam ideju i o nekakvom dodavanju još jedne "podloge" odozdo. Najbolje su mi jedne papuče, ali sad me je već blam da vozim u njima, mada sam pre god. dana vozio tako jedan brevet (1000)...

Noga mi nikad ne kliza, osim ako je mokro, a to se retko dešava i izbegavam da vozim po takvom vremenu.

E da, sigurno može preciznije da se podesi sve, ali meni je za velike kilometraže bitnije da stopalo pomeram tamo-vamo, da nije stalno u istom položaju. Mada nikad nisam probao nišra osim "običnih" pedala, pa malo pričam napamet... :D

U svakom slučaju, fala na pojašnjenju.
  • 0

#20 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 13 August 2020 - 01:41 PM

Evo da ti preporucim, da ne branim investiciju batalio bih spd i vratio se na pedale sa pinovima i ovo

https://www.alpinash...sice/ewl-63357k

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Pomoć

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika